Zaaigranenpositie oogst 1965 per ultimo december Marktoverzicht graszaden per eind december 1965 Rassenlijst: 1966 •pgemaakt door het Koninklyk Kweekbedryf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE N.V., Kapelle- Biezelinge JJE zaaigranenoogst 1965 is over het algemeen onder wisselvallige weersomstandigheden binnengekomen. Van de zomergerst kan gezegd worden, dat veel partijen er in kleur en kwaliteit aantrekkelijk uit zien. Dit kan niet van alle zomertarwe gezegd worden. Ook de zaaierwten in het zuidwesten geven wat betreft het gereedmaken op zaaikwaliteit vele problemen. Een aantal partijen moet met het elektrisch oog behandeld worden of hand gelezen worden. In het algemeen kan er gesteld worden, dat er in de komende maanden, en dit is nu reeds merkbaar, een grote interesse komt voor zaaigraan. Dit demonstreert zich thans reeds vooral bij het artikel zomertarwe, waarvoor goede prijzen gemaakt worden. ZOMERTARWE JN vergelijking met oogst 1964 is het te velde ge keurde areaal met 1700 hektare ingekrompen, voornamelijk het ras Peko met circa 800 hektare. Ook van het ras Opal is ongeveer 600 hektare minder aangegeven voor de veldkeuring. Dit ras wordt veel gebruikt voor doorzaai en specifiek voor laat zaaien. Het ras Orca neemt het grootste areaal in beslag en is thans ook de meest gevraagde zomer tarwe. Wij mogen aannemen dat voldoende zaad hiervan beschikbaar is om aan alle vraag te kunnen voldoen. Het nieuwe ras Gaby neemt nog een on dergeschikte plaats in, maar heeft op de proefvelden goede opbrengsten getoond. ZOMERGERST opzichte van oogst 1964 is het totale areaal met het te velde gekeurde zomergerst met 800 hektare ingekrompen, voornamelijk door het terug lopen van de rassen Cambrinus en Herta. Voor het ras Balder is praktisch geen belangstelling meer. Cambrinus gerst is er voldoende beschikbaar voor een normale vraag. Aangemoedigd door de goede brouwgerstprijzen van de laatste maaden komt de gerstteelt ook weer meer in de belangstelling. Als nieuw brouwgerstras kan hier vermeld worden het ras Zephyr, waarvan dit jaar een beperkte hoeveel heid beschikbaar is. Onder de voergerstrassen neemt thans de nieuwe variëteit Impala de belangrijkste plaats in. Voor dit ras bestaat in binnen- en buiten land zeer grote belangstelling. ZAAIHAVER Voor het zuidwestelijk kleigebied is de ha ver teelt van geringe betekenis geworden, gezien de aantrekkelijke prijzen voor de tarwe. Dit demon streert zich bijzonder in het totale areaal volgens de landbouwtelling 1965, waarbij wij zien, dat er in de provincie Zeeland slechts plm. 1 haver is geteeld, maar voor de lichtere gronden en ook voor de klei grond in het midden en noorden van ons land is haver altijd nog een belangrijk gewas dat een opper vlakte van totaal ruim 98.000 ha beslaat. De belang rijkste rassen voor de vruchtbare zand- en klei grond zijn: Astor, Marino en Condor. Voor de ge middelde gronden zijn Marne en het nieuwe ras Tarpan het meest geschikt. De overige niet ge noemde rassen zijn zeer schaars. Voor een normale binnenlandse vraag verwachtmen, dat er voldoende zaaizaad beschikbaar zal zijn. ZAAIPEUL VRUCHTEN Ronde groene erwten De te velde gexeurde oppervlakte met zaai erwten is dit seizoen tot een zeer laag niveau terug gezakt, zoals wij dit in de voorgaande jaren nimmer hebben gezien. Hierbij komt, dat ook het uitval percentage over het algemeen hoog ligt. Van be kende rassen: Dik Trom, Rondo en Pauli is op dit ogenblik nog voldoende voorraad. Daar er ieder jaar nogal een flinke export plaats vindt van zaaierwten, zal in de komende maanden de prijsontwikkeling be- invloed kunnen worden door eventuele exportvraag. Op dit ogenblik liggen de prijzen van de zaaierwten werkelijk op een redelijk niveau, gezien al het werk dat hieraan besteed moet worden om het produkt onder N.A.K.-plombe te krijgen. De gele erwten komen de laatste jaren ook meer in het teken van de belangstelling te staan en gezien de slechte oogst- resultaten zal er geen overvloed zijn. Capucyners - rozynerwten Beïnvloed door de matige tot slechte prijzen van vorig jaar is in 1965 de inzaai van deze produkten beperkt geweest. Ook de beschikbare hoeveelheid zaaizaad is zeer gelimiteerd en het zal zelfs de vraag zijn of er voldoende zaaicapucijners en rozijnerwten zijn om straks vooripzaai beschikbaar te hebben. De laatste jaren zien wij ook een stijgende vraag van de conservenindustrie. De prijzen van deze ar tikelen bewegen zich op een hoog nfveau. Zaaischokkers In dit artikel zien wij een beperkt sortiment, n.l. Maro, Big Ben en Emigrant, waarvan het eerstge noemde ras de belangrijkste plaats inneemt. Mo menteel is er nog voldoende zaaizaad van deze ras sen beschikbaar, doch de komende prijsontwikkeling is door de slechte zaaizaadkwaliteit van vele par tijen (evenals bij de Ronde groene rewten) moeilijk te voorspellen. De prijsontwikkeling en de export mogelijkheden in de komende maanden kunnen van invloed zijn op het toekomstig areaal in 1966. ZAAILIJNZAAD Tengevolge van de slechte resultaten van dit jaar is de animo voor de vlasteelt bij veel land bouwers zeer klein. Dit demonstreert zich ook in de prijzen van het zaailijnzaad. Van de rassen Wiera, Fibra en Reina is op dit ogenblik voldoende zaai zaad beschikbaar en aan redelijke prijzen. Samenvattend zouden wij over de zaaizaadpo sitie van bovengenoemde landbouwprodukten kun nen zeggen: Op dit ogenblik is er nog een goede keus te maken, doch verwacht kan worden, dat ten gevolge van de slechte weersomstandigheden van zomer 1965 veel bedrijven verplicht zullen zijn om nieuw zaaizaad te kopen. Ook de gemechaniseerde graanoogst, die in ons land steeds meer algemeen toegepast wordt, beïnvloedt de vernieuwing van zaaizaad nog, waardoor wij verwachten, dat alle gangbare graanrassen zeker geplaatst zullen kunnen worden. Tenslotte zal de exportvraag uit omliggende landen zeker de verdere prijsontwikkeling aan merkelijk kunnen beïnvloeden. De laatste tijd zijn er o.a. reeds transakties afgesloten in Impala zaai- gerst. Ook voor zaaihaver bestaat er goede belang stelling. Op de zaaizaadverwerkende bedrijven wordt thans hard gewerkt om alle partijen gereed te maken. Het is bekend, dat er hier en daar nogal pro blemen zijn met de kiemkracht, waardoor er een aantal partijen zullen afvallen. Als konklusie kan zeker gesteld worden, dat het aanbeveling verdient met het aankopen van zaai granen niet te wachten tot het laatste ogenblik, doch hierover tijdig te beslissen. Ten eerste om teleur stelling te voorkomen ten aanzien van de rassen- keuze, maar ook om niet de kans te lopen dat men al te duur zaaizaad moet kopen. De mogelijkheid, dat men in maart overschotten op de zaaizaadmarkt zal aantreffen, waardoor men zich goedkoper zal kunnen indekken dan in januari, lijkt ons niet aan wezig dit jaar. 3 januari 1965. Opgesteld door: Koninklijk Kweekbedryf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE N.V. Kapelle-Biezelinge De maand december is in de graszaadhandel meestal een stille maand, doch anderzijds wordt er aan het gereed maken van het produkt volop gewerkt, vooral dit jaar, nu ten eerste de oogst enkele weken later binnengekomen is en de kwaliteit in veel gevallen een aantal probleempjes meebrengt, vraagt dit alle mogelijke aandacht Wat de prijzen betreft; in de loop van het najaar hebben wij regelmatig een stijging gezien van de prijzen van een aantal grassoorten. Bepaalde soorten, zoals Merion Bluegras, zijn drastisch in prijs gestegen. Hiervoor bestaat inter nationaal een goede belangstelling. De prijzen, die voor prima exportkwaliteit betaald worden, liggen ongeveer op ƒ850,— per 100 kg. Partijen met mindere kwaliteit of lagere kiemkracht worden navenant beloond. Veldbeemdgras. Vanaf de periode mei/juni dit was ongeveer de start van de verkoop zijn de prijzen van veldbeemdgras regelmatig aangetrok ken. De Amerikaanse zaadproduktie heeft deze prijsontwikkeling ten zeer ste beïnvloed en schijnbaar zijn de overschotten aldaar zeer beperkt ge weest. Ook de produkties van veldbeemd gras in Europa zijn over het algemeen kleiner dan vorig jaar. Uiteraard heeft het weer hier zijn stempel ook op gezet. Afhankelijk van de kwaliteiten, vermenging met Poa Annua, variëren de prijzen voor het gewoon Veld beemdgras vanaf 250,— tot 325, Voor de selektie Prato zijn de afzet- perspektieven dit jaar zeer gunstig. Het is goed merkbaar dat ook in het buitenland de vraag steeds meer uit gaat naar de selekties. Uitlopervormend roodzwenkgras. Hierin zien wij dit seizoen over het algemeen goede prijzen. De laatste in ternationale notering voor kwaliteiten 97/90 zijn ongeveer 320,per 100 kilo. Het blijkt dat Canada dit jaar een matige zaadoogst heeft binnen gehaald, waardoor de prijzen de laat ste tijd in dit artikel verder verbeterd zijn. Speciaal voor de Nederlandse se lekties blijven de afzetperspektieven gunstig. Wij kunnen gerust konstate ren dat het Nederlandse Uitloper- vormende Roodzwenkgras van oogst 1965 vlot geplaatst zal kunnen worden. Gewoon Roodzwenkgras. De afzet perspektieven hiervoor liggen zeer goed. Al het beschikbare zaaizaad van oogst 1965 zal zeker geplaatst kunnen worden aan goede prijzen. De prijzen van het gewoon Roodzwenkgras zijn ten opzichte van de maand september zeker met ongeveer f 100.— per 100 kilo gestegen. Een en ander is afhan kelijk van de kwaliteiten. Het Chewings Roodzwenkgras uit Amerika ligt thans ook op een zeer hoog prijsniveau, circa 440,per 100 kilo. Ruwbeemdgras. Dit artikel speelt voor Nederland steeds meer een on dergeschikte rol omdat het Neder landse areaal bijzonder klein is. De Deense prijs ligt ongeveer op 320, per 100 kilo voor kwaliteit 90/90. Raaigrassen. Voor selektie Italiaans raaigras is een grote vraag ontstaan. Landen als België en Frankrijk, die tot voor kort alle willekeurige her komsten importeerden, zijn geheel overgeschakeld op Rassenlijstselekties. Onze selektie Tetraploid Italiaans raaigras Tetrone heeft goede afzet perspektieven. De Deense selekties diploid Italiaans raaigras variëren in prijs van 130,— tot 140,— per 100 kilo op de internationale markt. Engels raaigras. Het prijsbeeld van Engels raaigras ten opzichte van vorig jaar ligt gunstiger. Zowel voor de di- ploide als tetraploide selekties zijn goede afzetmogelijkheden. Westerwolds raaigras. De prijs van Landras Westerwolds raaigras staat onder druk van de Poolse produktie. Voor Tetraploid Westerwolds raaigras zijn in Nederland en ook voor export goede afzetmogelijkheden. Alleen brengt de Nederlandse produktie een aantal problemen rnet zich mee wat betreft zaadoogst 1965, gezien de ma tige tot slechte kiemkrachten van een aantal partijen. Samengevat kan gesteld worden dat de internationale markt van graszaden over het algemeen een aanmerkelijk gunstiger beeld laat zien dan vorig jaar. Het verbruik van gazongrassen, maar ook van weidegrassen, speciaal de selekties, wordt jaarlijks groter. In dit op zicht maken de Nederlandse selek ties op de buitenlandse markt zeker goede kansen. SCHAKEL TUSSEN ONDERZOEK EN PRAKTIJK DE 41e beschrijvende Rassenlijst 1966 is verschenen. Daarin vindt U overzichtelijk en objectief gerangschikt de kennis die geput is uit de honderden proefvelden per jaar Deze resultaten aangevuld met vele praktijkervaringen vormen een betrouwbare basis voor de keus die elke ondernemer in de landbouw telkens w-eer moet doen. Onderzoek en er varing geven de beste waarborg Kiest met overleg en doet Uw voordeel met de nieuwste mogelijkheden die aan Uw speciale eisen voldoen. Deze Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1966, een uitgave van N.V. Leiter-Nypels, Maastricht, onder verantwoordelijkheid van de Rijkscom missie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen te Wageningen, kan besteld worden bij de uitgeefster en de boekhandel. De prijs bedraagt 3,per exemplaar; bij afname van grotere hoeveel heden worden kortingen verstrekt. Bij bestelling via de uitgever dient de betaling vooruit te geschieden per postwissel of per giro No. 103.77.54 ten name van N.V. Leiter-Nypels - Maastricht - Postbus 31. Bestellingen, waarvan het verschuldigde bedrag niet is betaald, w-orden niet uitgevoerd, tenzij hieromtrent een afspraak is gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 2