<~]3oor de <^Orouw Begin vast aan uw Lente-mode Welvaart in cjjfers Pas op voor het gebruik van kunstmatige zoetstoffen VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN - GRIEP 29 Vele dames willen niet graag met lege handen zitten als de televisie aanstaat en daar het haken er hoe langer hoe meer „in" komt en ge haakte kleding ook voor het vroege voorjaar zeer in de mode zal zijn, kunnen we vast iets gaan produce ren. Wij hebben voor u op het oog een ensemble, gehaakt van dralongaren, dat prettig uithaakt en dat in de was niet vervilten of verkleuren kan. Voor de japon werd lichtgrijs garen genomen, voor de japon een fraaie kontrastkleur. JAPON Voor de japon heeft u ongeveer 750 gram dralongaren nodig en een haaknaald no. 4. Iedere eerste toer haakt u 1 vaste- 1 stokje- 1 vaste- 1 stokje enz. Iedere 2e toer: 1 stokje, 1 vaste- 1 stokje- 1 vaste enz. Het voor- en achterpand plus mou wen in de maatverhouding zoals op de tekening is aangegeven. In het voorpand ter hoogte van de taille twee knoopsgaten open laten om er later een band doorheen te kunnen doen, die aan de voorzijde een strik vormt. Aan de binnenzijde van de jurk naait u een strook taft, die de ceintuur aan de binnenkant omsluit. In de rug 28 cm openlaten voor een ritssluiting. Afwerken van de hals door hem driemaal met vaste ste ken te omhaken. MANTEL Deze wordt gemaakt van ca. 1300 gram dralon-garen met haaknaald no. 8. Indien niet anders aangegeven, moet u deze met een dubbele draad haken. Iedere eerste toer haakt u 2 vaste, 2 stokjes, 2 vaste, 2 stokjes enz. iedere 2e toer: 2 stokjes, 2 vaste, 2 stokjes, 2 vaste enz. Na iedere zesde toer MANTEL O»wijkende stekenrij, die een golvende lijn in het haakwerk geeft, één, waarvan ieder boogje als volgt dient te worden gehaakt, 1 vaste, 1 half stokje, 2 stokjes, 3 dub bele stokjes, 2 stokjes, V? stokje, 1 vaste. In het rechtervoorpand 4 knoops- n -c.t. db.e i e en co aens schema haken, aan elkaar naaienf luchtig met een lauwe bout strijken. Halsopening, voorpanden en zoom 6 maal met een enkele draad en vaste steken omhaken. Ook zakkleppen uit enkelvoudig garen met vaste steken haken. pap voor het kind lekkerder te maken, mag er niet in. Vervang die suiker in de pap nooit door zoet stof en gebruik deze zelf zo min mogelijk. De suikerconsumptie loopt achteruit. De garan tie voor de boeren geldt op basis van de Neder landse consumptie. Het zal weer de vraag worden of men in staat zal zijn de richtprijs voor de bie ten uit te betalen, nu we met een overschot van ongeveer 25.000 ton komen te zitten, terwijl er nog heel wat over is van vorig jaar. Om het juiste gebruik van suiker te stimuleren, zullen nog heel wat wanbegrippen op dit gebied moeten worden recht gezet en dit zal nog wel even duren. Maar nogmaals: „wees voorzichtig met het ge bruik van wat men allerwege „de zoetjes" pleegt te noemen. Het suiker verbruik is teruggelopen in Neder land. Verschillende oorzaken hebben hiertoe bij gedragen. Als laatste noemen wij de vrees, dat suiker dik maakt. Het resultaat hiervan is, dat men veel vervangingsmiddelen neemt in limonade, koffie en thee. Het doelmatig gebruik van het na tuurlijk produkt suiker behoeft geen aanleiding tot dikworden te zijn. Het gaat om de calorieën, die men dagelijks tot zich neemt en nu blijkt de calorische waarde van suiker zelfs iets lager te zijn dan van zetmeel, dezelfde als die van eiwit en Vs van die van vet. Suiker is echter één van de artikelen, die door de verhoging van de suiker- spiegel in het bloed het eerste gevoel van honger teniet doet. Nu probeert men de suiker te vervan gen door cyclamaten. Hierdoor neemt men echter het gevoel van honger niet weg en er bestaat alle kans, dat men meer eet van dikmakende produk- ten om dat gevoel van honger kwijt te raken. Dit is langzamerhand geen grauwe theorie meer In Wisconsin (U.S.A.) heeft men op de universi teit uitgebreide proeven genomen met ratten, die mén deze cyclamaten heeft gevoerd inplaats van suiker. De beesten aten niet minder, maar meer. Toen echter kruisingen werden gemaakt van de nakomelingschap van deze ratten, bleek, dat er in die nakomelingschap nogal wat ellende kwam. De jonge ratten wilden niet groeien, etc. De con clusie was dan ook, dat waar men 5 cyclama ten gaf, de voedselopname niet beperkt werd, maar deze cyclamaten wel een goed rattenverdelgings- middel bleken te zijn. Momenteel gebruikt men ook in Nederland in betrekkelijk grote hoeveelheden cyclamaten. „Om te vermageren", zegt men dan. Het is nooit bewezen, dat men door deze stoffen vermagert. Een vermindering van het rantsoen over de hele lijn met daarbij een behoorlijke lichaamsbeweging is de beste methode om wat vet kwijt te raken. Zetmeel splitst in de mond direkt iri suiker. Zij, die willen vermageren hebben het niet gauw over zetmeel. De suiker heeft het altijd gedaan. Tand bederf wordt vereenzelvigd met suiker. Men krijgt echter slechte tanden omdat in scheurtjes taaie, kleverige stoffen, zoals zetmeel en taaie suiker soorten blijven zitten. Gewone suiker lost direkt op. Brood is voor tandbederf erger dan suiker. Men hoort tegenwoordig wel de raad geven geen suiker in de pap van kinderen te doen. De droge stof van de melk in de pap bestaat voor 47 uit suiker. Het zetmeel in de pap splitst zich alle maal in suiker, maar dat lepeltje suiker om de Budgetonderzoek in 42.000 gezinnen HET Bureau voor de Statistiek van de Euro pese Gemeenschappen heeft een budgeton derzoek ondernomen in 42.000 huishoudingen in de zes landen van de E. E. G. De uiterst gedetail leerde gegevens, die men daaruit heeft gekregen over ons bestedingspatroon zijn van belang voor vele en verschillende zaken: onder meer over har monisatie van sociale bijslagen en verzekeringen en over de Europese produktie- en consumptie problemen. Het budgetonderzoek is gehouden in de gezin nen van arbeiders uit handel en industrie, land arbeiders, landbouwers, ambtenaren en employé's. Uitgesloten werden de alleenstaanden en de niet- werkenden en nog enkele groepen. Men heeft bij het onderzoek gebruik gemaakt van zorgvuldig voorbereide en geregistreerde interviews en tevens van huishoudboekjes, die tegen beloning uiterst nauwkeurig moesten worden bijgehouden. Van het recente algemene budgetonderzoek dat is gehouden in 1963/64 zijn nu de eerste uit komsten verwerkt en gepubliceerd. Zij hebben betrekking op Luxemburg, waar de gegevens gel dig zijn voor 80 van de bevolking. Evenals in de andere E. E. G.-landen is ook in Luxemburg het onderzoek door het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen verricht in nauwe samenwerking met het nationale Bureau voor de Statistiek, volgens tevoren bepaalde nor men. Het verslag over Luxemburg een boek van meer dan 400 pagina's doet onder meer uitkomen dat het gemiddelde aantal leden per huishouding bij de boeren belangrijk hoger is dan bij arbeiders en ambtenaren. Bijna alle boeren zijn eigenaar van hun woning en ook ruim de helft van de arbeiders bezit een huis. Ondanks de uit zonderlijke programmakeus, die men in het cen traal gelegen Luxemburg heeft, bleek daar in 1963/64 niet meer dan een kwart van de ambtena ren en 3 van de boeren televisie te hebben. Maar wel beschikte over de hele linie 80 van alle huishoudingen over een wasmachine en velen hebben een koelkast. Telefoon heeft een kwart van de arbeiders en drie kwart van de boeren. Een zeer hoog percentage arbeiders, employé's en ambtenaren heeft een eigen tuin: in Luxemburg woont men grotendeels in ééngezinswoningen. Aan de uitgavenkant staan de boeren onderaan, maar zij dekken een belangrijk deel van hun voe dingsbehoeften zelf. De boeren worden voorafge gaan door de arbeiders, die weer worden vooraf gegaan door employé's en ambtenaren. Arbeiders geven verhoudingsgewijs het meeste uit aan le vensmiddelen, namelijk 41 dat percentage is bij andere groepen 35 Bekijkt men de uitkom- sten nader, dan vindt men bevestigd, dat de re latieve voedingsuitgaven dalen naarmate het to tale verbruik toeneemt. Binnen het levensmidde lenpakket vindt men bij de boeren verhoudings gewijs een zeer hoog verbruik aan brood, melk, aardappelen en suiker, maar lage cijfers voor kaas, sinaasappelen, chocolade en bier; deze verschillen vindt men veel minder tussen arbeiders en ambte naren. Ambtenaren geven meer uit aan huur, ver lichting en verwarming dan de andere groepen. Kleding en schoeisel vormen bij- de boeren ver houdingsgewijs weer een grotere post dan bij de anaeren. Het boekdeel over Luxemburg zal wor den gevolgd door delen over België, Nederland, Italië, Frankrijk en Duitsland. Daarna komt er nog een algemeen overzicht over de Europese Ge meenschap als geheel. Hoe droog al dat cijferma teriaal ook moge zijn, toch zal diet van groot nut blijken te zijn bij het bepalen van de koers, die door de E. E. G. moet worden gevaren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 27