UITBREIDINGSPLANNEN Z E U W'Sb SPUITDAG 19 6T> GOEDE GANG VAN ZAKEN BIJ DE OLVEH OVER 1965 DE HEER A. M. GELUK BESTUURSLID CEBECO LANDBOUWSTUDIEDAG VRIJDAG 28 JANUARI 1966 ALGEMENE VERGADERING Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren" IS UW MELKMACHINE IN ORDE? VOORLICHTINGSDAG NEDERLANDSE TUINBOUWRAAD CURSUSSEN COMMISSIE AGRARISCH VAKONDERWIJS IN ZEELAND Aardappelrassen met resistentie tegen aardappelmoeheid 26 op WOENSDAG 12 JANUARI 1966 in hotel „De KorenbeursGrote Markt te Goes. Ingang Beurszaai. Programma: 10.00 uur: Opening door de heer J. Weststrate, voorzitter groep sproeiers van de Boval, afd. Zeeland. Ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwkonsu- lent voor planteziekten te Wageningen, met „Aktualiteiten in de onkruid- en ziektebestrijding". 12.00 uur: Middagpauze. 13.30 uur: De heer J. L. Koert van de Stichting Nederlandse Uien Federatie te Som- melsdijk, met „Ervaringen met nieuwe middelen voor onkruid- en ziektebe strijding in uien". 15.30 uur: Slotwoord door ir. L. Th. J. M. de Wit, rijkslandbouwkonsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Axel. De Planteziektenkundige Dienst zal weer aan wezig zijn met een interessante stand, waarin haar nieuwe uitgaven en diverse aktuele zaken in woord en natura de aandacht vragen. Ook nu belooft dit weer een interessante spuit* dag te worden. Deskundige sprekers, die elk op hun eigen terrein belangrijke onderwerpen zullen inleiden, staan daar borg voor. Loonspuiters, boeren en handelaren in bestrij dingsmiddelen kunnen hier weer hun blik ver ruimen. Laten vooral ook jongeren en personeelsleden deze dag meemaken. B.O.V.A.L., afd. Zeeland. R.L.V.D., Axel/Goes. Bij het Onderling Levensverzekering Genoot schap DE OLVEH VAN 1879 te 's-Gravenhage zul len, voor zover thans kan worden bezien, de re sultaten over 1965 bevredigend genoemd kunnen worden. De produktie van nieuwe verzekeringen over trof de hoge produktie van 1964 en bedroeg circa 237 miljoen. De netto vooruitgang van de porte feuille zal 11 van de beginstand bedragen. Ook de resultaten van ons kantoor in Suriname gaven reden tot voldoening. Hoewel op dit moment de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, mag verwacht worden dat ook de financiële resultaten over 1965 goed zuilen zijn. Daar bij DE OLVEH alle polissen winstdelend zijn, kan worden verwacht dat ook over 1965 de deelnemers een aandeel in het premie-overschot (winst) zullen ontvangen. De directie is hoopvol gestemd ten aanzien van de ontwikkeling van het genootschap in het jaar 1966. De stijgende kosten zullen echter de volle aandacht blijven opeisen. In het verslagjaar werd een eigen computer in gebruik genomen. De auto matisering van de administratie is in volle gang en zal er in de toekomst zeker toe kunnen bijdra gen de kostenstijging te beperken. In de onlangs gehouden ledenvergadering van Ce- beco - Rotterdam, werd wegens het periodiek aftre den van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat tot be stuurslid gekozen de heer A. M. Geluk te Schudde- beurs. Krabbendijke. Vanaf 3 januari 1966, ligt geduren de twee weken, ter inzage een ontwerpregeling tot herziening van de gemeentelijke indeling van Zuid- Beveland met kaart en toelichting. Binnen een maand na 3 januari 1966 kan een ieder tegen de ontwerpregeling schriftelijk bij G S. van Zeeland bezwaren inbrengen. Kattendijke. Vanaf 5 januari tot en met 18 januari 1966 ligt ter inzage een ontwerp regeling tot herzie ning van de gemeentelijke indeling van Zuid-Beve land, met kaart en toelichting. Binnen een maand na 5 januari 1966 kan een ieder tegen de ontwerpregeling schriftelijk bezwaren in brengen bij G. S. van Zeeland. Zierikzee. Voorbereid wordt een bestemmingsplan voor de gehele gemeente, met uitzondering van gron den, gelegen binnen de wallen, en de uitbreidingsplan nen Malta I, Malta II, Kaaskenswater en West, zoals dit is aangegeven op de ter inzage liggende tekening. 's-Gravenpolder. Vanaf 4 t/m 17 januari 1966 ligt ter inzage van een ieder de ontwerpregeling met bij behorende stukken betreffende de gemeentelijke her indeling van Zuid-Beveland. Tegen deze ontwerpregeling kan een ieder vóór 5 februari a.s. schriftelijk bezwaren indienen bij G. S. van Zeeland. D jaarlijkse studiedag van de gezamenlijke Verenigin gen voor Bedrijfsvoorlichting, Bedrijfsstudiegroep en d Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse Eilanden heeft als onderwerp „Produktie en afzet". 's Morgens: behandeling van de verschillende be drijf sty pen in Zeeland. 's Middags: welke verbeteringen zijn er mogelijk in de sektor van handel en industrie voor de prijsvor ming van landbouwprodukten. Aanvang: 9.45 u. 's morgens. Plaats: „Prins van Oranje" te Goes. Algemene vergadering op dinsdag 11 januari a.s. te Middelburg in café-restaurant „Wöhler", Lange Delft. Aanvang 13.30 uur. Spreker: Ir. H. P. de Bruin, rijkslandbouwkon sulent voor de Zeeuwse Eilanden te Goes. Onder werp: „De toekomstige ontwikkeling van de land bouw op Walcheren". U zult wellicht ja zeggen. Dit zeiden ook 49 van de 51 veehouders, die bij een onderzoek in Zuid- Holland hiernaar gevraagd werden. Toen de in stallaties op hun bedrijven door een deskundige met behulp van goede meetinstrumenten werden getest, kwamen er echter vreemde zaken aan het licht. Om er enkele te noemen: van de 55 gecon troleerde vacuummeters bleken er 32 een ontoe laatbare afwijking te hebben; slechts 11 vacuum- regulateurs vertoonden een voldoende nauwkeu rige werking; vele pulsators waren verkeerd af gesteld of liepen onregelmatig; op 15 bedrijven bleek de vacuumpomp niet aan de te stellen nor men te voldoen, enz. In de meeste gevallen waren deze tekortko mingen niet te wijten aan de kwaliteit van de melkmachine zelf, maar wel aan verkeerde af stelling, aan onvoldoende onderhoud en ook wel aan slijtage. Let u zelf eens goed op uw installatie. Indien u de indruk krijgt, dat de werking niet geheel feilloos is, roep dan direct de hulp in van uw le verancier. Dat zal misschien iets kosten, maar een minder goed werkende melkmachine kan produk- tieverlies en uierontstekingen veroorzaken. Dat kost veel meer! Het rapport, waarin de bevindingen van het on derzoek zijn vastgesteld, is tegen betaling van 1 verkrijgbaar bij het rijksveeteeltconsulentschap voor Zuid-Holland, Pieter Bothstraat 8 te 's-Gra venhage. SEDERT 1958 wordt jaarlijks de A.M.-lijst samen gesteld. Op deze lijst staan de rassen met resis tentie tegen fysio A van het aardappelcystenaaltje (Heterodera rostochiensis) vermeld, die onder bepaal de voorwaarden op besmette percelen mogen worden verbouwd. In dit bericht over rassenkeuze wordt een overzicht gegeven van de landbouwkundige eigenschappen en de proefveldresultaten in 1965 en het gemiddelde over de jaren 1960 tot en met 1964. Het vet gedrukte cijfer achter de opbrengsten is een betrouwbaarheidscijfer. Dit cijfer wordt afgeleid uit het aantal proefvelden en het aantal beproevingsjaren. Hoe hoger het be trouwbaarheidscijfer is, hoe betrouwbaarder het op- brengstgegeven. Bij de beoordeling van de onderstaande tabel houde men er rekening mede dat de beproeving in enkelvoud plaats vond met netto-veldjes van meestal 16 plan ten. Alle proefvelden werden aangelegd op niet met aardappelmoeheid besmette percelen. Hierna volgt een korte beschrijving van de rassen, die zo goed mogelijk gerangschikt zijn naar vroegheid van rijping. De afkorting K betekent Kweker; V is degene die het pootgoed in eerste instantie in het ver keer brengt. Proefveldresultaten van aardappelrassen voor consumptie op kleigrond Knolopbrengst in verhoudingsgetallen Rasnaam kleigrond vroegrijp- 1965 1960—'64 heid 100 14,8 17,4 Middenvroeg: Amelio 88 101 7 7 Schilt 3 FA 55 99 101 5 65 Prummel 58-232 105 96 4 6r> Middenlaat: Amaryl 89 99 7 6 Mansholt 56-629 92 99 4 5r, Ter vergelijking Bintje 81 103 7 75 Dalco 98 4 65 Irene 89 5 5 Amelio. K en V; Th. Haaima, Anjum, V: Fa F. K. De Nederlandse Tuinbouwraad organiseert op dinsdag 25 januari een voorlichtingsdag over het onderwerp „Versterking van de basis van de Nederlandse tuinbouw". Deze voorlichtingsdag zal worden gehouden in de feestzaal van het Kurhaus te Scheveningen en vangt aan des morgens om 10.00 uur. Prof. dr. J. Doorenbos te Wageningen spreekt over „Het onderzoek opent nieuwe mogelijk heden", terwijl in de middagbijeenkomst de direk- teuren der landelijke tuinbouwproefstations inlei dingen houden over „Mogelijkheden van kwali teitsverbetering, sortimentsverruiming en aan- voerspreiding in de verschillende tuinbouwsek- toren. Ondermeer spreekt prof. dr. P. K. Schenk te Lisse over de bloembollenteelt, ir. J. van Kampen te Alkmaar over de teelt van groenten in de volle grond, ir. G. S. Roosje te Wiihelminadorp over de fruitteelt en ir. W. van Soest te Naaldwijk over de teelt van groenten en fruit onder glas. Door middel van de commissie Agrarisch Vak onderwijs in Zeeland, gevestigd in het Landbouw- huis te Goes, kwamen dit jaar de volgende cur sussen in de onderstaande plaatsen tot stand. Tus sen haakjes is het aantal leerlingen per cursus vermeld. Schoondijke: Loonspuiten in de landbouw (18), loonspuiten in de landbouw (16), metaalbewer king a (10), metaalbewerking b (12), trekker- onderhoud a (10), trekkeronderhoud b ((10), mo- torengebruik (15). Kapelle: Groenteteelt (16), handvaardigheid (steen en cementwerk) - (12), ziekte- en onkruid- bestrijding in de fruitteelt (22), schakelcursus bloementeelt (26), elementaire bedrijfsleer (19), motorengebruik (15). Middelburg: Machinaal melken (10), bedrijfs leer in het loonbedrijf (15), motorengebruik (14), booglassen (12), landbouwwerktuigen A (11). Scherpenisse: Machinaal melken (12), klauw- verzorging (8), glasteelten (16). 's Heer Arendskerke: Spuiten in de landbouw (28), landbouwwerktuigen A (16). Hulst: Ziektebestrijding (17). Kortgene: Landbouwwerktuigen B (maaidors- machine en pers) - (18). Krabbendijke: Moderne ontwikkeling in de fruitteelt (36). Meliskerke: Vee verloskunde (25). Oostburg: Snoeien (15). Rilland-Bath: Landbouwwerktuigen A (12). Elzinga, Stiens. Rijptijd: middenvroeg. Opbrengst: goed. Knollen: vrij groot, mooi gevormd, langovaal, vlakogig, lichtgeelvlezig. Consumptiekwaliteit: matig, vrij vast in de kook, weinig melig. Ziekten: in het loof nogal vatbaar voor Phytophthora, in de knol vrij weinig. Vrij weinig vatbaar voor Y-virus en bladrol, onvatbaar voor X-virus. Wordt ook als fabrieksaard appel geteeld, doch levert door het lage zetmeelge- halte slechts middelmatige zetmeelopbrengsten. Is op de Rassenlijst 1965 in de exportrubriek opgenomen. Schilt 3 FA 55. K: R. Schilt, Bovensmilde. V: N.V. Verenigde Kweekbedrijven, Emmeloord. Rijptijd: mid denvroeg. Opbrengst: vrij goed tot goed. Knollen: vrij grof, ovaal, vrij vlakogig, lichtgeelvlezig. Consumptie kwaliteit: vrij goed, bloemig. Ziekten: in het loof vrij weinig vatbaar voor Phytophthora, weinig in de knol. Onvatbaar voor A-virus, weinig vatbaar voor Y-virus. Nogal vatbaar voor schurft. Prummel 58232. K en V: J. Prummel, Tweede Fx- loërmond. V: N.V. Verenigde Kweekbedrijven, Em meloord. Rijptijd: middenvroeg. Opbrengst: vrij goed. Knollen: vrij groot, ovaal, vrij vlakogig, lichtgeelvle zig. Consumptie-kwaliteit: lijkt goed; bloemig, ver kleurt weinig na het koken. Ziekten: waarschijnlijk weinig vatbaar voor Y-virus en Phytophthora in loof en knol. Amaryl. K. en V: Hettema, Beetgum. V-: Hettema Zonen N.V., Leeuwarden. Rijptijd: middenvroeg tot middenlaat. Opbrengst: vrij goed tot goed. Knollen: vrij grof, rondovaal, vrij vlakogig, lichtgeelvlezig. Con sumptiekwaliteit: vrij goed, bloemig, kookt gemakke lijk stuk. Ziekten: matig vatbaar voor Phytophthora in loof en knol, matig vatbaar voor Y-virus, onvat baar voor A- en X-virus. Is in 1963 als consumptie aardappel op de Rassenlijst geplaatst. Wordt ook als fabrieksaardappel geteeld. De zetmeelopbrengst is vrij goed. Mansholt 56629. K en V: Dr. R. J. Mansholt's Ver- edelingsbedrijf N.V, Westpolder (Gr.) Rijptijd: mid denlaat. Opbrengst: vrij goed. Consumptiekwaliteit: vrij goed, bloemig, verkleurt iets na het koken. Knol len: grof, platovaal, vlakogig en lichtgeelvlezig; tame lijk klein aantal. Ziekten: in loof en knol vrij weinig vatbaar voor Phytophthora. Lijkt tamelijk tot matig vatbaar voor Y-virus. Dit ras stond in voorgaande jaren onder de fabrieksaardappelen vermeld. (A.M.-RASSEN), 1966 INSTITUUT VOOR RASSENONDERZOFK VAN LANDBOUWGEWASSEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 24