DINGEN VAN DE WEEK 25 In de eerste plaats kunnen we onderscheid ïaken in rolkassen en bakken en vast staand glas. Van pol kassen en bakken zijn de bouwkosten ^per m- hoog. Z- zijn zeer geschikt om er allerlei produkten in fe telen voor een consumptieveiling en verder b.v. voor freesia's en aardbeien. Ze kunnen maar in beperkte grootte worden opgezet, b.v. 400700 m-\ Verwar ming met centrale verwarming is moeilijk. Meestal worden in deze kassen warmeluchtkacheïs gebruikt. Bij vaste kassen onderscheiden we de kassen met smalle kap (o.a. warenhuizen) en de breedkappen. De kapbreedte van de eerste groep is meestal 3.20 m, die van de breedkappen kan variëren van 612 m en soms nog meer. Breedkappen vragen een hogere in vestering. De luchtinhoud is groter, wat iets meer stookkosten vraagt, doch wat sterke temperatuur schommelingen tegengaat. Voor bloementeelt worden ze veel gebruikt. Warenhuizen vragen per oppervlakte een lagere ir. vestering; ze vangen minder wind en vragen iets La gere stookkosten. Ze lenen zich goed voor de belang rijkste groentegewassen. Het zgn. Venlowarenhuis wordt veel gebouwd en voldoet ook aan hoge eisen. Zowel voor de onderbouw als voor de bovenbouw (dek) kan men kiezen tussen hout en staal. Een hou ten dek is iets goedkoper dan een stalen dek en geeft minder kans op zinkschade. Voordelen van een stalen dek zijn: het houdt minder licht tegen en het is beter dicht. Een stalen kas geeft meer warmteverlies als de zon schijnt, 's Nachts zal een houten kas dus war mer zijn. Gebruikt u hout, kies dan eerste klas Zwets js vuren, dat onder druk en vacuum is geïmpregneerd. Gebruikt u staal, dan moet dit thermisch verzinkt zijn. Let er op dat alle boorgaten worden gemaakt vóór het verzinken. LAAT ALLES GOED OP PAPIER ZETTEN ln het bestek van de bouw. dat door de aannemer wordt verstrekt, moeten de volgende punten duidelijk zijn omschreven: 1. begin bouw en datum van oplevering; 2. afmetingen en kwaliteit van alle onderdelen; 3. lengte, breedte en hoogte van de kas; 4. de kapbreedte en de glashelling; 5 het aantal, de maten en de uitvoeringen van (1-* deuren; 6 de luchting; 7. de fundering; 8. de manier van beglazen; 9. de glasdikte (in de kuststreken gebruikt men graag zgn. „dubbeldik" glas). Laat verder schriftelijk vastleggen hoe de finan ciële afwikkeling zal zijn. DE PLAATSING, AFMETINGEN EN INRICHTING Bouw niet te klein; één man kan met de teelt van sla-tomaten per jaar ongeveer 2500 m2 verzorgen. Iemand die ervaring heeft in de glasteelten kan het beste deze oppervlakte ineens bouwen. Een grote kas biedt meer mogelijkheden voor specialisatie en is in het gebruik goedkoper. De bouwkosten per m2 zijn ook lager. Iemand die nog weinig praktijkervaring heeft kan b.v. beginnen met 1500 m2 en na 2 jaar uit breiden. Bouw niet te klein. Een te klein kasje wordt dikwijls een slechtweerobject en draagt te weinig bij tot ver betering van het inkomen. Bouw zodanig dat u later gemakkelijk kunt uitbreiden. Houd voldoende ruimte voor aan- en afvoer van produkten en grondstoffen. Houdt rekening met een eventueel te bouwen ketel huis, olietank en waterreservoir. De lengte van de kappen moet bij voorkeur 50 a 70 ir, bedragen. In het midden van de zijgevels dient een Tomaten in een breedkap. dubbele deur aansluitend aan het middenpad te wor den aangebracht. Dit middenpad kan verhard worden. Zorg voor voldoende luchtramen (minstens 1 op 8). Draadluchting moet stormvast zijn. Het regenwater van de kas moet snel kunnen wer den afgevoerd. De regenleiding moet zowel boven als onder in de kas kunnen worden gehangen. De kranen moeten zodanig zijn aangebracht dat men ze vanuit de „droge kap" kan bedienen. Het is mogelijk een regenleiding zo te laten aanbrengen dat de regenbuis zowel langs de stijlen (voor komkommers) als midden in de kajD (voor andere gewassen) kan worden gehan gen. BEZINT EER GE BEGINT Tref dus goede voorbereidingen. Maak een goede begroting op. Vraag daarbij advies van deskundigen Laa- belangrijke overeenkomsten schriftelijk vastleg gen. Houdt rekening met de toekomst. R. T. V D. Goes B. BAIJENSE. U7ANNEER u dit leest zal voor de meesten hei leven weer haar gewone gang hebben her nomen. De kerstbomen zijn verbrand of met de vuil nisophaaldienst meegegeven. We hebben onze nieuw jaarswensen verzonden en beantwoord, we hebben familie, vrienden en bekenden veel heil en zegen toe gewenst in 1966 en we zijn weer overgegaan tot de orde van de dag, met ons dagelijks werk, ieder op eigen terrein. Na dagen van bezinning, van tot zich zelf komen, hebben we het weer druk met onze dage lijkse beslommeringen. Een jaar ligt voor ons. Wat zal het ons brengen? Niemand die het weet. We hebben er onze verwach tingen van, goede of minder goede, maar wat het wordt ligt in de schoot der toekomst, zo wordt dat genoemd, verborgen We hebben rond de jaarwisseling voor ons zelf de balans op gemaakt en ook landelijk en internationaal is dat gebeurd op velerlei terrein. Voor de beloning die we ook als tuinders plegen te ontvangen voor ons ondernemer zijn, is van grote betekenis de algemene economische situatie van ons land, van de wereld. Reeds jaren leven we in een soort welvaartsroes. Vooral de jongeren denken dat het niet meer op kan! En ook wel bij ouderen gaat die mening steeds meer opgang maken. Wanneer we de economen rond de jaarwisseling goed hebben beluisterd dan is er een ondertoon van optimisme ten aanzien van de toekomstige welvaarts ontwikkeling in ons land, maar het aantal van her» die waarschuwende geluiden laten horen wordt toch gaandeweg groter. En er komen ook steeds meer tekenen die er op wijzen dat het heus allemaal «een botertje tot de boom meer is binnen ons economisch bestel. We gaan geen opsomming geven van voorbeelden die dit kunnen bewijzen. We hoeven slechts namen te noemen als Deventer, de Mijnstreek, de moeilijk heden in de textielsector en de scheepsbouw om aart te tonen dat er tekenen zijn die manen tot oplettend heid. Daarnaast zijn er de verregaande looneisen en het duurder worden van velerlei dingen, allemaal fak- toren die aanleiding vormen om zich te bezinnen op de huidige ontwikkeling. De president van de Neder landse Bank dr. Holtrop heeft gezegd „Er behoeft volgend jaar geen algemene economische inzinking te komen" maar hij heeft er toch wel sterk waarschu wende woorden aan toegevoegd. Waarschuwend wa ren ook de woorden van prof. Zijlstra in de Eerst»? Kamer en zelfs minister Veldkamp maant af en toe tot voorzichtigheid! De laatste jaren horen we uit de mond van verant woordelijke mensen nog al eens de opmerking „Je moet risico's durven nemen, het komt allemaal wel goed". Tot nu toe is het redelijk goed gegaan maar we zullen toch moeten beseffen dat ook economische ont wikkelingen hun grenzen hebben en dat de bomen niet tot in de hemel groeien. De effectenbezitters heb ben dat in 1965 wel in zeer pijnlijke mate ondervon den. De waarde van hun obligatiebezit daalde aan zienlijk door de stijging van de rentestand en de waarde van hun „inflatievast"-aamlelenbezit daalde in nog sterkere mate in waarde. Nog is er in ons land een overvloed van werk gelegenheid en nog worden op grond hiervan hoge eisen gesteld maar het staat als een paal boven water dat hogere lonen verdiend moeten worden, want loon stijgingen die uitgaan boven de arbeidsproduktiviteit zijn uiteindelijk niet verantwoord. Ook als tuinders zullen we in 1966 weer te maken rijgen met loon stijgingen. Ook wij zullen alles op alles moeten zetten om tot grotere arbeidsproduktiviteit te komen willen we mee kunnen blijven gaan met de algemene ont wikkeling. Het jaar dat voorbij ging heeft de Zeeuwse tuin bouw financieel redelijke resultaten gebracht. Bij her haling is er echter reeds op gewezen dat we met min dere resultaten dan in 1965, over het algemeen ge nomen, niet meer toe kunnen in onze bedrijfstak. De veilingomzetten lagen belangrijk hoger dan het jaar daarvoor, maar toen waren ze dan ook veel te laag. Juist rond de jaarwisseling vernamen we dat de veiling K. E. O. in Krabbendijke in 1965 een omzet had van 5,3 miljoen gulden tegen 3.7 miljoen het jaar daarvoor. Een mooi resultaat voo* deze veiling. De veiling Zuid-Beveland te Goes bereikte nog voor de Kerstdagen de tien miljoen gulden omzet en de veiling in Kapelle-Biezelinge bereikte enkele weken eerder een dergelijke omzet. Op zichzelf, voor onze begrip pen, prachtige omzetten, maar tegelijkertijd zagen we rond de jaarwisseling een nieuwjaarsgroet met ge schenk van de veiling Breda aan haar afnemers waar bij deze veiling met voldoening ter kennis bracht dat de omzet in 1965 de 35 miljoen gulden was gepas seerd. Dan praten we helemaal maar niet van veiling- omzetten als in Venlo, en van vele groenteveilingen in Holland. Wanneer we zien welk een produktic- waarde de tuinbouw daar heeft! Dan kan onze con. clusie alleen maar zijn dat er voor ons gebied nog een belangrijke taak ligt weggelegd. Denkt U mee over de vraag wat u kunt doen om tot een hogere tuinbouwproduktie te komen? Een waterbassin aan te leggen is gewenst. Tot de volgende week. houdt minder licht tegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23