24 Als we een kas gaan bouwen FINANCIERING Het stichten van een glasbedrijf vergt hoge investeringen. Velen zullen een ge deelte van het benodigde geld moeten lenen. Zijn er behoorlijke onderpanden. clan zal dit gemakkelijk gaan. Gelukkig is er tegenwoordig het Borgstellingsfonds voor de landbouw, dat zo nodig voor maximaal ongeveer 50 van het aanschaffingsbedrag borg wil staan. Verder is er het Waarborginstituut voor de Tuinbouw, dat nog een aanvullende borgstelling kan verlenen. Natuurlijk is aan deze borgstellingen een aantal voor waarden verbonden. Bespreek eerst de financiering met de kassier van uw Boerenleenbank, die ook het formulier heeft voor een aanvraag bij het Borgstellingsfonds. Maak een goede begroting op of laat deze opmaken, vóór u krediet aanvraagt. In het verleden is er dikwijls te krap gefinancierd, met het gevolg dat er na be taling van de bouwkosten niet voldoende geld meer was voor aankoop van zaai en pootgoed, kunstmest, enz., of voor levensonderhoud. Bij de begroting moet o.a. rekening worden gehouden met: electriciteitsaanslui- ting, waterleiding, waterreservoir, pomp, freesmachine, regenleiding, spuitappa ratuur, stuif-apparatuur, drainage, COa-apparatuur, eventueel verwarming, grond- vérbetering, eventueel witloftransformator, sorteermachine, olietank, schuur en gereedschap. Voorts is in de loop van het seizoen o.a. nodig: tomatentouw, plastic folie, potgrond, zaad, eventueel plantmateriaal, meststoffen en bestrijdingsmid delen. TEELTRECHT EN KENNIS VAN DE TEELTEN UOOR het uitoefenen van groenteteelt onder glas heeft men een „erkenning" nodig van het Landbouwschap. Zij die het diploma van een groenteteeltvak school hebben of van een algemene tuinbouwcursus met 3 jaar praktijk, voldoen aan de eisen die voor het verkrijgen van deze erkenning worden gesteld. Zie v»or uitvoerige inlichtingen hierover de Tuinbouwgids. Aan te bevelen is om, voordat men met glasteelten begint, wat praktijkervaring op te doen in een glasbedrijf. Vooral voor jongeren is het aan te bevelen dat ze eerst een paar jaar op een tuinbouwbedrijf elders gaan werken. Ze worden vaak thuis gehouden omdat ze in het bedrijf niet „gemist" kunnen worden. Toch is het voor de toekomst van de jonge tuinder van belang dat hij praktijkervaring heeft en bovendien is het belangrijk dat hij geleerd heeft verder te kijken dan in eigen gebied of provincie. DE GROND De grond is een zeer belangrijke factor. Bij voorkeur gaan we geen staand glas bouwen op grond die meer dan 40 afslibbare delen heeft. Om' te weten of de profielopbouw van de grond goed is, wordt het noodzakelijk geacht de grond te laten onderzoeken door de bodemdeskundige van het Rijkstuinbouwconsulent- schap. Ook de ontwatering moet goed zijn. Om door te spoelen is het gewenst dat de drainreeksen in de kas op een onderlinge afstand van dr 6 m liggen. Het organisch stofgehalte moet bij voorkeur 7a 8% zijn. Het gehalte van de meeste akkerbouwgronden is niet meer dan 1 a 2 We kunnen dit opvoeren door organisch materiaal, b.v. tuinturf, veencompost, bolster, enz. Laat voor de voedingstoestand de grond onderzoeken op het Proefstation te Naaldwijk WATER EN ELECTRICITEIT Er moet over goed gietwater beschikt kunnen worden. Op de meeste olaatsen in onze provincie zal men daarvoor aangewezen zijn op de waterleiding. Infor meer even of u ter plaatse kunt aansluiten en wat het kost. Om druk en capaciteit in de hand te hebben is het aan te bevelen een water bassin aan te leggen en van hieruit op te pompen. In dit bassin kan ook het regenwater van de kas worden opgevangen. Maak het niet te klein. Hoe groter het reservoir, hoe groter de voorraad die gevormd kan worden. Kunt u grondwater gebruiken, dan mag het ijzergehalte niet te hoog zijn. Electriciteit hebben we nodig voor de ventilatoren van CO^-apparaat of warme- luchtkachel, voor witloftrekken met gaasbanen en later eventueel voor de appa ratuur bij de centrale verwarming. Informeer hiervoor ook of u ter plaatse kunt aansluiten en wat het kost. Houd rekening met eventuele uitbreidingen in de toe komst. Ruimte voor het ketelhuis. Vele kleine land- en tuinbouwers gaan over van opengronds- naar glas tuinbouw. In onze provincie is dat vooral het geval op Tholen, rond Ka- pelle-Biezelinge en verder hier en daar verspreid, h.v. op Schouwen-Dui- veland, Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als met staand glas Wordt begonnen, komt er een aantal vragen naar voren die moeten worden opgelost. Het bouwen van een glasopstand vraagt bezinning en veel voorbereidingen. In dit artikel worden een aantal p inten besproken die bij het bouwen van een kas belangrijk zijn. Een stalen dek houdt min BOUWVERGUNNING Om een kas te bouwen hebben we een bouwvergunning nodig. Deze moet op het gemeentehuis worden aangevraagd. Bij de aanvrage moeten worden ingediend een situatieschets en een tekening van de te bouwen kas. Het aanvraagformulier is op het gemeentehuis verkrijgbaar. De situatieschets en kastekening worden meestal door de kassebouwers verzorgd. Bij het plaatsen van de kas moet vaak rekening worden gehouden met de roo'1- lijn. Ook is het mogelijk dat het perceel in het uitbreidingsplan ligt of dat er om een andere reden niet gebouwd mag worden (streekplan e.d.). Informeer hier ook even naar op het gemeentehuis. WELKE KAS Er zijn veel typen kassen en warenhuizen. Ze hebben allemaal hun voor- en na delen. Van belang bij de keuze is ook, wat men gaat telen en wat de verderf» plannen zijn. we een kas gaaö bouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 22