Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekeringsm|j. opgericht Nieuwbouw Kapelle van start Gecombineerde loontabellen 1966 Oplossing en prijswinnaar van onze kerstpuzzel Wint (J dat 19 Met veel dank voor de talrijke wensen, ter gelegenheid van het Nieuwjaar ontvangen, wen sen wij U allen wederkerig een ZEGENRIJK 1966. Familie GEUZE „Zandhoeve" Poortvliet. DEGIN december is door de aannemer C. Priem uit Lewedorp met de bouw van de Z. L. M. Tuin bouwschool in Kapelle een begin gemaakt. Voor het tuinbouwonderwijs in Kapelle en wijde omtrek een wel zeer verheugend bericht. Deze nieuwbouw in Dijkwel waarover in het Landbouwblad van 19-2-65 reeds uitvoerig werd be richt betekent een belangrijke stap vooruit in de verdere ontwikkeling van ons Zeeuws tuinbouwonder wijs. Ondanks de in het algemeen te constateren terug gang in leerlingental heeft de school Kapelle niet över gebrek aan belangstelling te klagen. Zo eindigt dit jaar de eerste proefneming met het twee-jarig leerlingenstelsel; een voornamelijk practisch gerichte vorm van vervolgonderwijs op het vierjarig school programma. Te zijner tijd komen wij op de resultaten van deze proefneming terug. Maar nu kan reeds wor den vastgesteld, dat dit onderwijs bedoeld voor die leerlingen, die niet naar de Middelbare Tuinbouw school gingen zowel bij leraren als leerlingen goed is aangeslagen. De school Kapelle voldoet ook aan de vraag naar meer practisch schoolonderwijs, onder meer wat be treft de mechanisatie in enige voor deze streek spe cifieke teelten. De nieuwe school zal dan ook naast een hand- en vakvaardigheidsgedeelte ook de be schikking krijgen over een hectare tuingrond, die voor diverse practische doeleinden benut kan worden. Voor de altijd actieve directeur der school de heer J. op 'tHof en zijn staf zal het startschot voor de nieuwbouw als muziek in de oren geklonken hebben. Aan hen de eervolle taak de goede naam van de Ir, A. W. v. d. Plasscheschool ook in de straks nieuwe omgeving te bestendigen. IN verband met het uitgeven van nieuwe Coördi natietabellen inhoudingen loonbelasting en pre mie A. O. W. en de veranderingen in de inhoudings percentages sociale lasten per 1 januari 1966, ver schijnt binnenkort weer een nieuwe uitgave van de gecombineerde loontabellen. Zoals de vele gebruikers van de tabellen reeds bekend is, worden in deze ta bellen de loonberekeningen gegeven voor zowel week- als daglonen voor vaste en losse werknemers, alsmede de loonberekeningen voor bijzondere beloningen. Dit geldt zowel voor de categorie jeugdigen, 23-65 j. als 65 jaar en ouderen. Zonder te rekenen kan (afgerond) het loonbriefje vanuit de tabel worden ingevuld dan wel kan op eenvoudige wijze bij een bepaald netto loon (afgerond) het brutoloon gevonden worden. De prijs is, gezien de kostenstijgingen die allerwege (en dus ook hier) doorwerken, bepaald op 9,Aange zien de oplaag door de Hollandse Mij van Landbouw, die deze gecombineerde loontabellen uitgeeft, enigs zins bepaald moet worden, verzoeken wij bestellingen hiervoor p.o. op te geven aan de afd. Werkgevers- en arbeidszaken der Z. L. M., J. F. Blanksma, Grote Markt 28 te Goes. Door ons wordt alleen het aantal exem plaren dat besteld is als gezamenlijke bestelling door gegeven. De eventueel na donderdag 13 januari ont vangen aanvragen kunnen wij slechts verzorgen voor zover de voorraad strekt. B. Van de vele goede oplossingen van onze Kerst puzzel die wij mochten ontvangen bleek bij loting de heer W. BOS, Kapelleweg 17 te Duivendijke, de prijswinnaar te zijn. Onze hartelijke gelukwensen met dit succes! Alle andere inzenders onze dank voor hun inzendingen. De juiste oplossing, „de opdracht" in deze puzzel verscholen, luidt: „ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL". RED. pE economische ontwikkeling leidt tot grotere samenwerkingsvormen op verschillend terrein. Al lerwegen zien we een streven naar fusie en contratie, om op deze wijze een sterkere concurren- tie-positie op de markt in te kunnen nemen. We constateren dit in de industriële sektor, bij het bank. en verzekeringswezen en ook in de agrarische sektor. De intimiteit van het werken in het eigen vertrouwde en gesloten verband moet noodgedwongen vaak wijken voor nieuwe eisen, die vandaag of in de naaste toekomst gesteld worden, alsmede voor de nieuwe perspectieven, die samenwerking in groter verband kan bieden. Ook op het terrein van onderlinge hagelverzekering is een ontwikkeling gaande. Het begon in 1958 met de oprichting van de Onderlinge hagelschade financieringsmaatschappij (Hafimij) waarin een aan tal onderlingen in den lande samenwerken, onder andere voor het gezamenlijk afsluiten van een her- verzekeringscontract. Deze samenwerking groeide uit tot uniformering van de premieheffing, de administratie, de taxaties en van de vaststelling van de verzekerde waarde der gewassen. EEN drietal bij de Hafimij aangesloten onderlingen, werkzaam in het Zuidwesten van ons land, heeft thans de volgende stap gezet, namelijk die van algehele samensmelting. Deze fusie kwam tot stand uiteraard na uitvoerige voorbereiding, tussen de Onderlingen van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, van de kring Schouwen-Duiveland van de Z. L. M. en de Onderlinge, gevestigd te Klun- dert. Op 29 en 3C december j.l. werden de laatste ledenvergaderingen gehouden waarin tot fusie werd besloten, terwijl tevens de nieuwe statuten en het verzekeringsreglement werden vastgesteld. De Onderlinge zal de naam van Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekeringsmaatschappij dragen en heeft als werkgebied de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Door samenvoeging van de reserves staat de nieuwe Onderlinge op een gezonde financiële basis en zal zij kunnen vpldoen aan de eisen, die de in voorbereiding zijnde Wet op het Schadeverzekeringsbedrijf straks zal stellen. UIT de drie besturen werd een voorlopig bestuur aangewezen, dat de ledenvergadering die op 10 februari a.s. te Bergen op Zoom zal worden gehouden zal voorbereiden. Op deze leden vergadering zal dan onder meer het nieuwe bestuur worden gekozen. De administratie van de Onder linge zal worden gevoerd ten kantore van de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw te Zevenbergen. Verwacht mag worden, dat de Onderlinge Zuidelijke Hagel verzekeringsmij. wier verzekerd kapitaal thans 20 miljoen gulden bedraagt, in de komende jaren nog een belangrijke uitbreiding zal kunnen krijgen. K- ADVIEZEN OP IIET LANDBOUWHUIS De Z. L. M.-leden, die reeds voor het komende oogstjaar 1966 belangstelling hebben voor boven genoemde 1 a n d b o u w-hagelverzekering kunnen alle gewenste inlichtingen verkrijgen op hei Landbouwhuis te Goes, tel. 01100-5014. Voorwaarden en premietarieven zijn gunstig. Op het terrein van de fruithagelverzekering zijn eveneens alle gewenste inlichtingen verkrijgbaar op het Landbouwhuis te Goes. Wacht niet met het vragen van inlichtingen! de L. JL^ET goed is aan het eind van een afgelopen jaar een blik terug te werpen over wat voorbij is, en aan het begin van een nieuw jaar de blik vooruit te richten op de periode die komen gaat? 1965 verzonk in der tijden schoot en 1966 kwam er uit te voorschijn. Er is al door velen gevraagd en nog meer gedacht: wat zal het ons brengen? We beperken ons in dit artikeltje bij deze vraag tot het terrein van het agrarisch bedrijf. In 1966 zullen we de resultaten moeten vaststellen over oogstjaar 1965, het bij uitstek natte jaar. Hoe zullen de resultaten zijn? Stellig zullen de nadelen van de natte zomer zich doen gelden, maar ook de voor delen van het mooie najaar en tenslotte die van de vroeg ingevallen vorstperiode, die gelukkig weer snel voor milder weer plaats maakte, maar met dit zachter weer weer regen bracht. f\OK fiscaal heeft 1965 nogal wat „slecht weer" gevolgen nagelaten. We willen de stemming voor U 1966 niet bederven, maar moeten toch wel een aantal belastingmaatregelen noemen die we in het NIEUWE jaar te verwerken krijgen. Om te beginnen de OMZETBELASTING gaat zwaarder drukken: a. voor personenauto's wordt deze verhoogd van 18 naar 25 Dit telt mee. De auto is voor boer en tuinder geen louter luxe meer, maar is geworden tot een onmisbaar gebruiksvoorwerp. b. de omzetbelasting op bromfietsen is verdubbeld en van 5% op 10 gebracht. Ook dit treft de agrarische sector. Zeer veel kleine boeren en tuinders bedienen zich van dit vervoermiddel en niet te vergeten een zeer groot gedeelte van onze in aantal afnemende landarbeiders. In de TWEEDE plaats noemen we de ACCIJNZEN. a. de benzine-accijns gaat omhoog met 2 ct. per l. Een factor die in het bedrijfsleven wel degelijk meetelt. Wat is 50 l benzine? en ze kost weer een gulden meer. b. de accijns op minerale oliën is verdubbeld. Ten DERDE de DIRECTE belastingen: a. de VERMOGENSBELASTING wordt met 20 verhoogd en zal nu niet meer 5 maar 6 be dragen. Het lijkt matig, maar hoe is het gesteld met het rendement van vele vermogens? Welk rende ment levert verpachte grond op en verhuurde huizen en meerdere overigens goede aandelen? b. de VENNOOTSCHAPSBELASTING gaat met 1 punt naar boven n.l. van 4~ naar 46 voor win sten tot en met f 100.000,en met 2 punten voor winsten boven f 100.000,dus van 45 naar 47 JLTET geeft te denken dat dit valt in een periode waarin de ondernemerswinst daalt. Lezen en horen we niet van fabrieken die sluiten moeten? Concentratie roept men dan. Accoord daar is sprake van, maar is er niet meer? Laat mij besluiten met de mededeling dat vanaf 1 januari 1966 het kwitantiezegel is afgeschaft. Er zijn nog veel meer wijzigingen, maar we wilden maar enkele voor de agrarische sector belang- rijke punten noemen. Ongetwijfeld zullen ook onze agrarische ondernemers de druk der maar steeds stijgende kosten in 1966 ondervinden en zal er ook weer veel stuurmanskunst nodig zijn om het bedrijf scheepje in vol doende „visrijk" water te houden. De schrijver van deze artikeltjes wenst allen bij deze vaart een voorspoedig 1966. ME1JERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17