POLYRAVE en TRIRAVE suikerbieten Bestel tijdig zaalzaad! OPBRENGSTEN VLASRASSENPROEFVELDEN IN KG PER ARE Gemiddeld 1965 Rassen Onge- repeld Ge repeld Zaad Gem. Gem. Gem. Gem. ongerepeld repeld zaad lintgeh. 1960-1964 1964-1965 1964-1965 1959-1964 relatief Wiera Reina Flbra 86,8 90,6 89,6 60,5 64,7 62,4 11.1 11.2 10,4 89,5 90,5 87,- 59,7 62,4 58,2 12.6 12,3 11.7 96 99 105 Evenals in 1963 is dit oogstjaar voor de vlasteelt zeer matig, geweest. Door de aanhoudende regen trad in veel percelen legering en rot op. Ofschoon het moeilijk blijft een juiste voorspelling te doen over de benodigde hoeveelheid stikstof in een bepaald groeiseizoen, menen wij toch dat door rekening te houden met de stikstofbemesting het risico van legeren kan ver minderd worden. In dit verband willen wij wijzen op de mogelijkheid van een gedeelde stik stofgift, waarbij een gedeelte als ks of ureum op een lengte van 15 a 20 cm van het vlas gegeven wordt. De ureum werd toegepast in hoeveelheden van 30-50 kg per ha met 500 k 600 liter water per ha. Om verbranden van het vlas te voorkomen, is spuiten met veel water nood zakelijk. Spuiten tegen de avond en bij bedekte lucht geeft de minste kans ©p beschadiging. In onderstaande tabel geven wij U een overzicht van de resultaten van een viertal proeven, waarbij vergeleken werden kalksalpeter en ureum als ©verbemesting op percelen waar stikstofbemesting bij het zaaien laag was ge houden (opbrengsten in kg/are). Oogstjaar 1964 I II gem. rel. Oogstjaar 1965 I II gem. rel. Ureum Kalksalpeter Geen overbem. 90.3 94,9 87.4 80.2 79,4 73,1 101 103 95 84,2 88,7 78,1 74,3 75,2 67,5 102 105 93 - - - p; In die gevallen dat een andere ondervrucht wordt ingezaaid, heeft rr.cn da keuze: of gelijktijdig zaaien met het vlas, wat risico's meebrengt ten aanzien van het vlas, of zaaien na opkomst van het vlas, waardoor de slagingskansen van de groenbemester minder worden. Ieder zal voor zich uit moeten maken aan welke methode hij de voorkeur geeft. RASSEN Wiera. Neemt in het Zuidwesten nog steeds de eerste plaats in. Het is een produktief ras dat goede opbrengsten geeft. Het gewas is middelmatig stevig, tamelijk veerkrachtig. Vrij goed resistent tegen roest en zwartstip. Gevoelig voor vlasbrand. Zeer goede zaadopbrengst. Fibra. Stevig witbloeiend vlas met een zeer goede resistentie tegen vlas brand. Onvatbaar voor roest en zwartstip. Komt op de eerste plaats in aanmer king voor de verbouw op goede vlasgronden. Droogte en slechte structuur zijn van invloed op de opbrengst. Vraagt een wat ruimere hoeveelheid zaaizaad en wat hogere stikstofbemesting dan Wiera. Bloeit iets later en rijpt wat later af dan Wiera. Heeft gemiddeld goede stro-opbrengsten gegeven. De zaadopbrengst is matig. Het lintgehalte is zeer goed. Reina. Witbloeiend vlas, dat in lengte en tijd van rijpen veel met Wiera overeenkomt. Is wat egaler dan Wiera. Heeft een goede droogte-resistentie. Onvatbaar voor roest en zwartstip. Vatbaar voor brand. De stro-opbrengst is wat hoger dan van Wiera. Ook het lintgehalte en de lintkwaliteit zijn goed. De zaadopbrengst is zeer goed. OPBRENGSTEN PROEFVELDEN MET ZOMERGERST RASSEN 1965 Gem. 1955—1965 kg/are 100 51,5 kg Cambrinus Zephyr Delisa Balder Sultan 50,9 51.4 53.5 48,3 52,9 51,8 52,3 52,7 48,2 52,7 101 102 102 94 102 Uit de proeven blijkt, dat zowel met kalksalpeter als ureum een opbrengst- verhoging werd verkregen. Het belangrijkste is echter dat in geen der proeven legering of rot is opgetreden. VLAS EN ONDERVRUCHTEN In 1965 bleek dat ondervruchten zoals luzerne, rode klaver en ook witte klaver, die gelijktijdig met het vlas waren uitgezaaid, te lang opgroeiden en kwaliteitsverlies van het vlas ten gevolge had. Wordt luzerne als ondervrucht in vlas uitgezaaid, bestemd als hoofdgewas in het komende jaar, dan heeft dit gewas de meeste kans van slagen bij het uitzaaien gelijktijdig met het vlas. Dikwijls is gebleken dat een chemische bespuiting, o.a. een mengsel met MCPA, de luzerne in groei remt, wat dus gunstig is in verband met het te hoog opgroeien. We beschikken momenteel over enkele brouwgerstrassen, die zowel wat kg- opbrengst als brouwkwaliteit betreft, goed voldoen. Het ziet er naar uit, dat Cambrinus het oude ras Balder nog verder zal gaan vervangen. De nieuwe rassen Zephyr en Delisa vragen de volle aandacht. Zephyr zal door het C.B.K. worden afgenomen. Delisa zal echter maar proefsgewijs worden afgenomen. Sultan is een nieuw ras en heeft dit jaar goede opbrengsten gegeven. BROUWGERSTRASSEN Cambrinus is een goed opbrengend ras en heeft een goede brouwkwaliteit. Het stro is matig stevig, doch behoorlijk veerkrachtig. Dit ras is minder struktuurgevoelig. Moet niet te dik worden gezaaid; 80 90 kg zaaizaad, is voldoende. Zephyr geeft op kleigrond goede opbrengsten. Het heeft een vlotte ont wikkeling. Het stro is matig stevig. Dit ras is wat minder gevoelig voor doorwas dan verschillende andere rassen. Het is nogal vatbaar voor meeldauw, matig voor gele roest. De brouwkwaliteit is goed. Balder. Dit ras heeft een prima brouwkwaliteit, maar kan in opbrengst met de nieuwe rassen niet mee. Het stro is kort en stevig, maar niet veer krachtig. Geeft bij legering gemakkelijk doorwas. Delisa is een nieuw ras, dat een viertal jaren op de proefvelden zeer hoge opbrengsten heeft gegeven. De brouwkwaliteit lijkt goed. Dit ras stelt vrij hoge eisen aan de vruchtbaarheid en struktuur van de grond. Het stro is kort en stevig maar niet veerkrachtig. Nogal gevoelig voor doorwas. Matig vatbaar voor meeldauw en gele roest. Sultan (C.B. 6211). Een nieuw ras, dat zeer hoge opbrengsten heeft gegeven. Het heeft een trage voorjaarsontwikkeling. Dit ras heeft kort stevig stro en is laat rijp. Het is matig vatbaar voor gele roest, vrijwel vatbaar voor mppi- dauw. De brouwkwaliteit lijkt minder goed. VOERGERSTRASSEN De hierboven omschreven brouwgerstrassen voldoen eveneens goed ais voergerst. Uitzaai van brouwgerstrassen biedt het voordeel, dat men deze ook nog kan verkopen als voergerst, wanneer verkoop als brouwgerst niet aan trekkelijk is. Speciale voergerstrassen zijn: Minerva geeft goede opbrengsten. Dit ras moet vroeg worden gezaaid. Het heeft een trage voorjaarsontwikkeling en is laat rijp. Delta geeft goede opbrengsten maar vraagt vruchtbare grond. Het is een vroegrijpend ras. Het stro is stevig, maar matig veerkrachtig. P Uitnemende ra9sen door hun onovertroffen loofontwikkeling en hun goede wortelopbrengsten. Zéér belangrijk ook om het mindere handwerk door de snelle grondbedekking en de hoge éénkiemigheid van het te leveren precisiezaad. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11