Mededelingen, berichten, enz. Van het Landbouwschap 1153 EEN ORGANISATIE VOOR PLUIMVEEHOUDERS GOEDE VRAAG NAAR APPELEN DE LANDBOUW IN CIJFERS TEXELSE FOKSCHAPEN UIT ZEELAND NAAR WEST-DUITSLAND PEREN WERDEN WAT GOEDKOPER UIT EEN geheim Weekboek VAM ^^^BRAMjnr óïStjIKHQË]^ VRIJDAG 2*1 DECEMBER 1965 Door het niet verschijnen van de nummers van 10 en 17 december konden een aantal be richten en mededelingen nog niet geplaatst worden. Op deze pagina hebben wij de belang rijkste in het kort samengevoegd. Allereerst de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap waar een aantal belangrijke zaken aan de orde zijn geweest. VLASBELEID De Belgen zijn slecht te spreken over het systeem van de bewerkingstoeslag op vlas die in Nederland wordt verleend. Zij beschuldigen Nederland van dis criminerende maatregelen. Ten einde de subsidie regelingen van beide landen gelijk te trekken is nu voorgesteld om zowel een teeltsubsidie als een be werkingspremie te verlenen. Hierdoor zou uit Nederland geëxporteerd stroylas eveneens onder de subsidieregeling vallen. Het zou een door de Nederlandse regering te betalen teelt premie ontvangen en van de Belgische regering een bewerkingstoeslag. EXTRA ACCIJNS OP STOOKOLIE WORDT TERUGBETAALD De extra-accijns op stookolie zal aan de verbruiker, dus de tuinder, worden terugbetaald. Aldus een be sluit van de staatssecretaris van financiën. Deze resti tutie zal worden verwerkt in de uitvoeringsvoorschrif ten van de Wet op de accijns van minerale oliën. WIJZIGING HEFFINGEN Met ingang van 1966 zullen enige wijzigingen wor den aangebracht in het heffingssysteem. De wijzigin gen zijn: 1. De bloementeelt in de open grond, de boomkwe kerij en de bloembollenteelt worden in één hof fingsgroep samengebracht waarvoor de heffing op 30,per hectare wordt gesteld. Dit betekent voor de bloementeelt in de open grond en voor de boomkwekerij een verhoging van 5,per hec tare en een verlaging van 10,per hectare voer de bloembollenteelt. 2. De heffing voor de groente- en bloementeelt on der glas wordt verhoogd van 60,tot 80, per hectare. 3. De teelt van groen te oogsten erwten zal met in gang van 1966 niet meer worden belast als volle- grondsgroente (heffing thans 10,60 per hectare). Deze erwten zullen met andere akkerbouwproduk- ten in een heffingsgroep komen waarvoor de hef fing 5,per hectare bedraagt. 4. Ook de vroege aardappelen zullen in de heffings groep akkerbouwprodukten worden ondergebracht (heffing 5,per hectare). Hierdoor wordt de teelt van alle aardappelen met een gelijk bedrag belast. Daarnaast echter zullen alle pootaardappe- len tegelijk met de STOPA-heffing worden belast met een extra bedrag aan algemene heffing van 5,60 per hectare. Op deze wijze wordt de hogere produktiewaarde van de pootaardappelen in de heffing tot uitdrukking gebracht. 5. De heffing op hoenders en eenden is thans gesteld op 1 cent per dier. Vijfhonderd dieren per bedrijf zijn echter vrijgesteld. 6. De heffing op varkens wordt nog bestudeerd. Par bedrijf zijn echter 40 varkens vrijgesteld van hef fing. WIJZIGING VERGOEDINGEN COMMISSIELEDEN De vergoedingen voor leden van de plaatselijke so ciale commissies en de sociale verzekeringscommis sies worden in 1966 voor een avondvergadering 5, (was 5,voor een ochtend- of middagvergadering 15,(was 10,voor een vergadering die een hele dag duurt 25,(was 15,—). In een op 1 december j.l. te Arnhem gehouden ver gadering werd definitief besloten tot oprichting van één vaktechnische organisatie van pluimveehouders: de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders der 3 C. L. O.'s (N. O. P.). Aan de totstandkoming van deze organisatie heb ben naast de 3 C. L. O.'s medegewerkt: de Nederland se Pluimvee Federatie (N. P. F.), de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie (N. P. O.) en de bij haar aangesloten organisaties t.w. de Landelijke Organisa tie van Fokkers, van Bedrijfspluimveehouders en van Kuikenmesters, respectievelijk de L. O. F., L. O. B. en L. O. K., alsmede de Vereniging van Broederijen (V. B. N.) en de pluimveehoudersvakbonden van N. C. B. en L. L. T. B. J\E vraag naar appelen, die eind november even iets minder was geworden, heeft zich sinds begin december behoorlijk hersteld. Zowel voor export als voor de binnenlandse markt gaan ze op het ogenblik vlot weg en de voorraden van de handelaren, die stonden opgeslagen op de Zeeuwse veiilngen, minderen met de dag. Het grootst is de vraag naar Cox's Orange Pin- pin, waarvan regelmatig mooie partijen te koop zijn op de Zeeuwse veilingen. Deze zün afkomstig uit de koelcellen. Uit de gascellen wordt nog niet verkocht. De grote maten doen regelmatig tussen 1,en 1,20 per kg; de prijs van de middelmaat ligt tussen 80 en 90 cent per kg en voor de kleine maat wordt tussen 45 en 50 cent per kg betaald. De vraag naar Jonathan is eveneens belangrijk TOJUIST is „Landbouwcijfers 1966" verschenen. Ook deze uitgave van het Landbouw-Econa- misch Instituut is zoals de voorgaande in samenwerking met het C.B.S. tot stand gekomen. Praktisch alle belangrijke statistische gegevens op het gebied van de land- en tuinbouw zijn in dit boekje, dat 224 bladzijden telt, opgenomen. Naast de laatst bekende gegevens op agrarisch terrein zijn tevens die van een reeks voorafgaande jaren vermeld, waardoor men gemakkelijk de ontwik keling in de Nederlandse landbouw kan volgen. Op vragen zoals Hoe is de ontwikkeling van de agrarische be roepsbevolking in Nederland? Hoe groot zijn de oppervlakten beteeld met de verschillende akkerbouwgewassen? Hoe staat het met onze mechanisatie? Neemt onze veestapel nu af of toe? Wat wordt er door de Nederlandse boer gepro duceerd? Hoe verloopt onze agrarische uitvoer? Wat zijn de produktiekosten b.v. van melk, varkensvlees en eieren? Maar ook: Wat ontvangt de boer uiteindelijk voor zijn produkten? Hoe zijn de bedrijfsresultaten? In welke mate maken de boeren gebruik van de door de overheid geopende mogelijkheid om tegen vergoeding het bedrijf te beëindigen? Hoe is de ontwikkeling van de hulpverlenings diensten in de landbouw? geeft „Landbouwcijfers" het antwoord. De prijs van deze publikatie is 6, Bestellingen kunnen worden gedaan door over schrijving van dit bedrag op girorekening No. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch Instituut. Vermeld dient te worden: „Zend Land bouwcijfers 1966". DE schapenfokkerij in ons land is thans vrijwel ge- heel gebaseerd op het moderne Texelse ras. Andere rassen zijn nagenoeg verdwenen. De goede produktie-eigenschappen, waaronder de uitstekende vleeskwaliteiten, van dit nationale ras heeft ook buiten onze landsgrenzen de belangstelling getrokken. In Frankrijk en vooral in België is de geregistreerde fokkerij van dit ras reeds van veel betekenis. Gedurende enkele jaren heeft ook in West-Duits- land het Texelse schaap bekendheid gekregen. Export naar dit land vond in 1965 in een omvangrijk aantal plaats. Mede door de aktiviteiten van het Stamboek kor in Zeeland een belangrijke order, namelijk een zen ding van 70 stuks, worden geplaatst. De aankopen hadden door een prima medewerking een vlot ver loop. Er kon een kollektie worden geleverd die de toets der kritiek kon doorstaan. De gemaakte prijzen waren aantrekkelijk. De verlading bij de Nederlandse Spoorwegen vond op 24 november te Gouda plaats. De geplande ver lading in Goes kon geen doorgang vinden wegens het doorvoerverbod in Noord-Brabant in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer in die provincie. Deze zending is geheel voor één fokker in Westfalen bestemd. Boven de bestede prijzen die behoorlijk hoger zijn dan het gemiddelde niveau, komt voor de koper per dier nog een bedrag voor exportkosten dat niet ver van de 100,ligt. Éen dergelijke forse aan pak van de koper dwingt wel bewondering af. Inmiddels zijn nog 24 stuks aangekocht die even eens naar onze Oosterburen zullen worden geëxpor teerd. De uitvoer hiervan zal in de loop van decem ber plaats vinden. Deze export, die nog laat in het jaar zijn beslag kreeg, betekent voor de Zeeuwse fokkers een succes, maar houdt tevens in dat het aantal beschikbare fok schapen wat extra is gedund. Een serieuze aanpak in het komende fokjaar zal deze bras wel weer kun nen sluiten. J. H. LANTINGA, Vjksveeteeltvooriichtingsdienst. toegenomen. De prijs van de klasse I grote maat steeg tot rond en even boven 60 cent per kg; de middelmaat deed rond 55 cent en de kleine maat tussen 45 en 50 cent per kg. Klasse II kwaliteit van dit ras steeg tot boven 50 cent per kg voor de grote maten, een prijs die tot vóór kort met moeite voor de klasse I kwaliteit was te maken. Middelmaat klasse II noteerde iets beneden 50 cent per kg en de kleine maat deed rond 40 cent. De laatste weken werd er vanuit Zeeland nog sl wat Jonathan verladen naar Tsjecho-Slowakije terwijl ook in West-Duitsland deze appel goed verkocht kan worden. Ook in de Nederlandse supermarkten kan met deze appel goed worden gewerkt. Dat is ook wel het geval met de Golden Delicious, maar dit ras ondervindt in West-Duits land nog al wat concurrentie uit Frankrijk. De prijs van de Golden Delicious is op het ogenblik wat achter gebleven bij de prijsontwikkeling van de andere rassen. Toch is ook dit ras duurder dan enkele weken geleden. De grote en middelmaten doen tussen 65 en 75 cent per kg en de kleine maat klasse I werd eind vorige week verkocht voor 5560 cent per kg. Klasse II kwaliteit was enkele centen per kg goedkoper. De prijs van de peren liep in de afgelopen periode wat terug, althans voor wat betreft de Conference. Klasse I werd verkocht tegen prijzen die lagen rond 80 cent per kg voor de grote maat, 75 cent voor de middelmaat en 70 cent voor de kleine maat. Klasse II was op sommige dagen belang rijk goedkoper. Het z.g. ondereind van dit ras bleef goed op peil. lid noteerde rond 50 cent; III grof rond 60 cent en III fijn rond 40 cent per kg. Saint Remy werd opnieuw duurder en noteerde tussen 62 en 68 cent per kg voor klasse I en II kwaliteit. Doyenne du Cornice, hoofdzakelijk aangeboden in Goes, steeg tot f 1,30 per kg voor de goede kwaliteiten. H7E vieren weer zo Kerstfeest '65. Wat gaat de tijd toch vlug; het lijkt nog zo kort geleden. Kerstfeest, het grote gebeuren van de geboorte van de Messias, bij-na twee eeuwen geleden. Het feest van de boodschap „Vrede op Aarde", waar we nog steeds niet aan toe zijn. Er wórdt nog gevoch ten in Vietnam en dagelijks verliezen vrouwen hun echtgenoten en kinderen hun vader. We durven ons zelf wel eens op de borst slaan en zeggen: „Nou, dat en dat doen we toch maar!" We hebben grote organisaties, waarin alle landen der wereld zijn vertegenwoordigd. Maar met dit al nog geen vrede op aarde. Telkens breekt er wat los; dan hier dan daar. We horen van relletjes tussen zwarten en blanken, we zien ze strijden voor de rechten van de mens. Maar de vrede blijft weg. We maken er nog niet veel van, al sturen de mensen bemande raket ten door de lucht en maken de naties alsmaar gro tere, zwaardere en gevaarlijker atoombommen. Het vertrouwen in elkaar is weg en zonder vertrouwen kan er geen vrede komen. Rusland vertrouwt Ame rika niet en Amerika Rusland niet. Ze praten wel over vrede maar maken zich klaar voor de oorlog. Rusland hielp Cuba, Castro, tegen Amerika en in Vietnam helpt China tegen Amerika. We hebben onlangs gelezen, dat de oorlog daar in Vietnam het begin van een derde wereldoorlog zou kunnen zijn. Laten we hopen, dat het zover nooit zal komen, want een derde wereldoorlog, die zeker met geleide pro jectielen en atoombommen zou eindigen, zou zeer zeker een eind aan onze beschaving maken. Wij, die leven in de welvaartsstaat, die alles kun nen krijgen, waarvan we vroeger alleen maar droomden, moeten toch verder kijken om samen ook te helpen om de vrede op aarde te verkrijgen. Wanneer we lézen dat 2 van de 3 mensen in de we reld nog honger lijden dan mogen we daaraan toch wel wat meer gaan doen. Hieraan meewerken werkt deze vrede in de hand. Het geven van ontwikke lingshulp blijft voorlopig niet gemakkelijk op te los sen, want het is moeilijk die hulp daar te brengen waar ze nodig is, omdat er bijvoorbeeld geen ver voersmogelijkheden zijn. Sommige volken willen zelfs geen hulp en er zijn er ook die wel hulp wil len ontvahgen, maar er weinig voor voelen om de nieuwe projecten aan te vatten die de ontwikke lingshulpdeskundigen hun voorleggen. Er zijn fa brieken gebouwd, maar men wil er niet in wer ken, er zijn bossen geplant maar men wil ze niet onderhouden. Toch moeten we meedoen en zo gauw mogelijk, want de tijd dringt. Laten we straks bij het vieren van het Kerstfeest ook aan hen denken. De Slikhoekers wensen U allen een Zalig Kerst feest toe en een Gelukkig Nieuwjaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 25