Toespraeke van Wullem en Plone 1145 ter gelegenheid van het afscheid van Ir. M. A. Geuze als voorzitter van de Z. L. M. op 9 december 19Ó5 Goede resultaten NEDATO N.V. Tweede top-kadercursus zuidwesten van start VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 Wullem: Toen d'oorlog raesde in Zealand trof het een vrêes'lek lot Uans Walch'rens was verdronke en vee was ter kapot. Op Tholen, Zuud-Beveland en Schouwen was de grond geïnundeerd 't Was nie om te anschouwen wat er was gerinneweerd. Een dêel van oanze hoeren most wig van ulder bedrief D'r vêê konde se soms nog vervoere, mè 't brocht vee ongerief. Toen d'oorlog an de kant was gieng ielkêên zo gauw 't kon weer naer uus Mè 't duurde nog êêl wat weken voe meneer Geuze en z'n vrouwe kwaeme [tuus. Plone: Mevrouw was nog druk in de wêêre en aoles stieng glad op z'n kop Toen d'r onverwacht twi 'eren de Zandhoeve reeën op. Noe zit gêên êne vrouwe as ter vezite komt graeg in een troep Mè afijn, een man kiekt nie zoa nauwe, ze liet ze nie stae op de stoep. D' eren wilden meneer Geuze es spreke, de Z.. L. M. zat in noad, Ze adden es rond-e-keke naer een man, die kon stae an 't oad. Wullem: Zoa is het dus twintig jaer gelee, dat U an de leiding kwam pas Het Landbouwuus was uut-e-weund en daer was gêêne cent in kas Het Landbouwuus wier uut-e-mist, 't was erg, 't is nie geloge 't Was overal een groate troep, mè ze bin d'r flienk op-e-vloge. Je kon d'r fesoenlïk gae zitte. 't wier netjes an-e-klêëd Al waere 'tmè ouwe spullen, 'twas voe d' ontvangst gerêêd. En langzaem wier het wat beter, de Z. L. M. stein weer pal Voe het belang van oanze boeren, ard steeg het ledental. Natuurlik kwam d'r vee kieke, want ielkêên zat in noad, Besluten moste worre genome, soms kleinmè soms ok groat. De voorzitter van de Z. L. M. ad het druk zoa-as gêên êên, Want overal wier ie gevraegd voe 't belang van 't algeméén. Op de jaervergaederiengen was de zael tot de leste stoel bezet: De rede van de voorzitter, daer wier goed op-gelet. Soms krege d'r wel es leden mie de zwepe een kleine tik Je zag ze dan naer uus toe gae 't oad nae benee en een oage rik. Ja, dat is wel es nodig want bie zoa'n groate kooi Slaet er wel es êên over de strienge en dat is glad nie mooi. In 't rampjaer drie en vuuftig was de voorzitter gêên moeite te groat: le sprak de mensen moed in en ielp ze in d'r noad. Plone: Zeg Wullem, je bin noe zeker al lank enoeg an 't woard. Ik stae ier voe spek en boanen, da's nie zoa-as 't oart. Oans vrouwen zien al sinds jaeren andeliengsbekwaem volgens de wet. In de Eerste Kaemer ei meneer Geuze z'n eige nie tegen verzet. (Tot Ir. Geuze:) U bint aoltied in de wère as 't om d' uusoudscholen gaet U eit er al ienk'le geopend, al kwam U één keer te laet. Dat was toen Margriet gieng verlove en U in de Kaemer most zien Om 't jonge paer mee te ontvangen, dat ao gêên mens kunnen voorzien. Het was bepaeld, dat U d' uusoudschole op Haamstee openen zou, Mè U most nae Den Aag, 't kon nie anders en in uw plekke kwam toen (Zich richtend tot de zaal:) [Mevrouw. Oe ie 't gelapt eit, gêên mens begreep het, al kwam ie te laete wel Al was de schole geopend, toch verscheen meneer Geuze op 't appèl. Ie begreep dat oale vrouwen nieuwsgierig waere nae de Prinses d'r toilet En om de dames te gerieven ao de voorzitter daer goed op gelet. Allêêne mie de kleure was m een klein bitje abuus. Ie zei: ,,'t Was nog mooier dan Oranje". Tevree giengen de dames naer uu.s. Ok in Tholen eit ie zo'n schole geopend, ik daer van e-hoord, Dat ze nie van een Waetergeus zonge, mè de Landbouw-Geus staet voe [de poort JVullem: Zeg Plone, ouw jie noe je mond es, ik wil nog een ienkel woord Tot onze voorzitter zegge, ei je dat goed noe e-hoord? We danken U, voorzitter, voe hetgeen je voe oans ei gedae Naemens aole Z. L. M.'ers. We ope dat het je goed mag gae En noe mevrouw Geuze, die magge me zeker nie vergete. Dat mens ei in die twintig jaer al wat allêêne e-zete. Ze verdient het zeker wel, zeg Plone, een mooi bekèt As dank voe 't lange wachten en aol d'r man's verlet (Plone geeft de blommen an mevrouw Geuze.) Wullem: Meneer de voorzitter: Al was je in Den Aag, of al was je in Bonn of in de Brusselse salons, - bleef mie êêl je arte toch boer en êên van oans. Plone (zich richtend tot de zaal): Kom laete we staende zinge het vers van de Zeeuwse grond Ter ere van ingenieur Geuze, die is en bluuft: goed Zeeuws goed rond De Nederlandse Aardappeltelersorganisatie NE DATO N.V. te Oud-Beijerland waarin het Cebeco, de Coöperatieve Hollandse Telersvereniging te Oud- Beijerland, de Coöperatieve Flakkeese Aardappelaf- zetvereniging G.A. te Middelharnis, de Coöperatieve Aankoop- en Afzetvereniging „Delta" G.A. te Ba- rendrecht, de Coöperatieve Aardappeltelersvereni ging „Voorne en Putten" G.A. te Heenvliet, samen werken, heeft in haar tweede boekjaar goede resul taten bereikt. Dit blijkt uit 't verslag van de direc tie, dat op dinsdag 7 december aan de algemene vergadering van aandeelhouders is voorgelegd. De belanghebbende coöperaties beogen de aard- ïpppelafzet door middel van NEDATO N.V., en in het bijzonder de afzet van consumptie-aardappelen, in betere banen te leiden. Het aardappelverbruik daalt de laatste jaren, zo wel in Nederland als in verscheidene andere lan den, vrij sterk. Dit is niet alleen een gevolg van het gestegen welvaartspeil, hier speelt ook het feit dat er aan de kwaliteit van de consumptie-aard appelen niet altijd voldoende aandacht wordt ge schonken, een rol. Verder zijn grote prijsfluktuaties zoals we die in sommige jaren zien optreden, even min bevorderlijk voor de afzet. De coöpererende aardappeltelers willen trachten met NEDATO N.V. hier bovenuit te komen. Met betrekking tot de kwaliteit van de aardap pelen stelt de afzetorganisatie hoge eisen. Een re gelmatige levering van de gewenste maten wordt gewaarborgd door voldoende bewaarruimten en sorteerinrichtingen. Ook beschikt NEDATO N.V. over een wasinrichting, terwijl zij tevens kan vol doen aan de vraag naar aardappelen in kleinver- pakking. Ten opzichte van het eerste boekjaar kon de om zet met 28 worden vergroot. Ongeveer 83 van de NEDATO-omzet was afkomstig van leden van de vier aardappeltelerscoöperaties. Het restant werd geleverd door niet-leden. Van de verhandelde consumptie-aardappelen bestond het grootste deel uit Bintje (70%) en Eigenheimer (21%). Het ras furore nam 7 voor zijn rekening, terwijl de ove rige rassen 2 van de omzet hadden. De afleve ring in kleinverpakking beliep ruim 15 van de omzet (vorig jaar 9%); tweederde deel hiervan ging naar het buitenland. Een gunstige ontwikkeling mag ook genoemd worden het feit dat van de mogelijkheden die er zijn om tegen middenprijs te leveren, in ruimere mate dan het vorige jaar gebruik werd gemaakt. Verreweg het grootste gedeelte van de „midden- prijs-aardappelen" bestond uit Bintje. GUNSTIG BOEKJAAR '64-'65 VOOR CEBECO IÏIT het jaarverslag van de direktie van Cebeco over het boekjaar '64-'65 blijkt men ook hier aan de kostenstijging het hoofd te moeten bieden. Daar echter de omzetten konden worden vergroot zijn deze hogere kosten in redelijkheid gedekt en geven geen reden tot zorg. Na afschrij ving van rond Z/2 miljoen gulden aan afschrij vingen sluit de exploitatierekening '64-'65 met een overschot van ruim 2 miljoen gulden. Dit saldo maakt het mogelijk om na reserverin gen een uitkering aan de leden coöperaties te doen van 2.3 °/oo over de behaalde geldomzet. Aan het Fonds voor Prijsverschillen kon ruim 1,9 miljoen gulden worden toegevoegd. In de op donderdag 16 december j l. gehouden algemene vergadering van Cebeco werd het jaar verslag goedgekeurd. Na het sukses van de eerste top-kadercursus, welke dit voorjaar werd beëindigd, zet de top-ka- dercommissie haar werk voort. Uit de ruime voor dracht van de belanghebbende stands-, jongeren- en andere organsaties is een selekte groep jongeren samengebracht. Deskundigen stellen hun kennis en tijd beschik baar om als docent of inleider tijdens de acht inter- naatsweken hun bijdrage te leveren voor de vor ming en ontwikkeling van de toekomstige bestuur ders. Het Vormingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand verzorgt de coördinatie en praktische uitvoe ring van de kursus. Het kursusprograrrr a omvat de studie van de algemene en bedrijfsekonomie, van rechts- en wets- kennis, van landbouwpolitieke onderwerpen, het landbouwbeleid, de landbouw in de EEG, het land- bouworganisatiewezen, landbouw en publiciteit, het waterschapswezen, vergaderen en vergadertech niek. Daarnaast wordt ruime aandacht besteed aan maatschappelijke en kulturele vorming. De deelnemers hebben op 26 november de do centen en de leden van de top-kaderkommissie ont moet op de kontaktdag te Goes, waarbij de opzet van de kursus werd uiteengezet. Met deze dag is de kursus eigenlijk van start ge gaan, omdat vóór de aanvang van de internaats periode reeds een bepaalde hoeveelheid leerstof in studie wordt genomen. Op deze wijze kan in groeps verband intensiever worden gewerkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17