Hulde 1141 VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 De heer P. J. J. Dekker, vice-voorzitter der Z.L.M., wendde zich met de volgende woorden tot onze scheidende voorzitter ir. M. A. Geuze. Mijnheer Geuze, „PERIODE-GEUZE" Uhebt gemeend ons tijdig op dit afscheid te moeten voorbereiden. Reeds 2 jaar geleden hebt U het Dag. Bestuur van het besluit om eind december 1965 het voorzitterschap van de Z. L. M. neer te leggen in kennis gesteld. Het afscheid is er niet minder zwaar om. De overwegingen, welke tot Uw besluit hebben ge leid respecteren wij, maar toch zien wij U node weggaan. Hoewel wij ons dus het onvermijdelijke van Uw besluit hebben gerealiseerd, kunnen wij ons moeilijk voorstellen, dat in de toekomst de voor zittersplaats niet meer door U zal worden inge nomen en dat de vergaderingen niet meer onder Uw voortreffelijke en vertrouwde leiding zullen staan. In de loop der jaren bent U bij wijze van spre ken met de Z. L. M. vergroeid geraakt. De Z. L. M. is moeilijk los te maken van de naam Geuze, en als men in Zeeland de naam Ir. M. A. Geuze noemt, denkt me i tegelijkertijd aan de Z. L. M. Uw afscheid betekent meer dan het passeren van een mijlpaal, het betekent ook het losmaken van hechte banden met een organisatie, waarin U en waarvoor U met liefde hebt gewerkt, een organisatie, die tevens voor U een rijke voedings bodem moet zijn geweest voor Uw persoonlijke ontplooiing. Op het Z. L. M.-werk in de afgelopen 20 jaren hebt U Uw stempel „gedrukt; deze periode zal on getwijfeld in de geschiedenis van de Z. L. M. be kend blijven als periode-Geuze. ZWARE TAAK EEN periode van 20 jaren, geprojecteerd tegen de achtergrond van de 122-jarige geschiede nis van de Mataschappij toont ons weer duide lijk de betrekkelijkheid van de aardse dingen, ook van de tijd. Naar menselijke maatstaven gemeten vormen deze 20 jaren, voor het bekleden van een verant woordelijke functie, welke men vrijwillig op zich heeft genomen, een respectabel aantal jaren. 20 jaren immers vormen de helft van de periode, die men voorstelt werkzaam te mogen blijven in bedrijf, beroep of ambt. U bent in de rij van - oorzitters der Z. L. M. de 13de, een getal dat in ons geval alleen maar geluk heeft gebracht. In zittingsjaren wordt U slechts door één Uwer voorgangers overtroffen. Uw lange zittingsperiode heeft de Z. L. M. uit zonderlijke voordelen gebracht, zij heeft daardoor vele jaren van Uw deskundigheid en werkkracht kunnen profiteren, wees ervan overtuigd dat wij U hiervoor zeer erkentelijk zijn en zullen blijven. In deze periode van 20 jaren was Uw werk kracht onvoorstelbaar groot, Uw arbeid veelom vattend en Uw arbeidsveld zeer uitgebreid. Persoonlijk kan ik meegetuigen, omdat mij het voorrecht beschoren is geweest Uw streven en werken van nabij en verre te mogen volgen. Ik herinner me nog de H. B. vergadering van 27 augustus 1945, toen U met praktisch algemene stemmen werd gekozen. De Zeeuwse landbouw bloedde toen uit vele wonden. Maar met groot vertrouwen legde het Hoofdbestuur U de zware taak op Uw schouders. Met vertrouwen, omdat U, voortgekomen uit een oud-Thools boerengeslacht, op verschillende plaatsen en in verschillende functies blijk had gegeven over bijzondere gaven te beschikken. Het dragen van de leiding van de in 1945 reeds meer dan 100-jarige Zeeuwse Landbouw Maat schappij was een moeilijke maar voor de juiste man op de juiste plaats een uiterst eervolle en dankbare taak. Immers het behartigen van de belangen van het grootste deel van de Zeeuwse land- en tuinbouw- bouwende bevolking mag gerust bijzonder zinvol worden genoemd. In een wereld waarin zich hoe langer hoe meer belangengroepen vormen en de enkeling in de verdrukking dreigt te komen, kan de boer en tuinder individueel niet veel meer be reiken. Het verdedigen van en het strijden voor deze belangen in onze ingewikkelde maatschappij is een mooie taak. VOORUITZIENDE BLIK UET was voor U als 28-jarige jonge man een hele aanpak, maar U trad Uw taak met groot zelfvertrouwen tegemoet. U gaf het Hoofdbestuur de verzekering dat de hoogste eisen aan U gesteld konden worden. Verder gaf U blijk de draag wijdte van Uw taak ten volle te beseffen, met de volgende woorden: „De Z. L. M. ligt een erote taak te verwachten, veel is in Zeeland verloren, worstelend zullen we ontkomen, gaarne zal ik mijn beste krachten geven". Op 19 september 1945 kregen de leden van de Z. L. M. op de eerste door U geleide algemene vergadering een eerste indruk van Uw uitgebreide kennis, Uw belezenheid, Uw helder inzicht. Mede door het perspectief, dat U de leden voorhield, maakte Uw eerste optreden in het openbaar, de indruk van: de leiding bij de Z. L. M. is in goede handen. Ik kan niet nalaten om uit Uw eerste jaarrede, gehouden naar aanleiding van het 100-jarig be staan der Z. L. M., waarvan de herdenking in 1943 ongemerkt moest voorbijgaan en welke rede als titel droeg „Verleden. Heden en Toekomst", het volgende te citeren: „Grote veranderingen in onze landbouw zijn nog te verwachten, door verder doorgevoerde mechanisatie. We staan ongetwij feld in hetzelfde schuitje als onze voorouders 25 jaar geleden en onze grootouders 25 jaar daar voor. De meeste van hen hebben destijds niet geloofd en ook niet kunnen voorzien, hoe hun zoons met behulp van nieuwe werktuigen het bedrijfskarak- ter volledig zouden kunnen veranderen". Het wa ren welhaast profetische woorden, als men be denkt, dat er in die dagen nog weinig of geen uit zicht was op aankoop of import van nieuwe werk tuigen of machines. Ook met betrekking tot de te verwachten ont wikkeling op het gebied van de tuinbouw sprak U opmerkelijke woorden. Ook hier hebben de feiten Uw verwachtingen bevestigd, toen U stelde: „Voor de tuinbouw ziet het ernaar uit, dat we be trekkelijk snel weer voldoende groente en fruit zullen produceren. Het komende overschot is aan gewezen op export. Het binnenlandse verbruik is door doelmatige propaganda en voorlichting nog wel te vergroten, terwijl ook voor verwerking genoeg perspectieven aanwezig zijn. Het experimenteel onderzoek in de fruitteelt is uit haar aard, vergeleken met dat in de akker bouw, nog jong en zal vele goede resultaten op leveren. Te verwachten valt, dat door keuze van het fruitsortiment bij vernieuwing en nieuwe aan plant van boomgaarden de exportwaarde van ons fruit zal stijgen. Uw waarschuwing aan het slot van Uw rede werd niet misverstaan: „Vijf jaren oorlog liggen achter ons, waarvan voor de Z. L. M. drie jaren van afbraak. Het is aan U leden te tonen, wat wij innerlijk aan kracht gewonnen hebben. Is het een dracht, dan wordt het macht". HET WERK VAN ALLE DAG VAN Uw eerste optreden af hebt U in de krin gen van de Z. L. M. een gezaghebbende po sitie ingenomen. Dat, U Uw taak breed opvatte moge blijken uit het feit, dat U in 1945 ook het kringvoorzitterschap van de kring Tholen op U nam en tevens de voorzittershamer hanteerde in Uw plaatselijke afdeling, de afdeling Poortvliet der Z. L. M. Verder bleef U praktisch boer op De Zandhoeve wat velen aansprak. U deed dit bovendien goed, wat niet van belang ontbloot geacht mag worden, omdat men in onze kringen ook in dit opzicht pleegt gewogen te worden. U bleef op de hoogte van het werk van alle dag, hetgeen met Uw zeer uitgebreide theoreti sche en praktische kennis van de landbouw en het landbouwbedrijf van grote waarde voor Uw organisatiewerk is geweest. Daarbij gevoegd de ervaringen, welke U opdeed op talloze vergaderingen en bij Uw markt- en beursbezoek was U op de hoogte van de noden en behoeften, de klachten en wensen van Uw col lega's en bedrijfsgenoten. U wist wat er leefde op het platteland. „HET STANDPUNT VAN DE Z. L. M." DE omstandigheden waaronder U Uw taak aan vaardde waren zeer moeilijk. De Regering was pas begonnen met het herstel en de weder opbouw. De moeilijke voedselpositie noopte tot een straf voedselvoorzieningsbeleid met inleve ringsplicht voor bijna alle producten. De weder opbouw van de boerderijen, het herstel van de- grond, de distributie van landbouwmachines, kunstmest en de schadevergoedingsregelingen ver eisten aller aandacht. Met Mr. Schlingemann, die in januari 1946 tot algemeen secretaris werd benoemd en vanaf die tijd Uw naaste en vertrouwde medewerker is ge weest, hebt U al deze taken met grote werkkracht en geestdrift aangepakt. In Uw afscheidsrede hebt U erop gewezen, dat de ontwikkeling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij na 1945 parallel met die van de Nederlandse economie één is geweest van voort durende groei en hoe de bestaande activiteiten werden verbreed en verdiept. De Z. L. M. is een krachtige organisatie, waarop we met gepaste trots mogen wijzen. De Z. L. M. is geen doel op zichzelf hebt U ons altijd voorgehou den, het is slechts een middel om de belangen van de land- en tuinbouw en die van boeren- en tuin dersstand te behartigen. Maar voor een doeltref fende belangenbehartiging blijft hoofdvoorwaarde (Zie verder volgende pag.j) DEZE dag staat in het teken van uw officiële afscheid als algemeen voor zitter van onze Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Het is voor U een gewichtige dag, niet minder ook voor de Z. L. M. De aanwezigheid van zovelen, autoriteiten, familie en vrienden, leden, be stuurders van afdelingen en kringen, ere-leden, leden van Verdienste, ad viserende leden, leden van Hoofdbestuur en Dagelijks Bestuur, Z. L. M.- functionarissen en persvertegenwoordigers, accentueert de betekenis van dit afscheidsgebeuren, het afscheid nemen door de Z. L. M. van zijn scheidende voorzitter. U hebt in Uw afscheidsrede gememoreerd, dat U reeds op verschillende plaatsen afscheid hebt genomen. Op de kringvergaderingen en in de ver gaderingen van Hoofdbestuur en Dagelijks Bestuur is U dank en hulde ge bracht voor alles wat U voor de land- en tuinbouw, voor de boerenstand en voor de Z. L. M. hebt gedaan, terwijl U op een bijeenkomst van het per soneel van de Z. L. M. en van het Boekhoudbureau op hartelijke wijze af scheid hebt genomen van vele trouwe medewerkers. De Redactie van het „Zeeuws Land- en Tuinbouwblad" heeft ter gelegen heid van Uw afscheid een speciale bijlage laten verschijnen, waarin een groot aantal artikelen en vraaggesprekken zijn opgenomen, die samen een volledig en treffend beeld vormen van Uw persoon en van Uw werk in de afgelopen 20 jaren. Het officiële afscheid vandaag biedt de gelegenheid om uit naam van de hele Z. L. M. de scheidende voorzitter te huldigen. Dat ik daarbij de tolk mag zijn, acht ik een grote eer en een bijzonder voorrecht. Ik zal dit trachten te doen op eigen wijza, op een wijze zoals U ook van mij verwacht, daarbij gedachtig aan de woorden van de Franse schrijver André Gide, vrij vertaald: „Ook nederigheid leert ons de omgang met litteratuur, want wij merken dat alles reeds gezegd is, onvoorstelbaar superieur aan hetgeen wij ooit te voorschijn zullen brengen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13