Individueel onderzoek op melkbaarheid bij rundvee 1113 Belastingaangelegenheden Grond-, pacht- en taxatiebureau Voorlichting Zeeuws Land- en Tuinbouwblad Verzekeringen Onderwijs Z. L. M.-begroting 1966 Voorstel verbouwing Landbouwhuis Rondvraag Afscheid voorzitter Sluiting Besmettelijke veeziekten in Zeeland Ledental Z. L. M. VRIJDAG 3 DECEMBER 1365 DE heer Meijers, directeur van het Boekhoud- bureau, doet nu enkele mededelingen betref fende het bureau en de stand van zaken op fis caal terrein. Wij krijgen steeds meer met personeelsschaar- ste te doen, speciaal bij het meer geschoold perso neel. De overgang van Ink. Bel. 1941 naar Ink. Bel. 1964 brengt veel werk en vooral studie mee. Van het Ministerie van Financiën is een brief aan heren directeuren der belastingen uitgegaan, waarin aan de inspecteurs wordt opgedragen een gematigd standpunt in te nemen t.a.v. de waarde ring der onroerende goederen bij overdracht door ouders aan hun kinderen. Deze brief zal stellig wel een gunstig gevolg voor de belanghebbenden meebrengen. Vervolgens bespreekt de heer Meijers de pro blemen inzake de opwaardering van opstallen en opstanden per 1 januari 1965 c.q. 1 mei 1964 in verband met art. 70 der wet Ink. Bel. De vervreemdingswinst voor gronden valt, voor zover niet ontstaan in de uitoefening van het be drijf, niet onder de inkomstenbelasting. Vervreem dingswinst op opstallen en opstanden is alleen vrij voorzover aan externe oorzaken toe te schrij ven. Er zijn nu diverse moeilijkheden. Spreker noemt als zodanig: a. in vele gevallen is geen afzonderlijke boek waarde van gebouwen en opstanden (boom gaarden) bekend. b. het is niet zo eenvoudig om de waarde van gebouwen te schatten zonder de ondergrond waarop deze staan. c. het is een vaak zware opgave of bepaalde fac toren van interne of externe aard zijn. Momenteel zijn we bezig te zoeken naar een vereenvoudigde methode om de opwaardering op te lossen. Dit gebeurt ook van fiscale zijde. Een ver in het verleden zoeken naar boekwaar den en hun verloop zou enorm veel tijd kosten. IYE begroting van het Grond-, Pacht- en Taxa- tiebureau voor het jaar 1966 wordt voor ken nisgeving aangenomen. UET werkplan 1965/1966 omtrent de voorlich- tingsaktiviteiten van de Z. L. M. werd voor kennisgeving aangenomen. Wat de beëindigings vergoedingsregeling II betreft zal moeten afge wacht totdat de richtlijnen van het bestuur bekend zijn. UET overzicht van de exploitatiekosten over het le, 2e en 3e kwartaal 1965 wordt voor kennisgeving aangenomen. De oplaag van het blad ulto oktober - 10.200 exemplaren. TEN aanzien van het overzicht aangaande de ontwikkeling bij de verschillende verzeke ringsinstellingen van de Z. L. M. wordt vastgesteld, dat de zaken nog steeds goed lopen. Vervolgens worden de nieuwe statuten en regle menten van de Onderlinge Verzekerings Maat schappij der Z. L. M. in concept goedgekeurd. Deze behoeven thans nog de goedkeuring van de alge mene ledenvergadering van de Onderlinge Ver zekerings Maatschappij der Z. L. M. HE bijlagen die ter kennisneming en goedkeu- ring bij de agenda zijn gevoegd, t.w.: overzicht lager Land- en Tuinbouwonder- wijs; overzicht Landbouwhuishoudscholen; lijstbenoemingen bij het Land- en Tuin- bouwonderwijs; lijst benoemingen Landbouwhuishoudonder- wijs, worden voor kennisgeving aangenomen en de lijs ten benoemingen goedgekeurd. UE Voorzitter wijst er op dat de beide panden van de Z. L. M. „Het Landbouwhuis" wat in deling, enz. betreft enigszins verouderd is en niet meer aan de te stellen eisen voldoet. Bijvoorbeeld is destijds geen rekening gehouden met de enor me groei die de afdeling Verzekeringen der Z. L. M. de laatste jaren te zien geeft. Door een binnenhuisarchitect is een ontwerp opgesteld om met niet te hoge kosten meer en doelmatiger in te richten ruimte te scheppen. De nuttige vloeroppervlakte zal dan in totaal 420 m* bedragen. Van de kosten kunnen 62.500,- gefinancierd worden uit het „onderhoudsfonds" terwijl de financiering van de rest van het be drag ca. 13.000,jaarlijks zal gaan kosten. (Kas geldlening der Afd, Verzekering.) De m2-prijs der bruto-exploitatiekosten komt afgerond op ca. 75,— terwijl het Rijk t.b.v. het onderwijs momenteel 85,— per m'- goedkeurt. Met de werkzaamheden zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. De vergadering stemt met het voorstel tot ver bouwing van het Landbouwhuis in. IYE Voorzitter deelt nog mede, dat het Dage lijks Bestuur der Z. L. M. een kommissie heeft ingesteld om de mogelijkheden van een op te richten landbouwmuseum te onderzoeken. De heer M. de Bruijne brengt namens de aftre dende Hoofdbestuursleden dank voor de hartelijke woorden van afscheid aan hun adres gericht. Spreker heeft deze funktie altijd met veel plezier vervuld. Behalve een deskundige leiding was er altijd een goede sfeer. Tenslotte spreekt hij de wens uit, dat het de Z. L. M., onder haar nieuwe leiding goed zal blijven gaan. De heer W. K. van Nieuwenhuijze merkt op, dat herhaaldelijk percelen graszaad worden afge keurd of op de prijs worden gekort omdat in de naastgelegen percelen gras als groenbemester is gezaaid. Spreker vraagt of hieraan iets te doen is. De heer Becu zal daaromtrent een nader onder zoek instellen. De heer K. Minderlioud merkt op, dat sommige weegbruggen nog steeds 1 korting toepassen. Hij zou dit gaarne afgeschaft zien. Het sekretariaat zal een en ander onderzoeken. HE heer Dekker weet zich de tolk van de ver- gadering als hij zegt, dat het Hoofdbestuur met gemengde gevoelens afscheid neemt van de heer Geuze als algemeen-voorzitter van de maat schappij. Niemand van ons, aldus spreker, kan zich voor stellen, dat de vergaderingen van Dagelijks Be stuur en Hoofdbestuur en de algemene vergade ringen in de toekomst niet meer onder zijn des kundige en vertrouwde leiding zullen staan. Het is voor spreker niet gemakkelijk om samen te vatten wat in alle Kringen der Z. L. M. leeft. Maar spreker is overtuigd, dat de heer Geuze bij zijn rondgang langs de Kringen in de laatste maanden, algemene en zeer grote waardering voor zijn persoon en zijn werk zal hebben ondervon den. De heer Dekker noemde de heer Geuze een bijzonder V zkwame voorzitter. De eei.ste voorzit ter, die na een wetenschappelijke opleiding te heb ben genoten, praktisch boer is gebleven. Met groot enthousiasme en toewijding heeft de heer Geuze zijn werk verricht, de belangen van land- en tuin bouw en van de boerenstand gediend, daarbij zoveel mogelijk kontaktzoekend met zijn kollega's, met zijn bedrijfsgenoten. Vele leden heeft de heer Geuze met raad en daad bijgestaan, velen heeft hij kunnen helnen. Dit laatste werk is niet spectaculair, maar niettemin hoogst belangrijk en daarom moet bij deze gelegenheid dit nog eens duidelijk worden gezegd. Het leiding geven aan een standsorganisatie is niet altijd een gemakkelijke taak. Hoewel de Z. L. M.-ers altijd van zeer goeden wille zijn, is er wel eens een enkeling die, zoals de heer Geuze wel eens heeft ervaren, moeilijk te voldoen is. In. zulk een geval bleef de heer Geuze altijd rustig en kalm en werd daarom bewonderd en gewaar deerd. Waar op 9 december het grote afscheid plaats heeft, meende de heer Dekker hiermede te moeten volstaan, de heer Geuze verder hartelijk dank zeggend voor het vele dat hij als algemeen voorzitter der Z. L. M. voor land- en tuinbouw en voor de Z. L. M. heeft gedaan en hem als bestuur het beste toewensend voor de toekomst. Zich daarna tot de heer Prins wendende merkte spreker op, dat het niet eenvoudig is een man als de heer Geuze te moeten opvolgen. Gaarne wil hij echter zijn persoonlijke steun en dat van de D. B.- en H. B.-leden toezeggen. De heer Geuze hierop antwoordende, begint met er op te wijzen, dat de heer Dekker hem een voor beeldig voorzitter heeft genoemd. Als dat zo is, dan is dat aan uw samenwerking te danken. Toch heb ik meer onevenwichtige Momenten gekend dan, u waarschijnlijk denkt. Veel heb ik in mijn leven ook van mijn vader geleerd, terwijl ik in Wageningen en elders veel wijsheid heb op gedaan op het terrein van het organisatiewerk en de praktijk. Men is overigens nooit uitgestu deerd, terwijl het eigenlijke kontakt bij de gewone boer en tuinder ligt. Het valt hem moeilijk afscheid te nemen van zo'n mooie organisatie. Een mens mag echter ook niet teveel van zichzelf vergen. Na er op gewezen te hebben, dat hij bij het afscheid op 9 december a.s. nog op verschillend® punten zal terugkomen, brengt hij het Hoofd bestuur dank voor de bijzonder prettige samen* werking. Hierna wordt de vergadering gesloten. VOLGENS een overzicht van de Veeartsenijkundige Dienst, District Zeeland, over de periode 2! t/m 27 november j.l. zijn in deze periode in Oud-Vosse- meer twee gevallen van varkenspest als positief aan gemerkt. Het totaal aantal ingesloten bedrijven we gens varkenspest is daardoor op 5 gekomen. Wegens schurft is in deze verslagperiode één bedrijf inge sloten. |\E Voorzitter deelt mede dat de voorgestelde begroting ook bij cns, zoals in diverse an dere sectoren, een stijging van verschillende kos ten te zien geeft. Onder andere werken de loon stijgingen door in de personeelskosten van de Z. L. M., bij de zet- en drukkosten van het Land bouwblad en in de afdracht aan het K. N. L. C. Het Dagelijks Bestuur acht een geringe stijging van de contributie dan ook noodzakelijk. De vergadering keurt daarop de begroting en de verhoging van de contributie met 2,50 van het basisbedrag goed. UET overzicht van het ledental vertoont een verheugende stijging. De vergadering betuigt hiermee haar instemming. MET de komst van de melkmachine is de aandacht voor de melkbaarheid bij koeien in toenemende mat? in de belangstelling gekomen. De aanpassingsmogelijkheden van de machine ten opzichte van de koe heeft weinig speling. Daarnaast is de hoeveelheid melk die per minuut wordt gewonnen van toenemende be tekenis. Een goede melkbaarheid van de koeien is waardevol. Een solide uierbouw met in vierkantsverband geplaatste, niet te grote spenen, is gewenst. Het rustig zijn en het vlot geven van de melk zijn eigenschappen die het melken vlug en aangenaam doen verlopen. Deze eigenschappen zijn in sterke mate erfelijk bepaald. Het onderkennen ervan kan niet hoog genoeg worden aangeslagen met het oog op de vererving van stieren. Sinds 1960 wordt in ons land bij alle daarvoor in aanmerking komende stieren een onderzoek ingesteld naar ae vererving op melkbaarheid bij de nakomelingen. Voor dit onderzoek worden een 30-tal eerste kalfskoeien één keer met een kwartierenapparaat gemolken. Hierbij worden de gegevens als: gedrag, melkbaarheid, percen tage melk in de voorkwartieren en hoeveelheid namelk vastgelegd. Het gemiddelde van deze dochters geeft een goed beeld van de aanleg voor deze eigenschap. DE gegevens van de stieren komen in de regel pas ter beschikking wanneer deze al 3 jaar voor de dek- dienst zijn gebruikt. Om eerder een inzicht te krijgen is het doeltreffend om van bepaalde dieren deze eigenschappen van de ouderdieren te kennen. Hieruit kan een verwachting van de melkbaarheidseigenschap- pen worden afgeleid. Vooral voor jonge stieren is dit van groot belang. Onderzoek van stierenmoeders ver dient daarom alle aandacht. Voor het verkrijgen van een inzicht is proefondervindelijk vastgesteld dat 4 melkingen per dier nodig zijn. De landelijke Commissie voor het Melkbaarheidsonder rzoek heeft bepaald dat deze proefmelkingen moete* plaats vinden op een avond en een daarop volgende morgen in de 3de en 12de week na het afkalven en even eens tussen de 12de en 22e week. Dit individueel onderzoek is niet aan een bepaalde leeftijd gebonden. IN 1965 zijn in Zeeland 17 koeien, voorkomende op 6 bedrijven, onderzocht. Van deze betreffende diere* is een door de landelijke Commissie van het Melkbaarheidsonderzoek te Arnhem een gefiatteerd rapport verstrekt. Voor 1966 is er wederom gelegenheid dit onderzoek te laten uitvoeren. De kosten bedragen 30,per dier. Teneinde een doelmatige uitvoering te verwezenlijken is het nodig vroegtijdig voor opgave te zorgen. Hierbij dient vermeld te worden de naam en stamboeknummer van de betreffende koe alsmede de vermoede lijke kalfdatum. De opgave is niet bindend daar bij ziekte of speenbetrappen e.d. uitvoering van het onder zoek niet zal plaats vinden. Opgave voor deelname kan geschieden bij de Rijksveeteeltconsulent, Landbouwcentrum, Wei'singel 58 tê Goes. J. H. LANTINGA, Rijksveeteeltvoorlichtingsdienst Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13