landbouwbedrijf L. N. BAX R. L. V. D. Goes VEEVERZORGING Bij vorst is het openmaken van een kuil een zwaar en tijdrovend werk. Een flinke laag stalmest of slootruigte op de kuil is een goede voorzorg. Het kost nu wel enigr. moeite, maar straks heeft men er veel plezier van. De klauwverzorging vraagt extra aandacht. Veel beengebreken worden ver oorzaakt door een siechte klauwverzorging. Dit betekent niet alleen een produktieverlies, maar ook een kortere levens duur van de dieren. HOE HEEFT MEN „GEBOERD" Nu het jaar bijna om is, zal iedere ondernemer zich afvragen hoe hij .geboerd'* heeft. Een bedrijfsekonomische boekhouding is zowel voor een bedrijfsbeoordeling alsmede voor een bedrijfsvergelijking onontbeerlijk. Door middel van gespreksgroepen worden de cijfers uit .leze boekhouding tot tot waarde gebracht, terwijl het bedrijfseconomisch inzicht van de deelnemer, wordt verdiept Het opsporen van oorzaken, die tot een goed of een slecht bedrijfsresultaat aanleiding geven, geschiedt dan zo snel mogelijk en dit is voor een toekomstig goed bedrijfsbeleid een belangrijke faktor. Op vele landbouwscholen geeft me» tegenwoordig onderricht in hout bewerking. Maar ook iemand zon der dergelijke opleiding, die „vatt wille" is kan een goede iw en inrichting voor het g«- Voor een goede verdeling van de ruwvoedervoorraad kan het opstellen van een voederbalans zeer nuttig zijn. Om u de zekerheid te geven, dat de koeien voldoende voedingsstoffen in de vorm van zetmeelwaarde, vre en droge stof krijgen, is een rantsoenberekening beslist nodig. Mocht u hierbij op moeilijkheden stuiten, de voederadviseur of bedrijfsvoor- lichter kan hierbij helpen. In de praktijk komt het dikwijls voor dat oud-melkte koeien te royaal worden gevoerd, terwijl nieuw melkte koeien te weinig krachtvoer krijgen. Om het voeren te vergemakkelijken, moeten de dieren zodanig op de stal geplaatst worden, dat de koeien met ongeveer dezelfde produktie en dus het zelfde rantsoen bij elkaar staan. In het algemeen is het zo dat een basisrantsoen verstrekt wordt voor een produktie van 10 kg melk. Voor koeien die meer geven, is boven dit basisrantsoen een hoeveelheid krachtvoer (A koek) nodig van 1 kg per 2y2 kg melk. Het is van belang om bij de veeverzorging doelmatig te werken, daar dit een dagelijks terugkerende bezigheid is. Beperk daarom het heen en weer lopen zoveel mogelijk. Dit kunnen we o.a. bereiken door het gebruik van goed gereedschap en bij voorkeur rollend materiaal. Vooral bij grote afstanden moeten we veel in één keer meenemen. Goede rijdende transportmiddelen zijn in de handel verkrijgbaar. OPRUIMEN alledaags verschijnsel worden. De boer kan hier veel aan doen. Iedereen schijnt erg gehecht te zijn aan oude spullen. In vele opbergruimten staat oude rommel, die nooit wordt gebruikt, alleen maar vaak verzet moet worden, omdat het in de weg staat. In een rommelig hok is nooit iets te vinden en evenmin wordt er tijdig opge merkt of er iets zoek is. Een goed opbergsysteem van schoppen, rieken en gereed schappen is daarom noodzakelijk. Schenk ook gedurende de winter aandacht aan de verzorging van de machines, zodat er in het volgende seizoen geen stagnatie als gevolg van machinestoringen optreedt. De accu's van motoren die 's winters niet worden gebruikt, moeten bijgeladen worden en vorstvrij weggezet. Indien het nog niet heeft plaats gehad, doe dan nu anti-vries in het koelwater van de motoren, die gedurende de winter in bedrijf blijven. En vergeet niet uit de overige motoren het koelwater te verwijderen. aan een goede verzorging van het besteed, zal in het volgend jaar zeer ïtèn afwerpen. ;kkn krijgt de zode meer vorstschad^. dkze voor de winter gemaaid worden, om de mestfla'ten te slepen en /en bietenblad goed te spreiden. Slakkenmeel is een goede fosfaatmeststof, maar wordt dikwijls te laat aangewend. Het fosforzuur uit slakkenmeel moet eerst in de grond omgezet worden, eer het voor de plant op neembaar is. En daar gras bij het begin van de groei een grote behoefte heeft aan opneembaar fosforzuur, moet slakkenmeel voor eind december op het gras land gestrooid worden. Een goede klauwverzor ging veriengt de levens duur van het vee. Een koe staat haar halve leven op stal. Zorg ervoor dat ze gemakkelijk staat!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11