Wie schrijft, die blijft Grontmij - 50-jarig bestaan 1089 PACHT ALS KOSTEN VAN GROND EN GEBOUWEN B' VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 T/OOR de pachtbedrijven wordt een PACHT BETAALD die als regel ligt tussen 200,a f 300per ha. Deze pacht is de vergoeding voor de eigenaar. Voor de eigenaarsbedrijven wordt een PACHT BE REKEND die overeenkomt met die van ver gelijkbare bedrijven uit de omgeving. Verder bevat de PACHT als kosten voor grond en gebouwen nog het klein onderhoud en de jaarkosten van de investeringen die door de pachter zijn gedaan. Bijvoorbeeld de inrichting van een aardappelbewaar plaats, een graandroog- en opslaginrichting e.d. De jaarkosten van de pachtersinveste ringen bedragen 7 a 8 van de totale inves tering en zijn de kosten van afschrijvina en rente. KAPITALISATIE VAN DE PACHT JJr/AN NEER we een GRONDPACHT van f 250,per ha gaan kapitaliseren, kunnen we de koopprijs van de grond bere kenen die tot dezelfde pachtkosten zou lei den. We veronderstellen dat de eigenaars- lasten f 100,per ha bedragen en dat de rentevoet 6 bedraagt. De pacht bedraagt 250, Af: Eigenaar slasten 100, Netto pacht voor de eigenaar f 150, De waarde van de grond bij 6 rente is bij kapitalisatie van de pacht dus: 150 X 100 f2500,per ha. 6 }1J een koopprijs van de grond a 2500,per ha zal het dus uit een oogpunt van JAARKOSTEN geen verschil maken of de boer eigenaar is of pachter. De financiering is hierbij een belangrijke factor waarop we hier niet verder zullen ingaan. Uit voorgaande berekening blijkt wel dat de huidige grondprijzen voor een koper-ge bruiker veel te hoog liggen wanneer hij geld moet lenen a 6 Stel bijv. 1 ha grond a f 10.000,de jaar kosten worden lan: f 10.000,— a 6% rente f €00 De eigenaar slasten bedragen 100, Jaarkosten per ha per jaar f 700, In vergelijking met de normale pacht be taalt de eigenaar nu f450 PER HA EXTRA. Hiermede is hij er echter niet omdat de nieuwe eigenaar op zijn lening zal moeten aflossen. Hierdoor zal zijn verteerbaar inko men nog weer dalen. GOEDE bedrijven met een hoog netto overschot zullen eerder in staat zijn om dure grond te kopen dan minder goede bedrijven met een laag netto-overschot. Indien de boer bereid is om een groot ge deelte van zijn netto-overschot te besteden voor de grondrente, dan zal in bovengenoemd voorbeeld dus f 450,van zijn netto-over schot afgaan. Het is duidelijk dat dit alleen maar mogelijk is op de zeer goede bedrijven. Per f 100,extra netto-overschot kan de rente a 6% betaald worden van f1667,—. Moet ook nog 4 worden afgelost dan kan van elke f 100,extra netto-overschot af lossing -f- rente betaald worden van f 1000. Een hoog netto-overschot per ha en een laag privé verbruik bieden beide een moge lijkheid om in staat te zijn dure grond te kopen. Een laag privé verbruik is hierbij een weinig aantrekkelijk alternatief. R. KRIJGER, R.L.V.D. - Go et. bij toegepast, zoals het gebruik van kunststoffen voor de drijvers voor de steigers bij jachthavens bij wisselende waterstanden (jachthaven Nieuw- Vossemeer). Eveneens van kunststoffen (gewa pend polyester) maakt men gebruik van instruc tie zwembaden, die ondiep zijn, door middel van een beweegbare vloer ook geschikt te maken voor zwembad. Ter voorbereiding van al deze projecten be schikt de Grontmij over een aantal specialistische diensten, zoals Landmeetkundige dienst, Weten schappelijke dienst, Bouwkundige dienst, met eigen architect, enz. enz. BUITENLAND AOK in het buitenland is de Grontmij aktief. In Engeland en Argentinië werden door de Grontmij reeds vóór de oorlog inpolderingsplan nen ontworpen. Het buitenlandse werk nam na de oorlog in belangrijke mate toe. In Tunis voert zij een irrigatieproject uit van 60.000 ha, in Marokko herverkavelings- en drainagewerken. In India en in Griekenland zijn proefpolders aan gelegd en op Madagascar heeft zij de directie, over diverse ontwikkelingsprojecten in uitvoe ring. In Mali en in Suriname, op Jamaica, in El Salvador en in tal van andere landen is Grontmij eveneens ingeschakeld bij ontwikkelingsprojec ten. In België wordt tezamen met de dochter onderneming Belgroma N. V. gewerkt, o.a. aan de planning van een gedeelte van de E-3 weg, tussen Antwerpen en Gent. In een aantal van deze landen heeft zij eigen vestigingen in de vorm van dochtermaatschap pijen. Dit is het geval in Suriname, Frankrijk, Duitsland en België. Anderzijds heeft zij met een enkele maatschappij belangengemeenschappen aangegaan. ONTWIKKELINGSHULP Gezien de verwachte ernstige voedseltekorten, waarbij bijna de helft van de wereldbevolking te kampen zal hebben verwacht de Grontmij, dat de bijdrage van haar organisatie in de ont plooiing van de ontwikkelingslanden in de komen de jaren nog sterk zal kunnen toenemen. De noodzaak van een zeer snelle en effectieve uit breiding van de voedselproductie, juist in die landen waar de bevolkingstoename die van de productie verre overtreft, is zo evident, dat stel lig alle krachten daartoe zullen moeten worden ingespannen. Het bedrijfsleven die nu slechts te hooi en te gras over de mogelijkheden die er op dit gebied zijn, geïnformeerd wordt, zal beter moeten worden voorgelicht. Vooral de kleinere bedrijven die, uit de aard der zaak, niet zo goed uitgerust kunnen zijn, als de grote maatschap pijen. JUBILEUMGESCHENK HE Grontmij gaat nu haar 51e jaar in. Ter ge- legenheid van het gouden jubileum heeft de Grontmij gemeend de gelden, die anders aan de viering van dit feit besteed zouden worden, te moeten besteden in het algemeen belang. Daartoe wordt een bijdrage verleend van 550.000,in de kosten van aankoop van een recreatiegebied van ca. 1000 ha groot. Een recreatiegebied dat als bufferzone zal dienen tussen de bebouwde kom men van de gemeenten Zeist, Amersfoort en Utrecht. Na eveneens een bijdrage van het Rijk hierin ontvangen te hebben, verwacht men dat binnenkort de aankoop definitief kan plaats vin den. Inderdaad een schenking voor het algemeen belang! „Houdringe", Hoofdkantoor der Grontmij te De Bilt. (Foto Grontmij.) De Grontmij bestaat in december 50 jaar. In deze halve eeuw van haar bestaan heeft zij zich ontwikkeld van een plaatselijk grond verbeterings- en ontginningsbedrijf tot een cultuur- en civiel technische onderneming op internationaal niveau. Het was de oprichter Doedo Veenhuyzen, die te Zwolle in 1913 met landontginning in Over ijssel en Drenthe begon. Zeer bescheiden, met ee» naar de huidige begrippen klein kapitaal, is de Grontmij uitgegroeid tot een zodanige omvang dat de jaarlijkse bouwsom voor wat Nederland betreft de honderd miljoen gulden reeds belang rijk overschreden heeft. In het begin werkende met 32 man personeel, 9 werkpaarden en 23 ossen, is het aantal personeelsleden nu uitge groeid tot ongeveer 1100, waarvan 21 landbouw kundige en 33 civieltechnische ingenieurs en 400 middelbaar- en lager personeel. NU COMPUTER IN de nu afgelopen vijftig jaren is veel ver- anderd, ook bij de Grontmij. In de aanvang waren er in Nederland 500.000 ha woeste gron den. Nu resteren er nog 80.000 en een ieder weet dat de oorspronkelijke ontginningswerkzaam heden niet meer worden uitgevoerd. De bevol kingsaanwas vraagt dringend de nodige ruimte voor recreatie. Daarvoor worden juist de gebie den, die vroeger voor ontginning in aanmerking kwamen, zo weinig mogelijk aangetast. Bij de Grontmij zijn de kruiwagens vervangen door moderne materialen: bulldozers, draineer- machines, kranen, graafmachines en draglines. De ruilverkavelingen kwamen in grotere opzet. Uit breidingsplannen en verbetering van de stedelijke accommodatie, de landschapsverzorging, de water beheersing en de waterzuivering vroegen en vra gen steeds meer aandacht. Op het hoofdkantoor van de Grontmij te De Bilt geeft de aanwezigheid van een computer een ander aspect aan van de stormachtige ontwikke ling van het technisch kunnen in 2en halve eeuw. Niet alleen de administratie, maar ook de tech nisch wetenschappelijke staf profiteert van de prestaties van deze electronische apparatuur. VELE PROJECTEN /"•ROOT zijn d< aktiviteiten van de Grontmij op vele and re gebieden, zoals het ontwerpen en uitvoeren van wegenbouwprojecten met daar bij behorende kunstwerken, van rioleringen, van industriehavens en -terreinen, rioolzuiveringsin stallaties en waterkeringswerken. In de laatste 4 jaar werden 1528 km wegen aangelegd voornamelijk in de tertiaire sektor. De daarbij toegepaste economische methode van grondstabilisatie (grint, zand, asfalt) heeft nu ook voor de aanleg van de grote verkeerswegen, de E3 en r swegen, haar intrede gedaan. Het vak werd geleerd in de „kleine" wegenbouw. Op het gebied van de recreatie zijn het de aanleg van sportterreinen, voetbalvelden, atletiek banen, ijsbanen, jachthavens, zwembaden, fiets paden, parken, plantsoenen en het ontwerpen van regionale recreatieplannen. De nieuwste technische vindingen worden hier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9