Vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Mij 1088 gehouden op maandag 15 november 1965 te 13.30 uur in hotel ,,De Korenbeurs" te Goes ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OPENING De vergadering wordt geopend door de Algemeen Vorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, die alle aanwezigen hartelijk welkom heet. De Voorzitter wijst er op, dat dit de laatste maal is, dat hij de vergadering van het Hoofdbestuur zal presideren en daarom, in afwijking van zijn gewoonte, niet direct met de behandeling van de agenda zal beginnen. Het jaar 1965 heeft zich doen kenmerken, aldus de Voorzitter, als een jaar van uitzonderingen in de weersgesteldheid. De eerste 7 maanden gaven een veel grotere neerslag te zien met vaak in lange perioden een te lage temperatuur. De maand augustus was wisselend en ook in het begin van sep- ber werden de werkzaamheden op de bedrijven zeer door de velé regens vertraagd of onmogelijk gemaakt. De graanoogst moest plaatsvinden op tijdstippen, die later waren, dan ooit het geval is geweest. Gelukkig heeft het weer zich juist op tijd ten goede gekeerd en bracht vooral de maand okto ber veel zon en hoge temperaturen, als gevolg waarvan vooral het suikergehalte van de bieten nog aanzienlijk is gestegen. Ook bij sommige andere producten ziet men uitzonderlijke tegenstellingen, die aan het weer in 1965 kunnen worden toegeschreven. Hoewel de oogst van fabrieksaardappelen in het noorden des lands tegenvalt, is het zetmeelgehalte buitengewoon hoog. De thans op een zeer vroeg tijdstip ingevallen koude is dan ook weer geheel in overeenstem ming met het weerbeeld van het gehele jaar. Dit neemt niet weg, zo vervolgt de Voorzitter zijn toespraak, dat alles bij elkaar genomen het oogstjaar 1965 nog niet tegenvalt en dat deze vergadering niet in mineurstemming behoeft te wor den begonnen. De Voorzitter zegt vervolgens door verschillende Kringen te zijn uitgenodigd een spreekbeurt te vervullen, hetgeen tha s in 7 van de 9 Kringen inmiddels is gebeurd. Deze spontaan tot stand gekomen „afscheidsronde" heeft enerzijds problemen geschapen om nog actueel in de toespraken te kunnen blijven, anderzijds heeft dit de gelegenheid geboden dingen te zeggen, die moeilijk op een Algemene Vergadering naar voren konden worden gebracht. Dit afscheidnemen van de Kringen, gepaard gaande met aanbieding van geschenken, heeft mijn verwachtingen en ook die van mijn echtgenote, aldus de Voorzitter, zeer overtroffen. Spreker memoreert enkele gedeelten uit zijn openingsrede van 19 september 1945, waarin ge wezen wordt op de grote veranderingen, die de landbouw heeft te verwachten, o.a. van de me chanisatie. Wij konden toen nog geen flauw vermoeden hebben van wat ons in de daaropvolgende 20 jaar te wachten stond. Het is voor mij, aldus de Voorzitter, een bijzondere dag. Een dag, die wellicht het beste gekarak teriseerd wordt door het weer, namelijk felle koude, maar toch ook zonneschijn. Ook in de afgelo pen periode hebben we in figuurlijke zin met koude, doch ook met zonneschijn te maken gehad en dit zal in de toekomst niet anders zijn. De veroverde positie is krachtig, we mogen het zo stel len. Als we kans zien deze positie naar vorm en inhoud verder te verdiepen, dan kunnen wij ver trouwen hebben in de tijd die vóór ons ligt. Er worden ook thans weer belangrijke beslissingen van U verwacht. Met name zult U besluiten dienen te nemen over de benoeming van een Voorzitter en een tweede Vice-Voorzitter, over een voor stel tot statutenwijziging en over de begroting. Alvorens tot verdere behandeling van de agenda over te gaan richt de Voorzitter zich tot die leden van het Hoofdbestuur, die voor de laatste maal aanwezig zijn, omdat zij ingevolge het rooster van aftreden niet meer herkiesbaar zijn. De Voorzitter dankt de heren M. de Bruijne, D. A. van Nieuwenhuijzen, W. C. van Nieuwenhuij- zen en C. v. d. Linde voor hetgeen zij, niet alleen als lid van het Hoofdbestuur, doch in hun gehele inzet voor de belangen van de Z. L. M. hebben gedaan. Een speciaal woord van welkom richt de Voorzitter tot de heer J. van Overbeeke, die voor de eerste maal aanwezig is. De Voorzitter feliciteert vervolgens het adviserend lid van het Hoofdbestuur, de heer Ir. H. P. de Bruin met zijn benoeming tot Hoofd van de Provinciale Landbouwkundige Dienst in Gelderland en spreekt de hoop uit, dat de ervaringen in Zeeland opgedaan ook van nut voor de toekomstige functie zullen blijken. Tenslotte verwelkomt de Voorzitter de nieuwe secretaris van de afdeling tuinbouw, de heer A. van Oosten, die in Zeeland geen onbekende is. Spreker hoopt, dat de heer Van Oosten vruchtbaar werk voor d Z. L. M. zal kunnen doen en dat het bestuur hierin het volste vertrouwen heeft. Op voorstel van de Voorzitter wordt voorts besloten een blijk van medeleven te zenden, verge zeld van de beste wensen voor herstel, aan de heer De Groof, die een, gelukkig niet te ernstig, auto ongeluk heeft gehad. Hierna memoreert de Voorzitter het overlijden van. de oud-concierge der Z. L. M., de heer B. J. Dootjes, die gedurende een lange reeks van jaren de Z. L. M. op trouwe wijze heeft gediend. NOTULEN IYE notulen van de vergadering van het Hoofd- U bestuur van 21 juni 1965 worden ongewij zigd goedgekeurd en vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de notulen van de bijzondere vergadering van het Hoofdbestuur van 1 juli 1965. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN De Voorzitter deelt mede. dat het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité zijn Algemene Ver gadering zal houden op 23 november te Roosen daal en wekt de leden op deze vergadering zo veel mogelijk te bezoeken. De Voorzitter zegt voorts, dat het Dagelijks Bestuur besloten heeft, zulks naar aanleiding van een schrijven van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, medewerking te verlenen aan het van toepassing verklaren van de verordening ter bestrijding van de wilde haver voor geheel Zeeland. Wel behoort dan grote aandacht te worden be steed aan de voorlichting op dit punt en dient de inspectie en de controle op de naleving van de verordening, vooral in de nieuwe gebieden, met de nodige soépelheid te worden uitgevoerd. Het Hoofdbestuur kan zich met dit standpunt geheel verenigen. De Voorzitter doet mededeling van een schrij ven van het Havenschap Vlissingen i. o., dat aan verschillende Zuid-Bevelandse gemeentebesturen is gezonden en handelt over het vraagstuk der luchtverontreiniging. De ontwikkelingen op dit punt zullen door het Bestuur ernstig worden gevolgd. Naar aanleiding van een schrijven van de af deling Woïfaartsdijk der Z. L. M., waarin de mede werking van de Z. L. M. wordt gevraagd om bij de betreffende instanties stappen te doen om de opname van enkele boom- en heestersoorten in de recreatiegebieden rondom het Veerse meer tegen te gaan, die gevaren voor verschillende landbouwproducten kunnen opleveren, deelt de Voorzitter mede, dat het Bestuur zich hierover met het Staatsbosbeheer in verbinding zal stellen. BESLUITENLIJST VERGADERINGEN DAGELIJKS BESTUUR Ten aanzien van de verschillende punten, ge noemd in de besluitenlijst van de Dagelijks Be stuursvergaderingen, die de vergadering geen aanleiding geven tot opmerkingen, zegt de Voor zitter nog, dat de bijdrage van 2.000,aan het voorbereidend Comité Permanente Landbouw Manifestatie, gezien moet worden als een rente- gevende deelname. STATUTENWIJZIGING De Voorzitter stelt vervolgens de voorstellen tot wijziging van de statuten der Z. L. M. aan de orde en zegt dat het Dagelijks Bestuur in de morgenvergadering besloten heeft nog enkele veranderingen aan te brengen welke bij de be handeling van de verschillende artikelen naar voren zullen worden gebracht. Bij de artikelsgewijze behandeling licht de Voorzitter de veranderingen, die door het Dage lijks Bestuur zijn aangebracht, nader toe en be antwoordt de vragen, die door enkele leden van het Hoofdbestuur worden gesteld. Een vraag van de heer De Visser, wie van de Vice-Voorzitters, bij ontstentenis van de Alge meen Voorzitter, de leiding heeft, geeft de Voor zitter aanleiding mede te delen, dat dit de langst zitting hebbende Vice-Voorzitter zal zijn. Ten aanzien van de benoeming van leden van het Hoofdbestuur merkt de Voorzitter op, dat dit tot dusverre steunde op een besluit van het Hoofd bestuur, doch niet in de statutenwijziging van 1951 werd opgenomen. De wijzigingsvoorstellen zullen thans hiermede worden aangevuld. De voorstellen tot wijziging, zoals hierna zijn vermeld, worden vervolgens met algemene stem men door het Hoofdbestuur aanvaard en goedge keurd. VOORSTELLEN TOT STATUTEN WIJZIGING Artikel 5 lid i Besloten wordt dit lid een ruimere omschrijving te geven, gezien de activiteiten op het gebied van Grond- en Pachtzak-en en Verzekeringen, en te vervangen door: „Door het oprichten en in stand houden (al dan niet in samenwerking met andere organisa ties) van gespecialiseerde instellingen en bureau's, waardoor de belangen der leden deskundiger kunnen worden behartigd." Artikel 6, alinea 5 Besloten wordt, in verband met een gewenste duidelijker afbakening tussen de leden en be gunstigers, de 5e alinea te vervangen door: ..Personen of rechtspersonen, die in geen en kel opzicht bij exploitatie of eigendom van grond zijn betrokken of betrokken geweest, kun nen tenzij het Dagelijks Bestuur anders bepaalt, niet als gewoon lid der Z. L. M. worden toege laten. Diegenen, die behoudens de uitzonderings bepaling in de vorige zinsnede niet als gewoon lid kunnen worden toegelaten, maar in persoon of door werkzaamheden de land- en tuinbouw, het platteland of de belangen en doelstellingen der Z. L. M. dienen en/of aanhangen, kunnen als begunstiger der Z. L. M. worden ingeschreven. Het Dagelijks Bestuur bepaalt de jaarlijks door de begunstigers te betalen bijdrage. De begunstigers kunnen gebruik maken van de diensten van het secretariaat en de instellin gen der Z. L. M. tenzij voor begunstigers speciale regels gelden. Begunstigers hebben toegang tot dezelfde vergaderingen als de gewone leden, tenzij dit in een gegeven geval is uitgesloten, maar hebben geen stemrecht. Alinea 6 Omdat van toepassing geen sprake is en het voorafgaande (instemming met doel der Z. L. M.) voldoende waarborgen biedt, wordt besloten het laatste gedeelte van deze zin: „Mits haar statuten en reglementen door het Hoofdbestuur zijn goedgekeurd" te doen vervallen. Art. 17 Besloten wordt dit artikel te doen vervallen om dat in de practijk hieraan geen uitvoering wordt gegeven en het noodzakelijk contact voldoende gewaarborgd wordt door artt. 16 en 18. Art. 27 lid d Besloten wordt dit lid al: volgt vast te stellen gelet op de voorgestelde wijziging van art. 28: „De voorzitter en vice-voorzitter(s) der maat schappij behoren mede tot het Hoofdbestuur, evenals tot het na te noemen Dagelijks Bestuur terwijl de secretaris der maatschappij daarvan het secretariaat waarneemt, al dan niet bijgestaan door andere ambtenaren, zoals da£ door het Da gelijks Bestuur of de voorzitter wordt bepaald." Besloten wordt lid c aan te vullen met de vol gende zinsnede: „door de tuinbouwcommissie der Z. L. M. 4 leden." Art. 28 Besloten wordt de le en 2e alinea van dit artikel als volgt vast te stellen: „Het Hoofdbestuur benoemt een voorzitter uit de candidaten, die door het Dagelijks Bestuur of de Besturen der Kringen worden gesteld. Ieder der genoemde Besturen kan niet meer dan één candidaat stellen." Besloten wordt de 4e en 5e alinea van dit artikel als volgt vast te stellen: „De vice-voorzitter(s) wordt (worden) benoemd door het Dagelijks Bestuur. Het Dagelijks Be stuur bepaalt het aantal vice-voorzitters dat moet worden benoemd. De zittingstijd van de vice-voorzitter(s) is drie jaar. Hij is (zij zijn) terstond herkiesbaar." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 8