Kort verslag ledenraad Reisimpressies uit Canada en U.S.A. P. J. G JONGERENAKTIVITEITEN ACTIVITEITEN WEST ZEEUWS VLAANDEREN ST. NICOLAASBAL TE ZIERIKZEE KALVEROPFOKWEDSTRIJD a.r?S e tu W S UNO- EN TUINBOUWBLAD 13 november 1965 1. In deze vergadering van de Ledenraad zijn van de afdelingen Kruiningen en Zoutelande geen vertegen woordigers aanwezig. 2. Medegedeeld wordt, dat binnen korte tijd aan alle leden een exemplaar wordt gezonden van de on langs Koninklijk goedgekeurde, gewijzigde Statuten en het Huishoudelijk reglement. 3. De Ledenraad besluit, dat de afdelingen voor de volgende Ledenraadsvergadering een overzicht zul len zenden van de tot dan plaatsgevonden evene menten en activiteiten. 4. Als opvolger van de heer A. M. d' Hont is als vertegenwoordiger van de streek West-Zeeuws-Vlaan deren in het Provinciaal Bestuur benoemd de heer A. Risseeuw te Zuidzande. Deze benoeming wordt door de Ledenraad bekrachtigd. 5. Ten aanzien van het jaarprogramma 1965-1966 worden de volgende opmerkingen gemaakt. Wedstrijdendag. Het bezoek aan de laatstgehouden wedstrijdendag in Wilhelminadorp is onbevredi gend geweest. Het Prov. Bestuur stelt voor, de mogelijkheden te bezien van het organiseren van een wedstrijdendag samen met de twee andere Zeeuwse plattelandsjongerenorganisaties. De Le denraad gaat met dit voorstel akkoord. Kaderdagen. De Ledenraad gaat tevens akkoord met het concept-programma, dat is opgesteld voor de kaderdagen, die gehouden worden van 31 januari-2 februari 1966 op de Volkshogeschool „Olaerts- duijn" te Rockanje. Publikatie van de gegevens zal binnenkort volgen. 4-weekse Volkshogeschoolcursus. De medewerking van de afdelingen wordt gevraagd bij de werving van deelnemers aan de cursus „Plattelandsjenge ren zoeken nieuwe wegen" in januari i966. Algemene Kontaktdag. In 1966 zal de Kontaktdag worden gecombineerd met de Algemene Ledenver- gadering van de P. J. G. N.. De dag vindt plaats in het City-theater te Middelburg. Als spreker is uit genodigd de heer F. Wilbers, directeur van de Stichting Public Relations voor Land- en Tuinbouw. Toneelwedstrijd. De P. J. G.-toneelwedstrijd zal worden gehouden onder dezelfde condities als vorig jaar. De mogelijkheid wordt onderzocht om behal ve aan de winnende afdeling ook prijzen uit te rei ken voor de beste individuele prestaties. Sportdag. De sportdag 1966 zal door de afdeling Schouwen-Duiveland georganiseerd worden te Nieu- werkerk. 6. De sekretaris-penningmeester geeft een overzicht van het voorlopig financieel resultaat 1964-1965 en legt de begroting 1967 ter beoordeling aan de Ledenraad voor. Het voorlopig resultaat toont een voor delig saldo, dat echter waarschijnlijk zal worden opgesoupeerd door het verleggen van de afsluitda tum van het financieel boekjaar van 31 augustus naar 31 december 1965. 7. Do afdeling Aagtekerke wordt gecomplimenteerd voor de goede verzorging van een editie van de ..Plattelandsjeugd". Deze proef van cle Redaktieraad is goed geslaagd en besloten wordt daarom, ook de andere afdelingen uit te nodigen een pagina te verzorgen. De afdeling Axel-Zaamslag heeft toegezegd, de volgende beurt voor haar rekening te nemen. 8. Een overzicht wordt gegeven van de mogelijkheden van meisjeswerk binnen de afdelingen. De af delingen worden verzocht, aan het sekretariaat op te geven, door wie zij vertegenwoordigd worden in de provinciale Meisjescommissie. VET hijgend naar boven geklauterd zien we juist een groot huis op een vrachtwagen rijden, 't Komt al 5 km weg uit Med. Hat. en moet naar een boerderij worden gebracht. Een glasfabriek waar 600 a 700 man continu werkt, is ook een groot, interessant, maar rumoe rig bedrijf, waar je elke minuut uit hagelwit materiaal 110 flessen kunt zien groeien. De hitte is nogal groot rondom die ovens van 2700 graden. Wat mij het meest imponeerde was de bijna niet te volgen vlugheid van vele vrouwen, die b.v. 4 flessen tegelijk in hun handen pakkend, ze alle vier vliegensvlug lieten ronddraaien om ze op gaafheid te controleren. Anderen leggen met de ene hand een fles in de stempelmachine en halen met de rechterhand tegelijk er een uit en dat in zo'n moordend tem po dat ze het maar Vs uur achter elkaar mogen doen. En dan in zo'n kabaal! Vele vrouwen in Nederland zouden van zo'n werkdag opzien. Hebt u in Middelburg of Goes die sierlijke ge kleurde glazen zwanen wel eens bewonderd en dacht, u dan niet dat 't ook een heel werk was om die tere dingen te maken? Gaat dan eens naar Med. Hat. en je staat verwonderd dat dit zo vlug en gemakkelijk gaat. Gewoon voor ieder toegan kelijk. En klop dan eens aan bij een gewoon iemand en vraag of je zijn huis eens mag zien. Een vol komen verrassing zal het zijn zo mooi als het is ingericht, ook bij gewone werkmensen. Vraag je dan verder, en heb je hun sympathie, dan hoor je dat alles op afbetaling is. gewoon iedere maand zoveel, 30 jaar lang. Dan is het je eigendom. Wil je na 10 jaar veranderen, wel dan geef je het aan het verkoopbureau op, die taxeert het en met het geld kun je weer je eerste aan betaling doen bij een andere woninginrichting. HE volkswagen van Bram deed goed z'n best in de autosporen vol modder en water op de ongebaande wegen als we zijn land gaan zien. 65 ha heeft hij. Gedeeltelijk reeds geëgaliseerd en geïrrigeerd. C.a. 50 ha hiervan is tarwe aan één stuk; het is een heel veld! Behoorlijk gewas, maar moest reeds 3 weken gecombined wezen. Maar het staat nog steeds vast en de lucht dreigt V meer naar regen dan naar mooi weer. Een kwart ervan ligt reeds gelegerd op de grond en wanneer zal het lukken? Om het land te irrigeren hebben de mensen hier veel over. Omdat het hier een van de hoogste delen is, waar het water onmo gelijk meer naar toegevoerd kan worden, plaat sen sommigen zware vijzels in de aanvoersloten om het op deze wijze 3 a 4 meter op te pompen. Je vraagt je af of de kosten de baat niet te boven gaan? Nog één andere boerderij bezochten wij aan een andere kant van Medicine Hat. Een „droge" boerderij, zoals Bram 't noemt. Hij werkte er reeds enkele malen met z'n trekker, zodat hij de weg wist en het bedrijf kon vinden. Anders was dat ten enenmale onmogelijk geweest. Zover van de hoofdweg midden in het heuvelland, waar de ene heuvel precies gelijk is aan de vorige. Gelukkig is een volkswagen een gewillig en sterk ding, an ders liepen we daar nu nog wel heuvel op en heuvel af. Dit bedrijf is 400 ha groot. De vlak ste stukken en hellingen worden gebruikt voor de graanbouw, de rest voor vee. Ergens in een diep dal ligt de farm; behoorlijk huis (onbewoond momenteel) en overal verspreid de. graanschuurtjes en de veestallen. Waarom die gebouwen zo verspreid, vraag ik in m'n Hollandse gedeoMengang af. Maar het antwoord is voor de hand liggend. Gewoon voor brandgevaar! Nie mand kan je hier in korte tijd te hulp komen als er brand zou ontstaan. En dat gevaar is altijd permanent aanwezig in die droge prairie. De schuren zitten al vol graan, zelfs is er nog een met van vorig seizoen. Werktuigen in grote verscheidenheid staan her en der verspreid in en tussen het onkruid en de struikjes. Zelfs werk tuigen van vorige geslachten zoals een graan- maaier, die enkele aren afmaaide en deze daarna op een meerijdende wagen transporteerde. Een ander werktuig waarbij de paarden naast de lan ge en zware disselboom liepen met hun kop naar het maaimes toe in plaats van normaal met hun achterwerk. Daardoor werd de machine als het ware door het veld geduwd en werd het gewas eerst gemaaid voor er over gereden werd. Steeds weer moet je je hoed afnemen voor de vinding rijkheid van vroegere geslachten. Omdat de farm in een laag gedeelte ligt is er Danscursus. Als er genoeg deelname is begint de streek op maandag 13 december een danscursus. Deze cursus bestaat uit 15 lessen, die iedere maan dagavond van 19-21 uur gehouden worden in hotel .Victory" te Oostburg. De kosten voor alle lessen bedragen in totaal 48,75 per persoon. Opgave tot 8 december bij A. Buijze, Klisseweg W 85a, Schoon- dijke, tel. 01173-238. Kookcursus voor mannen. Op 21 februari 1966 zal de eerste avond plaatsvinden van de kookcursus voor mannen, die in totaal 6 avonden zal duren. Op gave voor deelneming tot 8 december bij-A. Luteijn, Mettenijendijk 7, Nieuwvliet, tel. 01172-234. Ledendag. De Ledendag van West Zeeuws-Vlaan- deren zal plaatsvinden op zaterdag 11 december. Noteer deze datum, U hoort nog precies wat er gaat gebeuren! De P. J. G. Schouwen-Duiveland organiseert op zaterdag 27 november een St. Nicolaasbal in „De Val" te Zierikzee. Wil iedere bezoeker een klein presentje meenemen? Alle P. J. G.-leden worden om 20 uur verwacht. Muziek van „De Wilco's". Evenals vorige jaren organiseren de 3 landbouw- jongerenorganisaties op Walcheren weer een wed strijd in het opfokken van kalveren. Wil men in de toekomst goed melkvee hebben dan is het van groot belang dat men al begint de kalveren goed op te fokken. Men kan deelnemen met één of meer kalveren die geboren zijn tussen oktober 1965 en januari 1966. Er worden richtlijnen gegeven hoe men het kalf het beste kan opfokken, doch ieder wordt vrij gelaten dit naar eigen inzicht te doen. Naast de doelmatigheid van het rantsoen worden bij de wed strijd ook de gemaakte kosten bekeken. Zij die aan de wedstrijd willen deelnemen dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer W. Janse, Raadhuisplein 6, Zoutelande, tel. 01189-209. C. LOUWS ook een meertje in de omgeving wat natuurlijk van het allergrootste belang is. Twee andere farms liggen in dit zelfde dal enkele km ver der maar nog wel zichtbaar. Je moet toch wel pioniersbloed in je hebben om vroeger, zonder an der vervoer dan een paard, hier te gaan leven en werken en een gezin te stichten. De gedachte al leen aan de strenge winters met meters hoge sneeuw, zodat je voor weken of maanden abso luut opgesloten zat geeft toch wel een wat angstig gevoel dacht ik. Morgen vertrekken we uit Canada! Wat zal Californië ons brengen? Eindelijk wat zon? GRAUW en grijs is 't als we nog wat slaapdron ken naar buiten kijken en er ligt sneeuw. Gisterenavond was het koude regen die overge gaan is in sneeuw. En dat terwijl er nog veel graan op 't veld staat of ligt! De sneeuw op het land is dan ook een buitengewoon boeiend gezicht als we met de bus naar Calgery rijden; 220 km en bijna één onafzienbare prairievlakte, met hier en daar grote kudden koeien het hun kalf er achter aan, soms 5001000 stuks, die machtig afste ken tegen de witte oneindigheid. Rondom Calgery is er veel graanteelt, ook alle maal in 't groot. Prachtig toegedekt liggen de zwaden in hun spiraalvorm op het veld. Zou dat nog goed komen? Snerpend koud is het als we op een taxi wach ten die ons naar 't vliegveld moet brengen, jas aan, mutsen op, gevoerde laarzen. En wij hebben juist dunne zomerkleren aan! Vier uur vliegen is het naar Portland in de V. S. maar hoewel erg verwonderd, zie ik toch met enig genoegen de landingswielen naar buiten komen als we 2 uur gevlogen hebben. Steeds boven de wolken, stij gend en dan vele meters vallend zonder vooraf gaande waarschuwing met een behoorlijk motor lawaai om je heen, was het niet bepaald een ge noegen. Maar waar zijn we in 's hemelsnaam en wat moeten we hier. Daar stond toch niets van in onze reisroute? 't Blijkt dat we in de „States" zijn en dat ons vliegtuig liefst 3 tussenlandingen maakt. Controle van papieren en bagage. Alles maakte en dan vragen beantwoorden. En het opvallende is hier dat niemand Nederlands schijnt te kun nen En wij maar heel weinig Engels! En als ze dan willen weten wat je gaat doen en hoe lang je naar de V. S. gaat en waar of je gaat logeren (zeker op 10 verschillende adressen) en wat of je in je koffers hebt, nou dan staan de propellers weer al lustig te draaien eer dat allemaal opge lost is. Maar dan valt er zo een machtig tafereel te zien, als ik niet voor mogelijk gehouden had. W. ROELSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 18