Mineralenvoorziening in het winterrantsoen Korte wenken VEEHOUDERIJ Nieuwe rassen in rassenlijst voor landbouwgewassen 1966 1003 DONKERE WOLKEN VRIJDAG 2 6 NOVEMBER 19 65 VERSCHILLENDE veehouders in de provincie Zeeland hebben nogal te kampen met een fosfaat gebrek in de rundveevoeding. Dit gebrek komt vooral voor op de kalkrijke gronden met een lage zuurgraad. Hierdoor zal er dikwijls in de graslandprodukten een tekort aan fosfor optreden. De ideale calcium-fosforverhouding in het rantsoen is 1.3 1; weliswaar is er enige speling moge lijk maar bij een ruimere Ca/p 2 verhouding kunnen zich moeilijkheden voordoen in de groei, bij de voortplanting en treedt vervroegde slijtage op. Het rund heeft voor zijn onderhoud en voor de produktie een zekere hoeveelheid calcium en fosfor nodig; is het dier ook nog drachtig dan zal een extra hoeveelheid nodig zijn voor de opbouw van het beenderenstelsel van het jonge dier. Tekorten zullen in dit geval nog eerder aan het licht komen. Het is dus van het grootste belang dat de rantsoenen een voldoende hoeveelheid mineralen in een ge wenste verhouding bevatten. In verschillende veel gebruikte ruwvoeders komt naar verhouding te weinig fosfor voor, zoals in: bietenkoppen en -blad, peulvruchtenstro, luzerne en andere klaversoorten. Met krachtvoermengsels (brokjes of koek) wordt in het algemeen geen compensatie gegeven om dat hieraan kalkrijke mineralen zijn toegevoegd. De z.g. Zeeuwse mineralen, die rijk aan fosfor en arm aan kalk zijn, hebben op vele bedrijven goed gewerkt. Het los voederen vormde echter een be zwaar. Minerale basiskoek Verschillende veevoederfabrieken en coöpera ties brengen thans mineralebasiskoek in de han del die het los voederen van mineralen overbodig maakt. De mineralebasiskoek is te vergelijken met A-koek doch bevat 10 mineralen. Er zijn 2 uit voeringen. Allereerst met mineralenmengsel II. Dit is de basiskoek voor algemeen gebruik. Voor bedrijven waar aan de fosforvoorziening moet worden gedacht is er de andere uitvoering waarin het mineralenmengsel III is opgenomen. Deze koek is bijzonder fosforrijk en past goed in de meeste rantsoenen voor rundvee in Zeeland. Deze mineralebasiskoek III is gemakkelijk te voeren. Deze koek is smakelijk en heeft dezelfde samenstelling als A-brokjes. Mede met het oog op de fosfaattoestand van de rantsoenen is het aan te bevelen om 1 kg kracht voer te vervangen door 1 kg mineralenbasiskoek III. Gebruikte afkortingen: K Kweker; V Origineel zaaizaad of pootgoed in eerste in- stantie in het verkeer gebracht door HE Rijkscommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen maakt be kend dat op de Rassenlijst voor 't eerst zijn geplaatst: GRASSEN Engels raaigras zeer vroeg hooitype (voornamelijk bestemd voor maaidoeleinden). Cropper Engels raai gras hooitype (voorheen ME 23). K en V: Kon. Kweek- bedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V., Ka- pelle-Biezelinge. Vroeg tot zeer vroeg doorschietende bladrijke selectie, die zich snel ontwikkelt. Geeft een goede tot zeer goede opbrengst! De wintervastheid en standvastigheid zijn goed. Iets vatbaar voor roest. LUZERNE Europe Desprez luzerne. K: Maison Florimond Desprez, Cappelle par Templeuve, Frankrijk. V: Ba- renbrug's Zaadhandel N.V., Arnhem. Stevig ras met een zeer goede drogestofopbrengst. Vrij goed tot goed wintervast, zeer vlotte hergroei na de winter. Vroeg bloeiend, wat grofstengelig. Lijkt iets minder gevoe lig voor verwelkingsziekte dan andere rassen en her komsten. KLAVERS Witte klaver: Retor witte kuituurklaver (voorheen HK 1). K en V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V., Kapelle-Biezelinge. Middenlaat bloeiende, goed wintervaste selectie met een zeer goede opbrengst. Zeer geschikt voor de aanleg van kunstweiden en blijvend grasland en eveneens voor witte-klaverweiden. Laag blauwzuurgehalte. Rode Klaver: Primus rode klaver. K. Samenwerken de Vennootschap Zaden Labor, Gent (B V: N.V. Za den Labor, Terneuzen. Tamelijk vroeg bloeiende kla ver, die een goede tot zeer goede opbrengst heeft ge geven. Lijkt matig tot goed wintervast. Is zowel ge schikt voor hoofdgewas als voor stoppelgewas. Rea rode klaver. K: W. Weibull A. B., Landskrona, Zweden. V: Cebeco, Rotterdam. Tetraploïde, laat bloeiende rode klaver met een trage beginontwikke- ling. Vooral de opbrengst van de eerste snede is zeer goed. Goed tot zeer goed resistent tegen klaverkan ker. De wintervastheid lijkt goed. Het zaad is onge veer lJ/2 keer zo zwaar als dat van-diploïde rassen. GRANEN Tadorna wintertarwe (voorheen Heine X 654). Heine 3973 wintertarwe (voorlopige naam). Sultan zomergerst (voorheen Cebeco 6211). K en V: Cebeco, Rotterdam. Vrij laat tot laat rijpend ras, dat Bedrijven die een tekort aan eiwit hebben en dus eiwitrijke koek voeren (E-koek) kunnen be ter de kalkrijke E-koek vervangen door soya- schroot en daarnaast 1 kg mineralebasiskoek III voeren. v Is met het gebruik van 1 kg mineralebasiskoek per grootstuk vee en per dag te verwachten dat er nog niet geheel in de fosforbehoefte wordt voor zien dat kan het geval zijn als veel luzerne- hooi of erwtenstro wordt gevoerd dan kan het nuttig zijn wat tarwezemelen te voeren. Op be drijven waar men de laatste jaren met ernstige vruchtbaarheidsstoornissen heeft te kampen valt dit te overwegen. Het is echter in de eerste plaats van belang op de hoogte te zijn van de fosfaattoestand van het winterrantsoen. Dit bespaart veel moeite en kos ten. Voor het Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland K. DE VRIES. op kleigrond en op vruchtbare zandgrond zeer goede opbrengsten heeft gegeven. Heeft vrij kort, stevig stro en een middengrote goed gevulde korrel. ERWTEN Laga ronde groene erwt (voorheen Cebeco 57-9). K en V: Cebeco, Rotterdam. Resistent tegen de Ame rikaanse vaatziekte en weinig vatbaar voor topver- geling. Het stro is kort en vrij fijn. Geeft op vrucht bare gronden goede tot zeer goede opbrengsten. De erwt is groot, mooi rond, soms iets gerimpeld. Goede kookkwaliteit. Porta gele erwt (voorheen Cebeco 60-24) K en V: Cebeco, Rotterdam. Bezit een goede resistentie tegen de belangrijkste erwtenziekten. H"et stro is kort; op strorijke gronden is de opbrengst zeer goed. De erwt heeft een mooie heldergele kleur, pe dunne zachte schil is geneigd tot barsten. De consumptiekwaliteit is zeer goed. Gastro rozijnerwt (voorheen Cebeco 60-15). K en V: Cebeco, Rotterdam. Zeer produktief ras met een goe de consumptiekwaliteit. Goede resistentie tegen ziek ten. Kan op alle grondsoorten worden verbouwd. De erwt is mooi helder van kleur en weinig gevoelig voor zwartverkleuring. AARDAPPELS Eba aardappel (voorheen Kuik 5422). K en V: G. Kuik, Emmeloord. V: D. T. V., Assen. Laatrijpend, zeer produktief ras met een goede consumptiekwali teit. Komt voor beproeving op zand- en dalgrond en op lichte kleigrond in aanmerking. De knollen zijn vrij vlakogig, ovaal van vorm, soms wat peervormig. Vrij weinig vatbaar voor Phytophthora in het loof, weinig vatbaar in de knol. Tombola aardappel (voorheen MG 5492). K: Dr. R. J. Manholt's Veredelingsbedrijf N.V., Westpolder (Gr.) en G. Geertsema-Groningen N.V., Groningen. V: Hettema Zonen N.V., Leeuwarden. Middenvroeg tot middenlaat rijpende exportaardappel met goed ge vormde knollen en een mooie blanke schil. Vrij wei nig vatbaar voor Phytophthora. DE GRAS EN KLAVERZAADMENGSELS In de Rassenlijst 1966 worden de mengsels voor blijvend grasland, kunstweiden, gazons, sportvelden, boomgaarden en dijken ongewijzigd gehandhaafd. In de Rassenlijst 1967 zullen nieuwe en gewijzigde meng sels worden opgenomen. Nadere bijzonderheden en eventuele opname van andere rassen, in het bijzonder bij suikerbieten, wor den gegeven in de 41e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1966, die eind december ver schijnt bij Drukkerij en Uitgeverij N.V. Leiter Nypels te Maastricht. Daarop verwachten wij begin januari in ons blad terug te komen. DIJ de huidige gunstige marktontwikkeling kan de vrij snelle uitbreiding van mond- en klauwzeer onder de varkens in Brabant en Lim burg rampzalig worden. Ongeveer 35 van onze totale varkensproduktie vindt plaats in de bei- de genoemde provincies. In het gehele gebied ten Zuiden van de grote rivieren geldt een ver- voersverbod voor varkens, terwijl het vlees geen E. E. G.-stempel krijgt en dus niet geëxporteerd kan worden. Wel kan dit vlees voor consumptie in Noord-Nederland worden bestemd. Doorvoer naar het buitenland van varkens en runderen uit overig Nederland is wel toegestaan, maar dan uitsluitend per trein via Roosendaal en over de weg via Wernhout. Het stopzetten van de uitvoer is bedoeld om invoerverboden van Nederlands vee en vlees van andere landen te voorkomen. Tot heden 18 november heeft alleen Bel gië de invoer en de doorvoer van levende var kens, runderen en schapen of vlees van deze die ren voor zover uit Zuid-Nederland afkomstig verboden. De Veterinaire Dienst neemt alle mogelijke maatregelen om de besmetting zoveel mogelijk in te dammen. Hoewel iedere boer zich bewust is van de enorme nadelige consequenties van mond- en klauwzeer voor de binnenlandse en buitenlandse afzet, wordt toch gevraagd de grootst mogelijke voorzorg in acht te nemen om besmetting te voorkomen. De bange vraag blijft of de huidige maatregelen een verdere uitbreiding kunnen voorkomen en wat de consequenties zullen zijn voor het prijspeil. Als genoemde maatregelen van wat langere duur zijn, zal toch de gehele cyclus van fokker via mester naar slachterij ontwricht worden. De fokker houdt zijn biggen, terwijl de mester op non-actief komt. Ook rundvee en kalveren uit dit gebied mogen niet vervoerd en geëxporteerd worden, waardoor ook de export van vette kal veren naar Italië stil komt te liggen. De slachterijen voeren thans reeds besprekin gen, opdat het geproduceerde vlees ten Noorden van de grote rivieren geëxporteerd kan worden en het vlees uit het Zuiden mede in overig Nederland wordt geconsumeerd. Onze goede ex portpositie moet gehandhaafd blijven; wij mogen geen terrein verliezen. Het zou voor onze boeren toch wel buitenge woon triest zijn, als het goed lonende prijspeil van de varkens door deze ongelukkige omstan digheid ernstig wordt aangetast. C UIKERBIETEN EN VORST. De huidige vorstperiode hoeft aan te velde staande suikerbieten nog geen schade te veroorzaken. Ga niet eerder rooien voordat het gewas geheel ont dooid is. Gedeeltelijk ontdooide suikerbieten zijn namelijk zeer gevoelig voor beschadiging. TXET kan zijn dat juist een slechte drainage oorzaak is van minder goede opbrengsten en matige bedrijfsresultaten. Opnieuw draineren vindt u te kostbaar en u kunt niet voldoende geld daarvoor vrij maken. Uw ondergang is dan zeker! Neem voor financiering contact op met de boeren' leenbank waar u lid van bént en financier de drainage met behulp van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw. IVflET alleen voor drainage maar voor tal van -*• investeringen die een verbetering, rationali satie of bestendiging van uw bedrijf beogen kunt u de hulp inroepen van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw. Uw aanvrage dient u in via de plaatselijke boerenleenbank die u na goedkeu ring ook het geld verstrekt. Reeds zeer velen maakten gebruik van deze nuttige instelling. T)OE het zelf", is een leus die u tegenwoordig 99*-' dikwijls hoort. U kunt inderdaad, veel repa raties zelf verrichten, hetgeen u hoge rekeningen bespaartWees echter voorzichtig met reparaties aan de electriciteitsvoorziening want menigeen heeft dit reeds met de dood moeten bekopen. Schakel hiervoor een erkende vakman in en ga niet zelf prutsen. f?EN flinke veestapel is een rijk bezit maar een bende ratten maakt u arm. Nu de win ter aankomt probeert dit ongedierte de gebouwen binnen te dringen hetgeen maar al te gemakkelijk lukt. In rommelhoeken en voederopslagplaatsen voelen zij zich heerlijk thuis. Ruim de rommel op en leg op voor kinderen en huisdieren ongevaar lijke plaatsen rattengif. OELEN van uw aardappelen is goed maar teveel ventileren geeft onnodig kwaliteits- en gewichtsverlies. Wilt u de aardappelen langere tijd bewaren dan is het beter wat minder inten sief te koelen maar dit te combineren met het in blazen van kiemremmingsmiddelen. Dit heeft on dermeer als voordeel dat minder blauw optreedt omdat de aardappelen bij een hogere temperatuur worden bewaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13