Banddrainage in de praktijk PRAKTIJKPROEVEN OP 25 HA LANDBOUWGROND 1091 Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij ontwikkelt nieuwe methode voor het leggen van draineersystemen VRIJDAG 26 NOVEMBER 1966 j apparaat. Foto: Kon. Ned. Heide Mij. REEKSEN van de reeksen is arbeidsintensief en daar- ie methoden ter beschikking: plastic slang voorzien van klepbeugels. van slang en sproeikop. or de boer zelf toegepast. Wanneer de reeks uil naar buiten spoelen. ior deze methode meestal goed worden opge- ingewikkelder apparatuur, nestaande uit een een stationnaire motor of de aftak-as van ikop spuit het water met kracht in achter- water in voorwaartse richting wordt ge- kracht vrij groot is, schuift de slang of zaagsneden worden schoongespoten. I mee, waardoor het uit de reeks wordt ver- een goed geoutilleerd loonbedrijf te laten lette men echter op de beschikbare en afhankelijk van de apparatuur kan jsfeer. De beschikbare werkdruk bij de spuit- 10 tot ongeveer 40 atmosfeer een goed resul In de praktijk hebben de meeste pomp- In zeer ernstige gevallen, bijv. wan- oorkomen, kan een hogere druk worden aan- met deze hogedrukspuiten. Het gevaar dat reeks ontstaat is door de grote kracht van aatste geldt vooral indien een loperige zand bedragen de kosten van het doorsteken nt per meter. -22 cent per meter. Ook dit is weer sterk ronciwaterstand en de hoge kosten van een altijd verantwoord. el: De cost gaat voor de baet uit! Goes, november 1965. H J. VAN DER WERFF. J^ADAT in de laatste 15 jaar het leg gen van buisdrainage in ons land in een hog tempo verbeterd en geme chaniseerd werd, is in de afgelopen maanden een geheel nieuw draineer* systeem voor het eerst in praktijk toe gepast. Deze banddrainage, waarbij in plaats van voorgevormde buizen een rol plas ticband op de draineermachine meege voerd en ter plaatse tot een buis ge vormd wordt, is mogelijk geworden door intensief speurwerk van een aan tal deskundigen op bet gebied van wetenschap en techniek. Gezien de nog enorme drainagebehoef te in ons land 500.000 ha, waarvan 300.000 ha dringendheeft men al ge ruime tijd gezocht naar methoden om de zeer arbeidsintensieve drainage in handkracht te vervangen. Aanvankelijk waren het steeds beter geconstrueerde sleuvengraafmachines, later waren het eveneens- de plastics de moderne kunststoffen dus die economischer produktie mogelijk maakten. PLASTICBUIS EN -BAND JJE uitzonderlijke omstandigheden waaronder in Nederland gedrai neerd moet worden de vlakke bodem vereist een gering en dus zeer nauw keurig geregeld verval bracht d.e Nederlandse constructeurs er toe om zelf complete machines te ontwerpen en te bouwen, die zo goed mogelijk aan de Nederlandse omstandigheden Waren aangepast. Daarbij aansluitend nam de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij in ons land het initiatief om de gebruiksmogelijkheden van plastic als drainagemateriaal te ontwikkelen. De laboratoriumproeven, begonnen in 1956, leidden in enkele jaren lot aan vaarding van de plasticbuis als vol waardig substituut voor de traditionele aarden buis. Gemakkelijker en goedkoper trans port, eenvoudiger te organiseren werk en een vermindering van het aantal manuren met 40 a 50 per drainage object bracht de kostprijs 10 tot 20 omlaag. Om het transport op het werk nog verder terug te brengen, leidde dit via proeven met flexibel buismateriaal dat op roller werd meegenomen, tot experimenten met plat plasticband dat ter plaatse tot buis gevormd kan wor den. BAND KREEG GEHEUGENSTEUNTJE MEE J|ET plasticband (tot 500 m per rol) wordt op de draineermachine meegevoerd en door een vernuftig uit gedacht vormapparaat omgezet in een stevig gehechte en tegelijkertijd geper foreerde drainbuis van vrijwel onbe perkte lengte. Vroegere, door de Cultuurtechnische Dienst genomen drukproeven op plastic buis hadden al enkele kenmerkende eigenschappen van plastic als drainage materiaal aan het licht gebracht. Mede gebaseerd op de daaruit resulterende normen werd de uit band gevormde drainagebuis in de laboratoria, zowel van de T. H. in Eindhoven als van de verschillende kunststofproducenten on derworpen aan een scala van proef nemingen. Proeven toonden tenslotte aan dat de beste resultaten behaald worden met band dat gemaakt is van... plastic buis Dit band bezit als het ware een geheugen voor de ronde vorm, een steuntje dat het betrekkelijk lichte materiaal bij zware oelasting uitste kend van pas komt. De overige voor delen van plastic als dtainagemateriaal gelden bovendien voor plasticband :n het bijzonder; minder transportproble men bij het vervoer van de fabriek naar het werk, minder en doelmatiger trans port op het werk zelf, besparing van mankracht tijdens de uitvoering en goede vooruitzichten voor verdere me* chanlsatie en automatisering door radiografische afstandsbesturing en automatische diepteregeling. Als de experimenten tot bruikbare resultaten gaan leiden zijn we een belangrijke stap verder met het drainageprobleem in de praktijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11