In Zeeland kasaugurken telen DINGEN VAN DE WEEK TUINBOUW Appelaanvoeren namen belangrijk toe OPEN DAGEN BIJ KEI I. T. A. L. VRIJDAG 12 NOVEMEER 196 5 OOK tot in Zeeland is het ge rucht doorgedrongen dat de augurkenteelt onder glas een gou den teelt is dit jaar. En men vraagt zich af: is dit iets voor ons? Overal is er trouwens belangstelling voor deze teelt. Deskundigen verwach ten dat deze teelt zich in Limburg in 1966 zodanig zal uitbreiden dat het areaal 3 x zo groot zal zijn als in 1965. In Noord-Brabant neemt de belangstelling belangrijk toe, in Noord-Holland zal het areaal zich ook uitbreiden en in andere gebie den zit men te springen om met deze teelt te beginnen. TEELTTECHNISCHE MOGELIJKHEDEN TEELTT ECHNISCH is de teelt in Zeeland zeker mogelijk. Meestal zaait men' éind maart/ begin april en plant dan uit de 2de helft van april. Er wordt mëéstéi' èe'iaaid in een 8 cm perspot. Men plant 2 rijen per pak en op de rij 4050 cm. De opbrengst kan dan 10 kg per m2 bedragen. Ook wordt wel omstreeks half jüli na vroege stooktomaten geplant. In dat geval kan 6 kg per m2 geoogst worden. Ook kan men b.v. na aard beien planten in juni. Augurken vragen minstens zoveel werk als tomaten. Vooral de pluk is be werkelijk. De teelt is wat moeilijker als de toma tenteelt. Vooral de ziektebestrijding is. niet een voudig. Spint en het wit zal men regelmatig moe ten bestrijden. Sclerotinia zal met teeltzorgen gekeerd moeten worden. Ondanks dit kan het zijn dat een gewas in korten tijd door een van deze ziekten over wonnen is. Voor de vruchtzetting zijn bijen nodig. Als ras komt alleen Levo in aanmerking. DE AFZET DE meeste kasaugurken worden in Venlo afge zet. In 1965 waren er op Schouwen-Duive- land 2 tuinders die augurken onder glas teelden. De één had zijn produkt gecontrakteerd. Maar tegen de huidige contractprijzen is de teelt beslist niet aantrekkelijk. De andere tuinder veilde te Rotterdam. (Z-H-E). De prijzen waren hier veel lager dan in Venlo. Later liet hij zijn produkt op de veiling te Breda brengen waar de prijzen wel goed waren. Doch de vervoerskosten waren natuurlijk hoog. Zou er in Zeeland belangstelling zijn voor deze teelt dan zal het noodzakelijk zijn dat een aantal tuinders gelijk beginnen om een behoorlijk kwan tum te kunnen aanbieden. Het vervoer kan dan gezamenlijk geregeld worden naar een goede augurkenveiling b.v. Breda of Venlo. WAAROM WAREN DE AUGURKEN IN 1965 DUUR? HE belangrijkste oorzaak is het feit dat de vol- legrondsaugurken dit jaar voor een groot SAMENVATTING 1. Op vele plaatsen is er belangstelling voor augurkenteelt onder glas. 2. Teelttechnisch is de teelt in Zeeland zeker mo- lijk. 3. Voor de afzet zal het nodig zijn dat een aantal telers gelijk beginnen om een kwantum te krij gen en het vervoer naar een augurkenveiling gezamenlijk te regelen. 4. Bij een evengroot vollegrondsaugurkenareaal in 1966 als de laatste jaren en een mooie zo mer, kan door de uitbreiding de produktie wel zo groot worden dat met lagere prijzen reke ning gehouden moet worden. R. T. V. D. - Goes B. BAIJENSE. L, gedeelte zijn' mislukt. De vraag van dé fabrieken was groot en het aanbod beperkt. Hoe zal het gaan als in 1966 het glasaugurken- areaal zich geweldig uitbreidt, het areaal volle- grondsaugurken even groot blijft en deze teelt wel lukt? Ondanks een toenemende vraag kan dan het aanbod wel zodanig zijn dat de prijs flink zal dalen. In deze zijn we allemaal profeten die brood eten doch bij een mooie zomer in 1966 is de kans op lagere prijzen zeer groot. Men dient dus goed te overwegen of het ver standig is deze teelt nu in te ruilen voor de toma tenteelt. Augurken in een warenhuis DE aanvoeren van appels op de Zeeuwse veilingen zijn de vorige week aanzienlijk toegenomen. In Goes en Kapelle-Biezelinge waren dagaanvoeren van 17.000 tot 20.000 kisten. De belangrijk ste rassen waren Jonathan en Golden Delicious maar ook kwam er toch nog heel wat goudreinette. Cox's Orange Pippin werd er niet veel meer aangevoerd. De prijs kon zich vooral voor Golden Delicious niet handhaven op het hoge. peil van de voorgaan de weken. De grote maten klasse 1 kwaliteit deden echter vrijdag tussen 70 en 80 cent per kg en de kleine maten deden tussen 55 en 60 cent. Er komen thans veel mooi gekleurde partijen Delicious op de veilingen en we mogen aannemen dat deze voorlopig blijven komen, want er is van dit ras nog al wat weggezet met de bedoeling ze vroeg te verkopen. De afzet van de groene Jonathan verliep boven verwachting door goede vraag van de zijde der ver werkende industrie die er tussen 25 en 30 cent per kg voor betaalde. Het aanbod van klasse 1 Jona than is gering. De prijs hiervan liep tegen het eind van de vorige week iets terug, en kwam op even beneden 50 cent per kg voor de grote maten en 3545 cent voor de kleine en middelmaat. Klasse II met enige kleur 3035 cent. Mooi gekleurde partijen Jonathan waren gemiddeld ruim 10 cent per kg duurder dan de gewone klassen I kwaliteit. Dat was ook het geval met goed gekleurde partijen goudreinette waarvoor tot 80 cent per kg werd betaald. Vooral voor de binnenlandse markt blijkt behoefte te zijn aan een produkt van bijzondere kwaliteit waarvoor dan ook een stevige prijs wordt betaald. Goudreinette gewone kwaliteit bleef vrijwel onveranderd op ongeveer 60 cent per kg voor de grote maten, 50 cent voor de middelmaat en 40 cent voor de kleine - maat. Cox's Orange Pippin steeg tot boven een gulden per kg voor de grote maten en 9095 cent voor de middelmaten. Zoete ermgaard was ook duur en deed voor de grote maten tussen 65 en 75 cent per kg. Middelmaat 5565 cent en kleine maat 35 tot 45 cent. De prijs van kroetappelen liep op, voornamelijk voor de witte kroet. Hiervoor werd 20 cent per kg betaalden. Rode kroet deed rond 15 cent. Feren werden er weinig aangevoerd. Saint Remy steeg tot 60 cent per kg. Doyenne du Cornice on veranderd 1,tot 1,20. IIET Instituut voor Toepassing van Atoom- energie in de Landbouw, aan de Keyenberg- seweg te Wageningen, wordt ook dit jaar weer enkele dagen voor het publiek open gesteld. Op verzoek van enkele zakenmensen is hier ook een maandag in opgenomen. De bestralingsfaciliteiten, zoals de kernreaktor, de elektronengenerator e.a. kunnen worden be- yifhiied. evenals de verschillende werkruimten. laboratoria en de afvalwaterbehandelingsinstal latie. Indien ook belangstellenden in groepsver band het Instituut willen bezoeken, wordt ver zocht een afspraak te maken voor een bepaalde tijd (tel. 08370—4251, toestel 120). Bezoektijden: Vrijdagmiddag 12 november van 13.0016.00 uur. Zaterdag 13 november van 9.0016.00 uur en maandagmorgen 15 november van 9.0012.00 uur. MET de afzet van uien wil het dit najaar nied al te best vlotten. Er gaan elke week tus sen 4 en 5 miljoen kg uien de grenzen over maar dat is toch belangrijk minder dan in voorgaande jaren omstreeks deze tijd van het jaar. Van een vlotte handel is geen sprake en het prijsverloop is naar verhouding zwak. Voor een ongesorteerd produkt kon vorige week rond 8 cent per kg wor den gemaakt en dat is toch eigenlijk te weinig. Een export klaar produkt bracht het niet verder dan 15 cent per kg. Het vorig jaar omstreeks deze tijd lag de prijs bijna 10 cent per kg hoger. Het aanbod op de Zeeuwse uienveilingen is niet groot want de telers willen liever nog maar even afwachten, vooral omdat ze toch overwegend d<é oogst binnen hebben. Degenen die geen opslag gelegenheid hebben verkopen meestal wanne,ér. de pien nog op het land liggen. Een bezoek aan» de belangrijkste teeltcentra leerde ons dezer da gen dat er praktisch gëen uien meer op het land liggen. Geen wonder trouwens na zulk een na jaar. De oogst - is dit jaar over het algemeen wat kleiner dan het vorig jaar. De oogstramingen spre ken van een oogst van 170 miljoen kg zaaiuien tegeh het vorig jaar 185 miljoen kg. Er wordt echter van uitgegaan dat de oogst wel wat groter zal uitvallen dan de officiële ramingscijfers a'an- geven en dat komt dan in hoofdzaak door het hijzonder goede weer in de oogsttijd. De kwaliteit van de uien is over het algemeen» goed te noemen. Wel is de opbrengst per ha lager dan het vorig jaar maar dat is in hoofdzaak ge komen door het slechte weer in de zomer. Op de kwaliteit van het produkt dat werd geoogst is het niet van invloed geweest. Opvallend is het, dat op de veilingen in hoofd zaak klasse II kwaliteit wordt aangeboden. Dat gebeurt omdat het prijsverschil tussen klasse I en II zeer gering is en teler voelt er dus niets voor om op I te sorteren. De kosten daarvan ko men er meestal niet uit. We zien dit verschijnsel meer wanneer het prijsverschil gering is. Het is niet direkt een toe te juichen methode maar het is wel begrijpelijk dat het gebeurt. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen gaf in haar officieel orgaan een overzicht van de afzetvooruitzichten van uien. Daarin komt het tot de conclusie dat de vooruitzichten matig zijn. Gezegd wordt dat later in het seizoen, wanneer veel zwakke uien overal geruimd zijn, de situatie wel iets kan verbeteren, al hangt dat natuurlijk ook af van de houdbaarheid van de eigen oogst. Wat dat betreft is het nog te vroeg om een oor deel te mogen geven, hoewel mag worden vast gesteld dat er geen reden is tot bijzondere onge rustheid ten aanzien van de conditie en de be- waarbaarheid van de thans reeds opgeslagen uien. Over de oogsten in de verschillende landen wordt gezegd dat West-Duitsland een grotere heeft dan het vorig jaar. In Engeland is de inheemse uienteelt in vier jaar tijd verdubbeld. Verwacht wordt dat de Franse uienoogst ook hoger zal uitvallen dan het vorig jaar. De export naar dit land was het vorig jaar zeer groot, op het ogenblik gaat het niet zo vlot. Italië had het vorig jaar een slechte oogst en moest uien invoeren. Ook vanuit ons land zijn er toen heel wat naar Italië verladen. Op het ogen blik biedt Italië zelf uien aan tegen concurrerende prijzen. In Spanje is de oogst dit jaar kleiner dan het vorig jaar. Door het teruglopen van de export naar Engeland zijn de Spaanse telersprijzen terug gelopen tot ongeveer 15 cent per kg. België verwacht ongeveer een gelijke oogst als het vorig jaar. De export naar Zweden is de laat ste jaren sterk ingekrompen omdat dit land steeds meer uien uit Oost-Europese landen importeert. In Polen is het areaal ongeveer even groot als het jj vorig jaar. Door zware regenval werd de groei vertraagd. Hongarije heeft een normale oogst. Uit dit alles blijkt dat het in hoofdzaak de gro tere buitenlandse oogsten zijn die de voornaamste oorzaak vormen van de lagere prijs van dit sei zoen. Nadat we dit hadden geschreven is er overi gens wel een kleine verbetering in het prijspeil gekomen want begin deze week werd voor de export geschikte kwaliteit weer tot 17 cent per kg betaald en dat is toch enkele weken achtereen niet gemaakt kunnen worden. Hopelijk zal het herstel zich verder voortzetten want dat is tock wel nodig om de teelt aantrekkelijk te doen zijn. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9