Van het Landbouwschap Korte wenken 1047 Begroting Landbouwschap 1966 vastgesteld De nieuwe Landbouwgids 1966 is er weer! VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 _t In de openbare vergadering van 3 november 1965 zijn verschillende belangrijke zaken aan de orde geweest. In de eerste plaats heeft het bestuur van het Landbouwschap de begroting voor 1966 vastgesteld. Ter vergadering is een aanvullend advies behandeld van de Begrotingscommissie, dat tot resultaat had, dat in de begroting alsnog een subsidie van 7.500 is opgenomen ten behoeve van het onder zoek op het gebied van de virusbestrijding in de fruitteelt. Met ingang van 1967 zal deze subsidiëring echter worden beëindigd. Eveneens op voorstel van de Begrotingscommissie is 7.500 uitgetrokken voor de subsidiëring van de Stichting Vee-arbitrage. Ten slotte is 5.000 subsidie beschikbaar gesteld aan het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (I. V. O.). Met dit geld kunnen enkele kortlopende onderzoekprojecten in de loop van 1966 wor den afgerond en beëindigd. Het totaal van de gewone dienst van de begroting bedraagt hu 8.959.800. TERUGGAVE ACCIJNS MINERALE OLIËN IN DE TUINBOUW De verhoging van de accijns op minerale olie is eveneens een punt van bespreking geweest. In het kader van de verhoging van de indirecte belastingen wordt verdubbeling van deze accijns voorgesteld. Het wetsontwerp biedt evenwel de mogelijkheid tot vrijstelling of teruggave van de totale heffing van 14,per 100 kg voor stook olie, die gebruikt wordt ten behoeve van de teelt van tuinbouwprodukten. Hierbij rijst de vraag wie de vrijstelling of teruggave moet ontvangen, de tuinder of de ex porteur. Het Landbouwschap heeft zich inmiddels uitgesproken voor teruggave aan de tuinder en dit medegedeeld aan de Staatssecretaris van Fi nanciën. DE KWALITEITSREGELING CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Overeenkomstig het advies van de hoofdafde ling Akkerbouw kwam het bestuur van het Land bouwschap tot de conclusie, dat er in de huidige situatie geen wijziging moet worden gebracht in de kwaliteitsregeling consumptie-aardappelen. Deze regeling, die in het voorjaar vah 1964 tot stand kwam, verbiedt het leveren aan consu ment of kleinhandel van aardappelen die niet voldoen aan een aantal eisen omtrent de sor tering en ziekten en gebreken. Dezer dagen heeft het Bedrijfschap voor de Groothandel en de Tus senpersonen in Aardappelen bij het Produkt- schap voor Aardappelen een voorstel ingediend om de eisen voor de minimum-sortering te ver lagen en een „afwijkende handelskwaliteit" in te stellen met lagere eisen voor ziekten en ge breken. Over dit voorstel vraagt het produktschap thans de mening van landbouw en kleinhandel. De hoofdafdeling Akkerbouw overwoog, dat volgens de oogstramingen de opbrengst van de aardappeloogst 1965 ruim voldoende zal zijn voor de binnenlandse voorziening en voor de normale export. Voorts behoeft bij de huidige ruime vraag naar aardappelen niet te worden gevreesd, dat de maat 35/40 mm voor veevoederdoeleinden moet worden afgezet. Met het oog op de binnenlandse afzet is er geen directe noodzaak om het aanbod te verruimen. Het is ook gewenst om de consu ment, die volgens opinie-onderzoek de voorkeur geeft aan een grovere sortering (liefst tussen 50 en 60 mm) te wennen aan goede kwaliteit. Daar om zou het onjuist zijn om nu weer wijzigingen aan te brengen in de sorteringen en de eisen die met betrekking tot ziekten en gebreken worden gesteld. Bovendien zal de controle moeilijkheden opleveren als weer voor de derde maal bin nen een half jaar wijzigingen worden aan gebracht. Het bestuur sloot zich aan bij deze overwegin gen. Er kunnen zich ongetwijfeld omstandig heden voordoen waarbij het onontkoombaar is om de kwaliteitsregeling aan te passen bij de praktische situatie. Er zal echter alleen onder zeer bijzondere omstandigheden van de kwali teitseisen mogen worden afgeweken. Teveel va riaties in de kwaliteitsregeling zijn noch in het belang van de teler, noch in dat van de consu ment of van een doelmatige controle. UITKERINGSBESCHIKKINGEN SUIKER Op verzoek van de minister van Landbouw be raadde het bestuur zich over twee ontwerp-uit- keringsbeschikkingen voor suiker. Het bestuur stemde in met deze beschikkingen en zal de minister verzoeken de desbetreffende bedragen zo spoedig mogelijk uit te keren. Het gaat om een ontwerp-uitkeringsbeschikking suiker oogst 1962 en een ontwerp-beschikking tot wijziging van de uitkeringsbeschikking suiker oogst 1961. Bij de eerste beschikking wordt f 2.539.000 toe gekend aan de gezamenlijke suikerfabrieken, die dit geld weer zullen doorbetalen aan hun leve ranciers van suikerbieten van de oogst 1962. Deze bijdrage bestaat uit de netto-opbrengsten van de heffingen op de uitvoer van suiker en suiker houdende goederen naar België, Luxemburg en West-Duitsland in de periode 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963. Door de tweede beschikking wordt de reeds vastgestelde bijdrage voor oogst 1961 verhoogd met 386.000. Deze verhoging is mogelijk gewor den doordat de afwikkeling van gereserveerde posten minder kostte dan was begroot. VRIJGAVE HANDELSZAAD VAN LIJNZAAD Betreffende een verzoek van de Vereniging voor de handel in landbouwzaaizaden om bij export van handelszaad van zaailijnzaad de heffing onder alle omstandigheden te restitueren was het be stuur in overeenstemming met de opvattingen van de hoofdafdeling Akkerbouw van mening, dat op dit verzoek niet moet worden ingegaan. Hierbij golden de volgende overwegingen. In Benelux-verband is overeengekomen, dat bij de uitvoer van Nederlands ongerepeld vlas naar België geen heffing meer zal worden opgelegd. Een desbetreffend verzoek van België kon wor den ingewilligd omdat ook in België inmiddels voor zaad, dat via de handel wordt afgezet een volledige keuring is voorgeschreven. Voorwaarde hierbij is, dat Nederland de huidige prohibitieve heffing op het handelszaad handhaaft of een soortgelijke regeling ervoor in de plaats stelt om te voorkomen, dat het Belgische gekeurde zaad zou worden beconcurreerd door Nederlands han delszaad. Ook behoeft de vrees niet meer te bestaan, dat de concurrentiepositie van Nederlands zaai lijnzaad in de Oosteuropese landen nadelig zal worden beïnvloed door Belgisch aanbod van on gekeurd zaad. Bovendien is het in beginsel niet juist, dat in het buitenland Nederlands handelszaad goedko per beschikbaar komt dan in Nederland zelf. EUROPESE COMMISSIE HEEFT BE ZWAREN TEGEN EXPORTHEFFINGEN Aan de orde kwamen de bezwaren die de Europese Commissie heeft tegen elke vorm van heffing bij de export van landbouwprodukten. Bij het wegvallen van een aantal exportheffin gen komt de financiering van een aantal pro- duktschappen in moeilijkheden. Ook vervalt dan de basis voor de financiering van enkele projec ten van onderzoek en propaganda, die van nut zijn voor de landbouw. Zo zal zonder de exportheffing de zaaizaad- propaganda in het buitenland niet meer voort gezet kunnen worden. Het Produktschap voor Landbouwzaaizaden stelde hiervoor jaarlijks 70.000 beschikbaar. Het Produktschap heeft het Landbouwschap om advies gevraagd. Het bestuur deelde de opvatting van de hoofdafdeling Akker bouw, dat de zaaizaadpropaganda helaas niet ge leid heeft tot een duidelijke vergroting van de exportmogelijkheden. Bovendien is dit werk voor al op lange termijn gericht. Het bestuur was dan ook van oordeel, dat niet naar andere financie ringsbronnen gezocht moest worden. Ook de pootaardappelpropaganda in het buiten land, waarvoor het Landbouwschap en het Be drijfschap voor de Groothandel in Aardappelen jaarlijks elk 180.000 tot 120.000 beschikbaar stellen, komt in het nauw door het vervallen van de exportheffing. Dit geldt eveneens voor de financiering van de garantieregeling poot- aardappelen, die voor eenderde bekostigd wordt uit de exporteursomzetheffing. Het bestuur nam de gedachte van de hooffdafdeling Akkerbouw over om te adviseren tot een regeling die de binnenlandse afzet even zwaar belast als de export. Daartegen heeft de E. E. G. geen bezwa ren. Cf ARWE zaaien in oktober gaat het best -*■ een bezakte voor om diep wegvallen van. het zaad te voorkomen. In november kunt U ech ter geen risico meer nemen omdat pas geploegd land door veel regen soms wekenlang onbegaan baar blijft. Zaai in deze tijd het geploegde land zo snel mogelijk in om weerrisico uit te slutien. J Jj komt van de regen in de drup wanneer U de vochtige warme lucht uit de stal via luiken in de schuurruimte laat ontwijken. In de koudere schuur condenseert de vochtige lucht. Het houtwerk is daardoor de gehele winter voch tig en wit van de schimmel met als gevolg rot ting van planken en dergelijke. Op deze wijze ventileren is beslist verkeerd. Minder geld zal het U kosten wanneer U een ventilator in de stal plaatst zodat de vochtige, warme lucht direkt uit de stal naar buiten wordt gedraaid. Voor een goede luchtcirculatie in de stal is daarbij een juiste luchtaanvoer belangrijk. Goede ervaringen zijn tot dusver verkregen met het plaatsen van boven dorpels in de stalramen. OQOOR bedrijven op kleigrond met melkvee V die de beschikking hebben over aardappe len, voederbieten, pulp of bieteblad, bestaat een goed rantsoen voor koeien met 10 kg melk of droogstaand uit: 3 kg hooi, 40 kg suikerbietenkop pen en blad, 6 kg aardappelen of 10 kg voeder bieten of llh kg droge pulp, V2 kg E-koek, 2 a 3 eetlepels geslibt krijt en stro naar behoefte. 7/1U het eenmaal half november is geworden l kunt U het best onder gunstige omstandig heden alle nog niet gerooide suiker^.eten maar oogsten. Machinaal rooien onder slechte omstan digheden kan grote verliezen geven terwijl de ver liezen door voorraadvorming rond deze tijd heel wat geringer zijn dan in oktober. Wacht daarom niet tot het uiterste met Uw laatste perceel. T N het algemeen is uit financieel oogpunt de teelt van wintertarwe aantrekkelijker dan van zomertarwe. Uit verschillende becijferingen blijkt het saldo van wintertarwe 150,tot 200,per ha hoger te zijn dan van zomer tarwe. Natuurlijk kunnen er allerlei overwegingen zijn waarom U besluit toch een perceel zomertarwe in te zaaien. De omstandigheden verschillen van bedrijf tot bedrijf. /N 1965 zijn door de Keuringsdienst bij de veldkeuring verschillende percelen raai- gras afgekeurd omdat op te korte afstand b.v. in tarwe, genaaid raaigras voorkwam. De belang rijkste oorzaak is het toenemend gebruik van Westerwolds en Italiaans raaigras als groenbe- mester gezaaid volgens de zelf uitzaaimethode. Let daarom nu reeds op de belending van deze per celen met graszaad. ©E hergroei van de overjarige percelen gras zaad voor de zaadwinning is nu natuurlijk overal gemaaid. Na het maaien van de hergroei moet U niet vergeten aan de percelen die nog geen stikstof kregen, stikstof te geven. Voor de lang zaam groeiende grassen zoals roodzwenk- en beemdgrassen is dat 45 a 60 kg N per ha. Vooi- de snelgroeiende, zoals Engels raaigras 30 a 45 kg. WANNEER in de onder dekvrucht of bij zeer vroege zomerzaal ingezaaide percelen graszaad nu nog veel muur voorkomt kunt U deze bestrijden door een bespuiting met 2-4-5 TP of M.C.P.P. Verspuiten in 200600 l water tol ongeveer eind februari. Voor de dosering kunt U het beste contact opnemen met een deskundige. OM in het voorjaar een zaaibed van gelijke dikte te krijgen, is het noodzakelijk dat de grond in de herfst voldoende vlak komt te liggen. Met de Landbouwgids 1964 werd een nieuwe cyclus van drie begonnen, in welke een min of meer afgeronde documentatie wordt gegeven van het akkerbouwbedrijf en de veehouderij. De zo juist verschenen uitgave 1966 is de laatste van deze cyclus. Na waterhuishouding en bemesting is thans bodem aan de beurt gekomen. Behalve de kern- onderwerpen wordt in elke uitgave ruim aan dacht gegeven aan actualiteiten en ontwikkelin gen, die in de belangstelling staan. Een weergave van de volledige inhoud van de Landbouwgids zou te veel ruimte in beslag ne men. Daarom noemen wij voorts slechts enkele onderwerpen, omdat wij overtuigd zijn dat de Landbouwgids steeds opnieuw veel nuttigs en interessants biedt aan de landbouwer en de vee houder en ja feitelijk een onmisbare hulp is geworden. Behandeld worden in uitgave 1966 o.m.: be- drijfsaanpassing (welk doel stelt U zich?), en bedrijfsovername; weekeindwerk, burenhulp, één keer per dag voeren; perspectieven varkenshou derij, samenwerking fokker en mester, afzetmo gelijkheden van zuivel, melkkamer, melkleiding; hooi en kuil, produktie en voeding; rooster vloe ren, montagebouw; bodemstructuur, organische stofbalans; teelt van handels- en groentegewas sen; afstellen van een ploeg, eggen, plantmachi- nes; gewasbescherming, mechanisatie, gebouwen en vele onderwerpen, t.b.v. het gezin. Verder ook nog beschouwingen over: de boer en de markt, contracten, bedrijfsopvolging, ruimtelijke orde ning, vrijwillige ruilverkaveling en het O. en S.- fonds. De Landbouwgids 1966 is verkrijgbaar bij de Stichting Landbouwgids, Maliesingel 22 te Utrecht en bij de boekhandel. De prijs is 9,75.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7