De Tarwe in de E. E.G.-crisis 1045 Ir. M. A. Geuze opende Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut" te Zierikzee VRIJDAG 12 NOVEMEER 1965 Begunstigd d^or een stralende herfstzon ver richtte de Algemeen Voorzitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, in tegen woordigheid van \ele ge nodigden, een van zijn „laatste bestuursdaden", goals hij het zelf noemde. Twee kleindochtertjes van de direkteur der school waren de heer Geuze daarbij behulp zaam door de onthulling van 'n opgezette „Kluut", die de sleutel van de voordeur om zijn nek droeg. Daarna kon de heer Geuze de nieuwge bouwde school officieel openen. MADAT de genodigden zich in het overblijflokaal van de school hadden verzameld, memoreerde de voor- zitter van de Kommissie van Toezicht, de heer J A. van Nieuwenhuyze, in het kort de voorgeschiede nis van de nieuwbouw. „Het is onder de leiding van de heer Geuze geweest, dat ook op Schouwen-Duiveland op het gebied van het Land- en Tuinbon wonderwijs veel tot stand is gekomen", zo zei de heer Van Nieuwen huyze. De ingebruikname van de school kan worden gezien als de bekroning op dit werk. Hij overhandigde de heer Geuze een stoffelijk blijk van waardering. Het landbouwonderwijs op Schouwen kreeg in feite eerst gestalte toen in 1945 het avondonderwijs in dag onderwijs werd omgezet. Zo ontstond de school te Nieuwerkerk, waarvan de heer Eveleens de enige leer kracht en dus tevens hoofd werd. Eerst gehuisvest in een lokaal, beschikbaar gesteld door de gemeente Nieu werkerk, later in een houten barakje „Het landbouwkctje", dat bij de ramp in 1953 wegspoelde, werd het onderwijs begonnen. Na de ramp werd de school verplaatst naar het centrum van het eiland, Zierikzee. Tijdelijk onderdak werd toen verkregen op de bovenverdieping van 't burgerweeshuis te Zierikzee. Reeds voor de ramp werd kontakt opgenomen met de gemeente Zierikzee om tot nieuwbouw te komen. Deze plannen konden nu worden uit gewerkt en medio september 1955 kon de school in gebruik worden genomen. Na de samensmelting met de tuinbouwschool te Haamstede was het land- en tuinbouwonderwijs gecentraliseerd in Zierikzee. Door de uitbreiding van het lesprogramma, bijv. met de vakken hand- en vakvaardigheid, bleek het noodzakelijk het schoolgebouw uit de breiden. De eerste steen werd hiervoor op 17 januari 1964 door de heer Eveleens ge legd. Intussen moest in verspreid liggende lokaliteiten, o.a. in de Zelkepolaer les worden gegeven. Spreker complimenteerde architekt en aannemers, die een doelmatig schoolgebouw hebben ontworpen en gebouwd. Zij die het plan hebben om in de land- of tuinbouw een werkkring te zoeken, hetzij als zelfstan dig hetzij als werknemer kunnen hier terecht voor een volledige opleiding, zo stelde de heer Van Nieuwen huyze vast, waarbij hij de hoop uitsprak, dat velen hiervan gebruik zouclen maken. Vertrouwen in toekomst MADAT de heer Geuze een persoonlijk woord van dank had gesproken schetste hij de taak, die de school als onderwijscentrum in de Schouwse samen leving te vervullen heeft. Op illustratieve wijze zette de Z. L. M.-voorzitter uiteen wat men onder deze taak moet verstaan. Het beeld dat hierbij door hem werd aangehaald was dat van de onderwijshervormer Pesta- lozzi in Zürich: een oude heer, beschermend gebogen over een kind, dat hij de weg wijst. Een uitspraak van Pestalozzi is: ,.De mens moet zich in de wereld zelf voorthelpen. En hem dit te leren is de taak der opvoeders". In het boek „De geschiedenis van de landbouw in Limburg", uitgegeven t.g.v. het 50-jarig jubileum van de Aan- en Verkoop Coöperatie landbouwbelang, komt een portret voor van Corten, die als een van de eersten als „wandelleraar" ook in de provincie Zee land landbouwvoordrachten hield. Corten zag dus vooruit en „Vooruitzien is inderdaad een van de eer ste dingen die in het onderwijs nodig zijn". Hoewel de heer Geuze zich niet wilde wagen aan een prognose over de toekomst van ons lager land bouwonderwijs, gaf hij toch te kennen deze toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. „Een momentopname voor het landbouwonderwijs in het algemeen is op het ogenblik moeilijk te maken, omdat dit in beweging is. We bevinden ons in een heroriënteringsperiode. Met het onderwijs op deze school zijn we op de goede weg. Ir. Geuze was ervan overtuigd, dat de nieuwe school van grote waarde is en zal blijven. Wanneer de Randstad verder bevolkt raakt, dan betekent dat mogelijk ook, dat zwaarte punten van intensieve teelten meer naar het zuiden en dus ook naar de mensen, die ge ïnteresseerd zijn qua vakkennis zullen worden verlegd, en dan kan het niet anders of 'n onderwijscentrum als dit zal van grote bete kenis blijven. Spreker wenste de heer Eveleens, die hij voor zijn verrichte arbeid bijzonder prees, met zijn leerkrach ten veel sukses Tenslotte bood de heer Geuze namens het Z L. M - bestuur de school een nieuwe filmprojektor aan. „Komt, ziet en overtuigt U"! Ir. L. M. BOUTEN, inspekteur van het Landbouw» 1 onderwijs, zei, dat met de voltooiing van dit ge bouw, de huisvesting is aangepast aan de huidige vorm van het Land- en Tuinbouwonderwijs. Waar vraag is naar Landbouwonderwijs moet dit er ook zijn. Hij bracht gelukwensen over mede namens de Direkteur van het Landbouwonderwijs, Ir. v. d Schans en namens de Hoofdinspekteur, Ir. Bollen, hl wiens ambtsperiode de sclrool is gebouwd, maar die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Burgemeester J. van Wijk van Zaamslag, voorzitter van de Kommissie Land- en Tuinbouwonderwijs der Z. L. M., sprak zijn vreugde erover uit, dat nu gezegd kan worden tegen de ouders „komt, ziet en overtuigt U op welke moderne wijze uw kinderen hier hun lagere schoolopleiding kunnen voortzetten. Schouwen heeft in dit mooie nieuwe schoolgebouw 'r. keurig verzorgd visitekaartje gekregen; een school, die een goede toekomst kan hebben. Veel zal daarbij worden gevraagd van de leden van de Kommissie van Toezicht, de direkteur en de leraren", aldus de heer Van Wijk. De waarnemend-burgemeester van Zierikzee, de heer H. Koevoets, wees er met nadruk op, dat de ver onderstelling als zou de land- en tuinbouwschool er zijn voor jongens, die na de lagere school voor ver volgonderwijs niet verder terecht kunnen beslist on juist is. „Vel£ verschuivingen vonden plaats in de land- en tuinbouw. Zo ook in het landbouwonderwijs. Er bestaat een goede noodzaak vopr de landbouwer om goed onder wijs te volgen. Het peil van deze school garandeert een goede opleiding". „Een opleidingsinstituut, dat bestemd is voor hot gehele eiland". Namens alle gemeentebesturen op Schouwen-Duive- land feliciteerde hij de Z. L. M. met dit prachtige ge bouw. Opleiding afmaken T\E Kringvoorzitter van de Z. L. M., de heer A. M. Geluk, liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een nuttig geschenk, een tuinbank. Ook namens de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging te Zierikzee bood de heer Geluk een tuinbank aan. Hij wees op het belang voor de leerlingen, die de land- en tuinbouwschool bezoeken, dat zij na hun leerplicht toch vooral de opleiding afmaken en de school dus niet tussentijds moe ten verlaten. Een belangrijk aspect voor het onderwijs noemde hij de vestiging van meer tuinbouwbedrijven op het eiland. Namens de vereniging van oud-leerlingen „Blijvend Kontakt" voerde de heer H. Flikweert het woord, waarbij hij een klok als geschenk aanbood. De heer P. ten Haaf sprak namens de N. O. V.; ter wijl de heer J. de Ridder de gelukwensen van de direk- teuren van de overige Z. L. M.-Land- en Tuinbouw scholen overbracht. Namens het personeel van de school sprak de heer L. Hack, die daarbij het reeds bij de aanvang van de opening gebruikte .handels merk" de opgezette „Kluut" aanbood. Namens alle leerlingen boden twee leerlingen een bloembak aan. De aannemer, de heer L. Boogert te Oosterland, schonk een nationale driekleur. De heer D. Eveleens, die in oktober j.l. de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte, maar het nog lopende schooljaar zal afmaken, dankte allen, die voor de school, voor de leerkrachten en hemzelf hun beste wensen hadden aangeboden. De voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyze, had voor elke spreker en goede gever een toepasselijk woord van dank. Tenslotte werd de school bezichtigd en troffen de bezoekers in het handvaardigheidslokaal mej. C. N van Liere, dTrektrice van de Landbouwhuishoudschool, en haar assistenten aan, die op vakkundige wijze de nodige verversingen hadden klaargemaakt. MET de tarweprijs wil het nog niet zo goed lopen als verleden jaar. Velen hebben min stens gehoopt dat de gunstige situatie bij het scheiden van de markt voor het oogstjaar 1964 ook dit jaar door zou gaan, maar zij zijn tot nu toe bedrogen uitgekomen. Toch zou de gedachte post kunnen vatten: verleden jaar om deze tijd was het ook nog niet zo goed, de gunstige prij zen kwamen veel later. Ik moet toegeven, dat er in deze gedachtengang wel wat zit. Maar ik geloof dat de situatie er nu wel iets anders uit ziet, aldus Ir. Knottnerus, voorzitter van het K. N. L. C., in een artikel over de E. E. G.-crisis. Hij ziet de volgende reden: Onze overheid, die het vorige jaar het gelag heeft moeten betalen, is er nu wel op verdacht dit jaar niet weer het kind van de rekening te worden. Daar komt bij, dat het geld dat onze schatkist moet betalen, te recht komt op een plaats waar men het vandaag de dag echt niet zo graag naar toe ziet gaan, n.I. in Frankrijk. Afgezien van het feit dat de Nederlandse tar- weverbouwer natuurlijk niet als één man op treedt verkeert de maalindustrie thans in een bevoorrechte positie. De Nederlandse tarwe- teler is immers door de overheidsmaatregel ge dwongen dat deel van zijn tarwe, waarvoor nog geen export-contract is afgesloten, aan de maal industrie in te leveren. U ziet, tussen twee haakjes, weer eens wat er is overgebleven van de hooggeroemde zgn. vrije markt. M.i. is het wel duidelijk dat hier op de vrije markt niets meer te verdienen valt. Wij zitten hier in een dwangpositie waarin op andere wijze dient te worden voorzien. Een ge sprek van de georganiseerde landbouw met de maalindustrie zal hier de oplossing moeten bren gen. De minister kan dit gesprek bijzonder be ïnvloeden door zijn maatregelen. Op dit moment, nu de exportrestitutie pas is stopgezet, lijkt het vrij onwaarschijnlijk dat de minister deze maat regel zo maar op de aandrang van het Land bouwschap zal uitrekken. Ook het feit dat van andere zijde wordt gesteld dat de boeren hun tarwe vasthouden is niet bevorderlijk voor het opheffen van de maatregel. Wanneer evenwel zou blijken, dat de landbouw en de maalindustrie, op basis van de richtprijs of daaromtrent, over eenstemming kunnen krijgen over het verbruik van binnenlandse tarwe in de broodbloem en er zouden nog maatregelen van de overheid nodig zijn om de afspraak te realiseren, dan geloof ik dat de minister medewerking niet zou kunnen maar ook niet zou willen weigeren. Uitgangspunt zou moeten zijn dat ook de over heid streeft naar het realiseren van de richtprijs en dat de landbouw van zijn kant niet kan eisen dat de overheid goedschiks onnodig veel geld besteedt in een situatie die voor de tarweprodu- cent natuurlijk wel plezierig is. Het ziet er dus naar uit dat de bijzonder hoge prijzen voor tarwe van verleden jaar niet zulleim terugkeren. De situatie op de tarwemarkt zoals die nu is zal n.I. niet veranderen voordat de ene markt werkelijk is gerealiseerd. Dat zou op 1 juli 1967 zijn, maar is deze datum nog haalbaar? Als niet spoedig beslissingen in Brussel vallen, zal de Nederlandse regering moeten nagaan welke maat regelen zij op eigen gezag nog kan nemen om de Nederlandse landbouw de noodzakelijke prij zen te garanderen. Van tweeën één. De besluiten worden weer im Brussel genomen (wat wij van ganser harte hopen) of Den Haag zal de verantwoordelijkheid weer moeten overnemen, als Brussel faalt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5