<-]Jo0r de ^l^rowu? LEKKER SLAPEN DAAR GINDS KOMT DE STOOMBOOT EEN EN ANDER OVER AARDAPPELEN 1099 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN - GRIET VRIJDAG 12 NOVEMEER 19 6)5 LS we de „molenaar in het midden des lands", „Gerrit" en de andere weermannen moeten geloven, aan we een nogal winterse winter tegemoet. Als die mensen gelijk krijgen, kunnen we er op rekenen, dat we er straks een paar piek tegenaan moeten gooien voor de extra zakjes kolen of de extra litertjes olie. Om maar niet te spreken van de boerekool met worst, zuurkool met spek, hutspot met klapstuk en meer van deze typisch folkloris tische gerechten die we de gehele winter lang met onverwoestbare opgewektheid zullen ver orberen. Gewapend met preparaten, die onze vitaminenvoorraad op peil moeten houden zul len wij ons als rechtgeaarde nazaten van wijlen Jan de Wit iedere dag in de ijle, koude lucht begeven. Onbevreesd en gestoken in onze moderne, stoere laarzer, onze poezelige bont mutsen en onze sportieve Sherlock-Holmes-ruitjesstoffen. Want ja, voor overdag is het niet alleen bont, maar ook Sherlock, wat de klok slaat. Sherlock-groot en Sherlock-klein, maar geruit blijft het. Voor overdag althans. Want aangezien het leven en ook de mode nu eenmaal één keten van aktie en reak- tie is, geeft de nachtmode natuurlijk een heel ander beeld te zien. Hier zijn het de kleine bloemetjes door de vakman „mille fleurs" genoemd die hoog tij vieren. In de gespecialiseerde en geraffineerde kollektie van Jansen en Tilanus vinden wij vele beeldig-gebloemde nachthemden en fijn-versierde pyama's, die om de romantische herinnering aan de zomer kompleet te maken smaakvol zijn afgewerkt met voile en kant. Het zal voor iedere vrouw een verademing betekenen, om na een dag van erwtensoep met kluif en koude, de stevige stoffen en scherpbelijnde kleren terzijde te kunnen leggen en in de winternacht weer een echte vrouw te zijn zonder het stoere van overdag! Vrouwelijk, zo- nis een vrouw nu eenmaal van den beginne is geweest, zoals zij in de toekomst zal blijven, Sherlock Holmes en ruimtevaart ten spijt. Bij de foto: Nachthemd en pyama zijn gebloemd, deze win ter. Nevenstaande modellen zijn uit de moderne kollektie van Jansen en Tilanus. C 1NDS half oktober worden we er al aan herinnerd, dat de vriendelijke oude bisschop aan boord is gegaan om op 5 december in 't kille Holland klein en groot met geschenken te overladen. Stapels chocoladeletters lagen toen reeds in diverse winkels uitgestald en sindsdien hebben diverse folders ons be reikt om ons aan te porren nu reeds onze gedachten bij het komende Sinter klaasfeest te bepalen. Als u speelgoed voor kinderen gaat kopen, let u er dan vooral op, dat het praktisch en ongevaarlijk is. We zagen heel leuke houten speelgoed beesten, waarvan de randen niet scherp zijn en de kleuren niet afgeven. Welke kleuter zou niet dolgelukkig zijn met een circustrein. De wagentjes zijn open, de houten beestjes kunnen in- en uitgeladen worden. De trein kan voortgetrokken of geduwd ioor 'en. De kleuter kan hiermee zijn fan tasie uitleven. Dit soort speelgoed is niet bijzonder duur en de kinderen hebben er wat atm. Zij MOGEN er mee spelen, want het kan tegen een stootje. Voor vele moeders is de verleiding groot een beeld van een pop voor haar kleine meisje te kopen en er vijfentwintig piek of meer voor neer te tellen, maar is het eigenlijk geen zonde van het geld. Een pop van een gulden of zes is niet vlugger geruïneerd dan één van de prijs, die zo juist genoemd werd. Een kleuter kent nog niet de waarde van geld. Zo zouden we nog wel een tijdje kunnen doorgaan, maar we willen ook nog even een paar ideetjes voor cadeaus geven, waarmee we een volwassene kunnen ver rassen. OM het nu maar bij kleine geschenken te houdt... Een kaasmolentje is een aardig, praktisch geschenk, dat voor de prijs van iets meer dan zes gulden in een leuke uitvoering te koop is. Het maalt kaas tot de laatste restjes. Alleen zouden wij u willen aanraden de kaas eerst van de korst te ontdoen, daar deze als zij wordt meegemalen een bittere smaak aan het geheel geeft. Iets duurder, namelijk in de prijs van een kleine tien gulden is een wand- bus-openener, die op vier standen kan worden gezet. Een magneet houdt het afgedraaide deksel vast. Wie een heel bescheiden geschenk zoekt, kan bijvoorbeeld een rookver drijver geven, die van metaal met glas is vervaardigd en ongeveer drie gulden kost. Voorts zijn er naast de bloemenspuiten in plastic ook spuiten in koper ver krijgbaar. Deze laatste verstuiven heel fijn en komen op ongeveer acht gulden. Toilettassen zijn er te kust en te keur. We hebben er gezien van zulk mooi plastic en zulke smaakvolle dessins, dat zij op het eerste gezicht van fijne zijde gemaakt leken te zijn. De mannen mogen we ook niet vergeten. Als ze graag een kaartje leggen is een kaartenétui van Maroccaans leer een leuk cadeau. Er zijn prachtige ballpoints die lang meegaan zonder dat ze gevuld behoeven te worden. Als klein cadeautje is een metalen memo-boekje voor bij de telefoon ge weldig handig. Het magnetisch potlood raakt niet zoek, maar blijft op het metaal kleven. HE aardappelen, die wij elke dag eten, leveren ons méér dan de helft van de voor ons zo onontbeerlijke vitamine C 15 vitamine B (1,6 ijzer (9 plantaardige eiwitten, enige an dere vitaminen en mineralen en maar 7 van onze behoefte aan calorieën. Deze feiten mogen niet onderschat worden Eén familie De frisse, rode tomaat en de goudgele, kruimige aardappel behoren tot dezelfde plantenfamilie, luisterend naar de naam: nachtschade. Beide bijzonder gezonde voedingsmiddelen heb ben een hoog vitamine C gehalte. In 100 gram tomaten bevinden zich 13 milligram en in een zelfde hoeveelheid aardappelen 12 milligram vita mine C. In Zuid-Amerika ligt het geboorteland van onze aardappel. Eeuwen eerder dan de Europeanen aten de bewoners van dit zuidelijk continent dit belangrijke voedsel. De Inca's beschouwden de aardappel als zeer voedzaam. Omstreeks 1540 troffen Spaanse zeevaarders de aardappel in verschillende Zuid-Amerikaanse landen aan. Zij vonden ook tal van gebruiks- en kunstvoorwerpen, waarvan vorm en model ge ïnspireerd waren op de aardappel. Door deze ont dekkingsreizigers kwam dit knolgewas naar Europa. In 1727 in Nederland, waar hij tot op de dag van vandaag op elke tafel een centrale plaats inneemt. Worden wij door het eten van aardappelen dik Onlangs hoorde ik een dame, die beslist 10 kilo te zwaar weegt verzuchten: „Nu eet ik al drie jaar lang iedere middag niet meer dan een halve aardappel en er gaat geen onsje af. Mijn schoon zuster is een slanke den en eet zeker twee of drie aardappelen per warme maaltijd. Zo zie je dat diëet houden geen steek helpt. Het is de aan leg, die het doet". Nu vertelde deze dame er niet bij, wat zij be halve die halve aardappel wel en- haar schoon zuster naast de drie piepertjes niet naar binnen werkte. Het is nu eenmaal zo, dat een mens te dik wordt van teveel calorieën, onverschillig of deze uit b.v. ve' of uit zetmeel worden gehaald. Over calorieën gesproken Al naar gelang wij lichte, middelzware of zware arbeid verrichten, hebben wij per dag zo ongeveer van 2000 tot 2700 calorieën nodig. Hiervan leveren ons een normale portie: Macaroni (75 gram) 260 calorieën Rijst (100 gram) 340 Brood (bruin/wit) 4 sneden 261 Bonen/erwten (100 gram) 284 Aardappelen (geschild) 250 g 3 stuks 170 Over andere calorieën gesproken 1 ons chocolaadjes 550 calorieën 1 ons 40 oude kaas 345 1 ons koekjes bij de thee 460 1 handje zoute pinda's 60 1 ijsje 00 1 reep chocolade 160 1 haring 250 1 glas bier 100 1 glaasje jenever 100 1 glaasje port of sherry 100 1 sneedje ontbijtkoek 45 1 schepje of klontje suiker 20 1 broodbelegsel pindakaas 60 1 ons krenten 300 N.B. Aardappelen hebben van deze voedingsmid delen de laagste hoeveelheid calorieën. WIJ hebben nu boter, vet vlees of spek, slag roomgebakjes, hartige hapjes, eieren enz. nog buiten beschouwing gelaten. Als wij ech ter in aanmerking nemen, dat „suiker" bijvoor beeld een „dode" voedingsstof wordt genoemd, omdat zij uit 100 zetmeel bestaat, dan zal het u duidelijk zijn, dat wij beter wat minder schepjes suiker kunnen nemen en een aard appeltje meer. Wij behoeven ons heus niet tot een halve ardappel te beperken als wij er maar zorg voor dragen, dat wij lekkernijett, die een grote hoeveelheid calorieën bevatte* op tijd weten te weigeren. Het aal onze ge zondheid zeker ten goede komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19