4* Wat wilt U weten van politiek? Amerikaanse onderscheiding voor W. van Westrenen -AGENDA Reisimpressies uit Canada en U.S.A. 1058 P. J. G DROPPINGSAVOND STREEK WALCHEREN ZEELANDS SLIKRIT MEISJESAFDELING IN MIDDELBURG ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Hebt U vragen op politiek gebied? Bent U het ergens niet mee eens? Of weet U er alleen maar te weinig van? Kom dan op zaterdag 13 november a.s. naar de „Prins van Oranje" te Goes. Om half twee begint daar een POLITIEKE VOORLICHTINGSBIJEENKOMST, georganiseerd door de P. J. G. Z. Een aantal vooraanstaande vertegenwoordigers van de partijen in de Prov. Staten van Zeeland zullen bereid zijn om op Uw vragen antwoord te geven. Voorzitter is de Edelachtbare Heer Th. H. de Meester, burgemeester van Westkapelle. Laat deze kans niet voorbijgaan om Uw kennis van de politiek te verruimen! Tijdens de wereld-I. F. Y. E.-r.eunie, in augustus j.l. te Zwitserland gehouden, werden 9 landelijke I. F. Y. E.-leiders door de Amerikaanse National 4-H club Foundation met een onderscheiding ver eerd voor hun werk gedurende 10 jaar of langer in het International Farm Youth Exchange-pro gram. ue heer Van Westrenen was van 1949 tot 1964 secretaris van het Centraal Comité voor Uitwis seling van Jonge Boeren en Tuinders. Gedurende deze tijd heeft hij zeer veel jonge Nederlandse boeren en tuinders naar de Verenigde Staten ge holpen om daar in een periode van 6 tot 12 maan den het Amerikaanse leven en werken te bestu JJE 4 a 500 meter lange trein wringt zich steeds u weer opnieuw door de S-bochten! Velen maken 't zich gemakkelijk in de slecht gevulde coupé; leunin gen achterover, stoeltje van onder de zitting voor de benen, kussen voor je hoofd en het duurt niet lang of je bent vergeten dat je reist. Na de tweede nacht, waarin we Winepeck pas seren, zijn we in de prairieprovincie. Grote graan velden, afgewisseld met evengrote stukken braak liggend land, glijden ons voorbij. Graansilo's bij elk station. Ook overal bij de sta tions grote vee-loopstallen met hele stapels alfalva voor het vee, dat er samengebracht wordt om naar de verkoop- of slachtplaatsen gebracht te worden. We passeren ook een grote oliewinning met raffi naderij. Interessant in dit boomloze wijde land om opeens tussen ae graanvelden de ene boortoren naast de andere te zien staan Hetzelfde geldt voor een kalkafgraverij, die wat later de eentonigheid van het landschap breekt. De reden dat de graanvelden steeds afgewisseld worden door evengrote stukken braak liggend land is om uitputting van de grond tegen te gaan. Echter om erosie door verstuiving en wegspoelen van de bouwvoor in het voorjaar door smeltend sneeuwwater laat men in 't najaar de stoppels onbewerkt liggen. De wintertarwe wordt dan op het bewerkte braak land ingezaaid en in het voorjaar ligt alle grond vast. deren. In het zogenaamde I. F. Y. E.-programma zijn ook ieder jaar weer 3 jonge Amerikanen hier geweest om Nederland te leren kennen. Voor de verzorging en de begeleiding van deze jonge Amerikanen werd de heer Van Westrenen onder scheiden met een plaquette van de Amerikaanse plattelands jongeren organisatie (4-H club). Tijdens een bezoek aan Nederland door de heer Robert Weiss, een staflid van de National 4-H Foundation voor het I. F. Y. E.-programma, werd deze plaquette aan de heer Van Westrenen over handigd. Wij mogen de heer Van Westrenen met; deze wel verdiende onderscheiding van harte ge lukwensen. In het voorjaar braakt men weer de stoppels. In Ontario zaait men altijd alfalva en 1-jarig gras in het graan voor 1-jarig weiland. Door beide metho den onderdrukt men het onkruid. Verder rijdend minderen de graanvelden en maken deze plaats voor de prairie-weiden. Deze zijn langs de weg overal met 3 prikkeldraden afgespannen. Veelal liggen deze prairie-weiden nog precies als bij het begin van onze jaartelling: woest, onbewoond en heuvelig, met niets dan wat dor gras en blauw grijze struikjes van 20 cm hoogte. En toch leeft er vee, zelfs bij honderden Velen hebben hier hun eigen vliegtuigje om hun vee op te zoeken, anders vind je het niet meer terug tussen deze heuvels JJOG een poosje rijden; dan roept de conducteur: Medicine HatDat klinkt ons als muziek in de oren. Niet alleen omdat er een eind komt aan de treinreis van 44 uur, maar daór wacht ons onze zoon Aangekomen op het station lopen we naar de uit gang. Het volgende moment bespaar ik U, Bram was erMaar de Hollandse woorden wilden hem niet, meer voor de geest komen. Dat is erg vreemd voor ouders, maar hij is met hart en ziel Canadees De stad is een prairie-stadje van 27.000 mensen, veelal van Duitse afkomst, en ontstaan na en door het aan leggen van de spoorweg in begin 1900, begonnen Na het succes van vorig jaar organiseert de streek Walcheren ook dit jaar weer een drop pingsavond, en wel op dinsdag 23 november a.s. Noteert U de datum nu direkt! Waar U dan moet samenkomen leest U de volgende week in de Plattelandsjeugd. Mag de streek weer op evenveel enthousiasme rekenen als de vorige keer? Dan li ook Uw avond bij voorbaat weer bijzonder leuk. In plaats van de 3-eilandenrit wordt dit jaar een „Slikrit" voor auto's georganiseerd over Zuid- Beveland, Walcheren en Noord-Beveland. Deze oriëntatierit zal gereden worden op zaterdag 18 december en zal een lengte van 60 km hebben. De finish zal in de omgeving van de dan geopen de Oosterscheldebrug iiggen. Na de rit kunt U 's avonds naar het „Verbroederingsbal" in Zierik- zee, dat door de streek Schouwen-Duiveland wordt georganiseerd. Zet U de datum nu vast to. Uw agenda, anders kan U misschien later niet mee doen aan deze gezellige P. J. G.-rit. Meisjes van Middelburg en omstreken! V»» diverse kanten is belangstelling getoond voor op richting van een P. J. G.-meisjesafdeling (in wandeling nog steeds een Z. P. M.-afdeling ge noemd) in MIDDELBURG. Zij die hiervoor inte resse hebben kunnen zich tot 30 november a»* opgeven bij J. Caljé, Ritthemsestraat 20, Souburg tel. 01183—476. MIDDELBURG 16 november: Nederlands Dans theater (Schouwburg). VLISSINGEN 19 november: Kunstmaand Orkest- (Britannia). Een „schrepel" voor bodemegalisatie aan de Sackatsewan river in een diepe vallei, nu uit groeiend tot op de heuveltoppen erg ruim gebouwd., voornamelijk bungalow-bouw. Bram woont aan de rand van de prairie, maar nog juist in een zeer uitgestrekt irrigatiegebied Het water voor deze irrigatie haalt men heel wat hogerop uit de rivier en door een stuwmeer met een ingewikkeld stelsel van sloten en stuwen tot bijna overal op het onteigende land. Alleen de allerhoogste gronden wor den niet bereikt. 't Is wel lastig deze greppels in 't land en voor h it graan gemaaid wordt, worden al deze greppels met een naar binnen werkende schijveneg dicht gelegd Het geheel is erg gecompliceerd en een irrigatie systeem is niet eenvoudig. Steeds hier een sluisje openen en daar een sluiten, maar blijkbaar loopt het, want in 10 jaar tijds doen zeker de helft of twee derde van de boeren er aan mee De alfalva in dat gebied kan in een goede zomer dan ook 3 volledige sneden hooi leveren. Alles bijeen cm onderneming om respect voor te hebben, wat blijkt uit de medewerking die de regering geeft door ongelijk terrein te waterpassen, zodat de boeren met een grote schrepel het land gelijk kunnen maken, ge schikt om te bevloeien. W. ROELSE. Ill UIE vertrekken in de stromende regen en de steTnming over de haver daalt net als de regen in de grond! Een lange tocht begint van Toronto tot Medicine Hat, 3300 km 44 uur treinen! 30 uren aaneen zien "we niets dan stenen, bossen en meren. Er zijn gedeelten die een adembenemend panorama bieden. Soms rijdt de trein zó dicht langs het meer aan de ene kant en steile of overhangende rotsen aan de andere zijde, dat er nauwelijks ruimte lijkt voor een spoorbaan! Dan weer gaat de trein door de rotsen heen die tot in het meer uitlopen. Grote houtzagerijen met bergen hout doemen soms plots langs de spoorlijn op met de kleine nededzettingen, die er bij behoren Soms in de verte op het meer een houtvlot van ha groot, getrokken door een sleepboot naar de zagerij. Dan weer niets dan lage dennen en vennen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 18