Spreiding tarweafzet gewenst 1031 BROUWGERST STANDAARDMONSTERS PEULVRUCHTEN OOGST 1965 Het evenwicht in de tarwe Ruilverkaveling „K apelle-Wemeldinge" Barneveld pluimveedag 'VRIJDAG 5 NOVEMBER- I m IN de onlange gehouden bespreking van het Landbouwschap met de Minister van Landbouw is onder meer de situatie op de Nederlandse markt voor tarwe besproken. Dit mede in verband met de recente invoer van tarwe uit Frankrijk. Een van de belangrijkste conclusies bij dit gesprek is ge weest dat het aanbod van onze tarwe meer gelijkmatig over de gehele leveringsperiode gespreid moet kunnen worden. Waardoor is dit probleem nu aan de orde gekomen? Een bijlage, behorende bij de agenda van de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, geeft hierover de volgende bijzonderheden DE maalbedrijven streven er naar bepaalde hoe veelheden tarwe aan te kopen van een kwa liteit die ongeveer op het niveau ligt van de West-Europese, daar deze relatief goedkoper is dan de zgn. kwaliteitstarwe. In deze groep West- Europese zachte tarwe vallen zowel de Neder landse als de Franse tarwe. En hoewel de Franse tarwe over het algemeen van betere kwaliteit is dan de Nederlandse kunnen deze elkaar in ver gaande mate vervangen. Het is begrijpelijk dat de te betalen prijs doorslaggevend is voor de soort tarwe, welke zal worden aangekocht, althans tot de omvang waarin de tarwes elkaar kunnen ver vangen. De hoeveelheid inlandse tarwe echter die niet door de maalbedrijven kan worden verwerkt, zal bestemd moeten worden voor veevoederdoelein den (na denaturatie) of voor uitvoer. Uitvoer naar derde landen is slechts mogelijk voor zover daar voor een uitvoerrestitutie wordt verleend die nodig is om het prijsverschil te overbruggen tus sen binnenlands- en wereldmarktprijsniveau. Voor de hoeveelheid inlandse tarwe, die dit oogstjaar door middel van uitvoer moet worden afgezet, is een dergelijke uitvoerrestitutie toegekend. Deze uitvoer of het denatureren van inlandse tarwe ten koste van de hoeveelheden die voor maaldoeleinden kunnen worden bestemd, brengt extra invoer van Franse tarwe met zich mee. Zowel uit financiële als uit nationaal-economische overwegingen een nogal onvoordelige zaak. Op grond hiervan heeft de. Minister van Land bouw en Visserij besloten dat een zodanig beleid zal moeten worden gevoerd, dat vermeden wordt dat extra hoeveelheden Franse tarwe worden in gevoerd ter vervanging van naar derde landen uitgevoerde of gedenatureerde hoeveelheden in landse tarwe. Nadat voor zodanige hoeveelheden inlandse tarwe de restitutie was gefixeerd voor uitvoer naar derde landen, dat aangenomen mocht worden dat een dergelijke vervanging zich zou gaan voordoen, is een korting op de uitvoerrestitutie toegepast waardoor uitvoer praktisch niet meer mogelijk is. Tegen eind oktober was echter reeds circa 70.000 ton inlandse tarwe geëxporteerd. Door het trage tempo waarin de tarwe dit jaar beschikbaar is gekomen, alsmede door de relatief vrij grote uit voer in het begin van het oogstjaar, zijn de voor- raadhouders aanvankelijk in een nogal gunstige positie komen te verkeren. Men was daardoor weinig geneigd inlandse tarwe aan de maalbe drijven te verkopen tegen prijzen, die voor kopers aanvaardbaar waren in vergelijking tot de prijzen voor Franse tarwe. Tevens is de opslagcapaciteit in het binnenland de laatste paar jaar waar schijnlijk in sterkere mate uitgebreid dan velen hadden verwacht. Voorraadhouders zijn daardoor ook niet gedwongen geweest vanwege ruimtege brek tot verkoop en aflevering over te gaan. Door deze gehele ontwikkeling hebben de maal bedrijven tot dusverre nog slechts in beperkte omvang inlandse ta^we kunnen aankopen. Mede daardoor zijn reeds kwantiteiten Franse tarwe aan gekocht, waarbij de overweging dat de meel fabrieken vóór de aanvang van de winterperiode zekere minimum-voorraden op hun bedrijven be schikbaar moeten hebben, van invloed zal zijn geweest. Ter voorkoming van verdere aankopen van Franse tarwe zal het nodig zijn dat de voor raadhouders in redelijke mate inlandse tarwe aan de maalbedrijven verkopen en leveren tegen prij zen die in concurrentie kunnen treden met de prijzen van Franse tarwe. In dezelfde mate waar in thans Franse tarwe door de maalbedrijven wordt gekocht ter vervanging van nu relatief duurdere inlandse tarwe, zal later in het seizoen een overschot inlandse tarwe op de markt gaan drukken. En er mag niet op worden gerekend dat weer restitutie bij uitvoer naar derde landen zal worden verleend ter ondersteuning van de tarwemarkt, daar de noodzakelijke steun aan de inlandse tarwe-afzet door het toestaan van vol doende uitvcermogelijkheden reeds is verleend. Blijkens een voorlopige berekening hebben de telers in september 1965 voor inlandse tarwe van gezonde doorsneekv/aliteit met een vochtgehalte van 16 bij levering af boerderij de navolgende prijzen gemaakt. In gld. per 100 kg maand gemiddeld gemaakte prijzen, basis 16 vocht week van weekprijs maandpijrs 6—11 35,25 september 1965 13—18 35,30 35,35 20—25 35,30 27/9—2/10 35,45 Deze prijzen liggen 0,90 per 100 kg beneden het richtprijsniveau en 1,55 per 100 kg boven het interventieprijsniveau. DETREFFENDE de brouwgerst vermeldt de mededelingen van het produktschap dat van de brouwgerstrassen Balder en Cambrinus een totale opbrengst mag worden verwacht van circa 125.000 ton. De kwaliteit van de in het zuidwesten geoogste gerst is ook dit oogstjaar dusdanig, dat mag worden aangenomen, dat deze hoeveelheid na schoning en droging geheel voor verwerking in de mout- en brouwindustrie geschikt zal zijn. In totaal kan de voor brouwdoeleinden beschik bare hoeveelheid gerst dit oogstjaar worden ge schat op circa 110.000 ton. Deze hoeveelheid is praktisch gelijk aan de hoeveelheid van oogst 1964 voor brouwdoeleinden beschikbaar kwam. Het percentage uitval, gemiddeld 8 is lager dan in het voorgaande oogstjaar. Dit is mede het gevolg van het feit, dat de verschuiving in het rassensortiment ten gunste van het ras Cam brinus zich heeft voortgezet. Werd voor de oogst 1964 nog circc 60 van het brouwgerstareaal met Balder ingezaaid, voor de oogst 1965 bedroeg dit percentage nog slechts circa 20 terwijl circa 80 van het areaal met Cambrinus werd inge zaaid. De korrel van laatstgenoemd ras is grover en gelijkmatiger dan van het ras Balder, hetgeen uiteraard van invloed is op het percentage uitval. Voor brouwgerst was aanvankelijk goede belang stelling, zowel bij het Centraal Brouwerij Kantoor als voor export; voor geschoonde kwaliteit werd 36,50 betaald en voor ongeschoonde, z.g. Belgi sche condities, tot ƒ35,25 per 100 kg. Toen de vraag iets ging afnemen, waren de houders niet bereid voor lagere prijzen af te geven en nemen voorshands een afwachtende houding aan. HE voor oogstjaar 1965 door de Vereniging de V Rotterdamse Korenbeurs samengestelde stan daardmonsters geven de kwaliteit aan van de dub- belgeschoonde exportkwaliteit. Deze kwaliteit wordt verkregen door volledige machinale reini ging van de gezonde en droge kwaliteiten van het produkt, zoals het gehele land deze heeft opge leverd, met uitzondering van 'die partijen, welke ongeschikt zijn voor djrekte menselijke consump tie. De kwaliteit van de partijen groene erwten, schokkers, kapucijners en bruine bonen, die na 31 oktober 1965 worden uitgevoerd, moeten voldoen aan de dubbel geschoonde exportkivaliteit, zoals die uit het standaardmonster blijkt, met dien ver stande, dat steeds een bezetting van ten hoogste 6 voor groene erwten en van ten hoogste 5 voor schokkers is toegestaan, waarvan evenwel de bezetting exclusief gevlekte erwten ten hoogste 3 mag bedragen. Onder bezetting te verstaan: aangevreten verkalkte en gevlekte erwten en bonen. De arbiters van de Vereniging de Rotterdamse Korenbeurs hebben vastgesteld, dat in de dubbel Het Landbouwschap heeft de Minister van Landbouw en Visserij verzocht de „spelregels" voor de tarwehandel ook via het openen van van exportmogelijkheden naar markten die moeizaam zijn opgebouwd zo te hanteren dat de voor broodbereiding geschikte Neder landse tarwe een redelijke prijs boven het in terventieniveau kan opbrengen. Vorig jaar heeft een grote tarwe-export ons land, nationaal- economisch gezien, miljoenen guldens gekost. Om herhaling te voorkomen hebben de Minis ters en het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten dit jaar enkele maatregelen ge nomen. Het Landbouwschap vreest nu dat die maatregelen te fors zijn en acht het gevaar aanwezig, dat de prijs van Nederlandse tarwe in het komende voorjaar tot beneden het inter- ventiepeil zal dalen. Een van de tegenmaatregelen die dit jaar werden genomen was het opheffen van de ge lijkheid tussen uitvoerrestitutie en invoerhef fing. De afgelopen zomer kwam de restitutie eerst 1,50, toen 4,50 per 100 kg beneden de derde-landenheffing op zachte tarwe te lig gen. Sinds 18 oktober wordt ze zelfs helemaal niet meer gegeven, omdat gebleken was dat bepaalde afnemerslanden de korting op die res titutie wel voor hun rekening wilden nemen. Bij het geheel intrekken van de restitutie werd ervan uitgegaan dat een zeker evenwicht was bereikt. Vraag en aanbod zouden dus met elkaar in evenwicht zijn en voor de binnenlandse tar we zou een redelijke prijsvorming gewaarborgd zijn. Tegen deze redenering heeft Landbouwschap bezwaren. Ze zou juist zijn, zo meent het schap, als ook de invoer van Franse tarwe zou kunnen worden belemmerd. Maar dat kan in de E. E, G. niet meer. Er is zelfs al een belangrijke hoe veelheid ingevoerd. Daardoor verkeert de maal- industrie als het ware in een monopoliepositie, omdat ze via de vrije import uit Frankrijk een overschotpositie op de binnenlandse markt kan bewerkstelligen. Wordt voor dit overschot geen andere weg gevonden dan de interventie, dan bestaat het gevaar dat de prijs voor binnenland se tarwe in het voorjaar tot beneden het inter- ventiepeil zal dalen. Tussen de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap en de maal- industrie is nog overleg over een redelijke prijs vorming gaande. geschoonde exportkwaliteit, zoals die uit de standaardmonsters blijkt, de navolgende percen tages bezetting voorkomen. Ter vergelijking zijn daarbij tevens de percentages vermeld, die in de standaardmonsters van de oogst 1964 aan bezet ting voorkwamen. oogst 1965 oogst 1964 groene, erwten 5lA 4% schokkers 5 6 kapucijners 6 5 bruine bonen 5 2 De percentages bezetting, die in de standaard monsters voorkomen, bestaan in hoofdzaak uit ge vlekte erwten of bonen, die niet door mechanische reiniging kunnen worden verwijderd. Dit resultaat zal over het algemeen slechts door scherpe selec tie en zware schoning zijn te bereiken. Als gevolg daarvan zal het percentage van de totale peul- vruchtenoogst, dat niet voor export of voor afzet voor consumptiedoeleinden in het binnenland in aanmerking kan komen, vrij groot zijn. De kwali teit van de groene erwten, kapucijners en bruine bonen is op uiterlijke kenmerken beoordeeld slechter dan het vorige jaar; de kwaliteit van de schokkers is ongeveer gelijk. De vraag naar groene erwten en schokkers is niet groot genoeg om het prijspeil te handhaven. De prijs is echter nog niet zo ver gedaald, dat kopers tot voorraad vorming overgaan. Het aanbod van kapucijners en bruine bonen vindt goede belang stelling en wordt vlot afgezet. In het prijspeil komt weinig verandering. De Centrale Cultuurtechnische Commissie maakt I. dat zij bij besluit van 22 oktober 1965 ten aan zien van de in voorbereiding zijnde ruilver kaveling „KapelleWemeldinge" een voor lopige blokgrens heeft vastgesteld, een voor bereidingscommissie heeft ingesteld, alsmede daarvoor een aantal leden heeft benoemd; II. dat dit besluit met kaartbijlage kosteloos ter inzage ligt bij: de Centrale Directie van de Cultuurtechnische Dienst, Maliebaan 21, Utrecht; de Provinciale Directie Zeeland van de Cul tuurtechnische Dienst, „Landbouwcentrum Zeeland", kamer 401, Westsingel 58, Goes. bekend: de Districtsbureauhouder van de Stichting tot uitvoering van Landbouwmaatregelen te Goes, adres „Landbouwcentrum Zeeland", kamer 214, Westsingel 58; III. dat dit besluit in werking treedt op 22 novem ber 1965. Aanvragers voor beëindigingsvergöeding in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw worden er opmerkzaam op ge maakt, dat zij met ingang van 22 november a.s. verplicht zijn gronden, die zij in eigendom hebben en gelegen in bovenvermeld blok van ruilver kaveling, te verkopen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Onder auspiciën van de pluimveevereniging Bar neveld wordt tijdens Gallinova '65 eep pluimvee middag georganiseerd. Deze zal plaats vinden op: donderdag 11 november 1965 in het gebouw „Irene" t/o de pluimveehal te Barneveld, waarin de ten toonstelling wordt gehouden. Vragen op sociaal-economisch gebied als ten aanzien van de bedrijfsvoering, voeding, gezond heidszorg en ziektebestrijding en organisatie zul len worden beantwoord door een forum. Voor de geïnteresseerde pluimveehouder drie vliegen in één klap: wekelijkse eiermarkt, vragenmiddag, bezoek aan de tentoonstelling en bdrijfspluimveeshow.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7