Uit de praktijk Wat doen onze meisjes? 1039 P. J. G. Het verzorgen van de tuin Tuin en huis PUZZEL Het gazon De border P.J.G.Z, - Landbouwhuis VOORLICHTING OVER POLITIEK VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 HE P. J. G. afd. Aagtekerke zit niet stil, op de zomer- avonden. Ze gaan inplaats van vergaderen naar de akker en gaan bieten verbouwen, ten bate van de vereni gingskas. Door in maart j.l. een advertentie te plaatsen, in de P.Z.C. „te huur gevraagd zaaiklaar bouwland" heb ben we een perceel grond gehuurd onder de rook van Aagtekerke. Door een vroeg voorjaar konden we de bieten 7 april zaaien. Ondanks natheid en kou mochten we over de opkomst niet klagen. Maar na de opkomst komt ook het grote werk aan de bieten, namelijk het opéénzetten. Door een goede samenwerking onder de leden en met veel enthousiasme was dit probleem in enkele avonden opgelost. Door dat we de bieten machinaal wieden, was daar ook niet zoveel werk meer aan, dus liep alles ge smeerd. MA een natte en koude zomer, waarin de groei iets beneden de verwachting bleef maakte een mooie septembermaand nog veel goed. Toen stond het rooien voor de deur en zaten we met de moeilijkheid hoe we de bieten zouden rooien. De mooie, droge en zonnige herfst hielp ons ech ter een handje, zodat we de bietenrooimachine konden inschakelen, waardoor we zelf alleen de kopakkers met de hand moesten rooien. Doordat alle leden meewerkten was het rooien van de kopakkers ook maar een peuleschilletje en de ma chine deed de rest. De afvoer van de bieten ver liep echter zeer slecht, daarom is het nu steeds PR is zoveel wat wij als meisjesleden van de afdeling kunnen doen en hebben ge daan dat wij dat natuurlijk niet allemaal kunnen vertellen. Enkele dingen zullen wij U noemen die bijzonder in de smaak zijn gevallen. Om een tuin aan te leggen moet men over een bepaalde ruimte beschikken. Er is niet altijd een grote plaats voor nodig. Men kan zelfs een hoekje van de groentetuin met wat bloemen opfleuren. Wel zullen we erop moeten letten dat er kennis van plantenmateriaal en gevoel voor kleurencom binatie aanwezig moet zijn. Met het huis moet de tuin een harmonisch ge heel vormen. Ook is het belangrijk dat de tuin geen uitzicht belemmert. Bij de indeling van de tuin zullen we rekening moeten houden met de kinderen zoals een gazon waar veel op gelopen kan worden en een zandbak in het terras. IN onderstaand stukje zijn van de twaalf in 1 hoofdletters gezette woorden de letters op de verkeerde plaats terechtgekomen. Ziet U kans om de oorspronkelijke twaalf woorden terug te vin den? Twee BOLDEURWANS kwamen onlangs op het RESULTIL idee om eens een vergadering van de P. J. G. te bezoeken. „Ik wil toch wel eens horen wat die SJOK- WANGEN daar nu klaarmaken," zei de één. „Je moet je maar over niets verbazen," zei de ander, ,,'t Zal wel een MOGINPOMS van aller lei zogenaamde EENDMOR ideeën zijn, die voor een VINGDERATS mens niet om aan te horen zijn." Gelukkig kwamen ze GROENBED uit. Op de terugweg spraken ze eerlijk hun RANDAR- WIEG uit tegen elkaar. „Ik heb er toch wel SPREECT voor, wat ze daar allemaal met en van elkaar leren." „Ja, zei zijn GELTZEEM, „het viel mij ook erg mee. Het was een NIER STEENTAS vergadering en ik ben blij dat ik geweest ben. Nu zie ik ook werkelijk het nut van onze NATOERINGAROGIENJES wel in." Onder degenen die een goede oplossing instu ren zal het boek „Van Nabij en Verre" worden verloot. Oplossingen vóór 20 november a.s. aan P. J. G. afd. Aagtekerke, p/a A. de Visser, Kloosterweg 4, Aagtekerke. uitkijken naar een vrachtauto en een kraan, en we wachten daarna vol goede hoop op bericht van de E. N.C. B. over de percentages tarra en suiker. Inmiddels zijn de eerste bieten al geleverd en de uitslag hiervan stemde tot goede hoop, dat de verbouw van bieten door onze vereniging geslaagd mag worden genoemd. Tot slot van ons relaas, kunnen we onze buurverenigingen dit nog mede delen: zit men in geldnood, huur dan een perceel bouwland voor de verbouw van bieten en alle financiële problemen zijn voor een poosje opge lost. Veel succes! EJ ziet dus dat een tuin niet alleen uit bloemen hoeft te bestaan. Het merendeel van de tuinen met gemengde beplanting, wilde tuin of rozen tuin. Bij een rozentuin moeten we weten dat rozen niet met vaste planten combineren. Rozen hebben veel zon nodig, vooral ochtendzon. Ook moet u elke uitgebloeide roos dadelijk wegknippen. Wij hebben u iets over de rozen verteld, maar ook een tuin met vaste planten is wel aardig, en niet zo bewerkelijk als een rozentuin. De P. J. G. aan het diner. U moet wel altijd een gazon bij een grotere tuin hebben, omdat een tuin met uitsluitend bloemen een rommelige indruk geeft. Een gazon vraagt veel onderhoud, want het moet geregeld gemaaid wor den, daar een kort geschoren gazon het meest ver zorgd staat. Bij het opbouwen van een border in onze tuin,, gebruiken we het liefst een gedeelte in de volle zon. Bij voorkeur rechte borders gebruiken. De plantengroei breekt deze lijn, zodat het een mooie maar ook rustige aanblik geeft. Dit zijn enkele van de vele punten die we op de bloementuincursus behandeld hebben. Er mag van gezegd worden dat deze cursus bijzonder goed in de smaak is gevallen. We begrepen niet dat er van de andere afdelingen niet meer animo voor deze cursus was. Het is erg nuttig en leerzaam geweest. We hebben vorige winter ook nog een cursus Engels gehad, waar we deze winter het vervolg van hopen te volgen. MET het aanbreken van de winter nadert weer een tijd van druk vergaderen. Vrijwel elke organisatie stelt een vergaderprogramma op, waar tal van prominente sprekers de vergadering bezig houden met aktuele vragen. Zo doen ook de ver schillende P. J. G.-afdelingen. De leden van de P. J. G. Aagtekerke stellen zelf hun jaarprogram ma op, zij doen dit groepsgewijze, elke groep brengt verschillende aktiviteiten naar voren, ter wijl het bestuur het programma hieruit samen stelt. Het grote voordeel van deze wijze van werken is: dat ieder lid zijn of haar mening uit. Op deze manier krijgt men een afwisselend geheel. De ak tiviteiten variëren dan ook van een puzzelrit per fiets tot een Engelse taal cursus toe. Op provin ciaal of streekniveau zou deze wijze van opstel len moeilijker zijn, het is onmogelijk de mening van elk lid te vragen. Het succes van een vergadering is grotendeels afhankelijk van het programma en de manier waarop het gebracht wordt. In verschillende stre ken en afdelingen ziet men een jaarprogramma waarop vrijwel nooit veranderingen voorkomen, is het jaar voorbij dan begint men weer opnieuw, het programma wordt praktisch niet gewijzigd, men vraagt alleen andere sprekers. Het is begrij pelijk dat dit ten koste van het vergaderbezoek gaat. Ook in tijden van grote drukte (voorjaars- en oogstwerkzaamhèden) is het bezoek aan verga deringen en bijeenkomsten vrij gering, de provin ciale wedstrijdendag was hiervan een sprekend voorbeeld. Het is zaak dat een bestuur of organi serend comité hiermee rekening houdt en deze aktiviteiten verschuift. De wintermaanden zijn bij uitstek hiervoor ge schikt, en het is in onze provincie mogelijk deze wedstrijden „binnenshuis" te houden. Daar de uitvoering van wedstrijden altyd veel tijd en werk kost, terwijl enkele aktieve leden dit meestal doen moeten is het jammer wanneer dergelijke evenementen slecht bezocht worden. Een ander belangrijk punt waaraan men in Zee land weinig aandacht besteedt is het bezoek aan de vierweekse cursus „Plattelands jongeren op nieuwe wegen". De pagina van de Plattelands- jeugd waarop éénmaal per jaar de voorwaarden te lezen staan is hiervoor ontoereikend. Een goede objektieve voorlichting zowel op provinciaal- als streekniveau is gewenst, terwijl van de zijde der leden het „geen tijd" vaak een mooi excuus is. Het moet gedurende de wintermaanden toch wel mogelijk zijn hiervoor 4 weken vrij te maken en zijn kennis op deze wijze te verrijken. Terugge keerd van de 4-weekse zal men aan dingen waar vroeger geen belangstelling voor bestond de no dige aandacht schenken in eigen of afdelingsvoor deel. „Men scheldt de tijd voorkort, zelf veel te snel van gang, en elk zoekt tijdverdrijf, is dan de tijd niet lang? (Jan Vos, plm. 1620—1667.) Op zaterdag 13 november a.s. organiseert de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland een voorlichtingsbijeenkomst over het onder werp: POLITIEK Vooraanstaande afgevaardigden van de in de Provinciale Staten van Zeeland ver tegenwoordigde partijen, onder wie vier fraktievoorzitters, hebben hun medewer king aan deze bijeenkomst toegezegd. Als voorzitter zal optreden de Edelachtbare Heer Th. de Meester, burgemeester van Westkapelle. Er zal ruim gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, die in forumverband behandeld zullen orden. Op aanwezigheid van alle P.J.G.-leden wordt gerekend. Andere belangstellenden zijn even eens welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes en begint om 13.30 uur precies.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15