Is er nog toekomst voor de landbouwers 1038 P„ J. G. Mechanisatie OVERZICHT „WAAR HET OM GAAT" Meer samenwerking Opleiding ONS COMMENTAAR „UIT EFN GEHEIM WETBOEK VAN ARJAAN UIT DE WESTHOEK" Wist LJ dat ZEEUWS LAND- ÉN I UIN BOUWBLAD 1/ AN een jonge landbouwer nog een bedrijf overne- men van zijn vader waarvoor hij 10.000 per ha moet betalen? Is dit economisch verantwoord? De landbouwer op Walcheren bijvoorbeeld heeft geen rooskleurige vooruitzichten, doordat de recreatie steeds groter vormen gaat aannemen en hierdoor lopen de grond prijzen op, zodat dit uiteindelijk het inkomen van de land bouwer drukt. Wij zijn van mening dat het als jonge landbouwer on verantwoord is om een geheel bedrijf over te nemen voor f 10.000 per ha. Anders ligt het wanneer een gedeelte van een bedrijf voor deze prijs moet worden overgenomen om het bedrijf te vergrotenindien het past in zijn mechanisatieplan en hij geen extra arbeidskrachten hoeft aan te trekken. Voor de boerenzoon die een pachtbedrijf moet overne men ligt het eenvoudiger, wanneer tenminste de tegen woordige pachtprijzen gehandhaafd blijven. Zo zou het dus het beste zijn om, wanneer men het be drijf toch moet overnemen, het bedrijf eerst een zolang mogelijke periode te pachten, zodat men intussen een ver mogen kan vormen en daarna het bedrijf gaat overnemen. EEN ander punt 1- de mechanisatie. In ver band met de afvloeiing van de arbeidskrach ten wordt het steeds meer noodzakelijk de me- chanisatiegraad op te voeren. Daar we gezien het voorgaande toch al voor hoge kosten komen te staan zal het noodzakelijk IN dit overzicht willen wij even stilstaan bij enkele bijzonderheden van de afdeling. Het was in 1962 dat Ries de Visser en Piet de Visser de aktiviteit aan de dag legden om te komen tot een P. J. G. afd. Aagtekerke. Door verschillende omstandigheden werd de op richtingsavond pas in maart 1963 gehouden. Óp deze avond startte de afdeling met 15 leden. Al spoedig breidde dit aantal zich uit tot 25. In oktober 1963 werd tevens overgegaan tot op richting van een meisjesafdeling. Hier gaven zich direct 20 meisjes op als lid. Dank zij het grote enthousiasme van de presidente liep de Z. P. M. afdeling, evenals de P. J. G. afdeling goed van wal. Na enkele malen vergaderen werd het plan naar voren gebracht de P. J. G. en Z. P. M. afdeling tot één te combineren. Dit werd met bijna alge mene stemmen aanvaard, zodat een fusie volgde. Tot op heden wordt er bijna altijd gecombineerd vergaderd. Dit heeft natuurlijk zijn invloed doen gelden op het winterprogramma. Landbouw-tech- nische onderwerpen worden dan ook bijna niet behandeld, niet alleen omdat het een gecombineer de afdeling is, maar ook omdat het niet allemaal landbouwjongeren zijn die lid van de P. J. G. zijn. Van de jongens is 74 werkzaam in de land bouw en 26 buiten de landbouw. De afdeling telt op het ogenblik 40 leden. Deze komen uit verschillende dorpen, hoofdzakelijk uit Aagtekerke, Domburg en Meliskerke. Gezien de vele afdelingen op Walcheren in vergelijking met andere streken, mogen wij over het ledental niet klagen. Wij hopen dan ook dat de belangstelling voor de P. J. G. Aagtekerke zo zal blijven en dat zomogelijk het ledental nog wat zal toenemen. WEL, om onze toekomst natuurlijk. Het gaat er bij ons om, hoe wij als toekomstige boe ren aan een economisch verantwoord en daardoor een menswaardig bestaan kunnen komen. Hier voor zal het zeker nodig zijn, dat er een nieuwe aanpak wordt gevonden en er veel, van wat al jaren als traditie werd gehandhaafd, wordt los gelaten. Het regelen van alles, wat met de bedrijfs opvolging te maken heeft, zal al vroeg bekeken moeten worden en er mag zeker niet mee gewacht worden tot de omstandigheden of de nood er toe dringt. Wij als jongeren willen er wel graag over praten, maar de oudere generatie stelt het dik wijls liever maar wat uit. Dit maakt het voor ons niet zo gemakkelijk, want de ouderen zijn nu een maal de haas. Het beste is dikwijls er een derde bij te halen, ook al om de zaak zo objectief mogelijk te kun nen benaderen. De Agrarisch Sociale Voorlichting bij de Z. L. M. belast zich hier graag mee en de heer Markusse is iemand, die zich door ons jonge ren niet omver zal laten praten en die ook tot de ouderen een hartig en wijs woord spreekt. Naar onze mening een zeer geschikt persoon, die wij een ieder aanraden om voor dit soort problemen te hulp te roepen. De mogelijkheden en de manier waarop wij onze levenspositie moeten verkrijgen, dat is bjj ons „waar het om gaat". zijn dat we de werktuigenkosten zo laag mogelijk houden. We zijn van mening dat het voor het klein bedrijf, dat veel op Walcheren voorkomt, noodzakelijk wordt om op samenwerking over te gaan. Dit wil niet zeggen dat we hierdoor de loon werker uit willen schakelen. Want het aanschaffen van dure machines in sa menwerkingsverband brengt grote moeilijkheden met zich mee, en de machines zijn tevens niet een voudig economisch te exploiteren, daar hiervoor te veel bedrijven nodig zijn. Maar om op het kleine bedrijf afzonderlijk een behoorlijke v/erktuigeninventaris aan te schaffen is niet economisch en niet nodig. VOOR de kleinere werktuigen zullen we dus in de toekomst op samenwerking aangewe zen zijn, hoewel we ons bewust zijn, dat hieraan heel wat moeilijkheden verbonden zijn. Maar als jongere moeten we toch met onze tijd mee en wanneer we ons dan toch op het kleine bedrijf als boer willen handhaven dan zullen we niet overal de negatieve kanten van moeten zien, maar ons toch zeker bewust moeten zijn van de positieve zijde. De voordelen die hieraan verbonden zijn, zijn bepaald zeer groot. En wanneer men alleen op een bedrijf zit zal men toch genoodzaakt zijn de hulp van de buur man voor bepaalde werkzaamheden in te roepen. Waarom zou men dan zelfstandig mechaniseren wanneer men elkaar toch al nodig heeft. Verder zal het nodig zijn meer te specialiseren daar het gemengd bedrijf meer arbeid vraagt dan het een zijdig akkerbouw- of veeteeltbedrijf. Ook komt hier nog bij dat op een eenzijdig bedrijf de mechanisatie economischer kan geschie den, daar de machines beter kunnen worden be nut. Hierbij zal de aanleg en capaciteit van de ondernemer 'beter tot zijn recht komen. OOK de opleiding is van grote betekenis. Wan neer de landbouwer zich in de toekomst zowel in als buiten zijn bedrijf wil kunnen hand haven zal een goede opleiding ontbeerlijk zijn. Deze zal niet alleen op het bedrijf afgestemd moeten zijn, maar hierbij zal ook gedacht moeten worden aan de algemene ontwikkeling. De oplei- djng zal in de eerste plaats afhangen van de ca paciteiten. Wat de landbouwkundige opleiding betreft deze zal niet alleen technisch maar ook econo- De Plattelandsjeugd-rubriek die U deze week onder ogen krijgt is samengesteld dooi de afdeling Aagtekerke. Deze afdeling is als eerste ingegaan op een uitnodiging van de Redaktieraad om gezamenlijk, dus als leden- aktiviteit, een editie van onze eigen rubriek te verzorgen. De leden hebben er, groepsgewijs, met enthousiasme aan gewerkt en het resultaat mag er dan ook zijn. De afdeling heeft zich min of meer ge baseerd op het „grote" Landbouwblad, en U zult an ook de opzet van enkele artike len duidelijk herkennen. Bovendien geeft „Wist U datnog meer aanknopings punten. Op aardige wijze is in deze artikelen de situatie in de eigen afdeling of omgeving verwerkt. De redaktie van de Plattelandsjeugd is verheugd met het bereikte resultaat, en zij zal dan ook binnenkort een andere afdeling uitnodigen om het goede voorbeeld van Aag tekerke te volgen. Overigens stellen wij onze pagina graag open voor gemotiveerde kritiek op het werk van Aagtekerke. Het te vaak gehoorde excuus „ik kan niet schrij ven" gaat beslist niet op, want wij blijven erbij: „Wie kan spreken, kan ook schrijven." Ieder lid kan ertoe bijdragen, dat onze wekelijkse rubriek een levend geheel is en blijft. N.. misch gericht moeten zijn. Dat er grote eisen gesteld zullen worden aan de toekomstige on dernemer zal ieder wel bewust zijn wanneer hij met het bovenstaande rekening houdt. HET mooie weer blijft steeds maar aanhouden en en dit doet het najaarswerk flink opschieten, de bieten van onze afdeling konden allemaal machinaal gerooid worden zonder dat het land stukgereden werd en nu zfjn we benieuwd naar de opbrengst en het on derste regeltje. Laten we hopen dat de afdelingskas er flink van zal groeien want dit is toch uiteindelijk de bedoeling. Voor ons jongeren is het vergaderseizoen al weer aangebroken en moeten we er af en toe 'n avondje uit om het bestuur niet voor stoelen en banken te laten zitten. Van de week zijn we nog even bfj buurman Lou om de koffie geweest; deze zei dat de herindeling hem slecht aanstond. ,,'t Is aol gestront van niks mee die herindelinge, 'k dink dat Vondeling er wel achter za zitte, 'k Weet zeker dat vroeger bie den ouwen burgemeester zukke dingen nie deurgegaen odde. Dien was glad nie vo den nieuwen tied, kan der nie over dienke dak noe eel in 'n ander durp moet om 'n slachtvergunninge 'k za wé es probere of 'k er geen tiene gliek kan krie- ge as die den op bin bink vuufenzestig en dan zak wé mee de slachter mee genete." Nou buurman Lou ik geloof toch dat je dat somber inziet er zitten toch ook goeie kanten aan er komt bijvoorbeeld een nieuw gemeentehuis met trouwzaal dat is toch voor de jongelui veel leuker dan in het tegenwoordige. „Dat bouwe ze zeker midden in de Pekelinge". En toen kwam buurvrouw Jewan mij te hulp die de oorzaak van dit pessimisme bij Lou toe schreef aan de schoonmaak, want dan was hij wel meer wat kregel. „Maar ala, 'k za den nog mé een bakje sukulade geve mee 'n beschuutje, die knapt'n v/i wé van op" en daar konden we het voor deze avond mee doen. r\E schrijver van ons Overzicht niet met Pr. ondertekent; U de schrijvers van het artikel „De toekomst van de Landbouwer' zelf serieuze gegadigden voor een bedrijf zijn; de schrijver van „Landbouwhuis" nog nooit op het „Mauritsplein" heeft gekeken; Arjaan uit de Westhoek geen familie is van Bram uit de Slikhoek, maar Lou en Jewan wel van Willem en Plone de meisjes, die hun bijdrage ook geschreven hebben geen griep kennen; „Uit de Praktijk" bij ons niet van de Voorlichtingsdienst komt; de „grote" schrijver van „waar het om gaat" langzamerhand een fanclub krijgt; de winnaar van de puzzel het boek, dat ter gelegenheid van het afscheid van Ir. Geuze verschijnt, als prijs krijgt; de wekelijkse schrijver van Wist U datbovenstaande gegevens ook niet wist; de namen van onze medewerkers het geheim ran de P.J.G. afd. Aagtekerke zijn en zelfs niet via een Mspeciale groenteboerin de openbaarheid zullen worden gebracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 14