Praktische wenken bij de kankerbestrijding 1035 Kies de juiste ziektebestrijdingsapparatuur voor groente en kleinfruit Propaanrugspuit Motorvatspuit Poederverstuivers Swingfog Vaste spuitinstallatie VRIJDAG 5 N O V E M - t De meeste rugrievelspuiten zijn ook geschikt om als poederverstuiver gebruikt te worden. Bij be paalde merken draagt men de vloeistoftank op de borst. Bij meerdere typen is de vloeistofafgifte te regelen in 4 standen. Enkele merken zijn lever baar met een motor van 0,751 pk en 3 pk. DEZE spuit heeft veel weg van de gewone rug spuit, alleen is er geen handbediening voor nodig, omdat het propaangas zorgt voor de ver eiste luchtdruk. Men kan ook nevelen. De tank- inhoud is, evenals van de meeste rugspuiten, 15 liter. Het propaanflesje heeft een inhoud van on geveer 2 liter propaan. Hiermee kunnen ongeveer 7 tanks, dus 100 liter vloeistof, verspoten worden. Een nadeel t.o.v. de motorrugnevelspuit is, dat tijdens een bespuiting het blad niet in beweging wordt gebracht, zoals dit bij deze wel het geval is. Voor de bestrijding van verschillende insekten kan dit een nadeel zijn. Deze spuiten worden ge keurd door de veiligheidsinspektie. De meningen over dit apparaat lopen wat uiteen. We geloven dat dit apparaat sedert zijn bestaan weinig op gang heeft gemaakt. HOEWEL de motorrugnevelspuit zeer veel wordt gebruikt, grijpt men hier en daar terug op de motorvatspuit. Wil men graag met grotere hoeveelheden water werken, en dat is soms gewenst, dan bevalt een vatspuit beter. Men kan tegenwoordig kleine vatspuitjes kopen die met de hand te verplaatsen zijn. De spuit laat men staan in het hoofdpad van het warenhuis en de slangen zijn zó lang dat men overal kan komen. Sommigen werken ook met dit principe door een kleine motor met hogedrukpomp op een vat aan te sluiten. HE eenvoudigste uitvoering bestaat uit een blaasbalg en een klein poederreservoir. Het poeder valt in de blaasmond en wordt door de luchtstroom meegevoerd. Van dit principe heeft men zowel hand- als rugpoederverstuivers. Een bezwaar van deze verstuivers is dat de uitstro- ming van de lucht onregelmatig is. De laatste jaren worden de Japanse poederver stuivers meer en meer gebruikt. Deze geven een gelijkmatige verdeling en hebben een grote capa citeit. Ze werken met een ventilator die met de hand wordt aangedreven. De prijs is zeer billijk. Het is alleszins verantwoord om naast een spuit apparatuur een Japanse poederverstuiver op het bedrijf te hebben. (Vervolg van pag. 1033) niet het gev«l als de motorrugnevelspuit even om gebouwd moet worden. Door het gebruik van de Japanse verstuivers zijn de elektrische verstuivers, die hier en daar gebruikt worden, op de achtergrond geraakt. SOMMIGEN vragen zich misschien af wat dit voor een raar woord is. Het betekent zo on geveer „dansende mist". Dit is een nieuw appa raat, dat nog niet zo lang op de markt is. Het brengt het spuitmiddel in een zeer fijne nevel. We kunnen het beschouwen als een vorm die tus sen het huidige nevelen en roken in staat. Ook in Zeeland wordt dit geval door de handel onder aandacht van de telers gebracht. Volgens dr. ir. Bravenboer, die dit apparaat op het proefstation te Naaldwijk in beproeving heeft, zit er wel toekomst in dit apparaat, doch op het ogenblik zijn de praktische toepassingsmogelijk heden te gering om de aanschaf rendabel te doen zijn. Dus nog even afwachten. HASTE spuitinstallaties hebben belangrijke voordelen, o.a. arbeidsbesparing en het op een vaste plaats kunnen opstellen van de tank en het pompagregaat. We kunnen dan een tank nemen die groter is dan bij een andere toepassing, terwijl we voor de aandrijving een elektromotor kunnen gebruiken. Voor de grotere glasbedrijven is aanschaf zeker verantwoord. Langs het hoofdpad van de glas» opstand hebben we dan een hoofdleiding die we het beste kunnen nemen van verzinkte gaspijp (geen kunststoffenpijp). Op deze hoofdleiding kunnen we op verschillende plaatsen een slang aansluiten. We kunnen werken met 1 of 2 spuit- stokken of een spuitraam dat op een wieltje wordt voortbewogen. Als we een pomp nemen van b.v. 25 atm. en we hebben 10 atm. drukverlies in de buizen, dan blijft er 15 atm. over aan de spuit- stok. Dit is voldoende. Voor de tank is het verstandig een inhoud te kiezen die het berekenen gemakkelijk maakt, b.v. 5001000 liter. Veel gebruikt tankmateriaal is j. verzinkt staal of polyester. Een roerinrichting isV nodig. Kies de juiste apparatuur De apparatuur die bij uw bedrijf past. Op een behoorlijk glasbe- drijf zal een vaste installatie met er naast een Japanse poederverstuiver op zijn plaats zijn. Op een bedrijf met glas en vollegronds- teelten zal men b.v. liever een motorrugnevel spuit aanschaffen. Een motorvatspuit wordt soms wel gezamenlijk aangekocht en gebruikt. Dit is mogelijk als men elkaar goed verstaat cn niet te ver van elkaar woont. De bestrijding van ziekten en plagen is een belangrijke zaak. Dat houdt in dat we aan de apparatuur de hoogst mogelijke eisen moeten stellen. Kap voor chemische onkruidbestrijding tussen de rijen Hoewel men een motorrugnevelspuit ook kan gebruiken als stuifapparaat, blijkt in de praktijk dat dat weinig gebeurt en dat men liever naast dit apparaat een poederverstuiv.er heeft. Alle ap paraten moeten steeds schietklaar staan en dat is MOVEMBER is de maand van de bladval bij de appelbomen. In de komende weken dienen daarom de bespuitingen tegen kanker te worden uitgevoerd. Hierbij kun nen zich nog vragen voordoen. Op enkele van deze vragen wordt hieronder antwoord gegeven door de heer H. J. Mandersloot, specialist voor de ziektebestrijding bij het Rijks- fuinbouwconsulentschap te Goes. VRAAG 1: De bladval begint bij de diverse rassen niet ge lijk, b.v. bij een Cox's Oranje vroeger dan bij een James Grieve. Acht U het nodig hiermee rekening te houden of zou U toch steeds het hele bedrijf tegelijk spuiten? ANTWOORD: In 1964 hebben de bespuitingen in de eerste helft van november het meeste resultaat opgeleverd. Hoewel ervaringen van één jaar een zwakke adviesbasis zijn, zouden we toch adviseren ook dit jaar de bespuitingen voor alle rassen op dit tijdstip uit te voeren. VRAAG 2: Zou van kwik nog een curatieve werking kun nen worden verwacht? Als men de eerste be spuiting eigenlijk wat te laat uitvoert, zou men dan beter koper kwik dan alleen koper kun nen gebruiken? ANTWOORD: De curatieve werking van kwik is nog niet duidelijk in proeven vastgesteld. Dit néémt niet weg, dat de theorie van de curatieve werking van kwik wellicht juist is. Een praktische mogelijkheid op dit ogenblik is dan ook, wanneer slechts één bespuiting laat wordt uitgevoerd, ge bruik te maken van koper kwik. Werden twee bespuitingen uitgevoerd: de eerste koper, de tweede koper -f kwik. Hopelijk is na de proeven van 1965 deze vraag concreter te beantwoorden. VRAAG 3: Het ene ras is vatbaarder voor kanker dan het andere. Zou U toch alles spuiten of zou U als het mogelijk is b.v. Cox's Oranje en James Grieve apart behandelen, terwijl XJ Golden Delicious, Jonathan en Stark Earliest zou over slaan? ANTWOORD: Genoemde eerste twee rassen zijn het gevoeligst. In een volwassen aanplant zullen de bespuitingen vaak alleen hiertoe beperkt blijven. In een jonge aanplant (tot circa vier jaar oud) kan men wellicht beter het hele bedrijf spuiten. Dit gaat hier toch snel, terwijl de schadekansen op jonge bedrijven het grootste zijn. VRAAG 4: In sommige bedrijven treedt praktisch geen kanker op. Als deze bedrijven voldoende -apart liggen van andere infektiebronnen, is het dan verantwoord hier niet te spuiten? ANTWOORD: Deze situatie is bijzonder goed in Zeeuws-Vlaanderen denkbaar. Natuurlijk weet nie mand van tevoren of de weersomstandigheden-het optreden van kanker wel of niet in de han1 illen werken. Bij geen extreme weersomstandigheden zijn hier geen bespuitingen nodig. Bij zeer extreme weersomstandigheden wel. De teler zal hier, zoals bij zoveel bespuitingen, zelf zijn standpupt voor zijn bedrijf moet bepalen. VRAAG 5: Het plaatmateriaal wordt bij het rooien en ver voer altijd min of meer beschadigd. Wat denkt U ervan om de boompjes direkt nadat ze van de boomkweker worden ontvangen te spuiten?. ANTWOORD: Gezien de ervaringen van de laatste jaren is dit zeer gewenst. Direkt na het onkuilen. kan deze bespuiting met koper -f- kwik uitgevoerd worden. Men kan deze bespuiting gemakkelijk met een gewone rugspuit uitvoeren. VRAAG 6: De weersomstandigheden zijn van zeer grote invloed op het optreden van kanker. Bij voch tig weer en vrij hoge temperaturen is de infek- tiekans het grootst. Acht U het mogelijk hier mee bij de bestrijding rekening te houden? ANTWOORD: Zolang weersvoorspellingen op lange termijn onmogelijk zijn, blijft dit moeilijk. Niet alleen het weer tijdens de bladval, maar vermoedelijk ook gedurende de hierop volgende winter i» van invloed op het optreden van kanker. Bespuitingen tegen kanker zijn evenals de schurftbestrijding voorbehoedend. Bent U gezien het voorgaande van mening dat U een bestrijding moet uitvoeren, dan spuiten ongeacht het tot nu toe vrij droge herfstweer 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11