DINGEN VAN DE WEEK BEWARING VAN JONATHAN BEVROREN APPELS FRUITPRIJZEN TROKKEN AAN DE MENING VAN EEN HANDELAAR 1011 DWAAS Kankerbestrijding bij vruchtbomen VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 I\E Jonathan wordt meestal doorgeplukt. Eerst de rode appels aan de buitenkant van de boom en later de minder gekleurde die binnenin hangen. In 't algemeen heerst de mening dat de appels in het hart van de boom niet alleen later kleuren, maar ook later rijp zijn. Dat zou betekenen dat de appels die 20 oktober binnenin de boom worden geplukt even goed bewaarbaar zouden zijn als de roodwangige buitenkant appels die op 10 oktober werden geoogst. De heer A. Pouwer van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Arnhem heeft echter kortgeleden in een lezing verteld dat dit niet klopt. Door meting van de ademhalingsintensiteit kon hij vaststellen dat het verschil in rijpheid bij alle vruchten aan eenzelfde boom bijna gelijk is, onverschillig of ze aan de binnenkant of aan de buitenkant van de boom hangen. In elk geval moet men er rekening mee houden dat napluk van Jonathan die pas eind oktober is geoogst, matig houdbaar zal zijn, ook al hebben de appels weinig blos. OOMS treedt in het najaar zware nachtvorst op, terwijl er nog appels aan de bomen hangen, met gevolg dat de vruchten dan wit zijn van de rijp en het ijs op de bomen zit. Menigeen is niet op zijn gemak als hij dat ziet. Het is echter niet zo erg als het lijkt. Een appel kan zon der nadeel enkele graden vorst verdragen, mits men zijn tijd afwacht en pas gaat plukken als de vruchten goed ontdooid en opgedroogd zijn. Voor volle kisten appels die bij vorst buiten stonden geldt hetzelfde: rustig blijven en afwachten, al duurt het dagenlang voor men de kans krijgt de vruchten in goede conditie binnen te halen. Er is een voor beeld bekend van een partij fruit die bij onverwachts invallende vorst buiten stond, met gevolg dat de appels tot één grote klont aan elkaar vroren. Heel voorzichtig werd de helft van de partij naar binnen gebracht, over een afstand van slechts enkele meters. De andere helft bleef buiten staan. Toen na een week de dooi intrad waren de naar binnengehaalde appels bruin en waardeloos, terwijl de „buitenappels" uiteindelijk gaaf en goed de vorst overleefden. Het gebeurt wel dat ongeplukte appels over een periode van bijv. een week elke nacht bevriezen en elke daaropvolgende dag weer ontdooien. Dat was o.a. vorig najaar het geval. In hoeverre dat nadeliger is dan slechts éénmaal bevriezen ,:s niet bekend. De Jonathan die vorig seizoen na de vorstperiode van eind oktober werd geplukt bleek meestal later slecht houdbaar te zijn, maar niemand weet of dit een kwestie van vorstschade, dan wel van te laat plukken was. Wel kan men natuurlijk aannemen dat appels van bevriezen nooit beter worden. MDAT in de afgelopen periode op de Zeeuwse veilingen alles op alles werd gezet om het fruit ge- plukt te krijgen, liepen de aanvoeren op de veilingen iets terug. Toch kwamen er vooral hij de vei ling „Zuid-Beveland" te Goes elke dag grote hoeveelheden appels. Er werd bij deze veiling nog veel Cox's Orange Pippin aangevoerd en verder nam de Goudreinette een zeer grote plaats in. Evenals hij de andere Zeeuwse veilingen begonnen Jonathan en Golden Delicious meer naar voren te komen. De stemming bleef goed. In het begin en midden van de vorige week leek het even dat de animo bij de handel wat minder werd. De prijzen liepen weliswaar niet veel terug maar er zat toch weinig in, het ging wat stroever. Tegen het eind van de week kwam er echter weer een behoorlijk herstel van de vraag. Dat had ook tot gevolg dat de prijzen aantrok ken. Cox's Orange Pippin klasse I kwaliteit werd toen voor de grote maten verkocht tegen prijzen van 85 tot 90 cent per kg, gele partijen nog gemiddeld 5 cent per kg hoger. De middelmaat Cox's deed 60 cent per kg. Goudreinette steeg tot 60 cent per kg voor de grote maat; klasse I 7580 mm deed 5152 cent, I 7075 mm 4143 cent en I 6570 mm 3335 Cent. Klasse II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 5 cent per kg goedkoper. Gele partijen Golden Delicious kwamen er nog weinig. Voor bijzonder mooie par tijen werd steeds even boven een gulden per kg betaald. De gewone kwaliteit klasse I, dat zijn de groengele partijen, deden voor I 8085 mm 7585 cent, I 7580 mm 7580 cent, I 7075 mm 7075 cent, I 6570 mm 6065 cent en I 6065 mm 6065 cent per kg. De prijs van klasse II kwaliteit vertoonde zeer grote verschillen, afhankelijk van de kleur. Kroetappels werden eind vorige week ook weer duurder betaald. Ze deden toen 1516 cent per kg. Val-appelen 1213 cent. Doyenné du Cornice trok aan in prijs toen de aanvoeren minder werden. De grote maten stegen tot lj25 per kg, zowel voor klasse I als klasse II kwaliteit. De kleinste maten deden iets boven een gulden per kg. Saint Remy steeg tot tegen 50 cent per kg. Zwijndrechtse wijnpeer noteerde tussen 40 en 45 cent per kg en de Comtesse de Paris kon worden verkocht tegen prijzen van 45 tot 50 cent voor de grote maten en 40 cent voor de kleine maat klasse I. Af en toe wordt er ook in onze provincie door telers wel eens gesproken over het overnemen van een deel van de taak van de handel bij de afzet van tuinbouwprodukten. Ook de afzet zonder inschakeling van de veiling is soms punt van discussie. In het jongste nummer van het Vakblad voor de Groothandel in Groenten en Fruit lazen we hier over een opmerkelijke reaktie van de heer M. van Rijn, een van onze grootste groenten- en fruit- exporteurs en tevens iemand met een groot tuin bouwbedrijf. Daar de meeste van onze lezers het Vakblad niet onder ogen zullen krijgen, leek het ons nuttig de mening van de heer Van Rijn over de betekenis van de veiling voor de teler, hier weer te geven: J~iE doorsnee tomatenexporteur zal m.i. zon- 99 dér hartzeer afscheid nemen van het rode gevaar seizoen 1965. Voor de meeste kwekers en een hele stroom van lieden was het geen slecht zaakje. Veronderstel, dat er geen veilingsysteem be stond? Dat al die tomaten uit de hand hadden moeten worden verkocht? Lezer, over het bovenstaande zou een enorme boom op te zetten zijn. Voor mij staat echter vast, dat dan de tuinders het kind van de reke ning geworden waren, niet gewoon, maar heel erg. Trouwens zonder de veilingen zou onze tuin bouw geen zin hebben. Ik herinner mij, dat wij al onze zelf geteelde tuinbouwprodukten MOESTEN veilen. Voor mijn vader was dit destijds een harde pil. De tijd leerde echter, dat het voor ons tuin bouwbedrijf een financieel voordeel betekende. Waarom? Omdat wij zeldc voor onze export zaak eigen gekweekte produkten op de veiling konden kopen, daar onze concurrenten (colle ga's) daar meestal veel meer voor betaalden dan wij konden besteden. Vanzelfsprekend er gerde mij dit. Ik gevoelde mij daardoor dikwijls koopman kak. Het versterkte mij echter in de ovèrtuiging dat het veilingsysteem zijn tijd nog niet gehad heeft. Integendeel. Het past precies in onze de mocratische materialistische tijd. Het is een dam tegen de massa, die rijk wil leven ten koste van de wroeters in de aarde. Volgens mij is daarom ieder agrariër, die zijn veiling afbreekt een dwaas. M. VAN RIJN. KORTGELEDEN hebben de fruittelers in Zeeland en West Noord-Brabant een waarschuwingskaart ontvangen in verband met de bestrijding van vrucht boomkanker door bespuitingen tijdens de bladval. De wondjes die bij het afvallen van het blad ontstaan zijn klein, maar ze zijn door het grote aantal toch erg gevaarlijk gebleken Door tijdige bespuitingen met captan, koper of koper -f kwik kan aantasting van de twijgen groten deels worden voorkomen. Vooral bij jonge bomen kan kankerbestrijding daarom als zeer belangrijk v/orden gezien, omdat men hierbij aantasting kan voorkomen en de bomen gezond kan houden. Ook bij oudere bomen, die reeds min of meer door kanker zijn aan getast, zijn bespuitingen nodig om verdere uitbreiding te voorkomen. Aanvullend moeten de bestaande kan- kerwonden zoveel mogelijk uitgesneden worden, want met bespuitingen kan men kanker wel voorkomen, maar niet genezen. HE aanvoer van tomaten uit de kassen en u warenhuizen lopen nu hard terug. Weldra zal het tomatenseizoen 1965 afgesloten worden. De prijzen zijn de laatste weken flink aangetrok ken maar slechts een kleine groep van telers kan hiervan nog profiteren. Op het ogenblik valt het niet mee om de tomaten rijp te krijgen en zeker niet om een exportgeschikt produkt te oogsten. Over het algemeen kunnen de tomatentelers tevreden zijn over het teeltresultaat. De kilo opbrengst is wat achter gebleven bij het vorig jaar, maar de prijzen waren aanzienlijk beter. Op het ogenblik is op verschillende bedrijven de kas al leeg gemaakt of zal men er spoedig aan beginnen. Er worden al maatregelen getrof fen om straks, in december, de aardbeien te kun nen planten. Verstandig is het om het klaar maken van de grond voor het nieuwe seizoen serieus te doen. Een groep van telers benut de weken waarin de kas „vrij" is, voor het trekken van witlof. Een vak apart, waarmee gemakkelijk brokken worden gemaakt, maar dat ook wel gunstige resul taten kan opleveren. Voorwaarde is dat er veel zorg aan wordt besteed en nauwlettend de ont wikkeling wordt gevolgd. Gezien de resultaten die in 1965 werden behaald met de teelt van aardbeien in kassen, mogen we verwachten dat de animo hiervoor in 1966 groot zal zijn. Het lijkt er op dat dit verantwoord is. Voor een juiste prijsvorming is noodzakelijk dat er voldoende ruim aanbod is. Gaandeweg wordt dat beter in onze provincie maar er zal toch nog een verdere toename van het aanbod moeten komen om de exporthandel volop de gelegenheid te geven hier hun aankopen te doen. De kasaardbeien van Zuid-Beveland en Wal cheren zijn dit voorjaar in hoofdzaak geveild bij de veiling in Kapelle-Biezelinge in welk gebied ook de teelt van dit produkt het grootst is. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer van kasaardbeien bij deze veiling 36.940 kg en de gemiddelde prijs was toen 4,40 per kg. Dit jaar bedroeg het aan bod 49.227 kg en de gemiddelde prijs was precies 1,per hg hoger dan het vorig jaar namelijk 5,40. Een alleszins gunstig resultaat dus. De kwestie van de teelt die moet volgen op de aardbeien speelt elk jaar weer een rol. Over het algemeen heeft men begrepen dat het verstandig is zoveel mogelijk een zelfde lijn te volgen bij het vaststellen van het teeltplan. Daarom zijn dit jaar overwegend de aardbeien gevolgd door toma ten. Weinig telers zijn hiervan afgeweken. Niet iedereen is even gelukkig met deze com binatie die het voor een groot deel moet hebben van mooi najaarsweer. Naar aanleiding hiervan vragen we ons af of het niet nuttig zou zijn te bekijken of de teelt van augurken na de aardbeien de moeite waard is. Elders in ons land en met name in het gebied rond Venlo maakt de teelt van augurken in kas sen grote opgang. In een vakblad lazen we zelfs over een gouden teelt. We kunnen de mogelijkheden van de teelt van kasaugurken hier niet gaan behandelen maar we meenden er toch goed aan te doen er de aandacht op te verstigen omdat het lijkt dat het U perspec tief biedt. In ieder geval zal het nuttig zijn er in de komende maanden een vergadering aan te wij den en een deskundige er over te laten spreken. We beseffen Jhet gevaar van verbrokkeling dat er schuilt in het aanbevelen van een nieuwe teelt maar wanneer er meer kansen in zitten dan in de teelt van tomaten dan is het toch alleszins de aan dacht waard. Dank zij het prachtige nazomerweer kunnen de werkzaamheden op de tuindersbedrijven zeer goede voortgang vinden. De fruitpluk schiet goed op en ook op het groenteteeltbedrijf loopt het alle maal van een leien dakje. Het is nu ook tijd geworden om te beginnen met het rooien van de knolselderij. Overwegend wordt dit produkt in Zeeland op contract geteeld. We vermoeden dat met de aflevering reeds be gonnen zal zijn. Het is nog vroeg in het jaar maar toch willen we reeds wijzen op het gevaar dat de knollen lopen bij lage temperaturen in de nacht. Ze kun nen beslist niet tegen vorst en er ontstaat zeer vlug schade. Opletten is de boodschap. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7