Afzetpool voor akkerbouwprodukten Wist V dat....? VRIJDAG 29 OKTOBCR 1965 1007 (Vervolg van 1ste pag.) De C.A.O.'s Land- en Tuinbouw voor de provincie Zeeland contractjaar 65— 66 ZOALS wij de vorige week reeds meldden is de C. A. O. Landbouw voor de provincie Zeeland '65'66 goedgekeurd en in druk verschenen. De C. A. O. Tuinbouw '65'66 was reeds eerder goedge keurd. Aan al onze leden-werkgevers, waarvan wij door middel van onze ledenlijsten konden nagaan dat zij vast dan wel los personeel in dienst hebben, werd be reids reeds een nieuwe C. A. O. land- dan wel tuin bouw toegezonden. Ieder jaar blijkt echter weer dat op de ledenlijsten niet altijd de kolom „Heeft het lid personeel in dienst" juist of volledig werd ingevuld. Het is voor onze werkgevers-leden van groot be lang over een recente C. A. O. te beschikken. Elk jaar hebben er veranderingen in de arbeidsvoorwaarden plaats waarvan hij op de hoogte dient te zijn, in het bijzonder betreffende de bijkomende arbeidsvoorwaar den. Ons overzicht van de belangrijkste gegevens uit de C. A. O.'s dat elk jaar eind april m ons blad wordt opgenomen, kan nooit volledig zijn. Het bestuur der Z. L. M. stelt daarom aan teder lid werkgever gratis een C. A. O. Land- en/of Tuinbouw beschikbaar. Maak dan ook gebruik van deze service. Mocht U dus nog geen nieuwe C. A. O. ontvangen en wel werknemers in dienst hebben, een briefkaartje aan de afdeling Werkgeversbelangen der Z. L. M., Landbouwhuis, Grote Markt 28 te Goes, onder ver melding of om de-C. A. O. Landbouw of de C. A. O. Tuinbouw verzocht wordt, en deze wordt U per om megaande toegezonden. B. Voorlopige oogstraming bruine, witte en veldbonen en consumptie-aardappelen HET C.B. S. heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming welke op 11 oktober 1965 is gehouden en waaraan wij het vol gende ontlenen: Van de bruine en witte bonen wordt de produk- tie geraamd op 6860 ton hetgeen 21 minder is dan verleden jaar. Deze daling moet geheel wor den toegeschreven aan het zeer lage rendement van 1890 kg ha (—26% t.o.v. verleden jaar en —12 t.o.v. het tienjaarlijkse gemiddelde). Ook van de veldbonen worden ongunstige oogst- resuitaten verwacht. De gemiddelde opbrengst per ha wordt geschat op 2320 kg 29 t.o.v. 1964 en 10% t.o.v. 1955/1964). Aangezien het areaal bovendien is ingekrompen tot nog geen 700 ha zal de totale produktie beneden de 1600 ton blijven (—37 t.o.v. 1964). De netto-produktie van consumptie-aardappe len (incl. poot- en voederaardappelen) werd be gin september voorlopig geschat op ruim 1.630.000 ton. De taxatie van 11 oktober j.l. komt iets hoger uit op 1.712.000 ton (1.251.000 ton klei- en 461.000 ton zand- en veenaardappelen)Er wordt ver wacht, dat uiteindelijk het gemiddelde rendement lager zal uitkomen dan verleden jaar, doch hoger dan het tienjaarlijkse gemiddelde. Deze gegevens hebben alleen betrekking op de te verwachten opbrengsten en heeft dus geen be trekking op de kwaliteit van de produkten. Suikerindustrie subsidieert onderzoek op bietecystenaaltje IJET dreigt de verkeerde kant op te gaan met de bieteinoeheid, veroorzaakt door het biete cystenaaltje. Dit geldt niet alleen voor het zuid westelijk kleigebied waar gebieden zijn die voor 4050 (van de onderzochte percelen) matig tot zwaar besmet zijn, maar ook voor elders. Aan gezien bestrijding alleen mogelijk is door goede vruchtwisseling, gebaseerd op grondonderzoek, heeft de gezamenlijke suikerindustrie besloten een belangrijke subsidie toe te kennen op de kosten van het cystenaaltjesonderzoek zoals dit door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek wordt verricht. Daardoor kost cystenaaltjesonderzoek (ook bij gecombineerd on derzoek) met ingang van heden slechts 5,per monster. Gezien het areaal suikerbieten (in 1965 ruim 90.000 ha) is de belangstelling voor onderzoek tot dusver klein te noemen. Jaarlijks worden slechts 4500 monsters op cystenaaltjes onderzocht. Moge lijk worden de schadebeelden van het bietecysten aaltje gemaskeerd door de relatief grote hoeveel heid regen van de laatste jaren, waardoor de bie ten weinig schade lijden. In droge jaren gaan de bladeren van de aangetaste bieten slap hangen (ook 's nachts). Voor een goede bestrijding achten deskundigen het noodzakelijk dat jaarlijks min stens 12.000 monsters op bietecystenaaltjes wor den onderzocht, dus een verdrievoudiging van de huidige aantallen. Wil men in Nederland met succes bieten blijven telen dan moeten de bieten- telers niet alleen aan onderzoek gaan doen maar vooral ook blijven doen en de adviezen volgen. Voor inlichtingen en opgaven kan men zich rechtstreeks wenden tot de assistenten van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek in uw gebied. In verband met deze maatregel zal het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom geen onderzoek op bietecystenaaltjes meer voor de praktijk verrichten. Wat is een pool? AOK de coöperaties zijn beslist niet traditioneel ingesteld. Ze hebben een uitgesproken valo risatie-opdracht voor hun leden. Een heel oude taak met toepassing van de nieuwste methoden. Ze houden wel degelijk in de gaten wat er aan de andere kant van de markt verandert. Valorisatie kan pas goed tot z'n recht komen als alle partijen er wel bij varen. Wij willen in het kader van dit artikel eens wat langer stil blijven staan bij de poolvorming van akkerbouwprodukten. Poolvor- ming is een afzetsysteem waarmee men inmiddels een meerjarige ervaring heeft opgedaan. Het be treft vooral de produkten tarwe, brouwgerst en erwten, terwijl aardappelen wat recenter in pool- verband afgezet worden. De vraag is thans: wat is nu eigenlijk een pool en wat kan er mee bereikt worden? Een pool ont staat als een groep telers besluit via hun afzet- coöperatie de oogst of een deel daarvan van een bepaald produkt voor gezamenlijke rekening af te zetten. De coöperaties op hun beurt poolen dan doorgaans weer via hun centrale Cebeco in landelijk verband. Regelmatig worden uit de pool hoeveelheden produkt verkocht. De afrekening met de deel nemende telers vindt plaats tegen de gemid delde prijs, die voor het gehele poolkwantum is gemaakt. De teler ontvangt dus niet de hoog ste prijs, maar ook niet de laagste. Bij indivi duele afzet kan hij soms een betere prijs ma ken, doch de kans op een lagere is zeker ook niet denkbeeldig. En vooral dit laatste wordt voorkomen in poolverband omdat er kwanta op verschillende momenten en daardoor tegen wisselende prijzen worden afgezet. Het poolen is een methode van gespreide afzet. Met pool verkoop meer uit de markt te halen TOCH is dit beslist niet de enige betekenis van de pool. Poolverkoop betekent ook dat de verkoopleiding over een bekend kwantum produkt beschikt. Daarmee kan men de markt aftasten en zo nodig direkt zaken doen. Er kan dus op ieder moment met de vragers onderhandeld worden, waardoor er uit de markt gehaald kan worden wat er op een bepaald moment in zit. Hoe groter het poolkwantum hoe ruimer de mogelijkheden. Bijvoorbeeld in het begin van de oogst. Poolafzet kan het gehele prijsniveau opdrukken zodat iedere verkoper hetzij direkt hetzij indirekt de voorde len van dit afzetsysteem plukt. Toch mag hieruit niet de conclusie getrokken worden dat de vraag zijde vanwege het poolen alleen maar een hogere prijs moet betalen. Integendeel het blijkt steeds meer dat de afnemers positief staan tegenover dez«e afzetmethode. Waarom? Wel, zij hebben er behoefte aan regelmatig grote partijen van uniforme kwaliteit te kunnen, kopen en deze op afroep te ontvangen. Het poolsysteem nu biedt hiertoe de gelegenheid en zo ontstaat er een zekere klantenbinding Groothandel en industrie weten dat ze regelma tig aanbod op de markt ontmoeten. Bovendien zijn ze verzekerd van een goede bewerking van het produkt en van een gelijkmatige kwaliteit. Het poolsysteem heeft voor hun aankooppolitiek, en grondstoffenaanvoer wezenlijk betekenis. Aktief verkoopbeleid pOOLEN is bovendien een voorbeeld van aan- bodbundeling, hetgeen voor beide zijden van de markt z'n voordelen heeft. De onderhandelings positie van de telers wordt via hun coöperatie groter. Daar komt bij, dat deze organisaties over een uitstekend opslag- en bewerkingsapparaat be schikken. De afnemers weten dit en daardoor groeit het vertrouwen. Groothandel en industrie kunnen hun beleid mede op een goed geoutilleerde voorliggende schakel baseren. Ook is er differen tiatie mogelijk en dan denken we aan het betrek ken van produkt uit een bepaalde streek en zelfs zoals bij aardappelen van bepaalde perce len. Vooral een nationale pool biedt vele moge lijkheden. Natuurlijk behoeft een pool niet gebonden te zijn aan een star verkooppatroon. De marktomstandig heden kunnen het noodzakelijk maken een soepel beleid te voeren. Hetgeen de praktijk metterdaad uitwijst. Overigens is het niet zo, dat een volledig gepoolde afzet tot 100 markt (prijs) beheersing zou leiden. Zelfs in het geval van een slechts theoretisch denkbare 100 poolverkoop blijft de vraag een moeilijk te berekenen faktor. Ons standpunt is, dat de teler met het poolen is ge diend. Om dit aan te tonen blijft een goede voor lichting van het grootste belang. Bovendien dwingt, de E. E. G. tot een grotere bundeling, waarbij het kwantiteitsaspekt nog aan betekenis zal winnen. Dit laatste betekent, dat de kwaliteitsconcurrentie groter wordt. Onze conclusie moet zijn, dat het poolsys- steem de aandacht van de telers verdient. Van zelfsprekend is het systeem voor verbetering vatbaar. Naarmate meer telers meedoen kun nen de voordelen beter tot hun recht komen. Valorisatie is niet een kwestie van woorden maar van daden. En van geloof in de kracht van het samen doen. Wie daarbij geen enkel risico durft te lopen leeft als ondernemer niet TN het ministerieel schrijven waarover we vorige week schreven, ook onze coöperaties worden i genoemd? In het ontwerp vennootschapsbelasting 1960 is hiervoor een regeling ontworpen die onze sympathie niet heeft. Het besluit Vennootschapsbelasting 1942 beschouwt in het algemeen winst uitdelingen van coöperaties als bedrijfskosten. Het ontwerp vennootschapsbelasting 1960 brengt hier een beperking, maar beperkt deze vrijstelling tot dat gedeelte van de wnistuitdelingen dat op ledentransacties is verdiend. Deze winst op leden transacties zou dan met behulp van een breuk wat. ruw worden bepaald. Een zeer moeilijk punt werd hier gevormd door de regeling van de prijscorrecties. We gaan hier aan nu voorbijdaar deze prijscorrecties volgens de ministeriële brief nu zullen kunnen vervallen. Er zal nu, als wet wordt wat in deze brief wordt genoemd, aan de leden der coöperaties een volle dige mogelijkheid tot verrekening worden toegekend voorzover zij inzake van de uitdelingen aan in komstenbelasting zijn onderworpen. Dit klinkt vriendelijk. T N de brief wordt verder opgemerkt: Uitgangspunt is hierbij dat de coöperatie op dezelfde wijze wordt belast als de naamloze „vennootschap, doch dat deze gelijke behandeling slechts tijdelijk is, in die zin dat de van de „coöperatie geheven belasting wordt verrekend bij de leden voorzover de winst van de coöpe ratie binnen korte tijd ter beschikking van de leden komt en bij hen met inkomstenbelasting „wordt belast". Wij citeren nog een zinsnede uit deze brief. Deze luidt: „dat de ondergetekenden voor de hiervoor geschetste nieuwe regeling uitgaan van een vrij- „wel volledige integratie van de bedrijven van de coöperatieve vereniging en van haar leden „berust op het nu eenmaal niet te loochenen feit dat die bedrijven in hoge mate met elkaar „samenhangen". QrflER constateren we met genoegen volledig begrip voor de positie van onze coöperatieve ver- enigingen. De bovenbedoelde verrekeningsm ogelijkheid zal worden beperkt tot uitdelingen di<& kort na het maken van de winst plaats vinden. Gedacht wordt aan een periode van acht maanden na afloop van het boekjaar. Er zijn in deze brief dus diverse punten die „ons wel liggenNatuurlijk is met het noemen en weer geven van enkele belangrijke punten de betekenis va n één en ander niet volledig uit de doeken gedaan maar we wilden onze lezers toch reeds op de be langrijke ministeriële brief attenderen. Zodra d<s precieze bedoeling van een en ander ons bekend is, hopen wij gelegenheid te v.xden hierop terug te komen. Vermelden wij tenslotte nog dat in deze brief ook nog een verlaging van het Successierecht wordt aangekondigd voor vererving tussen echtgenoten, waarbij geen grote vermogens zijn betrokken. U zult met ons eens zijn dat met belangstelling de nadere uitwerking moet worden afgewacht. MEUERS,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3