Van nabij en verre Afzetpool voor akkerbouwprodukten Ons commentaar VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 53e Jaargang No. 2803 Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland VAN NABIJ EN VERRE Een valorisatie-methode die de aandacht verdient Op tellen passen IN dit licht bezien is het niet zo verwonderlijk, dat de praktijk van het zakenleven naarstig naar oplossingen zoekt om op de wijzigingen in te haken. Daarbij wijkt ze dat wil zeggen de prak tijk nogal eens af van de theorie. En gaat men soms noodgedwongen tastenderwijs te werk om al doende een afzetmethode te stroomlijnen. Het is duidelijk, dat de initiatieven in de allereerste plaats van land- en tuinbouw zelf moeten uitgaan. Gebeurt dat niet dan zullen de overige schakels van het bedrijfsleven zich niet onbetuigd laten. Wij Frankering bij abonnement: Terneuzen DIJ het prachtige herfstweer van de laatste tijd zijn we al weer veel van de misère van de afgelopen zomer en het voorjaar vergeten. Er kan nu dan ook opgeschoten worden door de welhaast ideale omstan digheden voor bietenoogst en najaarswerkzaamheden. En dit gevoegd bij het feit, dat de sombere voorgevoe lens, die we deze zomer ten aanzien van verschillende produkten wel moesten hebben, gelukkig tenminste in doorsnee niet alle zijn bewaarheid, heeft het toch wel sombere gezicht van land- en tuinbouw doen opklaren. Er wordt nu hard gewerkt om da ontstane achter stand om te zetten in een voorsprong. Een ieder be seft dat ondanks het aanhoudende mooie weer de winter dichterbij komt. Een weersverandering kan dan wel eens een drastische omslag betekenen. Met de wintermaanden nadert tevens weer snel het vergaderseizoen. Vergaderen, goéd vergaderen is een belangrijke basis van onze organisatie. De snelle ont wikkelingen in eigen streek en provincie, zowel natio naal als internationaal, vragen om nader beraad om een gezamenlijk standpunt en een goede belangen behartiging. Immers zowel bij het uitbreidingsplan van de eig'm gemeente als het „Europees'' standpunt van de heer De Gaulle zijn we soms pijnlijk nauw betrokken. Ook de veranderingen binnen onze bedrijfstak vragen sterk onze aandacht. Want deze veranderingen vergen aanpassingen van de ondernemer en zijn organisatie. Het recente ver leden der laatste 20 jaar met zijn geweldige omscha kelingen, zowel op technisch als economisch terrein geven hier goede voorbeelden van. IUIST bij deze wel zeer snelle en vaak diep ingrij- pende veranderingen, die in onze bedrijfstak in geheel Zeeland in de na oorlogse periode hebban plaats gevonden zijn wij sterk bepaald nu binnen kort, met het beëindigen van het voorzitterschap van Ir. M. A. Geuze, een twintigjarige periode zal worden afgesloten. Het bestuur der Z. L. M. besloot n.l. reeds geruime tijd geleden om ter gelegenheid van het afscheid van de heer Geuze een boekwerk te doen samenstellesi over /omland gedurende de laatste 20 jaar. Dit boek werk dat nu dus in voorbereiding is zal verschijnen op 9 december a.s., de dag waarop tijdens de Alge mene Vergadering te Goes de heer Geuze afscheid neemt. Wie, zoals wij, voorlopig hebben kunnen kennis nemen van de tekst en het fotomateriaal dat het boek zal gaan vormen, wordt geboeid door het beeld van nabij en verre dat wordt gegeven van land- en tuin bouw en de recente historie van geheel onze pro vincie. Een historie gemarkeerd door het na oorlogs her stel, de ramp en het begin van het Deltatijdperk. Ook voor de Zeeuwse land- en tuinbouw hebben deze gebeurtenissen de ontwikkelingen bepaald. Het boek is dan ook een reportage van schokken, veranderingen en aanpassingen in onze sector Een reportage over 20 jaar, waarin veel is gebeurd maar ook veel is gedaan en waarbij het gezicht van land en tuinbouw radicaal is veranderd door mechanisatie en rationalisatie. Het boek „Van Nabij en Verre" dat op 9 december door de Z. L. M. zal worden uitgegeven is een bij zonder boeiend beeld van een bijzonder tijdvak voor Zeeland, de Zeeuwse landbouw en de Z. L. M. In deze periode heeft de Z. L. M. meegedacht en meegewerkt onder leiding van voorzitter Geuze, die op dit recente verleden zo duidelijk zijn deskundig stempel heeft gezet. Pr. Zo wordt het uiterlijk van het boek „Van nabij en verre" dat de Z. L. M. ter gelegenheid van het afscheid van Ir. M. A. Geuze als Algemeen Voor zitter der Z. L. M. zal uitgeven. Dit boek dat de ontwikkelingen van Zeeland en de Zeeuwse land- en tuinbouw gedurende de periode 19441965 schetst zal verschijnen op 9 december, de dag waarop Ir. M. A. Geuze afscheid neemt. Volgende week zal in ons blad een folder worden ingesloten, waarbij de abonnees van ons blad (de leden en begunstigers der Z.L. M.) de mogelijk heid wordt geboden om bij voorintekening dit bijzonder boekwerk te bestellen. Drs. J. DIJKGRAAF, secretaris L. C. C. - Goes DE valorisatiekreet, die enkele jaren geleden sterk opgang deed, is weer een beetje verklonken. Het was een nogal algemene kreet, waar velen niet goed raad mee wisten. Er werd onder meer een kommissie voor inge steld, die thans een eindrapport in de maak heeft. De term valorisatie heeft te maken met het tot waarde brengen van de produkten. Met de prijsvorming van land- en tuinbouwprodukten. Valorisatie zou moeten leiden tot betere prijzen. Maar dat niet alleen. Ook de gehele marktstruktuur en de hoogte van het prijsniveau zouden door valorisatie-methoden in voor boer en tuinder gunstige zin beïnvloed moeten worden. En dan denken we mede aan de horizontale en verticale integratie en de kontraktteelt. Begrippen waarmee we inmiddels min of meer vertrouwd zijn geraakt. Natuurlijk is valorisatie niet nieuw. Al zolang er gemarkt wordt proberen aanbieders zo goed mogelijke prijzen te bedingen. Is het niet individueel, dan gezamenlijk. Van dit laatste zijn de coöperaties reeds lang bestaande voor beelden. Nieuwe oplossingen zoals producentenverenigingen ten spijt. Het nieuwe vloeit vooral voort uit het feit, dat de marktverhoudingen zich de laatste jaren zo heel sterk wijzigen. Hierbij denken we aan de concentratie van de vraag, waardoor steeds minder vragers op de markten van landbouw- produkten opereren. We noemen met name produkten als tarwe en brouw- gerst waar weinig grote vragers sterke tegenpoolen zijn voor een nog altijd tamelijk versnipperd aanbod. Maar het is niet alleen een kwestie van schaal vergroting bij de industrie. Ook de veredeling van land- en tuinbouwproduk ten schrijdt voort. Dat betekent nieuwe vragers, hoewel gering in aantal. Ze stellen andere eisen aan de grondstof, die ze verwerken. Daardoor krijgt het valorisatieprobleem weer nieuwe aspekten. Verder mogen we in dit verband wijzen op de schaalvergroting van de afzetmarkten. De E.E.G. zal sterk ruim telijk werken, waardoor er bij de afzet, lees valorisatie, nieuwe verhoudingen gaan ontstaan. kunnen ze geen ongelijk geven. Tenslotte voeren zij hun eigen strijd om het bestaan. De mammoet- bedrijven voor de produktie van varkens, pluimvee en eieren opgezet door de industrie mogen ons niet sympathiek zijn, ze zijn in ieder geval goed ver klaarbaar. Wij moeten als land- en tuinbouw zelf op onze tellen passen als we tenminste niet willen dat andere schakels uit de bedrijfskolom onze pro- duktie-taken overnemen. Daarbij is het van groot belang ons af te vragen welke wensen onze af nemers hebben. (Zie verder pag. 1007|>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1