Waarom bleef ik niet op het ouderlijk bedrijf? 1023 P. J. G. Wat weet je van politiek FRUITBEOORDELINGSWEDSTRIJD Jongerenaktiviteiten Streek West Zeeuws-V laanderen op bezoek in Frankrijk VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 (ii) JJET is de bedoeling van de redaktie om aan bovenstaand onderwerp een korte serie artikelen te wijden. Als eer ste heeft Roelof Smid, voormalig sekretaris van de afdeling Goes, enkele weken geleden zijn gedachten hierover :in de Plattèlandsjeugd gezet. De volgende, die zich hiertoe bereid verklaarde, was Jan Luteijn uit Nisse, lid van de afdeling 's-Heer Abtskerke Nisse. Jan gaf er de voorkeur aan dit in de vorm van een vraaggesprek te doen. Hieronder volgt een samenvatting van het interview. Andere leden, die ook met deze kwestie te maken hebben, nodigen wij uit in een kort artikel hun zienswijze uiteen te zetten. RED. BEDRIJF EN GEZIN Het ouderlijk bedrijf van Luteijn is 34 ha groot, waarvan 25 ha akkerbouw, 4 ha boomgaard (2- jarig) en nog 4 ha weiland, waarop mestvee wordt gehouden. Afwatering en verkaveling zijn matig, doch steken gunstig af bij de omgeving (de Poel). Het gezin telt 5 kinderen, 4 jongens en 1 meisje. IETS ANDERS GAAN DOEN JAN besefte reeds op zijn 16e jaar dat er moge- lijk voor hem geen plaats zou zijn op het be drijf. Hij heeft dan ook, daarmee rekening houdend, na de Mulo-B, de H.L.S.-opleiding gekozen i.p.v. de R. M. S. Het is logisch dat een H. L. S.-diplo- ma bij een sollicitatie hoger wordt aangeslagen dan dat van de R. M. L. S. Als je er zeker van bent, dat je later het bedrijf van je vader overneemt, is een R. M. L. S.-opleiding, plus natuurlijk de nodige cursussen wel voldoende. Maar als je toch veel voor de landbouw voelt, maar misschien geen boer kunt worden op het ouderlijk bedrijf, is het altijd aanbevelenswaardig om de H. L. S. te bezoeken, of, maar dat is zeker niet voor iedereen weggelegd, de Landbouwhogeschool te Wageningen. Het was in dit geval vanzelfsprekend dat een broer van Jan, die reeds vroeg veel voor het be drijf voelde en er was blijven werken na zijn R. M. L. S.-opleiding, opvolger zou worden. NA DE MILITAIRE DIENST Toen hij uit dienst kwam is Jan direct werk gaan zoeken. Hij vond dat op een kweekbedrijf, op de afdéling zaadonderzoek. Het was wel leuk werk maar 'twas hoofdzakelijk binnenshuis en dat lag hem niet zo. Desondanks heeft hij in die tijd nog veeï bijgeleerd, zo bijv. een cursus van het Neder lands Instituut voor Bedrijfsefficientie, en natuur lijk door zijn werk een heleboel ervaring opgedaan. Zolang je nog niet zeker weet wat je later zult doen of worden, is het volgen van allerlei cursussen zeer aan te bevelen. Het is nooit weggegooid geld of verloren tijd. Nadat Jan weggegaan was bij het kweekbedrijf is hij, en dat is inderdaad „buiten"werk, in de Z.O. F'evöpolder gaan Werken. Hij is toen in dienst ge komen van de Rijksdienst IJsselmeerpolders. Hij is eigenlijk naar de Flevopolder gegaan om eens te kijken welke mogelijkheden daar voor hem »ijn. En hij is nu, na een half jaar, tot de conclusie gekomen dat er voor hem en voor vele andere boerenzoons vele mogelijkheden zijn in de polders. Hier volgen enkele voorbeelden: een bedrijf pachten in vaste dienst bij de Rijksdienst IJsselmeer polders (promotiekansen tot ploegbaas en op zichter) bedrijfsleider op een staatsbedrijf bij de voorlichtingsdienst van genoemde Rijks dienst bij de proefvelddienst (proeven met drainage, vruchtwisseling, ontwatering enz.) bij de landindeling (planning, kavelvorm, ka velgrootte, bebossing e.d.) Er zijn natuurlijk nog vele andere mogelijkheden om als boerenzoon in de Flevopolder een werkkring te vinden. Dit zijn dus voorbeelden van wat je zou kunnen gaan doen. Maar nu is er ook, volgens Jan, iets wat je niet moet doen BLIJF NIET THUIS ALS er, waar we dus steeds van uitgaan, thuis geen plaats is als boer, blijf dan ook in geen geval thuis Ga zo vroeg mogelijk, na het kiezen van een zo hoog mogelijke opleiding, ergens anders werken, en wel om twee redenen: 1. Je kunt later bij het zoeken van een nieuwe baan een werkgever als referentie opgeven. Het is gunstiger om een vreemde als referen tie op te geven dan je eigen vader; 2. Je zult, als je voor het eerst een baan zoekt, heel vaak moeten beginnen met een laag sala ris. Het is toch logisch dat je, 22 jaar oud en ongehuwd, beter met een laag salaris uit komt dan wanneer je 28 jaar oud en gehuwd bent. STEUN OF HULP Jan heeft eigenlijk nooit steun, hulp of advies gekregen van iets of iemand om een juiste werk- een gemis voelt antwoordt Jan dat er eigenlijk kring te vinden. Als ik hem vraag of hij dat als zo'n persoon, bureau of instantie zou moeten zijn. Dus een beroepsvoorlichter, gespecialiseerd voor werkzoekenden die de landbouw verlaten, een per soon die nauwe contacten heeft met het aan de landbouw verwante bedrijfsleven (de industrieën, de afzetorganisaties, coöperaties e.d.). Welke or ganisatie of instantie daarvoor zou kunnen zorgen laten we hier in 't midden. Ik dank Jan hartelijk voor zijn medewerking en wens hem een goede toekomst toe. A. LINDENBERGH. Voorzitter redaktieraad. ALS je bovenstaande vraag voorgelegd krijgt, zeg n dan niet meteen, dat politiek je niet interesseert omdat het ingewikkeld is, of één pot nat, of onbe langrijk! Laat ons er tegenover stellen, dat het poli tieke bedrijf een boeiend bedrijf is, waarmee boven dien iedere Nederlander direkt te maken heeft. Ook alle plattelands jongeren zullen, nu of in de nabije toekomst, hun keus moeten bepalen. Bij de ver kiezingen van de Tweede Kamer of van de Gemeente raden is het noodzakelijk, dat iedere kiesgerechtigde een bewust oordeel heeft over de wijze waarop het land, de provincie en de gemeente geregeerd moet worden. Iemand die op een bepaalde partij stemt bij voorbeeld omdat de lijstaanvoerder zo'n aardig ge zicht heeft, dient daarmee lang niet altijd de belan gen van het land en dus van zichzelf VOORLICHTINGSMIDDAG Om alle plattelandsjongeren in de gelegenheid te stellen om in eigen kring kennis te maken met de doelstellingen van en de raakpunten en verschillen tussen politieke partijen, organiseert het Prov. Be stuur op ZATERDAG 13 NOVEMBER a.s. in Goes een voorlichtingsmiddag. Hier zullen afgevaardigden van de in de Provinciale Staten van Zeeland vertegen woordigde partijen hun politieke gedachten weer geven, waarna zij in forumverband vragen van het publiek zullen beantwoorden. Alle betrokken oartijen hebben hun medewerking reeds toegezegd. Van de deelnemende heren zijn er vier fraktievoorzitter van hun partij. Als voorzitter zal optreden de Edelacht bare Heer Th. H. de Meester, burgemeester van West- kapelle. Wij hopen, dat vele leden het belang van deze middag inzien, komen luisteren en vragen stellen. Op ZATERDAG 6 NOVEMBER wordt in de vei» ling te Goes een FRUITBEOORDELINGSWED STRIJD gehouden. Aanvang 2.00 n.m. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door 3 Landbouw Jongeren Organisaties in Zeeland. Aan de deelnemers zal een aantal appel- en pererassen worden voorgelegd ter herkenning, tevens zal een aantal ziektebeelden op vrucht en tak herkend moeten worden. Alle jongeren die belangstelling hebben voor de fruitteelt of er in werkzaam zijn, kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. HERFSTBAL WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 6 november zal de Streek W. Zeeuws- Vlaanderen in hotel „Victory", Markt te Oostburg, het Herfstbal houden, met medewerking van „The Everly Stars". Aanvang 20 uur, entree 2,per persoon. Alle P. J. G. -ers zijn welkom. DANSAVOND AFDELING GOES Eveneens op zaterdag 6 november organiseert de Afdeling Goes de eerste dansavond in het seizoen, i» „De Caisson" te Biezelinge. Aanvang 20 uur. De dans muziek wordt verzorgd door het kwintet Jo Stokman. QP uitnodiging van de groep Franse jongeren die het vorige jaar een bezoek aan onze streek heeft gebracht zijn in de maand september 18 jongens en meisjes uit onze streek een week lang te gast geweest bij deze Franse jongeren. Het dorp waarin de jongens wonen St. Berain sous Sanvignes is gelegen in het departement Saöne et Loire, ruim 250 km beneden Parijs. De plaats ligt net aan de rand van de Marvan, een wijnstreek waar de Bourgogne vandaan komt. Onze groep heeft een zeer uitgebreid programma aangeboden gekregen, zowel toeristisch als leer zaam. Per trein zijn we naar Frankrijk gereisd en bij onze aankomst werden we door de gehele Fran se club opgewacht op het station waarna we door de burgemeester werden begroet en ons een diner werd aangeboden. De volgende dag werd per autobus een bezoek aan de omgeving gebracht waarbij o.a. Autun met zijn prachtige kathedraal en ruïnes uit de Romeinse tijd werd bezichtigd. volgende 2 dagen werden door de gastheren afzonderlijk verzorgd, waarbij we o.a. modelboer derijen, een K. I.-station, en de meisjes bovendien een pottenbakkerij bezochten, terwijl enke le jongens mee op jacht zijn geweest. Gezamenlijk werd daarna weer een bezoek gebracht aan Cha- Ion en Buxy waar we de wijngaarden en wijnkelders bekeken en de wijn proefden. De andere da gen werd nog een bezoek aan een grote tractor fabriek en ijzergieterij gebracht terwijl we op een ochtend reeds om 6 uur moesten vertrekken naar een veemarkt om de daar aanwezige dieren te bekijken. Ze hebben daar oen specifiek vleesras, de Charolais, welk ras zeer jeel en goed vlees geeft. Aangezien de gastvrijheid in Frankrijk zeer groot is, zijn we natuurlijk vele avonden bij andere fami lies op bezoek geweest. We zijn onze Franse gastheren zeer dankbaar voor de schitterende en leerzame week die we bij hen hebben mogen doorbrengen. Ik zou willen besluiten met de andere afdelingen sterk aan te raden ook eens aan zo n uitwis seling mee te doen, daar hieraan naar onze mening nog veel te weinig wordt gedaan en zoiets toch zeer belangrijk is voor je verdere ontwikkeling in onze huidige maatschappij. A. RISSEEUW, vice-voorz. W. Z.-Vl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19