BIJ DE BOERDERIJ 1014 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD EEN praktische verlichting in en rond de boerderij moet ongetwijfeld tot één Aan de gereedschappen van de tegenwoordig niet geringe bedrijfsuit■rusting gerekend worden. Door immers de bedrijfsge bouwen doelmatig, modern en praktisch te verlichten kunnende vele werkzaamheden 's avonds, even tueel 's nachts en ook in de zeer vroege ochtenduren sneller, gemakkelijker en veiliger worden ver richt. Goed licht op «Ie boerderij moet men zien als een waardevolle hulp. If et werk op een bedrijf omvat immers niet alleen werkzaamheden binnen de gebouwen, zoals melken, biggen verzorgen enz. Het strekt zich ook daarbuiten uit en wanneer de natuur ons in herfst en winter bedeelt met maar weinig uren daglicht, is een goede verlichting rondom en tussen de gebouwen een onmisbare hulp voor een goede bedrijfsvoering. Door een efficiënte buitenverlichting kan daarmee op het erf normaal gewerkt worden zonder kans op ongelukken en schade. Het is vrijwel onmogelijk wenken voor de verlichting te geven die voor elke boerderij zouden opgaan. De situatie ter plaatse, de duur v an het gebruik enz. moeten bepalen welk soort licht en hoeveel lampen voor een bepaald geval nodig zijn. Dit kan het beste met een installateur ter plaatse worden bekeken. Want de wijze waarop deze buitenverlichting moet worden aangebracht, is afhankelijk van de situatie v an de gebouwen. De lichtpunten moeten „strategisch" over het complex worden verdeeld. Voor het hier beoogde doel kan men, gezien licht technische, economische eigenschappen en om rede nen van een goede kleurweergave kiezen tussen kwiklanipen en gloeilampen. Om een weloverwogen keuze mogelijk te maken worden in dit artikel de voornaamste kenmerken van beide typen lichtbronnen besproken, zodat men bij aanschaf of wijziging van een buitenverlichting weet waarover men het heeft en welk soort lampen en armaturen het meeste profijt oplevert voor een goede gang van zaken op het bedrijf. Kwiklampen in verbeterde uitvoering ALLEREERST de kwiklampen, dit zijn gasont- ladingslampen, bestaande uit een ballon met een inwendig ontladingsbuisje. Na het ontsteken ontstaat een kwikdamp, waarin de ontlading en lichtopwek- king plaatsvindt. In de loop van de jaren zijn er een aantal typen ontwikkeld, te weten de HP-, de HPL-, de HPL-R- en de MLL-lamp. Het licht van de eerstgenoemde, de HP-lamp, is blauwachtig wit, waarbij kleuren zeer slecht te zien zijn. Voor terreinverlichting bij boerderijen is ze in feite dan ook niet geschikt. Dat wij haar echter het eerst noemen ligt aan het feit dat deze lamp het oud ste in de serie was en omdat het principe van de licht- Persglaslamp, type „spot". Verkrijgbaar voor 100 wt 150 Watt. De levensduur van persglaslampen bedraagt ca. 1500 brand uren. opwekking bij de latere typen hetzelfde is. De gas ontlading komt tot stand in het genoemde inwendige buisje. Dit is 5 cm lang en heeft een dikke wand van kwartsglas. Dit buisje, dat bestand is tegen de hoge temperaturen en de druk die in de ontlading op treedt, is gemonteerd in een ballon van een soortge lijke vorm als de normale gloeilamp. Deze is gevuld met stikstof, wat onder meer tot doel heeft de over tollige warmte af te voeren. De HPL-lamp is een verbeterde uitgave van de HP-lamp met als voornaamste eigenschap een veel betere kleurweergave. Voor het hier beoogde doel is dit in feite de meest geschikte kwiklamp. De buiten ballon is aan de binnenzijde voorzien van een fluores cerende poederlaag welke het uitgezonden licht door een bepaalde samenstelling naar het rood toe corri geert. Dit heeft tot gevolg een aanzienlijk betere kleur weergave dan bij de HP-lampen. Ze vindt dan ook een ruimtetoepassing als lichtbron voor buitenver lichting, zoals straat- en terreinverlichting, maar ook in grote loodsen en hallen. De levensduur van deze lampen bedraagt gemiddeld 4.000 branduren met een lichtterugval van circa 15 gedurende deze tijd. Ze kunnen in alle brandstanden worden toegepast. De ballonvorm is enigszins peerachtig. Ze wordt ver vaardigd voor 50, 80, 125, 250, 400, 700 en 1000 W. Voor het ontsteken van de lampen is, net als bij de HP-typen, een voorschakelapparaat nodig. Bescherming en verblinding UOOR een goede buitenverlichting zijn, niet alleen als bescherming voor de lamp, maar ook om verblinding en hinder te voorkomen, armaturen nodig. De voorkeur daarbij gaat uit naar z.g. breedstraal- armaturen, die in de voornaamste kijkrichting een lage helderheid vertonen. Er zijn ook diepstraat- en schortarmaturen; de eer ste zijn geheel van metaal, de tweede gedeeltelijk, met nog een extra afschermende brede ring van melk kleurig glas of kunststof (acrylaat). De HPL-R-kwiklampen hebben eenzelfde ontla dingsbuisje als de HPL-lampen en hebben ook een voorschakelapparaat nodig om te ontsteken. De bal lonvorm is echter geheel afwijkend. De brede boven zijde is voorzien van een inwendige spiegelreflector met daarop r og een laag flourescentiepoeder. Door deze laag wordt het in de uitstraling aanwezige ge deelte ultraviolet, evenals bij de HPL-lampen, voor namelijk in rode straling omgezet, waardoor een zeer redelijke kleurweergave wordt bereikt. De uitgezon- Toepassing persgl "amp in houder (DV 16) tegen de gevel erf, achter de woning. De persglaslamp, type „flood" heeft een gefacet- teerde deksel, waardoor het licht in een brede bundel wordt uitgestraald. Ook verkrijgbaar in 100 of 150 W .tt uitvoering. De foto laat een pers glaslamp 150 Watt zien in een eenvoudige druip- waterdiehte en aanrakingsveilige lamphouder met stalen montagebeugel. Het lamphouderhuis van deze lamphouder (DV 16) is van zwart asbest „Philite". Tussen lamp en lamphouderhuis wordt een afdichtingsring van siliconrubber geklemd. den lichtstroom wordt naar beneden gereflecteerd, waardoor deze in haar geheel gericht is naar die plaatsen -waar het licht het meest gewenst is: het werkvlak. De vorm van de reflector is zodanig dat over een groot oppervlak een zeer gelijkmatige ver lichting wordt verkregen. De onderzijde van de bal lon is inwendig gesatineerd. Voor binnenverlichting heeft de inwendige reflector het voordeel dat op de lamp vallend stof en vuil geen invloed uitoefent op de lichtstroom. Voor stoffige ruimten dus een groot plus punt. De levensduur van de HPL-R-lamp bedraagt ook circa 4.000 branduren met gedurende deze tiid een lichtterugval van circa 20 Ze kunnen in alle brandstanden worden toegepast. weer van k daarn kwikl wordt J zot he i Preed voorz: Dit ai 125 V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 10