997 VRIJDAG 22 OKTOBF.R 19-35 noogstdemonstratie in de de achtste nationale bietenoogstdemonstratie groots evenement. In de eerste plaats omdat als volledig machinaal gedunde bieten moes- vas het geheel tot in de perfektie georganiseerd, zo waren de weersomstandigheden zodanig fraai dat weer. was groot; ca 5.000 personen bezochten de demon- 'cele honderden buitenlanders, afkomstig uit vele napolder gehele rooier en verzamelbak op en om een trekker gebouwd (hier een MF 35). Een zelfrijdende machine met één (stuur)wiel aan de voorzijde en twee trekkerwielen achter. De bakiphoud bedraagt volgens opgave 214 ton. Op de demonstratie was de machine uitgerust met oppel-lichtwielen. Al naar omstandigheden kunnen in plaats hiervan ook rooischaren wor den gemonteerd. Het Deense systeem voor bietenrooien werd getoond door de Mads Amby Kombinatie en de Stegsted kombinatie. Bij beide systemen wordt het loof verwijderd met een maaikneuzer. Achter de kneuzer bevindt zich een twee- rijige kopper. Daarna volgt de tweerijige rooimachine die de bieten afvoert naar een meerijdende wagen. In vergelijking met rooiers met verzamelbak valt op dat voor dit systeem aanzienlijk meer materiaal en personeel nodig is. Daartegenover staan geen grote voordelen, hoewel het systeem, vooral op lichtere gronden zijn bruikbaarheid heeft bewezen. Vele bezoekers had den verwacht dat de Volvo-rooier op deze demonstratie zou verschijnen met een verbeterde kopapparatuur. Dat was echter niet het geval. De be langstelling voor deze machine was er evenwel niet minder om. In kombi natie met de Volvo-rooier werden de bieten geladen met een Hilleshög op lader. Daarbij werden zowel verse als vooraf gerooide bieten geladen. "r BAV-kipwagen met automatisch bediende achterklep. De nieuwe Schmotzer rooimachine type BK 400 met o.m. een grotere verzamelbak van 2 ton. WAARNEMINGEN EN RESULTATEN TIJDENS de demonstratie zijn uitvoerige waarnemingen verricht. Vooi zover het cijfermateriaal zich hiervoor leende en reeds uitgewerkt kon worden, werden de resultaten van de eerste dag op de tweede dag bekend gemaakt. Hiervoor was een groot bord opgericht met gegevens van de mor gen- en de middagdemonstratie. Deze gegevens zijn nog niet volledig; ook de resultaten van de tweede dag zijn nodig voor een goede beoordeling. Nadat de tabellen zijn samengesteld zullen ze in dit blad worden gepubli ceerd. Uit de resultaten van de eerste dag blijkt wel dat er dikwijls sprake is van een niet onbelangrijk verschil tussen handwerk- en machinaal gedunde bieten. Anderzijds komen ook opvallend kleine verschillen voor. Verder blijken sommige éénrijige machines een grote oppervlakte-kapaciteit te heb ben. Te zijner tijd zal over alle verzamelde gegevens een uitvoerig verslag verschijnen. In dit stadium kunnen we daar beslist niet op vooruitlopen. Interessant was dat het eindverslag van de voorjaarsdemonstratie juist op tijd gereed was, zodat het op het terrein verkrijgbaar was. Immers, deze oogstdemonstratie was een vervolg op de grote voorjaarsdemonstratie die dit jaar op dezelfde terreinen was georganiseerd. WAGENS EN TRANSPORT I\OOR verschillende firma's werd deelgenomen met loswagens en kip- wagens. Deze waren ingeschakeld voor het transport en het lossen van de gerooide bieten. Bij de z.g. zelflossende wagens zagen we die van Schuitemaker, J.F., Standard, de Lignie, Miedema en Post Kampen. Beide laatste waren uitgevoerd met een losdoek, waarbij Miedema het frontlos systeem toepaste (aftakas) en Post Kampen achterwaarts loste met een opsteekmotor. Hydraulische kipwagens waren van de Lignie, Miedema, Spijkstaal, B.A.V. en Vandenende. Bijzondere typen hierbij waren o.m. de B.A.V. hoogkopper, de 6 tons Miedema wagen met tandemas en hefinrichting voor het achter schot en een B.A.V. met automatisch bediend achterschot. Beide tweewielige Miedema wagens waren bovendien uitgerust met een hydraulisch bedienbare steunvoet aan de voorzijde. Voor het gehele transport waren ca. 40 wagens en trekkers ingeschakeld, waarvan ongeveer de helft afkomstig was van de Kon. Maatschap „De Wil- helminapolder". Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat een M.F. trekker aan wezig was met de mogelijkheid van gewichtsoverdracht vanaf een vier wielige wagen; dat een trekker was uitgerust met Howi antislipwielen en dat in de onmiddellijke nabijheid van het demonstratieperceel één trekker chauffeur drie trekkers met kultivatoren bediende volgens een Engels systeem van meervoudige bediening van trekkers. WAARDEVOLLE DEMONSTRATIE IIET geheel kan als een zeer geslaagde demonstratie worden aangemerkt. Misschien was het weer te mooi voor een bietenrooidemonstratie. Daar staat echter tegenover dat de grote mate van uniformiteit, wel van grond als gewas, ongetwijfeld een goede basis is geweest voor vergelijking. Daarbij dient men steeds te bedenken dat iedere demonstratie tot op zekere hoogte een momentopname is. Overigens is in de praktijk terecht een sterke ten dens aanwezig om de dagen met goed werkweer beter te benutten. Met spanning wachten we dan ook op de gegevens die thans nog in be werking zijn. We hopen mede daaruit de konklusies te kunnen trekken die van belang zijn voor de machinale bietenoogst in het algemeen en voor de oogst van volledig machinaal gedunde bieten in het bijzonder.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9