996 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De grote landelijke bieten Op 12 en 13 oktober 1965 werd in de Wilhelminapolder d gehouden. Om verschillende redenen was dit een bijzonder c de deelnemende oogstmachines zowel handwerk gedunde a ten rooien, hetgeen zeker een primeur war. Verder was het dat een 'vlot verloop gewaarborgd was. Bovendien waren bijna gesproken kon worden van bieten rooien bij zomers De belangstelling voor deze unieke demonstratie was grc stratievelden. Onder de bezoekers bevonden, zich enkele hoi Europese landen. Wilhelmin EEN UNIEKE DEMONSTRATIE AAN deze demonstratie was een geheel nieuw aspekt verbonden. Naast het bekende karakter van een bietenrooidemonstratie, n.l. het oogsten van suikerbieten met verschillende merken en typen rooimachines, moesten de deelnemende machines hier ook een volledig machinaal gedund bieten gewas rooien. Daartoe waren twee „soorten gewassen-' geteeld. Een oppervlakte van ca. 10 ha bieten was normaal in handwerk opeen- gezet. terwijl eenzelfde oppervlakte volledig machinaal was gedund. Op laatstgenoemd perceel was tijdens de internationale voorjaarsdemon stratie het gewas machinaal gedund. De eindstand varieerde hierop van 11.0 tot 12,9 bbd. (88.000 tot 1Ö3.000 plantplaatsen per ha). Op beide dagen werd 's morgens het handwerk gedunde gewas gerooid en s middags in het machinaal gedunde gewas. In zijn nabeschouwing zei ir. P. W. Bakker Arkema om. „dat de rooimachines van 1965 een bieten gewas van 1970 moesten rooien. Voor dit eksamen zijn enkele machines ge zakt Zij voldeden niet aan de hogere, maar nog wel redelijke eisen, die het oogsten van machinaal gedunde bieten stelt". Het geheel was georganiseerd door: de Nederlandse Suikerindustrie: het Landbouwschap; het Rijkslandbouwkonsulentschap voor de Zeeuwse eilanden: het Instituut voor Rationele Suikerproduktie; het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie; de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „West Zuid-Beveland"; de Rijkslandbouwkonsulentschappen voor Landbouwwerktuigen en Arbeidsvraagstukken de Europese Bietentelers Vereniging (C.I.B.E.). DE ROOIMACHINES AAN deze demonstratie werd deelgenomen door 12 bietenrooimachines. De meeste daarvan waren voorzien van een verzamelbak en bovendien éénrijig (Schmotzer, Rational, Kleine, Vicon, Stoll, Rustica, Eicher, Peter Standen); enkele tweerijige z.g. wagenrooiers (Stegsted, Mads Amby); een éénrijige wagenrooier (Catchpole) en de zesrijige Volvo. De wel aangemelde tweerijige machines Duplex en Rübenhamster lieten beide verstek gaan. Van vrijwel alle machines waren de nieuwste typen aanwezig. Gelukkig kon worden gekonstateerd dat men voor deze demonstratie veelal gerou tineerd personeel beschikbaar had voor het werken met deze machines. Dit moet als zeer waardevol worden aangemerkt, omdat de resultaten van een machine in sterke mate bepaald worden door de bekwaamheid van de persoon die de machine bedient. Uit het vele wat over de rooimachines geschreven zou kunnen worden, doen we voorhands slechts enkele grepen. ftENRIJIGE MACHINES MET VERZAMELBAK AL deze machines werden volledig door één man bediend. Dit is bijzon der aantrekkelijk zowel voor de boer als de loonwerker. De inhoud De zelfrijdende Peter Standen Solobeet rooimachine met verzamelbak van 2/ ton. Het lossen van de verzamelbak van de Eicher rooimachine. De bak wordt voorwaarts hydraulisch gekipt en gelost in een gereedstaande wagen. Als machinaal gedunde bieten machinaal zijn gekopt, zien ze er ze uit. van de verzamelbakken wordt groter gemaakt waardoor een grotere rijlengte per vulling gerooid kan worden. Schmotzer toonde het nieuwe type BK 400 met een bakinhoud wan 2000 kg, een elektromagnetische bediening van de hydraulische installatie en een traploze hoogte-instelling van de zelflossende bunker met losband. De Kleine werkte met een loofklapper op de machine, zodat de koppen werden verzameld en de bladmassa over het land werd verspreid. Een systeem dat op akkerbouwbedrijven nogal wat opgang maakt. Vicon demonstreerde het type met frontafvoer en verzamelbak op de trekker. Deze machine was voorzien van de nieuwe zijkorf hetgeen zeer goed funktioneerde. De Stoll was uitgerust met de aangedreven zelfzoe kende lichtscharen. In vele gevallen blijkt dit een aantrekkelijke verbetering te zijn. Geheel nieuw waren de Eicher en de Peter Standen Solobeet. De Eicher-rooier is gebouwd op een werktuigdrager van hetzelfde merk (40 pk), zodat eigenlijk een zelfrijdende rooimachine ontstaat. Het geheel is kompakt gebouwd. Opvallend was de rustige werking van de machine en de kennelijk gemakkelijke bediening. Bepaald spektaculair was de Solobeet van Peter Standen. Hierbij is de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 8