TUINBOUWKLANKEN kalktekort in Nederland 2.000.000 ton DOLOKAL KKOLSELDERIE VRIJDAG 22 OKTOBER I 9 6 5 IEDERE dag weer zijn wij in THOLEN ver- heugd met het prachtige mooie nazomers kli maat. Onder deze omstandigheden de oogst bin nen te mogen halen na een zo regenrijke koude zomer is een reden temeer zeer dankbaar te zijn. Wat een moeilijkheden zou een eventuele regen val in deze tijd kunnen teweegbrengen Na alle pessimistische opsommingen kunnen we toch eigenlijk niet anders stellen dan dat het alle maal nogal meevalt met het uiteindelijke resultaat. De opbrengsten hebben ons in verschillende ge vallen wat in de steek gelaten, doch de prijzen voor de produkten hebben dit in het voordeel opgelost. Over de zaadteelt hoort men niet zoveel, maar die moet het toch dit jaar wel zwaar te verduren hebben gehad met het vele nat. De tomatenoogst is haast aan de kant. Vele kas sen zijn intussen met sla of andijvie beplant. Buiten de kassen is ook veel werk verricht, o.a. in de uien. Vaak zijn deze ook machinaal gerooid, wanneer tenminste de rijenafstand hierop was af gesteld. Met de hand was het haast niet te doen bij zo'n harde structuur. Ook het opzakken is bij machinaal gerooide uien dan geen probleem meer. Nadat de stek is verwijderd kan de zakkenrooier het overige werk doen. Een stap verder is de uien los op de wagen te vervoeren, wat door en kelen wordt gedaan. Aan het gewas gladiolen wordt onder deze droge omstandigheden gestadig gewerkt om deze in de droogschuur te krijgen. De groei is niet zwaar geweest dit jaar en van de prijzen valt nog wei nig te zeggen. Wat echter wel opvalt is de zware roestaantasting op sommige percelen, terwijl deze toch ook gespoten zijn met een of ander carba- maat. Het sortiment speelt hier wel een grote rol in, evenals het tijdig spuiten met een voldoende dosering. Overige ziekten hoort men weinig van. De ruggenteelt is voor velen dit jaar toch wel een uitkomst geweest, vooral met de grote regenval was dit een gunstige methode. En thans biedt het grote voordelen bij het rooien, ant verschillende rooimethoden zijn nu mogelijk, tot zelfs met de zakkenrooier toe indien men eerst het loof heeft geklapt. In ieder geval: het werkt mooi en als de be schadiging niet tegenvalt is het weer een stap in de goede richting, want arbeidsuren zijn duur. Een demonstratie met verschillende rooimetho den zou wel goed zijn om een en ander te kunnen beoordelen. MOG steeds gaan ook de oogstwerkzaamheden op SCHOUWEN-DUIVELAND voort, en we mogen wel zeggen onder ideale weersomstandig heden. Het is 's morgens wel dikwijls te nat om te plukken, doch dan wordt er gesorteerd enz., wat toch ook moet gebeuren. Het blijkt dat ook de Cox Orange nogal vlug aanrijpt, zodat dit ras spoedig naar de veiling zal gaan. Algemeen is men verder aan het doorplukken van de Jonathan en Golden Delicious. We weten wel dat dit doorplukken tijd kost, maar toch is dit geen verloren tijd. Wanneer bij tamelijk weer deze tweede pluk nog een paar weken kan blijven hangen, dan groeien en kleu ren ze nog wat, vooral wanneer de boom nog een goede bladstand heeft, want dit is tenslotte van veel belang. Tot nu toe blijft de vogelstand nogal rustig, dat blijkt ook wel, want nergens hoor je nog een knalapparaat. Nu weten we uit ervaring dat dit ineens komt, dus het kan best gebeuren, dat wan neer u dit leest, alles totaal veranderd is, al hopen we dit niet. Een 'ander belangrijk gebeuren is de opening van de Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut" te Zierikzee op 4 november a.s. Deze school is van veel belang voor onderwijs in land- en tuinbouw. Zij bevat ook een zeer geschikte zaal voor eilandelijke bijeenkomsten van vakgenoten, zowel voor vergaderingen als voor bijv. cursus sen. Opdat dit alles uw aandacht mag hebben, schrijven we dit nu. Er komt zeer spoedig voor allen gelegenheid om dit nieuwe gebouw te be zichtigen. APPELS en peren, die kun je thans zien op de veilingen in ZUID-BEVELAND. De veiling is de tentoonstelling van de telers. Er worden goede partijen tentoongesteld en hele slechte. Soms door de hagel, sor door de kwaliteit van het ras, van de boomgaard of van de teler. Voordat het fruit aan de veiling is, is er heel wat gebeurd op de bedrijven. In feite begint men al met de fruitteelt als er van fruit nog geen sprake is. Hoe lang duurt het voordat men mee kan doen op de veiling, 4 of 10 jaar? Voorwaar, het is veelal een lange weg. En hier heeft u meteen de oorzaak dat er nog veel fruit is dat niet beantwoordt aan de eisen die thans gesteld worden. Immers als iemand een oude boomgaard of een oud ras heeft, ziet men maar steeds op tegen het rooien, omdat men dan niets heeft en een jonge boom geen haast maakt met de produktie. En toch is de enige weg om fruitteler te blij ven: bijtijds vernieuwen Men moet de cirkelgang: weinig verdienen, dus weinig vernieuwen, vóór zijn en redeneren: goed verdienen, veel rooien en vernieuwen, weer veel verdienen enz. Om deze laatste methode te pakken te krijgen is er nu een goede kans. Beter dan het geld naar het „Ravelyn" te brengen kunt u het in uw be drijf stoppen. Men kan thans geen hoop hebben dat er in 1966 weer weinig fruit is en weer goede prijzen. Die kans is zeer klein Waarom dus nog een jaar met verlies afwach ten? Gooi ze er uit, die Zigeunerin, Mank's, Earley, Victoria, Glorie van Holland, sterke Jonathan bomen en vult u zelf maar verder in. Liever een paar jaar niet op de tentoonstelling verschijnen, dan meedoen met een produkt dat niet voldoet aan hoge eisen. QOK in WALCHEREN heeft de herfst nu defi nitief zijn intrede gedaan. De boomgaarden, die allengs leger worden, maken weer de gewone, wat rommelige indruk. Vorig jaar voorspelden wij een goede bloemvorming na het topdraagjaar van 1964. Als men rekent hoe slecht de weersomstan digheden waren in de bloei, dan mogen we niet ontevreden zijn met de opbrengst. Ook nu zal de aandachtige waarnemer kunnen zien dat er weer een flinke bloemknopvorming is zodat men over de wat trieste boomgaarden heen weer al de gulden toekomst zien mag. Ook loont het er eens een uurtje af te nemen, om door bos of duin of over onze onvolprezen binnenwegen te wandelen of te fietsen. Wanneer men oog voor de natuur heeft (en wie heeft dit niet?) zal dit geen verloren tijd zijn. Met genoegen lazen we het rapport van onze Z. L. M. en de conclusie over de problemen van glastuinbouwbedrijven in Zeeland. Als men het er gens mee eens is, is men gauw uitgepraat! Ook wij beamen ten volle de conclusie van het rapport! Als men ziet wat er soms gebouwd wordt, hui zen als grote blokkendozen aan de rand van de ste den en dorpen bijv., dan wil het er maar moeilijk in waarom een warenhuis landschappelijk verboden moet worden. Dat de overheden waken tegen exces sen is verantwoord, maar waar is de grens? We worden door de grote Overheid al genoeg aan banden gelegd dat de lagere Overheid hier in de private bedrijfsvoering heus geen schepje op hoeft te gooien. Met spanning volgen we het politieke geharre war over onze guldentjes. We hebben de indruk dat de Rijksregering zó fors de bekende verhogingen heeft gevraagd dat men rustig een stapje terug kan en toch zijn doel bereikt Omzetbelasting op schoenen en kleding is ge woon asociaal. Immers ieder loopt op schoenen en ieder draagt een hemd. Aandoenlijke onzin hoorde je door radio en pers over deze verhoging. Door het grootse gebaar van het gewone volk geen extra lasten op te leggen kan de Regering veel soepeler de barrière van vermogensbelasting, vennootschapsbelasting, benzineverhoging, enz, er door halen. De verhoging van de individuele ver mogensbelasting spreekt weinig aan, maar is voor de betrokkenen een oneerlijke aderlating. De ven nootschapsbelasting verhogen tast o.i. (en wij zijn ons bewust leek te zijn) direct de hoofdpijler aan van onze economie. Het aantal concerns en N V's die zich de weelde kunnen veroorloven van nog veel hogere lasten, laat staan belastingen daalt ziender ogen. Men leze slechts de verslagen in de krant na. De immense concurrentie die wij in onze agra rische sector kennen in de binnen- en buitenlandse handel, kent men helaas vandaag de dag in de industrie ook reeds. Is het in onze kringen langzaamaan gekomen, in de industrie komen schoksgewijze spanningen voor. In onze kringen verkijkt men zich nogal eens op de verhouding industrie/agrarische sector. Wij ge loven dat dit komt omdat wij individualistische be drijven hebben en de industrie zich naar buiten de monstreert als collectiviteit. Gelukkig zorgen onze veilingen, coöperaties en Raiffeisenbank voor een gezond tegenwicht. Na een kortstondige ziekte overleed in het Verzorgingshuis aan de Beestenmarkt 1, mijn zorgzame man, onze lieve vader, be huwd- en grootvader BERNARD JAN DOOTJES, op de leeftijd van ruim 83 jaar. Uit aller naam, M. DOOTJES-OELE Goes, 17 okt. 1965. Condoleantie-adres H. B. DOOTJES Irenelaan 26, Roermond. De begrafenis heeft plaats gehad woens dag 20 oktober op de algemene begraaf plaats te Goes. Te koop gevraagd Brieven onder letter A, administratie van dit blad te Terneuzen. ADVERTEERT IN DIT BLAD KOOLZURE MAGNESIAKALK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5