A DINGEN VAN DE WEEK 0PROPAGAS 992 KUIKENS SNEL OP GEWICHT DOOR VERWARMING MET Infrarood-stralingsbranders met als brand stof SHELL PROPAGAS zoj£gea, voor-de ideale verwarming van uw kuikens, zowel in economisch als biologisch en veiligheids opzicht. Enkele van de vele voordelen zijn: goede regelbaarheid, lage brandstofkosten, plaatselijke verwarming en snelle uitdro ging van de mest! Vraag inlichtingen aan de SHELL PROPAGAS-depothouder in uw omgeving of aan onderstaand adres. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD ie l I PG- 265 SHELL PROPAGAS wordt geleverd in handige flessen van 10 f2 of 35 kg inhoud. Tegen aantrekke lijke condities wordt u desgewenst door Shell een huur- tank inhoud oplopend van 1000 tot 8000 liter) ter beschikking gesteld. Een extra voordeel hiervan is: lage brandstofkosten Op het moment dat we dit schrijven wordt in de boomgaarden hard gewerkt om de fruitoogst in de kist te krijgen. Peren hangen er nu niet mèer maar appels nog des te meer. Toch hebben we de indruk dat er op geen enkel bedrijf sprake is van een achter stand in de plukwerkzaamheden. Het gehele seizoen is dat trouwens nog niet het geval geweest. Wat dat betreft werkt het nu heel wat prettiger dan het vorig jaar toen we als het ware bedolven werden onder een overvloed van fruit. Het fruit groeit behoorlijk de laatste weken maar over de kleur, speciaal van de Jonathan, kunnen we minder tevreden zijn, zeker niet in de oude gebieden waar Jonathan aan grote, dichte bomen wordt ge kweekt. De verleiding kan groot zijn om deze maar te laten hangen in de hoop dat er nog wat rood op te voor schijn komt. Hoewel we een overtuigd voorstander zijn van het doorplukken van Jonathan, menen we toch wel een waarschuwing te mogen laten horen tegen het te lang laten hangen van deze appel. Het vorig jaar hebben we gezien waartoe dit kan leiden en hoewel geen enkel jaar gelijke resultaten geeft, is het toch een zaak om attent op te blijven. Zeker zou den we de erg laat geplukte Jonathan maar liever niet bewaren. Trouwens over het algemeen zouden we het fruit dat we lang willen bewaren maar liever niet al te lang laten hangen. Dat geldt niet alleen voor Jonathan maar ook voor Golden Delicious. De ervaring van de laatste jaren heeft geleerd dat te vroeg plukken nadelig is omdat men dan minder kilo's oogst dan mogelijk is wanneer men ze nog wat laat hangen maar aan de andere kant moet men ook weer niet overdrijven door ze maar aan de bomen te laten hangen. Wat de bewaring betreft mogen we ook nog wel een keer wijzen op het feit dat Jonathan niet te grof moet zijn wanneer we ze opslaan in koelhuis en gascellen. In de grootste vruchten hebben we altijd het meeste uitval. De kwaliteit van het fruit dat we aanvoeren op de veiling speelt altijd een grote rol maar zeker geldt dat toch wel voor het winterfruit. Groene Cox's Orange Pippin heeft dit seizoen geregeld minstens 5 en dik wijls 10 cent per kg minder opgebracht dan gele par tijen. We zagen vorige week op een dag gele Golden Delicious op een veiling aangevoerd en daarnaast groene partijen. Het verschil bedroeg 25 tot 30 cent per kg en dat was niet nodig geweest wanneer men niet zo haastig was geweest met veilen maar de groe ne Delicious de kans had gegeven om geel te wor den. Golden Delicious moet geel zijn om aantrekkelijk te zijn om goed verkocht te kunnen worden. Daaraan dient in de komende weken zeker bij voortduur ge dacht te worden. Over de prijsontwikkeling valt wei nig te zeggen. Gezien de situatie tot op heden mogen we er vertrouwen in hebben. Maar laten we dan ook zorgen voor een goed produkt dat niet te vroeg wordt aangevoerd. Ook mogen we nog wel een keer wijzen op de nood zaak om te zorgen voor een regelmatige marktvoor- ziening. Het gevaar is niet denkbeeldig dat hieraan wat gaat mankeren in de komende winter nu de fruit- voorraden aanzienlijk kleiner zijn dan we wel gewoon zijn bij het begin van de winter. De veilingen hebben in dezen een heel belangrijke taak. Zij dienen er voor te zorgen dat hun leden be seffen hoe belangrijk het is dat steeds wordt voldaan aan de vraag van de handel naar onze produkten. De kwestie waarop dit kan worden geregeld laat zich hier niet behandelen maar het leek ons toch nut tig hier op te wijzen omdat we moeten voorkomen dat er een periode is waarop er geen fruit of te wei nig fruit te koop is op de Zeeuwse veilingen. We heb ben dit najaar kopers uit alle delen van het land op de Zeeuwse veilingen. Over het algemeen zijn ze te vreden over de kwaliteit die hier gekocht kan wor den. Laten we trachten ze te houden op onze veilin gen tot de gehele fruitoogst 1965 is geruimd. Hopelijk zullen ook de exporteurs voort blijven gaan met het doen van hun aankopen van fruit. De laatste weken loopt de export van appels goed. Op de veilingen wordt elke dag een zeer grote hoeveel heid overgelegd uit de meermalige kisten in de een malige Holland kratten. Er gaat veel fruit naar West- Duitsland maar ook België is een geregelde afnemer en verder zijn er vorige week veel Goudreinette naar Frankrijk verladen. Hopelijk zal er in de komende weken ook een goede exportvraag zijn naar Jonathan en Golden Delicious. Tot de volgende week. Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. Afd. Vloeibare Gassen, Postbus 69, 's-Gravenhage. Tel. 070-183400

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4