RADIO ZAAIUIEN In memoriam B. J. DOOTJES COORDINATIE-KOMMISSIE AGRARISCH VAKONDERWIJS IN ZEELAND NED. LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES TELEVISIE Zitdagen Boekhoud- bureau ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij K.N.L.C.-CONGRES „IIET ONDERNEMERSCHAP IN DE LANDBOUW" IN ZUIDLAREN 900 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD KRING SCHOU WEN-DUIVELAND DER Z. L. M Algemene vergadering op donderdag 4 november 1965 des n.m. 19.30 uur in de „Graanbeurs" van het Huis van Nassau te Zierikzee. Agenda: 1. Opening. 2. Rede Alg. Voorzitter der Z. L. M. Ir. M. A. Geuze. Onderwerp: „Klein land in een grote wereld". 3. Afscheidswoord namens de Kring i.v.m. het af treden van de Alg. Voorzitter der Z. L. M. 4. Rondvraag. 5. Sluiting. Het Kringbestuur, A. M. GELUK, Voorzitter. F. C. HANSE, Secretaris. Als gezamenlijke uitgave van het Instituut voor de Bewaring en Verwerking van Tuinbouwproduk- tenf het Landbouw-Economisch Instituut en de Stichting Nederlandse Uienfederatie verscheen een publikatie over de bedrijfseconomische aspecten van de teelt en bewaring van zaaiuien*). Aan de inhoud ontlenen wij het volgende. De produktiekosten van zaaiuien tot en met de oogst bedragen op een landbouwbedrijf op Goeree- Overflakkee van 35 ha ongeveer 3.400 per ha bij een opbrengst van 44 ton brutoprodukt (veldge was.) De produktiekosten op een bedrijf van 5 ha zijn in hetzelfde gebied begroot op 3.5550 per ha eveneens bij een opbrengst van 44 ton per ha. Hier bij is ervan uitgegaan, dat het kleine bedrijf op ruime schaal van loonwerk gebruik maakt. Het verschil in produktiekosten is tussen beide bedrijfs- typen bij deze teeltwijzen niet groot. Door het vele loonwerk levert de uienteelt op het kleine bedrijf echter een lager arbeidsinkomen op. Voor afwijkende teeltmethoden zoals het niet in schakelen van de loonwerker en het niet toepassen van chemische onkruidbestrijding op het kleine bedrijf, en het gebruik van eigen rooimachine en zelflossende wagens bij het grotere bedrijf zijn eveneens begrotingen uitgevoerd. Zo blijken de kosten van een eigen rooimachine bij een opper vlakte van 10 ha zaaiuien gelijk te zijn aan het tarief van de loonwerker. Ieder jaar moet de uienteler beslissen over het tijdstip waarop hij zijn produkt zal verkopen. Voor de bepaling van dit tijdstip is naast een verwach ting over de prijs later in het seizoen een inzicht in de hoogte van de bewaarkosten onontbeerlijk. In deze publikatie is voor zes verschillende ver- koopwijzen, waaronder brutoverkoop, niet, zelf of machinaal afstaarten en of sorteren, bepaald hoe hoog de prijs na bewaring tot een bepaald tijdstip moet zijn, bij een gegeven verkoopprijs op het mo ment dat de uien de bewaarruimte ingaan. Bij een prijs van b.v. 12 cent per kg veldgewas tijdens de oogst is bij bewaring tot 1 december in een lucht- gekoelde bewaarplaats voor een volledige vergoe ding van alle bewaarkosten (inclusief arbeid) 17 cent per kg bruto verkocht produkt (veldgewas) nodig; bij bewaring tot 1 maart is dit 19 cent. Soortgelijke berekeningen zijn voor verschillende prijzen tijdens de oogst gemaakt. De kosten van het bewaren zijn in een coöpera tieve luchtgekoelde bewaarplaats 1 a 2 cent per kg hoger dan in de ren of hoop. De luchtgekoelde be waarplaats heeft dan het voordeel, dat de bewaar de uien op elk willekeurig tijdstip dus ook tij dens een vorstperiode met hogere prijzen be reikbaar zijn. Dit zijn enkele grepen uit de publikatie, waar in voorts de ontwikkeling van teelt en afzet en de verspreiding van de teelt zijn beschreven. Deze publikatie is verkrijgbaar door overschrij ving van ƒ3,op girorekening N°. 4122 35 t.n.v. het Landbouw-Economisch Instituut, 's-Gravenhage. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie Zaaiuien". Op 17 oktober overleed in het Algemeen Ver zorgingshuis te Goes op 83-jarige leeftijd de heer B. J. Dootjes, oud-concierge der Z. L. M. Vooral de ouderen in de Z. L. M. zullen zich de heer Dootjes, die van september 1917 tot oktober 1952 als concierge aan de Z. L. M. was verbonden, nog goed herinneren. Hij was voer duizenden leden gedurende al die jaren de man, die bij het Landbouwhuis hoorde en met de Z. L. M. was vergroeid. Zijn figuur was op de dinsdagen niet van de ingang van het Landbouwhuis weg te denken en zo hij al eens mocht ontbreken, dan miste men hem. Hij diende de secretarissen Kielstra, Siebenga. Dorst en nog vele jaren Schlingemann en ook daarna bleef bij hem een levendige belangstel ling voor de Z. L. M. bestaan. Nimmer, tot op hoge leeftijd zelfs, werd ver geefs een beroep op zijn hulp en medewerking gedaan. Allen, die hem, de wat bijzondere man, hebben gekend, waardeerden hem zeer. Moge hij in vrede rusten. Zij, die nog wensen deel te nemen aan door bo vengenoemde Kommissie te organiseren kursussen worden verzocht zich uiterlijk vóór 1 november a.s. hiervoor op te geven bij één der bekende adres sen (zie Landbouwblad 8-10-1965). Voorts zullen te Krabbendijke, bij voldoende deelname, de volgende 48-uurscursussen worden georganiseerd: a. Ziektebestrijding in de fruitteelt (vermoedelijk te geven te Oostdijk); b. Moderne ontwikkeling in de fruitteelt (chemi sche onkruidbestrijding, chemische vruchtdun- ning, en de moderne inzichten in de snoeimetho- de). Opgave voor deelneming aan deze beide cursus sen bij de heer G. van Kruiningen, Dorpsstraat 26 te Krabbendijke (tel. 01134514). IIET 112e Ned. Landhuishoudkundig Congres vindt plaats op donderdagmiddag 28 en vrijdagmor gen 29 oktober a.s. in hotel „De Schuur" te Breda. De eerste dag spreekt de heer dr. ir. A. Maris uit Den Haag over „Zekerheden en onzekerheden bij de structurele ontwikkeling in de Nederlandse land bouw". Daarna zal een forum, bestaande uit de heren ir. P. J. Lardinois, mr. S. Leenstra en ir. A. W. I.uitjens onder leiding van het bestuurslid, de heer ir. J. W. Wellen discussiëren over deze inleiding en over vra gen uit de zaal. Na een officiële ontvangst door het college van B. en W. van Breda volgt een diner in restaurant, ,,'t Zuid". Vrijdags spreekt de heer dr. ir. R. D. Politiek, lec tor aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, over het onderwerp „Foktechnische maatregelen bij een verschuiving van melk- naar vleesproduktie". Het congres is ook voor niet-leden gratis toegan kelijk. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris mr. E. Kuylman, Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel. 070—512541. Dinsdag 26 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur „De plaats van het Nederlandsche trekpaard op het moderne boerenbedrijf", m.m.v. de heer Chr. A. C. Oomen, secretaris van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". „Leven op het land": donderdag 28 oktober a.s. van 12.1012.27 uur over Hilversum I Jeugd zonder grenzen. Een gesprek tussen mevr. J. H. Hoitink, Mar garet Nell Bedell en de heer H. Hooijer o.l.v. Mr. E. Kuylman, gevolgd door agrarisch nieuws. Vrijdag 29 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur „Het landbouwkundig weeroverzicht", de heer M. Scharringa van het K. N. M. I. in De Bilt. „Van weide naar stal", m.m.v. het Rijksveeteelt- consulentschap voor de provincie Utrecht. Zondag 29 oktober a.s., Nederland I, 19.3020.00 uur „Winning van violenzaad" als Nederlandse bip drage in de rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws". OOSTBURG: Woensdag 27 okt. in café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 27 oktober in hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 28 okt. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 okt. in hotel „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 29 okt. in café „Huysse", van 9 tot 1 uur. THOLEN: Zaterdag 30 okt. in hotel „Hof van Holland". Willen onze deelnemers de van ons ont vangen ingevulde aangiftebiljetten direkt opzenden aan de Inspecteur? Westkapelle. Vanaf 25 oktober 1965, gedurende een maand, ligt voor een ieder op de gemeentë-secretarie ter inzage het ontwerp van een bestemmingsplan Noord, oostelijk gedeelte, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Gedurende bovenvermelde termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen het ontwerp. 's-Heer Arendskerke: Vanaf 1 oktober 1965 heeft gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen de bij raadsbesluit vast gestelde partiële herziening van bebouwingsvoor schriften, behorende bij uitbreidingsplan in onder delen kom 's-Heer Hendrikskinderen. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen be langhebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij G. S. Axel: Vanaf 5 oktober 1965, gedurende 30 dagen, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage een uitgewerkt, voorlopig goedgekeurd plan van onteigening, met bijbehorende bijlagen, t.n.v. gem. Axel, voor uitvoering van de „Bestemmingsverorde ning 1955" van gem. Axel, betrekking hebbende op: huizen met erven, plaatselijk gemerkt Oudewpk 49 en 51, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G nrs 3389 en 3390, resp. groot 100 m2 en 120 m2, wel ke percelen bij bovengenoemde verordening bestemd zijn tot bouwgrond voor gesloten bebouwing met er ven en tot grond voor tuinbouw. Gedurende 14 da gen na afloop van genoemde termijn kunnen bezwa ren bij het gemeentebestuur worden ingediend. Aagtekerke. Door G. S. is goedgekeurd het raads besluit betreffende vaststelling van het uitbreidings plan „kom Noord-West" met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Belanghebbenden die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend kunnen bin nen 1 maand na 12 oktober 1965 beroep instellen bij de Kroon. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Mvertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V v/h Fa. P. J. var. de Sande Te! 01150—2073 Terneuzen 4, 5 en 6 november „IIET Ondernemerschap in de Landbouw" is het thema van een agrarisch congres, dat op 4, 5 ep 6 november a.s. in Zuidlaren zal wor den gehouden. Het Congres, waaraan naar wordt verwacht enkele honderden exponen ten van agrarisch Nederland zullen deelnemen, heeft plaats onder auspiciën van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Platte lands Jongeren Gemeenschap Nederland. De thema's, die op het Congres worden be handeld zijn: De factor grond in de moderne landbouw onderneming; De factor kapitaal in de moderne landbouw onderneming; De factor arbeid in de moderne landbouw onderneming; De kwaliteiten van de ondernemer in de land bouwonderneming; De landbouwonderneming op de markt; De rol van de vrouw in de landbouwonder neming; Bedrijf en gezin; De landbouwonderneming in het oog van de samenleving. Inleidingen zullen o.m. worden gehouden door ir. J. Wellen, directeur-generaal van de Landbouw („De Overheid en het ondernemer schap in de landbouw") en dr. A. K. Conslandse, Wetenschappelijke medewerker aan de afdeling Sociologie en Sociografie van de Landbouw hogeschool te Wageningen, („Van Boerderij tot Landbouwonderneming").

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2