oor ae *0 rouw Wat er op de Algemene Provinciale Vergadering te beleven viel 1001 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN - GRIEP VRIJDAG 2 2 OKTOBER 1965 TOT grote vreugde van de Zeeuwse leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, die op 14 oktober naar de „Prins van Oranje" in Goes waren getogen, zagen zij hun gewaardeerde presidente, mevrouw D. KugelSwart, weer op het podium om de vergadering te lijden. Wegens ziekte was zij gedwongen enige maanden rust te nemen en moest zij op de voorjaarsvergadering in Oostburg verstek laten gaan. Op de haar eigen plezierige wijze heette zij allen hartelijk welkom en sprak er haar spijt over uit, dat vele plattelandsvrouwen door de mist waren opgehouden en in het gunstigste geval eerst tegen het middaguur konden arriveren. De presidente besloot haar ope ningswoord met het voordragen van een gedicht, geschreven door Hans Warren, dat zich in de Zeeuwse map bevindt. 1TA het zingen van het bondslied las de sekre- taresse, mej. A. v. d. Leeden, de verkorte notulen van de algemene voorjaarsvergadering te Oostburg voor. Verder mededelingen en ingeko men stukken. De agendapunten moesten ietwat gewijzigd worden, dit tengevolge van de mist. De agenda van de algemene najaarsvergade ring van de bond, die op 28 oktober in Assen zal worden gehouden, werd besproken en de afdeling Wolphaartsdijk is aan de beurt er een afgevaardigde heen te zenden, die op de voor jaarsvergadering verslag moet uitbrengen. In plaats van mevr. S. MeyaardVerdoorn, lid van de afdeling Kapelle-Biezelinge, die als lid van de kaskommissie aan de beurt van aftreden was, werd door de afdeling Rilland-Bath mevr. C. Poldermanvan Zweden als opvolgster aangewe zen. Uit de verslagen bleek, dat zowel de bondsreis naar Drente als die naar de Volkshogeschool Méri- don een groot succes waren geweest, waarvan de deelneemsters volop hadden genoten. Onder leiding van mej. v. d. Leeden werd er gezellig gezongen en daarna kwamen de leden binnen die aan de Schelde-oevers hadden moe ten wachten tot de mist plaats maakte voor een stralende herfstzon. Zo kon mej. M. Witte, lid van de afdeling Sluis, haar verslag geven van de algemene voorjaarsvergadering, die op 13 mei in Utrecht was gehouden. De rondvraag leverde niets op, zodat aangeno men mag worden dat het bondswerk in Zeeland naar wens gaat. Voor het eerst was er een breiwedstriid uitge schreven en wel op initiatief van mevr. Duyzer van Beek uit Poortvliet. De voorzitter van de Handwerkkommissie, mevr. Goemansvan Lan- geraad, vertelde dat deze wedstrijd een succes is geworden. Er werden 37 werkstukken ingezonden. De volgende prijzen werden toegekend: Rubriek 1. (Babykleding tot 2 jaar): 1ste prijs mevr. MesuNoteboom, Nieuw- en St. Joosland. Rubriek 2. (Kinderkleding 4 tot 10 jaar): 1ste prijs mevr. Karelsevan Hecke te Schore. Even eens een 1ste prijs voor mevr. C. Kooyman Krijger te St. Annaland. Er waren twee 2de prij zen en wel voor mevr. Clijnke te Sluis en mevr. De Doeldervan Haartsen te Zuidzande. Mevr. VisserBom to Wemeldinge, mevr. Van Doorn de Jonge uit Poortvliet en mevr. De Doelder Haartsen uit Zuidzande verwierven in deze rubriek een eervolle vermelding. Rubriek 3. (Tienerkleding 10 tot 20 jaar): Een lste prijs werd toegekend aan mevr. Duyzer van Beek uit Poortvliet en mevr. Nieuwenhuize Meyaard te Hansweert. Mevr. SpeyerSlager te Poortvliet kreeg een 2de prijs en de dames mevr. KramerQurijn en mevr. De DoelderHaartsen, beiden uit Zuidzande, een eervolle vermelding. Rubriek 4. (Dameskleding): Mevr. De Doelder- Haartsen uit Zuidzande liet zich ook hier niet onbetuigd. Zij verwierf een eerste prijs, terwijl mevr. VerplankeKnibbe uit Nieuw vliet een eer volle vermelding in de wacht sleepte. Daarna nam de presidente afscheid van de vice- presidente mevr. J. van NieuwenhuyzeVogelaar, die op uitnemende wijze haar taak in het pro vinciaal bestuur heeft vervuld en mevr. Kugel tijdens haar ziekte heeft vervangen. Mevr. Nieu wenhuyze is een plattelandsvrouw die overbor- relt van aktiviteiten en zij zal ongetwijfeld een aktief lid van de afdeling Middelburg blijven. Als blijk van erkentelijkheid werden haar zes gebakbordjes met het bondsembleem aangeboden. De presidente maakte meteen van de gelegen heid gebruik de nieuwe vice-presidente mevr. Van Oeverende Rijke uit Kortgene aan de ver gadering voor te stellen. Na een gezellige middagpauze kwam de heer C. Kal, bureauhoofd bij een reclasseringsvereni- ging aan het woord, met als onderwerp: „Misdrij ven en Meningen". Het was een heel moeilijk on derwerp. Aan de hand van de statistieken meen de spreker te moeten constateren, dat de crimi naliteit niet toeneemt. Hij betoogde, dat er meer leed wordt veroorzaakt door verkeersongevallen dan door delinquenten. Het vrijlaten van psycho paten brengt risico's mee en toch probeert men in sommige gevallen dergelijke mensen weer in de maatschappij terug te brengen. Spreker wees op de invloed van het milieu waarin kinderen op groeien. In ogenschijnlijk „goede" gezinnen ram melt het soms dusdanig, dat kinderen tot on evenwichtige mensen opgroeien en er vaak mis slagen worden begaan door personen, waarvan men dit allerminst had verwacht. Hij vertelde over de verbetering van het gevangeniswezen, al heersen er met name in het Haagse strafgesticht nog middeleeuwse toestanden. Hij zou de laatste zijn die zou beweren dat er niet streng moet wor den opgetreden tegen delinquenten, maar dan geen politie te paard, geen doodstraffen enz. Er werden wat schriftelijke vragen op de spre ker afgevuurd, die hij niet altijd tot aller tevre denheid kon beantwoorden. Na deze moeilijk te verteren kost kregen wij iets luchtigers. Mevr. W. van Veenvan Loghem, het hoofdbestuurslid voor Zeeland, vertelde van haar reis naar Dublin, waar zij het driejaarlijkse congres van de A.C.W.W., de wereldbond van Plattelandsvrouwen, heeft bijgewoond. Op prettige, onderhoudende wijze liet zij ons het congres meebeleven. Het waren voor de afge vaardigden, waartoe zij behoorde, tien drukke, maar onvergetelijke dagen. Voor de Hollandse delegatie wel in het bijzonder, daar in Dublin onze zo bekende mevr. G. J. van Beekhoffvan Selms, die zes jaar lang wereldpresidente is geweest en alle vijf werelddelen heeft bezocht, alszodanig aftrad. Haar werd op ontroerende wijze door hon derden vrouwen, over het hele aardoppervlak verspreid wonend, een lied toegezongen waaruit de wens naar „Vrede" en „Samenwerking" duide lijk naar voren kwm. Zo namen zij afscheid van „The Charming Lady", de naam die mevrouw Van Beekhoff zich door haar hartelijke wijze van optreden onder de leden van de wereldbond van plattelandsvrouwen heeft verworven. Mevr. Van Veen bracht het Congres en het mooie „Groene Eiland", dat Ierland heet, door de dia's, die zij ons vertoonde, dichter bij ons. Met een hartelijk dankwoord en de wens voor een goede thuisreis van ons allen, sloot mevrpuw Kugel de vergadering. In de bouw wordt er vooral in de zomer ook 's zaterdagsmorgens gewerkt, zodat onze gastheer eerst c-m 12 uur klaar is om ons naar Cambelford te rijden. Dat vraagt weer 3 uur door een heuvelachtig gebied waar het maar schraal boeren is. Je vraagt je af hoe dat vee aan de kost komt op dit steenachtig land. Rumoerige en hartelijke ontvangst bij zwager Da- vidse, met al die nichtjes en neven, op de kippen farm. Al gauw dool ik door het kreupelhout en de stenen tussen de heuvels die samen zijn weiland vor men. Wilde appels groeien overal tussen 't hout en vormen een wintervoorraad voor gezin en kinderen; voor zover ze geplukt worden. Konijnen huppelen rond in grote aantallen, meer een jachtterrein dan een farm, al loopt er dan een kleine Yersey koe, als levende melkfabriek, in te grazen! Er konden er wel 25 lopen, maar dan moet je de fens beter opzetten of herstellen. De haver is nog niet geoogst, want ook in Canada is deze zomer heel koud en nat, zodat de oogst heel slecht opschiet. De tarwe, die deze winter erg veel uitvroor door gebrek aan sneeuw, verdroogde in juni door gebrek aan regen en gaf een heel slechte krop. 5 ton van 20 acre! Kippen doen het dit jaar goed, ze maken 48 dollar cent per dozijn voor de grote. Kleine bijna waardeloos. 1016 cent. Soort kippen H. Line. Ook de oude kip pen hebben in tegenstelling tot vorig jaar een waarde van 25 dollarcent per stuk; vorig jaar lieten vele mensen ze vergassen en strooiden ze als mest op 't land omdat ze waardeloos waren. Momenteel bezit ten ze 3500 hennen wat eigenlijk toch te weinig is ©m er een volledig bestaan in te vinden. Dan moet je er minstens 5000 hebben. De varkens moeten de rest van het inkomen aanvullen, wat momenteel ook aardig lukt. Waarom de mensen vroeger zo'n groot huis ge bouwd hebben op deze steenachtige grond is voor mij een raadsel. Dat moet vroeger toch beter in pro- duktie geweest zijn, lijkt mij. Natuurschoon is er genoeg rondom de Trenty River met zijn 18 stuwdammen die soms wel 1520 meter hoog zijn. Rondom elke dam is er een kanaal aange legd met sluizen voor de scheepvaart, maar er is niet veel meer dan plezierjachten tegenwoordig. Het is hier een gebied waar de Indianen hun bloe dige oorlogen tegen de blanken voerden, waar een groot gedenkteken bij een stuwdam nog aan herin nert. 's Maandagsmorgens gaan we op weg naar de Grand Valley. Dat wordt weer een rit van vele ure», door een schitterend landschap. Een reservaat voor In dianen komen we door waar we in een winkel van handgemaakte voorwerpen van Indianen een souve nir uitzoeken. Machtig leuke en prachtige dingen we ten ze te maken van zeer eenvoudige materialen. Ze wonen daar in dit reservaat in woningen van eigen keus in tegenstelling tot andere reservaten, waar de regering een huis zet. Toronto naderen we langs de mooie rechte brede wegen waar Canada erg rijk aan is. "t Is een stad van 134 miljoen inwoners over een afstand van 70 km uitgestrekt. Elke keer sta je versteld van de enorme luxe in alle bungalows van de heel gewone man, maai ja, wat wil je, als je ook 3 a 4 dollar per uur verdient. Machtige viaducten voor het verkeer zijn er gebouwd, want er rijden zoveel auto's, dat er zelfs 1012-baans wegen aangelegd zijn. Eer we naar Grand Valley gaan, rijden we nog naar Holland-Marsch. Dat is het groentecentrum van To^ ronto, met een oppervlakte van 10.000 ha. Veel Nederlanders wonen er en ook veel Polen, allen naar landsaard wat bij elkaar, meestal of bijna uitsluitend aan de ringvaart in de rondte. Het is een moeras dat in de laatste 40 jaren ontgonnen is en dat prima tuin grond is. Er groeien heel beste uien, die niet onder doen voor de Hollandse, en sla en andijvie dat het een lust is. Het is of heel Toronto selderij moet eten, zoveel groeit er, mals en lang, en worteltjes staan er bij honderden ha, waarvoor ze dan ook een speciale Een Amerikaanse rooi-combine voor wortelen. combine ontwikkeld hebben. Ook de uienplukmachine is er een goede hulp. Eén ondernemer even buiten de eigenlijke Marsch, had 5 jaar geleden 40 ha ontgonnen en gedraineerd en beteelt het nu geheel met groente. Juist haalden ze met de rupstrekker een wagen sla uit het land, omdat een auto alleen niet weg raakt in die venige grond. Aan de overkant van weg lag er nog 40 ha die ze deze winter gingen ontginnen. En verderop had hij nog 80 ha die later aan de beurt kwamen. Dat is natuurlijk een mammoetbedrijf, maar alles zag er toch goed verzorgd uit. Jammer dat het al avond begon te worden en voor goede foto's al wat donker werd. Ook moeten we nog een paar uur rijden zodat we node afscheid namen van dit wel zeer interessante bedrijf. Moe van de vele indrukken arriveerden we laat bij mijn broer, die ik in geen 15 jaar meer had gezien. Daarover een volgende keer meer. W. ROELSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13