PLATTELANDSJEUGD Reisimpressies uit Canada en U.S.A. 1000 F. J. G. Mijn buitenlandse gaste -AGENDA ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IIET is al weer enige tijd geleden, dat ik op een donderdag, 's avonds laat, in Goes stond te wachten op de binnenkomst van de trein. Met deze trein zou mijn gaste arriveren. Het erige wat ik tot op dat moment van haar wist, was haar naam: Mayuko Ota en haar land van herkomst: Japan. Verder was ik op de hoogte van het feit dat ze gebrekkig Engels en een klein beetje Nederlands sprak. Zeker in mijn geval, maar eigenlijk wel in alle gevallen, was er spanning. Het kan mee- of tegenvallen. Een risico zit er altijd wel aan. Maar ik kan zeggen dat het mij, en ook mijn ouder», bijzonder is meegevallen. Zo weinig ik op de avond van haar aankomst wist, zoveel weet ik nu. Mayuko woont in het noordelijk deel van Ja pan, op het eiland Hokkaido. Ze is geboren in Kushiro. Vóór haar vertrek naar Europa werkte ze op een kantoor, waarvan de werkzaamheden in zekere mate overeenkomen met die van de bedrijfs voorlichting op het platteland. Dat kantoor is niet gevestigd in haar geboorteplaats, maar in Hama naka. In deze stad woont ze op kamers. De ouders van Mayuko bezitten een boerderij, die momen teel gedreven wordt door haar broer, die getrouwd is en nu op het ouderlijk bedrijf inwoont, een beeld dat steeds meer gaat verdwijnen. De omvang van het bedrijf is voor Japanse maat staven groot: 30 ha. Hiervan is 12 ha in gebruik als weiland en 18 ha is bos. Het klimaat in dit deel van Japan is een goed voorbeeld van een landklimaat. In West-Hokkaido heerst er een klimaat dat veel overeenkomst ver toont met dat in Spanje en Zuid-Frankrijk. De landbouw kent er dan ook niet die verschei denheid van produkten, die Nederland kent. Toen ik haar vroeg waarom ze gekomen was zei ze: „Ik leer graag". Blijkbaar vond ze dit ant woord afdoende, want verder ging ze er niet op in. Mayuko is niet alleen naar Europa gekomen. Sa men met nog één meisje en dertien jongens is ze in maart van dit jaar vertrokken en in april 1966 hopen ze weer terug te keren. Op die heenreis heb ben ze een groot stuk van de wereld gezien. Om maar enkele plaatsen te noemen: Vietnam met de hoofdstad Saigon, Singapore, Calcutta, Bombay, Aden, het Suezkanaal en Cairo. Ik geloof dat ik nog wel enkele „stops" vergeten ben. Marseille was het eindpunt van deze fantastisch® reis. Vandaar ging het per trein naar de verschil lende Europese landen, zoals Duitsland, Zwitser land, Engeland en Denemarken. Mayuko is met nog een meisje en een jongen naar Nederland gekomen. Alleen ons land en Denemarken latenbuitenlandse meisjes toe, de andere landen alleen jongens. Op de Japanse ambassade in Den Haag zijn ze door de Japanse ambassadeur in Nederland ont vangen. Het eerste adres van miss Ota was Middenmeer (N.-H.) en het tweede Tjerkgaast bij Sloten in Friesland. En haar derde tweemaandelijkse adres is dus in Kortgene. In die tijd dat ze bij ons is heb ik haar al heel wat gevraagd. Maar het meest benieuwd was ik wel naar een eventuele jongerenorganisatie. Eigenlijk werd ik een beetje teleurgesteld, toen ze vertelde dat er in Japan ook een 4-H club is. Ik had verwacht iets heel bijzonders te horen over jeugdwerk. Wat een 4-H club precies inhoudt, zal ik niet nader uiteenzetten. Een paar maanden ge leden heeft er n.l. in de Plattelandsjeugd een heel verhaal over ingestaan, naar aanleiding van het bezoek dat twee Zweedse IFYE's toen aan Zee land hebben gebracht. Veel mensen hebben Mayuko gevraagd of ze het in Holland naar haar zin heeft. „Ja", antwoordt ze dan, Holland is een fijn land. Maar het leven is er zo anders vergeleken bij Japan. Neem nu het voedsel. Jullie eten aardappelen, maar in Japan is rijst het hoofdvoedsel. Het vlees is bij ons erg duur en daarom eten we vis, dat is veel goedkoper. Het inkomen is ge middeld 30000 Yen per maand, dat is 300 gulden. Maar ieder gezin heeft een televisietoestel. Tele visie is niet goed; de mensen moeten er voor zor gen dat ze eerst waterleiding krijgen, dus de meer primaire levensbehoeften. Als ze daar volledig in voorzien zijn dan kan men pas televisie gaan aan schaffen. Aan de andere kant is televisie wel goed voor de ontwikkeling. Men kent er geen verzui ling en de uitzendingen zijn hoofdzakelijk com mercieel. De programma's beginnen om 6 uur 's morgens en eindigen 's nachts om 12 of 1 uur. Voor de kin deren zijn er speciale uitzendingen en ieder uur is er ook een nieuw bulletin. De leeftijd waarop men trouwt in Japan ligt ge middeld veel hoger dan die in Nederland. Het meisje trouwt namelijk als ze 23 is en de jongen is 26. De huizen zijn bijna nooit eigendom van iemand, alles is van de fabriek of van de gemeente. Japan kent 5 a 6 politieke partijen. Hierbij is één communistische, maar deze heeft heel weinig invloed. Aan het hoofd van het land staat de kei zer, maar ook diens macht is aanzienlijk vermin derd. Eens in de vier jaar wordt gestemd. Dit stelsel is hetzelfde als in Nederland. Wanneer de mensen 20 jaar zijn mogen ze hun stem op een politieke partij uitbrengen. Eveneens vanaf deze leeftijd mag men roken en sterke drank gebruiken. Wanneer iemand voor zijn twintigste jaar drinkt of rookt, dan kan hij, indien dit uitlekt, gestraft worden. De dienstplicht kent men in het land van Mayuko niet. Er is trouwens geen enkele soldaat. Deze maatregel is na de tweede wereldoorlog van kracht geworden. In 1945 is er ook een grondwet aange nomen. Met deze grondwet is de mindere positie van de vrouw anders geworden. De emancipatie is geheel doorgedrongen, al heeft dit vrij lang ge duurd. Voor de oorlog was de vrouw de slaaf van de man. Nu mogen ze ook solliciteren naar be trekkingen. Maar in huis is de man nog vaak ,,de baas". Hij is het ook die de kinderen opvoedt. Het aan tal kinderen per huwelijk is na de oorlog even eens gedaald. Vroeger was dit 56. Maar nu zijn er slechts 23. Hieruit blijkt dus wel dat er veel veranderingen hebben plaats gevonden na de tweede wereldoor log. Mayuko is blij dat ze in deze tijd leeft, want anders was ze nooit in staat geweest andere lan den te verkennen, zoals ze nu in Nederland doet. Ik wil graag dit verhaaltje besluiten met de volgende wens uit te spreken: Mayuko, ik hoop dat je nog een heel fijne tijd in Holland zult hebben en dat je, als je weer in je geboorteland terug bent, nog vaak aan ons land zult terugden ken. AODIE DE LOOFF. MIDDELBURG: 26 oktober, Nw Rotterdams To neel met ,,'n Vreemd paar" (Schouwburg). TERNEUZEN: 26 oktober, Toneelgroep Studio met „Dagboek van een gek" (Concertgebouw). S3 Ï\RUILERIG maar gestaag en alles doorwekend val', de regen uit een loodzware lucht. De aardappelvoren staan vol water en tussen de bieten dobberen eenden. Stro ligt in platte rijen tussen wielsporen vol water op het stoppelland. Tarwe staat krom gebogen en zwart naar de aarde te buigen. Een enkele oogst- machine staat als een verlaten stuk geschut op een slagveld, verloren in de polder. Geen sterveling ;s er te zien op 't land. Niets! Dat is Zeeland anno 3 september 1965 Verder Holland in leven de koeien blijkbaar van water met hier en daar een pluk gras als stop op een watervat. Sla, andijvie en kool groeien tegenwoordig in sawa's. Het beton van Schiphol spiegelt in de regen. Mistig is het plotseling als de grote DC-8 „Oarville" van de K. L. M. zich met machtig gebrul van de grond verheft. 10 meter, 20 meterErwtenruiters zijn aan 't hollen geslagen door 't natte land. 50 meter, boerderijen volgen hun voorbeeld. 100 meter, weg nat, verdron ken maar toch zo vertrouwde Holland, op naar de zon, naar Canada, naar familie, naar onze zoon 10700 meter! Buiten 50° C maar een stralende zon op de wolken, die als blanke sneeuw onder ons lig gen. Wat gaan de komende weken ons brengen in Canada en de V. S. Van verwachting klopt ons hart! We hebben 7 uur vliegen voor ons, wat een hele zit is in nauw passende stoelen van een vliegtuig, maar door een goede maaltijd, een dutje en wat lectuur, schiet de tijd aardig op. Dan zegt de boordmicrofoon dat we New Foundlar.d naderen. Horloges worden 5 uur teruggedraaid en ja hoor door de wijkende wolken heen zien we de eerste kustlijn onder ons. EEN interessante landkaart ontrolt zich heel diep beneden ons. 't Is een machtig gezicht, al kun je geen details onderscheiden. We naderen Montreal en minderen hoogte. Het panorama wordt boeiender, rivieren en wegen tekenen zich af. huizen staan +e blinken in de zon, Montreal! 2.000.000 inwoners; een oneindige uitgestrektheid met zijn bungalowbouw. Wielen raken de grond en we taxiën naar de stand plaats. 4 uur Over 57 minuten gaat onze trein. Pa pieren controleren, koffers halen, douane passeren, vlug taxi zoeken om naar de trein, zouden we 't halen? Zo niet dan moeten we 5 uur wachten! De eerste indruk valt mee hier rond Montreal; prachtig groene weiden door de vele reeen der laatste weken na een verdropend voorjaar. Hollands bont vee in de weiden, die behoorlijk recht verkaveld zijn, dat alles doet nog wat Hollands aan. De schuren val len wel op; hoog, geheel uit gespleten boomstammen gebouwd met van onderen de veestalling. De kippen zitten op de vloer er boven, soms 2 boven elkaar. In 't verkeer op de highway kunnen Hollanders nog wel een lesje leren in 't heer in 't verkeer zijn. Ieder stopt stipt alvorens een hoofdweg op te rijden en geeft gelegenheid om in te voegen. Als we Ottawa naderen waar Koningin Juliana woonde in de oorlog, gaat het donkeren, zodat we niet veel er van zien. Ook hier een uitgestrektheid die je niet in kan denken voor de 280.000 mensen. Ieder woont buiten de stad in een bungalow, die zo'a 1530.000 kost. Huur $3040 per week, maar kopen op afbetaling is niet duurder en in 30 jaar is alles je eigendom! De heer W. Roelse te Koudekerke maak te kortgeleden een reis door Canada en de U. S. A. en geeft in enkele artikelen zijn in drukken weer, tijdens zijn bezoek opgedaan. Hierbij zijn eersle bijdrage. Een grote kalkoenenfarm in de buurt van de Grand Valley. E: lopen zo'n 8000 kalkoenen rond. Wat wel opvalt is dat niemand 'f in zijn hoofd baalt om er een tuin op na te houden voor groente teelt, hoogstens een paar bloemen. Te veel werk en in de winkel koop je het kant en klaar voor niet te veel geld. Direct maar alles onder de graszoden, waar dan ook een levendige handel in is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 12