RUSI-BAN 395 Esso Flinke aanvoer van Goudreinetten DINGEN VAN BE WEEK Hetzelfde effect bereikt u met METESSO BENTU BETER UIT! TUINBOUW Vocht Is een vijand van uw bedrijfswinst. Roest loert permanent op tiw geïnvesteerd kapitaal. Geef hem geen kans: bescherm al uw machines en werktuigen met Rust-Ban 395. 't Kost u weinig (ook weinig tijd!), 't bespaart u veel. De praktijk zal het u bewijzenI Wat voor Rust-Ban 395 geldt, geldt ook voor brandstoffen, motor- Oliën, transmissie-oliën, smeervetten. enz... VRIJDAG 15 OKTOBER 1935 TEGEN het eind van de vorige week nam op da Zeeuwse veilingen het aanbod van Goudreinettc zeer sterk toe. Plaatselijk waren er toen reeds dag- aanvoeren van 80 ton van dit ras. Ongetwijfeld zullen er ook deze week veel Goudreinetten te koop geweest zijn. De prijs liep wat terug toen de aanvoeren groter werden. De grote maten deden tussen 55 en 60 cent per kg, de middelmaten tussen 40 en 50 cent en de kleine maat klasse I kwaliteit rond 30 cent. Klasse II was gemiddeld minstens 10 cent per kg goedkoper dan klasse I, althans voor wat betreft de grote maat. De telers die hagelschade hebben gehad, zitten hier door niet best, zeker niet wanneer ze bovendien niet verzekerd waren. Er werden veel Goudreinetten gekocht voor uitvoer naar Frankrijk. Op de veilingen werd er na elke vei lingdag onder hoogspanning gewerkt om de appels uit de meermalige kisten over te 'eggen in de een malige kratten of dozen. Cox's Orange Pippin, het tweede belangrijke appel ras, werd ook wat goedkoper. De gewone klasse I kwaliteit lag voor de grote maten steeds tussen 75 en 80 cent per kg. De middelmaat deed tussen 55 en 65 cent en voor de kleine maat werd rond 40 cent per kg betaald. Gele partijen Cox's waren gemiddeld ongeveer 10 cent per kg duurder dan de nog niet gele partijen, al thans voor wat betreft de grote maten. Klasse II Cox's was slechts enkele centen per kg goedkoper dan klasse 1 kwaliteit. Glorie van Holland deed voor de grote maten rond 40 cent per kg, Ingrid Marie rond 50 cent. Laxton's Superbe, een appel die we liever nog maar wat zou den bewaren, noteerde rond en iets boven 40 cent Der kg. Ellisons Orange deed 35 tot 40 cent. De lid en Ill-fijn kwaliteit van de meeste appelras- sen ging naar de fabrieken tegen de kroetprijs van 16 tot 19 cent per kg. Bij de peren kwamen er nog wat rijpe partijen Bon ne Louise, Conference en Beurré Hardy. De prijzen hiervan liepen terug. Bonne Louise deed tussen 50 en 65 cent per kg; Beurré Hardy grote en middelmaten rond een gulden; Conference tussen 55 en 60 cent. Doyenné du Cornice werd regelmatig in redelijke hoeveelheden aangeboden. De grote en middelmaten klasse I deden van 1,tot 1,10 per kg, klasse II kwaliteit was 5 tot 10 cent per kg goedkoper. Saint Remy was gevraagd voor Belgische rekening en deed tussen 45 en 50 cent voor de grote en middel maten en rond 40 cent per kg voor de kleine maat. S7S IITANNEER we in deze weken komen in de gebte- den in Zeeland waar de kleinfruitteelt van b» tekenis is, dan valt het op dat er na de pluk nog erg weinig is gedaan aan het onderhoud \an het gewas. Er zijn veel percelen aardbeien die dik onder het on kruid zitten, aan de frambozen is meestal nog hele maal niets gedaan en ook de bessenper celen staan er dikwijls nog allerminst fraai bij. Meestal heeft de tijd ontbroken om er wat aan t« doen. Toch willen we hierop de aandacht vestigen om dat de weersomstandigheden op het ogenblik bijzon- der gunstig zijn om in het kleinfruit te werken. Gauw genoeg kan het weer omslaan en dan gaat het heel wat moeilijker. Bij de aardbeien zouden we toch wel erg graag do winter ingaan met een gewas dat vrij is van onkruid. De frambozen moeten ook noodzakelijk worden aangepakt. Het oude afgedragen hout moet direct na de pluk worden verwijderd. Dat komt er op de meeste bedrijven niet van, maar in het najaar moet het toch zeker gebeuren. Het geeft enkel maar narigheid wan neer de gehele winter het oude hout tussen de ge zonde stengels zit. Hetzelfde geldt voor de bramen. Op het ogenblik zijn er nog telers die de moeite doen om bramen te plukken, ook al is de prijs zover gezakt dat er weinig meer overblijft dan een uurloontje. Weldra zal de pluk helemaal over zijn en dan kun nen we ook het beste het oude hout zo gauw mogelijk verwijderen. Het is erg belangrijk dat dit gebeurt voor de wintervorst verwacht kan worden want dan moet de kans aanwezig zijn om de stengels die het volgend jaar een oogst moeten geven, voldoende af te dekken. Hiervoor leggen we ook tijdig afdekmate riaal gereed. Als u het nog moet gaan opzoeken wan neer er temperaturen van meer dan 7 graden onder nul worden gemeld, dan bent u te laat. Verstandig is het de jonge stengels zodanig weg te leggen dat het afdekken geen moeilijkheden geeft. Wanneer het oude hout er in zit is het afdekken vrijwel niet mogelijk. Sommigen menen dat dit oude hout een zekere be scherming geeft tegen uitdrogende winden in de win ter, maar we zouden toch maar de voorkeur geven aan afdekken bij lage temperaturen. Dat het looppad tussen de bramen goed losgemaakt moet worden is algemeen bekend en het is verstan dig dat ook te doen want schade is niet denkbeeldig wanneer men het nalaat. Bij de frambozen moeten we vooral trachten te voorkomen dat tijdens een natte periode in de winter het water in de aanplant blijft staan. Frambozen kun nen daar niet tegen. Kunt u water verwachten, neem dan tijdig maatregelen om het zo vlug mogelijk t« laten weglopen. We weten dat het er dikwijls niet van komt om deze noodzakelijke werkzaamheden in de kleinfruitsektor tijdig uit te voeren, maar toch is het nodig dat we er niet achteloos aan voorbij gaan, want de ervaring heeft geleerd, dat men ook in deze sektor alles op al les moet zetten om een zo goed mogelijk teeltresultaat te behalen. De kleinfruitteelt kan er heus niet meer zomaar bij hangen. Alleen de vakman, die alle mogelijke zorg aan zijn gewas besteedt, mag een goed teeltresultaat verwachten. In de komende tijd zal men zich ook bezig moeten houden met de vraag of men uitbreiding zal geven aan bepaalde kleinfruitteelten of dat men zal overgaan tot vernieuwing. Voor degenen die er wat van willen maken, lijken er in de kleinfruitsektor zeker mogelijkheden te schui len. Alleen blijkt steeds duidelijk dat het moet gaan om het kwaliteitsprodukt dat mogelijk voor verse con sumptie bestemd kan worden. Daarom is het verheugend dat er deze zomer zo veel aardbeien op plastic zijn geplant. Daarom ook ia het verheugend dat we in onze provincie in hoofd zaak zijn overgegaan tot de teelt van rode bessen aan draad. Gezien de ervaringen van dit jaar, geloven wij dat dit de aangewezen teeltmethode wordt, zeker voor het ras Jonkheer van Tets waarop we toch in hoofd zaak zijn overgeschakeld nu de Fays Prolific het er steeds meer bij laat zitten. De struikenteelt van Jonkheer van Tets heeft veel nadelen, vooral in een jaar met veel regen, en dat komt nog al eens voor. Bij de aanplant van rode bessen zullen we dus het beste uit kunnen gaan van de teelt aan draad. Over zwarte bessen valt moeilijk een verstandig woord te zeggen. Er zijn deskundigen die van mening zijn dat dit produkt voor het gewone bedrijf, waar do pluk niet gemachineerd (getrild) kan worden, geen toekomstmogelijkheden heeft. Het grote bezwaar van de zwarte bessen is het oogstrisico, waar dan boven dien bij komt het risico van de afzet. Al met al hee8 wat faktoren die tot voorzichtigheid met de nieuw» aanplant manen. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5