.UIT DE PItAKTIJK 972 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD HET ongekend mooie weer van de laatste weken heeft de boer op SCHOU- WEN-DUIVELAND in staat gesteld de achterstand grotendeels weg te werken. De aardappeloogst kwam onder zeer gunstige omstandigheden tot zijn einde. Dat de bietenoogst ook zo vlot mag verlopen kunnen we niet anders dan hopen. Het begin dezer oogst verliep naar wens. Was aanvanke lijk de verwachting t.a.v. de opbrengst niet hoog, toch valt velen de op brengst nu niet tegen in eerste instantie. Evenals bij de andere gewassen komen ook hier grote verschillen voor. 't Gemiddelde ligt o.i. omstreeks de 40 ton. Over 't suikergehalte is er nog niet veel bekend. De eerste berichten hieromtrent luiden van 15Va tot 16 Va Bij aanhoudend droog weer zal er wel enige stagnatie kunnen ontstaan bij de afvoer. Gooi de bieten daarom niet op een te hoge hoop met 't oog op broei en houdt de hoop van boven vlak ten aanzien van het indrogen. Hier en daar staat de vroeg gezaaide wintertar we reeds mooi boven. De vrij hoge bodemtempe- ratuur zorgde voor een vlot kiemen. Hoeveel win tertarwe er gezaaid zal worden is nog niet te overzien, maar het lijkt er op dat dit areaal weer groter zal zijn dan vorig jaar. Plaatselijk wordt met centrif ugaalkunstmest- strooier tarwe gezaaid. We kunnen niet anders zeggen, dan dat hiermee en met de pendel- strooier in 't algemeen goede resultaten bereikt kunnen worden, wanneer tenminste voldoende aandacht wordt besteed aan de afstelling van deze machines en bovendien nauwkeurig wordt ge werkt. Bizondere risico's brengt deze zaaimethode dan niet mee. Vooral op de lichtere slempgevoe- lige gronden heeft deze methode aantrekkelijke kanten en is als zodanig aan te bevelen. Nu 't schof felen van granen praktisch geheel vervangen is door een chemische onkruidbestrijding, met achter de hand de onkruideg, heeft 't op rijen-zaaien plaat selijk veel aantrekkelijks verloren. Het resultaat dat men bereikt met breedwerpig zaaien, zal ech ter geheel afhangen niet alleen van de nauwkeu righeid waarmee men te werk gaat t.a.v. 't zaaien, maar ook voor wat er aan vooraf gaat en wat er op volgt (voorbewerking - nabewerking). Ondanks het extra werk doet men er wel goed aan het melkvee, in elk geval voorlopig 's nachts, op te stallen. Vochtige kou verdragen de dieren slecht en bovendien gaat de voederwaarde van 't nog aanwezige gras thans snel achteruit. Met bijvoeren van bietenloof in de weide is dat niet helemaal te compenseren. Dit extra werk wordt meestal wel beloond met het langer op productie blijven van de dieren. UANWEGE de drukke werkzaamheden op de akker heeft uw overzichtschrijver van THO- LEN en ST. PHILIPSLAND niet de tijd kunnen vinden om aan zijn Land- en Tuinbouwblad-ver plichtingen te voldoen. Thans na deze lange pe riode van uitzonderlijk mooi droog weer heeft ook hij evenals zijn collega's kans gezien om de achterstand van de werkzaamheden in de land bouw geheel in te lopen en hij is daarover zó ver heugd dat het constateren van dit feit het aller eerste is, dat hij aan het papier wil toevertrouwen. De huidige ontwikkeling van de mechanisatie op onze bedrijven brengt mee dat we veel meer nog dan vroeger afhankelijk zijn van de weers gesteldheid in de oogstperiode. Wanneer het weer dan ook flink tegen zit, dan zitten we zo in het achtergat, maar daar staat tegenover dat een periode van gunstig weer ook weer heel veel goed kan maken, ja zelfs kpn een achterstand in werkzaamheden geheel worden weggewerkt. De aardappeloogst is vrijwel geheel aan de kant. Hier en daar rooit men nog de laatste Furore- of Alpha-aardappelen. De grond werkte niet erg best, maar toch mogen we, gezien tegen <±e achtergrond van de verwach tingen, niet klagen. Ook de opbrengsten vielen over het algemeen niet tegen, hoewel ze natuur lijk aanzienlijk lager waren dan in 1964. Wij hebben de indruk dat vele boeren hun aard appelen wat vroeg hebben doodgespoten. Overi gens zeer begrijpelijk want in het laatste van juli zag het er ook niet best uit met de phytophthora- aanfasting. In het begin van augustus heeft het droge weer meegewerkt aan de bestrijding van het „kwaad" en daardoor hebben de telers die later hebben doodgespoten aanzienlijk hogere op brengsten gekregen. De bietencampagne is met gunstig weer gestart; het machinaal rooien ging prachtig en de levering van de eerste termijn aan de fabrieken zal geen moeilijkheden opleveren. Het weer lokt uit om maar direct een groot stuk te rooien en de bieten dan maar even op te slaan. Enkelen doen dit ook, maar de meesten zien toch wel op tegen de verliezen die optreden bij een bewaring va*i suikerbieten als de dagtem peraturen zo hoog oplopen. Afgezien nog van het feit dat de suikerbieten met dit weer nog hard groeien. De opbrengsten van de bieten lijken eveneens mee te vallen. Er is op Tholen en St. Philipsland al veel win tertarwe gezaaid. Het zaaien en ploegen geeft op vele plaatsen nogal wat. moeilijkheden, terwijl de grond zeer grof valt. Na een paar dagen wordt de grond vrijwel onbewerkbaar, daarom is spoe dig zaaien na het ploegen wellicht de beste werk methode. Wij hebben de indruk dat op onze schiereilanden veel Manella gezaaid wordt. DE werkzaamheden op de WALCHERSE land bouwbedrijven zijn de laatste weken flink gevorderd. De aardappeloogst is bijzonder gunstig verlopen. Ook het percentage ziek en natrot is op de meeste percelen niet ernstig. Slechts op enkele percelen komt er 3050 ziek en rot voor. Op vallend is ook de goede opbrengst van de laat gepote, omstreeks 1520 mei. We krijgen de in druk dat in een natte zomer de aardappelen op onze grond wel goed gedijen. De kunst is om ze ziektevrij te houden en tijdig dood te spuiten. Dat tijdig doodspuiten heeft ook dit seizoen bij enkele telers weer parten gespeeld. Terwijl we dit schrijven op 11 oktober moet er nog veel wintertarwe worden gezaaid. We hebben de indruk dat er vorig jaar op deze tijd veel meer was gezaaid. Op sommige percelen is de grond ook wel erg rauw. Een regenbuitje zou veel goed kunnen doen. Ook in verband met de kans op het voorkomen van voetziekte valt een niet te vroege zaai wel toe te juichen. Voor het opzakken van uien was het eveneens gunstig weer. De kg-opbrengst van dit gewas lijkt op de meeste percelen goed tot zeer goed. De bruine bonen geven maar een matige kg- opbrengst. De weersomstandigheden waren afge lopen zomer niet erg gunstig voor dit gewas. De prijs is goed, zodat nog een redelijke geldop- brengst wordt verkregen van de meeste percelen. Er zijn dit jaar ook weer enkele percelen blauw- maanzaad geteeld. De kg-opbrengst was vrij goed, zodat bij een hoge prijs een zeer goed gelde lijk resultaat is verkregen. Ons nieuwste voedergewas, de snijmais, heeft dit jaar ook het klimaat niet mee gehad. Resultaat een matig gewas met rtog niet voldoende gerijpte kolven. Toch menen we dat het omstreeks half oktober tijd is dit gewas te oogsten. Verder uit stel brengt teveel risiko mee, wat het oogsten betreft. Tussen al deze bedrijven door is ook de bieten- oogst goed op gang gekomen. Voor het machinaal oogsten zijn de omstandigheden gunstig. Zij die hier op aangewezen zijn, hebben al een goede kans gehad. Het rooien met de tang gaat wat minder vlot. De bieten zitten erg vast in de grond en zijn nogal takkelig. Af en toe een buitje is ge wenst. De kg-opbrengst lijkt redelijk goed, het tarra-percentage is hoog. Er zijn gevallen van ruim 50 Van het suikergehalte is uit de prak tijk nog weinig, bekend. Met het wihtervóor' ploegen is op verschillende bedrijven een begin gemaakt. We mogen dit keer deze rubriek besluiten met de konklusie dat de achterstand ii de werkzaam heden voor een groot gedeelte is ingelopen. U7E schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE- REN 10 oktober. Weer is een zomerse dag toegevoegd aan de rij van uitzonderlijk mooie herfstdagen. De afgelopen week is de bietenoogst het werk gaan beheersen. De dagen met goed rooi- weer moeten we dan ook zoveel mogelijk benut ten. Aan dit in voorraad rooien zit de noodzaak van een verharde stortplaats vast. Het mechanisch laden en vervoeren met zwaar transportmateriaal biedt dan velé voordelen. Nu U dit leest .zal bij gunstig weer de interna tionale biete'nröóidemonstratie zijn géhouden, waar we een goed inzicht in de huidige stand van zaken kunnen krijgen. Speciaal de vergelijking hand werk en mechanisch dunwerk zal voor de toe komst van groot belang zijn. Dit deel der teelt-mechanisatie staat niet op zich zelf. Zo zal het mechanisch dunwerk ook met zich meebrengen dat de oogstmethode wordt aangepast. Onderzoek en samenwerking tussen landbouwer, fabriek en importeur zou hierbij een eerste ver eiste zijn, eVenals de wil om met traditie te bre ken en iets revolutionairs niet zonder meer te weren! Nu het Seizoen gunstig is geweest voor grond bewerking moetjn we toch niet vergeten het kweekgras goed in de gaten te houden. Wanneer de kanten zijn opgereden, kan nu al over de drie ploegsneden langs de kant, en in de laatste ploeg- voor gespoten worden met TCA, 75 kg per ha. Hiermee kunnen we heel wat meters perceelskan ten spuiten! Wanneer we eerst de kanten opploe- gen kunnen we met de sproeikar over de nog niet geploegde grond rijden. Een eind slang van een spuitboompje met 2 doppen op de drukleiding van de sproeikar geeft voor grote lengtes perceels kanten een gemakkelijke en vlugge werkwijze! OVER de stand van de werkzaamheden op de NOORDBEVELANDSE landbouwbedrijven kunnen we momenteel een heel wat gunstiger ge luid laten horen dan een maand geleden. De aard appelen zijn praktisch aan de kant, of beter ge zegd in het koelhuis, de schuur of sporadisch nog in een kuil. De bietenoogst is begonnen en men is bezig met zaaivoorploegen en wintertarwe zaai en. Hoe men ook over een verdoorgevoerde mecha nisatie mag denken (veel keuze is er overigens niet), de laatste weken hebben weer duidelijk aangetoond dat juist een goede mechanisatie het mogelijk maakt in korte tijd enorm veel werk te verzetten. Maar het gehele werkschema moet dan zodanig „rond" zitten dat die korte tijd ook vol ledig wordt benut. Naast de bietenoogst staat voor de komende weken het tarwezaaien op het programma. Wat de rassen betreft zijn vooral Ibis en Manella fa voriet. Een der voornaamste reden waarom velen hun areaal over deze beide rassen ver delen is het verschil in tijdstip van afrijping. De laatste jaren hebben ons wel geleerd dat de water huishouding en de waterberging van de grond in belangrijke mate bepalend zijn voor de stand van de tarwe na de winter. Daarom zal onze grond bewerking er-op gericht moeten zijn om het land grof te laten liggen. Vooral niet meer bewerken dan strikt nodig is. Elke bewerking vermindert de waterberging. Om de kans op voetziekte te beperken is het van belang niet te vroeg en ook niet te diep te zaaien. De punten ninimaal bewerken en ondiep zaaien maken ook de kunstmeststrooier een ge schikt werktuig voor het zaaien van wintertarwe. Mits nauwkeurig afgesteld zijn hiermee al gun stige ervaringen opgedaan. Enkele voordelen zijn een grotere zaaicapaciteit en minder sporen, ter wijl de kans op te diep zaaien veel geringer is. De duistbestrijding in wintertarwe is met het middel Avadex BW ook weer een stap verder ge komen. Mits toegepast vanaf een week na het zaaien van de tarwe tot tegen de opkomst van de eerste duistplantjes zijn hiermee goede resultaten mogelrk. Op de zwaardere gronden liggen de eerste per celen weer al op wintervoor. Als het goed gaat kan het maar gebeurd zijn. Of onder mindere om standigheden geploegd land door een goede winter wordt opgeknapt, is nog een vraag. Dat diegene waarbij dit opknappen het minst nodig is de beste kansen heeft, is zeker. DOOR het gunstige weer gaat het rooien van de suikerbieten op ZUID-BEVELAND thans zeer vlot. Ondanks de vele regen van de afge lopen zomer met al het daardoor ontstane struk- tuurbederf komen de bieten vrij schoon uit de grond. De eerste, tarragegevens jig^én vrij laag. Een opbrengstraming is op dit nhóment nog moei lijk te geven. We schatten ze thans zo ongeveer rond de 40 ton per ha. Naast zeer goede percelen die werkelijk nu nog meevallen-, komen ook per celen voor die bitter tegenvallen. Uit de monster nemingen van rond 20 september was reeds be kend dat het suikergehalte goed was. De eerste thans bekend geworden suikergehaltes zijn dat ook, ze liggen vrijwel alle boven de 16,5 Dit is dan toch in ieder geval één meevaller. In de afgelopen 14 dagen is er al heel wat win tertarwe uitgezaaid. Op vele percelen was na het ploegen de struktuur allesbehalve goed. Bij het opdrogen ontstonden harde kluiten. Hoewel het zo wel moeilijk is om te zaaien, moeten we toch ook weer niet zö vér gaan, dat we de grond te fijn gaan maken. De kansen cp verslemping worden dan ook weer groter, terwijl het voor het zaaien en voor de opkomst niets uitmaakt dat de grond zo fijn ligt. Hier en daar is er enige belangstelling om met de schotel- of centrifugaalstrooier tarwe te gaan zaaien, bij deze methode is het wel gewenst dat de grond vooraf voldoende vlak ligt. De belang stelling voor het nieuwe ras Manella blijkt groot te zijn. Zo het zich thans laat aanzien zal dit het meest gaan ten koste van het ras Felix. Al met al ziet het er bij dit gunstige weer naar uit dat de totale oppervlakte wintertarwe wel eens zeer groot kan worden; Degene die wat laat waren met de aardappel oogst hebben het nog zeer goed met het weer ge troffen. In verschillende gevallen bleek de grond nog wel zo goed te werken. De uien zijn nu ook vrijwel allemaal van het land afgehaald. Het opzakken geschiedt steeds meer en meer machinaal. Was de prijs enkele (Zie verder pagina 974.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4