PLATTEL ANDSJE UGD Vier weken in de winter 984 P. J. G. Dansavond Afd. Oudelande agenda ïn moderne varkensstallen, opgebouwd uit betonelementen en betonnen rooster- vloeren. Betonnen stallen vragen weinig onderhoud. En u behoeft niet langer duur stro te kopen. Zo snijdt het mes aan twee kanten. U wint tijd én geld. U werkt zoveel gemakkelijker in zo'n moderne betonnen stal. Alle elementen zijn voor- gefabriceerd waardoor snel kan worden gebouwd. Vraag eens Inlichtingen bij een aannemer of bij uw voorlichtingsdienst of bij de Afdeling Voorlichting van d9 Herengracht 507. Amsterdam Z t t U W S L ANÜ- EN I UiNBUUWBLAO In januari 1966 is het weer zover. Dan zullen de poorten van vier Volks- hogescholen wijd opengaan voor de deelnemers aan de 4-weekse cursus Plattelandsjongeren op nieuwe wegen". Regelmatig zullen wij in onze ru briek aandacht besteden aan deze cursus, omdat wij overtuigd zijn van het grote belang, dat het volgen van de 4-weekse voor de plattelandsjongeren heeft. Wij hopen, dat ook de ouderen deze publikaties zullen volgen, daar hun medewerking bij het stimuleren van de deelneming onontbeerlijk is. SLAGEN IN HET BEROEP Wij zijn van mening dat het voor het slagen in een beroep in de land- en tuinbouw niet voldoende is om alleen maar de schoolopleiding te volgen. Iedere pas afgestudeerde van een landbouwschool wordt dit dan ook duidelijk gemaakt. Het is bijzonder nuttig om wan neer de jongere van de school in de praktijk van het leven komt de kans te geven hem nog eens te laten zien in welke wereld hij nu eigenlijk is beland. Hij zal dan zijn technische kennis van het beroep kunnen toetsen aan de eisen die de samenleving en de we reld om hem heen aan zal stellen. Als jongere heeft hij nu nog de gelegenheid om met een frisse geest op te nemen wat er zich zoal rondom hem heen afspeelt. De 4-weekse cursus op de volkshogeschool, waaraan jaarlijks 120 plattelandsjongeren deelnemen geeft hem, en ook haar de kans om nog eens duidelijk te er varen in welke wereld hij of zij staat. Hij of zij, want deze cursus staat niet alleen open voor jongens maar eveneens voor plattelandsmeisjes. AANMELDINGEN Dit zijn zo de onderwerpen die ter sprake komen op de 4-weekse cursus voor plattelandsjongeren die van 3 tot 29 januari 1966 op vier volkshogescholen zal worden gehouden. Wij zijn van mening dat het van het grootste belang is dat de medewerking wordt gegeven door de ouders om jongeren ouder dan 18 jaar deel te laten nemen aan deze cursus die o a. in samenwerking met de P. J. G. N. en het Landbouw Comité is opgezet. De kosten voor deze cursus be dragen 210,Opgaven kan men richten tot uiter lijk 15 december 1965 aan de volkshogeschool ,,A1- lardsoog" te Bakkeveen, Friesland. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH Op de markt van 13 oktober werden aangevoerd 8.657 stuks vee, zijnde: 2.699 runderen; 256 graskal veren; 1.102 vette kalveren; 1.623 nuchtere kalveren; 218 schapen; 21 geiten; 26 fokzeugen; 582 slacht var kens; 2.130 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit of eigenschappen, als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ820,tot ƒ1.515, Guiste koeien van 750,tot 1.200; Kalfvaarzen van ƒ990,tot 1.460; Klamvaarzen van ƒ890, tot 1.050; Guiste vaarzen van 800,tot 1.000, Pinken van 525,— tot 770,Graskalveren vat* 300,tot 500,Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij van 125,tot 300,Weideschapen vat! 75,tot 120,Lammeren van 60,tof 100,Drachtige zeugen van ƒ350,tot 475, Biggen van 50,tot 70,Alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 749 stuks. Extra kwali teit van 4,15 tot 4,35, le kw. van 3,75 tot 4,05, 2e kw. van 3,35 tot 3,60, 3e kw. van 3,05 tot 3,25; Vette stieren van 3,75 tot 4,20; Worstkoeien! van 2,80 tot 3,05. Alles per kg geslacht gewicht, Vette kalveren le kw. van 3,30 tot 3,55, 2e kW. van 3,05 tot 3,25, 3e kw. van 2,85 tot 3,—J Nuchtere slachtkalveren van 1,25 tot 1,65; Slacht- zeugen le kw. van 1,70 tot 1,80, 2e kw. van '1,62 tot ƒ1,68; Slacht varkens van 1,88 tot ƒ2,Alles per kg, levend gewicht. Vette schapen van 100,— tot 135,Vette lammeren van 90,tot 120, Nuchtere slachtkalveren van 50,tot 90,Alles per stuk. De Afdeling Oudelande organiseert een dansavond op zaterdag 16 oktober in „De Caisson" te Biezelinge, aanvang 20 uur. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Moonlight Stars" WAAROVER HET GAAT Er wordt in deze cursus gesproken over de wijze waarop de wereld tot ons aller werkterrein is gewor den. Er wordt daarbij op gewezen dat landbouw en voedselvoorziening geen zaak van een beperkte markt, maar dat het om Europese ontwikkelingen gaat die zich o.m. afspelen in de E. E. G. Het is on nodig te zeggen dat daarbij gesproken zal worden over het landbouwbeleid in Nederland en over de organisaties en coöperaties in de land- en tuinbouw. Vanzelfsprekend komt nog de vraag naar voren op welke wijze de land- en tuinbouwprodukten het beste „aan de worden gebracht. Goes: 15 oktober: Toneelgroep Centrum (Prins van Oranje). Oostburg: 15 oktober: Limburgs Symphonie Orkest (Ledel Theater). Vlissingen: 21 oktober: Toneelgroep Ensemble (Britan nia). Zierikzee: 22 oktober: Kunstmaand Orkest (Concert zaal» HET PLATTELAND De technische ontwikkelingen die van invloed wa ren op de landbouw speelden ook hun rol op de open legging van het platteland. Stad en land zijn geen af zonderlijke begrippen meer die niet met elkaar te maken hebben maar langs allerlei wegen zijn zij op elkaar betrokken. De industrialisering is voor het platteland van grote betekenis geworden. Op de be hoefte en recreatie en natuurbescherming Is niet al leen een vraagstuk voor de stad maar gaat in het bij zonder ook de landbouw aan. Omgekeerd kan men zich voorstellen dat streekverbetering en plattelands- opbouw niet alleen een zaak is van de landbouw, maar dat ook anderen hierop hun invloed willen laten gelden. Op deze wijze raakt de landbouw vervlochten in een geheel van planologische maatregelen. DE WERELD Het is niet mogelijk om de hierboven geschetste ontwikkeling te zien zonder daarbij op de mens zelf te letten. Deze mens op het platteland leeft anders in het gezin dan hij het vroeger deed en kon doen. Het Voert te ver om daarop hier in te gaan, ofschoon juist dit vraagstuk van de houding van de moderne platte lander van zeer veel belang is voor de wijze waarop hij in staat is te leven in een open wereld. Hij zal moe ten zoeken naar nieuwe bedrijfsvormen, naar nieuwe gelegenheden om aangepast aan de tijd te wonen en te werken. Van het grootste belang is dat hij zelf zija plaats in deze open wereld mee weet te bepalen. VEftKOOPASSOCJATtE NEDERLANDS CEMENT ENCl-CEMIJ.ROBUR N.W

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 16