g Problemen bij de vestiging van 978 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD JJET Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij besloot in zijn ver- gadering van 5 april 1965 een commissie in te stellen, teneinde de problemen die zich bij de vestiging van glastuinbouwbedrijven in onze pro vincie voordoen, nader te doen bestuderen. De voorlopige mening dat voor de verdere ontwikkeling van de glastuin bouw in Zeeland verschillende moeilijkheden dreigen, wenste het bestuur getoetst te zien aan het oordeel van een studiecommissie. De verwachting bestond voorts dat de commissie zowel voor de prak tijk als voor de beleidsinstanties zou trachten wegen aan te geven, waar door een zo onbelemmerd mogelijke ontwikkeling van deze sector van de tuinbouw in onze provincie gewaarborgd zou kunnen worden. De commissie die als volgt werd samengesteld: P. J. J. Dekker (voorzitter) Ir. D. van der Zaken K. de Buck C. P. J. van Iwaarden K. J. Drooger J. Markusse A. de Jager G. C. de Rijk W. Koster drs. D. H. Franssens (adviseur) J. M. Stoutjesdijk Ir. J. Prins (secretaris) Ir. L. Vellekoop bracht op 4 oktober 1965 het bestuur verslag uit van haar bevindingen. Deze nota die geheel aan de verwachtingen van het bestuur voldeed, werd onder dankzegging voor het werk der commissie ongewijzigd aanvaard. Het bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij beveelt deze nota gaarne en in het bijzonder in uw aandacht aan. Namens het Bestuur, Ir. M. A. GEUZE, (Voorzitter.) Ir. J. PRINS, (Secretaris.) 1. ONTWIKKELING GLASTUINBOUW IN Nederland breidt de totale tuinbouw inclusief fruitteelt zich weinig in oppervlakte uit. Van 1950 tot 1965 is de oppervlakte toegenomen van ca. 136.000 ha tot ca. 138.000 ha. De groei zit in de stijging van de pro- duktie-waarde van de tuinbouw. Deze produktie-waarde nam in dezelfde periode toe van ca. 500,min. tot ongeveer 1.500 min., waarbij echter de geldsontwaarding in aanmerking moet worden genomen 30 De glastuinbouw in Nederland breidde zich in de periode van 19501965 zeer snel uit. Totaal was deze ca. 3.300 ha in 1950 en in 1964 reeds 6.015 ha. De groenteteelt onder glas is hiervan het belangrijkste onderdeel en deze is in genoemde periode meer dan verdubbeld (1950 2223 ha 1964 4898 ha). In de provincie Zeeland is in de laatste jaren een relatief sterke uitbreiding van het glasareaal te constateren. In 1950 was de totale oppervlakte glas 17 ha, dat is uitgegroeid tot 30 ha in 1964. Dit is 0,5 van het totaal glas areaal in Nederland. In 1960 was er in totaal 16,53" ha groenten onder glas verspreid over 187 bedrijven en 3.63 ha fruit onder glas op 83 bedrijven. Reeds in 1964 was er 29.08 ha groenten onder glas op 249 bedrijven en 3.44 ha fruit onder glas op 73 bedrijven. De voornaamste produkten van de glasbedrijven in Zeeland zijn aardbeien, tomaten, sla en komkommers. voorziet in een bijdrage van 10 van de kosten boven de 2000,tot een maximale bijdrage van 800,per aansluiting. Door een aantal gemeenten (nl. op het eiland Tholen) wordt eveneens een bijdrage in deze aansluitingskosten gegeven. Door deze regelingen wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van deze verhoudingsgewijs hoge inves teringen voor electriciteitsvoorziening. 2. TOEKOMSTVERWACHTINGEN DE ontwikkeling van kleine bedrijven in de richting van intensievere teelten vindt ook in Zeeland waar het aantal kleine bedrijven aan zienlijk is plaats. Door de verkavelingen en streekverbeteringen wordt de intensivering gestimuleerd. In onze provincie zijn de produktieomstandig- heden voor de tuinbouw gunstig wat betreft bodem en klimaat. De bodem in Zeeland is namelijk over het algemeen vruchtbaar, vochthoudend en gemakkelijk te bewerken. De verdere verbetering van de verkeersverbin dingen zal een positieve invloed uitoefenen op de afzet. Voor tuinbouw- opleidingen en vakonderwijs bestaat in Zeeland een grote belangstelling. Resulterend kan gesteld worden dat de toekomstverwachting ten aanzien van de mogelijkheden van uitbreiding van de glastuinbouw in Zeeland gun stig zijn. Opgemerkt moet worden dat de fase. waarin de ontwikkeling van de glastuinbouw in Zeeland zich bevindt, een geheel andere is dan bijv. in het Westland. De glastuinbouw in onze provincie komt in het huidige stadium voort uit de klein-fruitteeltbedrijven en uit de kleine gemengde land- en tuinbouwbedrijven. De groenteteelt in de open grond, die op dit laatste type bedrijf vaak voor komt, verschuift in toenemende mate naar de grotere bedrijven. Tenslotte kan nog gewezen worden op de situatie in de Randstad Holland, waar de tuinbouwontwikkeling steeds meer bezwaren ondervindt. Vestigingen van tuinders uit andere gebieden van ons land in onze pro vincie kunnen in de toekomst tot de mogelijkheden gaan behoren, hoewel de commissie hier voorlopig nog niet veel van verwacht. 3. PROBLEMEN BIJ NIEUWE VESTIGINGEN IVE financiering van de te stichten glasopstanden, vergt grote bedragen en mag dan ook zeker als een belangrijk knelpunt worden genoemd. De investeringen (afgezien nog van die in de grond) variëren voor koude warenhuizen tot verwarmde en volautomatische glasopstanden van respec tievelijk 20,tot 60,per m2. De commissie meent in dit verband te moeten wijzen op het borgstellings fonds en het waarborginstituut voor de tuinbouw, waarop voor financiering door de ondernemers een beroep kan worden gedaan. Voor wat betreft de afzet zijn er nog geen belangrijke problemen, zolang men zich richt op de regionale behoeften. Wanneer door uitbreiding en intensivering de nieuwe tuinbouwgebieden uitgroeien, moeten hogere eisen gesteld worden aan de structuur van de afzet. Wel kan gesteld worden dat voor een verdere toekomst er in E.E.G.- verband mogelijkheden liggen. Samenwerking c.q. concentratie van veilingen is voor een efficiënte afzet noodzakelijk. Naar het oordeel van de commissie moet bij een verdere uit breiding van de glastuinbouw de betekenis van een geconcentreerd aanbod van behoorlijke omvang niet onderschat worden. De utiliteitsvoorzieningen zijn in Zeeland slechts met hogere kosten dan elders te verkrijgen. Zowel waterleiding als electriciteit is in Zeeland per eenheid van afname duurder. Ten aanzien van de aansluitingskosten op het electriciteitsnet bestaat er sinds kort voor warenhuizen een provinciale subsidieregeling. Deze regeling Aardbeien onder glas. Een belangrijke teelt in Zeeland. De voorziening van de glastuinbouwbedrijven met zoet water (voor be regening en bevloeiing) is eveneens een probleem. Het is gebleken dat op kritieke momenten in dit agrarisch bedrijf de druk en capaciteit van de waterleiding onvoldoende is om in de behoefte te voorzien. Bovendien geven de aansluitingsmogelijkheden op het waterleidingsnet wel eens zorgen. Voorts moet vermeld worden dat de hoeveelheid geschikt grondwater in Zeeland gering is. De problemen van de watervoorziening kunnen in de practijk vrij goed worden ondervangen door het bouwen van voorraadbassins, die in de goede uren gevuld kunnen worden en waarin tevens het regenwater kan worden opgevangen. Alleen betekent dit weer een extra investering. Voor een bedrijf van 1000 m2 is nodig een bassin van 30 m3, kosten 1250,—. Voor een bedrijf van 5000 m2 is nodig een bassin van 100 m3, kosten f 4500,—. De verzoeting van het Zeeuwse Meer na de afsluiting van de Ooster- schelde in 1978 is, naast de betekenis die het heeft voor de andere sectoren van het economisch leven in ons gewest, van groot belang voor de land- en tuinbouw. Het is echter de vraag of de kwaliteit van dit water van dien aard zal zijn, dat het direct voor de fijnere tuinbouwteelt onder glas is te gebruiken. Behalve al deze vermelde technische problemen zijn het ook de plano logische maatregelen die bij het vestigen van glastuinbouwbedrijven in toenemende mate een rol gaan spelen. Sinds korte tijd is de uitspraak van de Raad van State bekend omtrent de bezwaren die tegen de kassenbouwverboden in enkele Zuid-Hollandse streekplannen waren ingebracht. Uit deze uitspraak in hoogste instantie gedaan, mag worden afgeleid dat het kassenbouwverbod'in beginsel is aanvaard. Verwacht mag dan ook wor den dat deze verboden om kassen in een bepaalde streek te bouwen ook in de toekomst in de planologische regelingen zullen worden opgenomen. Vooral omdat in Zuid-Holland een kassenverbod van kracht is geworden voor een gebied waarvan men van mening is dat het ook in recreatief opzicht een functie kan vervullen, kan verwacht worden dat gepoogd zal worden om ook een dergelijk verbod voor verschillende Zeeuwse gebieden tot stand te brengen. 4 GROTE BEZWAREN TEGEN KASSENBOUWVERBODEN IN ZEELAND I\E commissie -is van_m£ning dat mede gezien en de aard van de ontwik- keling van de glastuinbouw in Zeeland tegen kassenbouwverboden in

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 10