Effectieve bestrijding van vruchtboomkanker mogelijk Afscheid van de heer A. Spruit DE O L V E VA 18 7 9 DINGEN VAN DE WEEK 953 TUINBOUW LEVENSVERZEKERING - PENSIOENCONTRACTEN WINSTDELING VOOR ALLEN VRIJDAG 8 OKTOBER I 9 G 5 yRUCHTBOOMKANKER, een schimmelziekte van de bast, is dit jaar in ernstige mate opgetreden Voor de fruitteelt is dit een schadepost. Voor het onderzoek naar de beste bestrijding is het echter een „gunstig" jaar geweest. Bijna alle proeven hebben een duidelijk resultaat opgeleverd zodat er in 1965 aan zienlijke vorderingen zijn gemaakt. Aldus verklaarde dr. D. Mulder van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp onlangs in een radio-uitzending. Ten eerste is gebleken, dat bespuitingen ten tijde van de bladval met bestrijdingsmiddelen die koper, of koper en kwik bevatten, inderdaad de ziekte kunnen voorkomen. In de tweede plaats is komen vast te staan, dat de ascosporen die in de herfst besmetting teweegbrengen, over aanzienlijke afstand door de wind kunnen wor den verspreid. Ten derde kon worden waargenomen, dat als een boomkwekerij in de nabijheid van een sterk door kan ker aangetaste hoogstamboomgaard ligt, de éénjarige bomen een zeer zware aantasting kunnen vertonen. Tenslotte is gebleken, dat wondbehandelingsmidde- len die speciaal zijn samengesteld met het oog op de behandeling van kankerwonden, een genezende wer king kunnen uitoefenen. Hoewel hiermee de vruchtboomkanker nog niet de wereld uit is, kan toch worden gezegd, dat de bestrij ding geen probleem meer hoeft te zijn als er voldoen de tijd en moeite aan besteed wordt. De basis van de bestrijding moet het voorkómen zijn van de aantasting in de boomkwekerij. Dit voorkomt namelijk de af levering van bomen met verborgen gebreken die tot teleurstelling na het uitplanten leiden. Er is dan ook in één district van de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor Boomkwekerijprodukten NAKB, deze herfst voor het eerst aan de boomkwekers geadvi seerd, de bomen vóór het rooien met koper of koper kwik te spuiten. Daarna is het nodig de jonge boom in de pas geplante fruittuin jaarlijks in de herfst te beschermen tegen aantasting van stam en takken door één of twee bespuitingen. Gezien de hoge investe ringskosten in de fruitteelt is deze voorbehoedende bespuiting zelfs noodzakelijk. De eerste vijf jaar moet dit worden volgehouden, zodat stam en gesteltakken zich gezond kunnen ontwikkelen. Daarna kan men het van allerlei faktoren laten afhangen, of nog elk jaar moet worden gespoten. Tenslotte is er de behandeling van de kankerwon den zelf. Hier zitten twee kanten aan. De kans op be smetting van jongere takken wordt kleiner, wanneer door reiniging van oude kankerwonden de produktie van ascosporen kleiner wordt. Ditzelfde wordt ook bereikt door wegzagen en direkt verbranden van alle kankertakken die zonder bezwaar kunnen worden gemist. Voorts is er sedert kort de mogelijkheid uitgekrabde kankerwonden te behandelen met een schimmeldodend middel, dat in tegenstelling tot reeds langer bestaan de snoeiwond-afdekmiddelen, een genezende werking uitoefent. Er moet hierbij echter direkt worden ge wezen op het gevaar, dat aan het gebruik van deze stoffen verbonden is voor hem die ze toepast. Het werkzame bestanddeel is een organische kwik ver binding, die verbranding van de huid op handen en gezicht kan veroorzaken. Men streeft er daarom naar, deze middelen een dusdanige samenstelling te geven dat spatten en uitlopen is uitgesloten. Deze behandeling van stam- en takkankers met helende kankerwondbehandelingsmiddelen moet ech ter als een overgang worden beschouwd. Zodra de bespuitingen in de herfst, zowel in de boomkwekerij als in de boomgaard, algemeen ingang hebben gevon den, zal het optreden van kankers op de stam tot de uitzonderingen behoren. Daar de schimmel echter ook op andere dan fruitbomen voorkomt, zal het gevaar van hernieuwde aantasting steeds blijven bestaan. Tot zover zijn alleen de direkte maatregelen ter sprake geweest die de vruchtboomkankerschimmel zelf treffen. In ruimer verband gezien kan men echter ook andere maatregelen nemen die ten doel hebben de vatbaarheid van de boom te verminderen. Reeds bij de keuze van een perceel voor aanleg van een boomgaard moet er op worden gelet of de mogelijk heid van voldoende en regelmatige ontwatering aan wezig is. Onregelmatige waterhuishouding van de grond bevordert immers vruchtboomkanker. Boven dien is het vanwege het besmettingsgevaar onverstan dig een nieuw perceel fruit vlak naast een oude slecht verzorgde boomgaard aan te leggen. Bij de stikstofbemesting dient men enige matiging in acht te nemen indien er kans op kankeraantasting bestaat. Een rijke stikstofvoorziening maakt de boom namelijk meer vatbaar voor de kankerzwam. Daar elke wond door kanker kan worden besmet, moet de snoei bij voorkeur bij drpog wéér uitgevoerd worden. Grote snoeiwonden moeten worden afgedekt met de een of andere verf. Als er gevaar voor besmetting bestaat, is het aan te raden na de snoei nog een b^- spuiting met een half procent "Ikooeroxychloride of drie-tiende procent van een koperkwikpreparaat toe te passen. Binnenkort zal de heer A. Spruit, hoofdassistent bij het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Zeeland en West Noord-Brabant, zijn werkzaamheden als specialist voor de bloembollenteelt in het zuid westelijk kleigebied beëindigen. De heer Spruit, die uit Noord-Holland afkomstig is, heeft er de voorkeur aan gegeven na een werk periode van ongeveer tien jaar in Zeeland en West Noord-Crabant weer naar zijn geboortegrond terug te keren een soortgelijke functie te aanvaar den bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn. Met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid heeft de heer Spruit zich gegeven aan het bloem bollenvak in ons ambtsgebied. Hij heeft vooral de gladiolenteelt in het zuidwesten inhoud weten te geven, niet alleen op vaktechnisch gebied, maar speciaal ook wat het bewaren en verwerken van de leverbare gladiolenknollen betreft. De tulpen teelt, die hem zo na aan het hart ligt, heeft in de afgelopen tien jaar echter niet zo'n vlucht geno men. Als één van zijn idealen zag hij steeds het van de grond helpen van de tulpenteelt, waarbij hij zich terdege bewust was van de technische pro blemen van deze teelt in het zuidwesten. De heer Spruit was behalve bij de telers ook een graag geziene "figuur bij de organisaties en de han del. Hij onderhield naast regionale ook vele waar devolle contacten in landelijk verband om op de hoogte te blijven. Hij heeft in een volkomen eigen stijl talrijke le zingen gehouden, waarbij de nuchtere zakelijke kijk op de praktijk hem typeerde. Het bloembol lenvak in het zuidwesten verliest in de heer Spruit een adviseur van gehalte. Hij was met name door zijn deskundigheid en positieve instelling een waardevol medewerker. Bovendien was hij door zijn opgeruimd karakter een prettig collega. Het is begrijpelijk dat wij hem daarom in de gelederen van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes node zullen missen. Dit neemt echter niet weg dat wij hem met zijn nieuwe functie van harte feliciteren en hem met zijn gezin veel succes toewensen voor de toekomst. Eventuele gegadigden voor de functie van voor lichter voor de bloembolleteelt in Zeeland en West Noord-Brabant kunnen zich reeds nu mel den bij het Rijkstuinbouwconsulentschap, West singel 58 te Goes. Vereist is: Middelbare Tuinbouwschool en/of Tuinbouwvakonderwijzer, U.L.O.-diploma strekt tot aanbeveling. Salaris volgens Rijksregeling, afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring, van 470,tot S 913,per maand. De standplaats is Goes, terwijl de woonplaats Steenbergen is. Er is een riante woning in Steen bergen beschikbaar. De Rijkstuinbouwconsulent, Ir. L. VELLEKOOP. WE kunnen niet anders dan tevreden zijn oven de wijze waarop dit seizoen de fruitafzel plaats vindt. Er zijn op de Zeeuwse veilingen ruime aanvoeren van appels en peren, de prijzen kunnen zich goed handhaven op een niveau dat voor de teler aantrekkelijk is. Enkele jaren achtereen waren de prijzen te laag en af en toe werd er door sommigen wel eens getwijfeld aan de toekomstmogelijkheden van het fruitbedrijf. Dit jaar geeft de teler weer moed. Zelfs rassen en kwaliteiten waarvan nie mand meer enige verwachting had, worden dit jaar zodanig betaald dat de kosten die er aan besteed zijn weer enigszins worden goed gemaakt. Af en toe horen we ook de opmerking maken dat het fruit erg duur is dit jaar. We zijn van mening dat dit een verkeerde uitdrukking is. Het fruit is niet abnormaal duur, zeker niet wanneer we het gaan vergelijken iet de kosten van vele andere dingen die we dagelijks nodig hebben. Alleen hebben we de laatste jaren op een prijs peil gezeten dat te laag was. Het prijspeil van fruit in 1963 en 1964 gaf enkel voor de beste fruitbedrijven een redelijk bestaan en men moest voor het beoordelen van de rentabiliteit zeker niet uitgaan van de kostprijzen van grond en eigen arbeid in deze tijd, want dan kwam men bijna steeds tot een negatief resultaat. Nu is kostprijsberekening niet de sterkste zijde van vele telers en wanneer men maar aan een enigszins redelijk inkomen kwam, werd al gauw gezegd dat het wel ging, maar in feite moet toch met alle produktiefaktoren en de kosten hiervan rekening worden gehouden om de rentabiliteit van het bedrijf vast te stellen. Wanneer boomgaarden vlot worden verkocht tegen 25.000,per ha dan mag men als teler met een goed bedrijf op eigen ;rond ook wel een dergelijke prijs rekenen en daarvan een rente percentage van 5 Wanneer het loon van een vakarbeider met inbegrip van social- lasten enz. minstens 150,per week bedraagt dan is toch een loon van dezelfde hoogte voor de ondernemer niet teveel gerekend? liet zijn zo maar enkele gedachten die bij ons opkomen naar aanleiding van hetgeen we af en toe horen over de fruitprijzen van dit jaar. Ze dienen minstens op het huidige peil te liggen om de teelt aantrekkelijk te doen zijn en de onder nemer een redelijke vergoeding voor zijn gelever de prestaties te geven. In de komende weken zal er veel werk verzet moeten worden op de fruitbedrijven. Laten we hopen dat de weersomstandigheden zodanig zul len zijn dat alles een goede voortgang kan hebben. Binnen niet al te lange tijd zullen er dan weer boomgaarden zijn waarin alles is geplukt en een gemakkelijker periode breekt dan aan. Dan komt ook weer de tijd dat men zich met name in de oudere fruitgebieden zal moeten bezig houden met de vraag of er gerooid moet worden. De teler die de zaak nuchter bekijkt zal ook nu weer tot de conclusie komen dat er voor ver- oudere rassen en bomen maar één oplossing is en wel: opruimen. Zelfs dit jaar, nu er toch be trekkelijk hoge prijzen voor deze rassen worden betaald, blijft er toch nog weinig van over. On der de beste omstandigheden mag van dergelijke rassen nog geen teeltresultaat van betekenis wor den verwacht. De laatste jaren is er op grote schaal gerooid in de oudere fruitcenLa. Er is veel vernieuwd en aangepast, maar toch zijn er nog boomgaarden die noodzakelijk aangepakt moeten worden. Juist een jaar als 1965 is bij uitstek geschikt om dat te doen. Een moeilijk vraagstuk is de aanplant van bomen op oude boomgaardgrond. Veel is hierover de laatste jaren reeds gezegd en gesproken. De kansen om een goed resultaat te krijgen zijn be langrijk toegenomen. Het geld dat hiervoor wordt besteed, zal zonder twijfel een nuttige besteding betekenen, wanneer hel althans noodzakelijk is om bepaalde maatregelen te nemen. Bodemon derzoek en kartering kunnen hiervoor de nodige aanwijzingen geven. De deskundigen van het Rijks tuinbouwconsulentschap te Goes zullen hierover alle gewenste inlichtingen willen verschaffen. Verstandig is het om het rooien van boomgaar den vroeg te doen, wanneer het nog niet al te nat is. De grond heeft dan het minste te lijden. Maakt men zelf de bomen klein dan kan de motorkettingzaag zeer nuttige diensten bewijzen. Handige modellen zijn hiervan in de handel. Ze zijn huu geld meer dan waard. Bij grotere opper vlakten kan men het beste iemand inschakelen die is gespecialiseerd in het rooien van bomen en hiervoor de nodige materialen heeft. Met bijt en zaag zoals vroeger gaat het niet meer, dat Tof. de volgende week. Tot volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5