TUINBOUWKLANKEN 952 Goed fruit bleef gevraagd Mechanisatie van de suikerbietenverzorging ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OOK in WALCHEREN profiteren we voor 100 van de mooie nazomer. Het fruit wordt zonder onderbre king geplukt en geborgen. Het uitblijven van storm of harde wind op deze tijd is een dubbele winst. Helaas vallen de grootste vruchten bij stormachtige wind eerst, 't Is een veilig gevoel als de kostbare lading goed opgeborgen staat. Dit is tenslotte de grootste stap voor 't einddoel veiling consument. De tomatentelers zijn in hun nopjes met de goede prij zen en oogsten. Naar we hoorden waren er nog een 10.000 kilo export. Hierbij de binnentomaten gevoegd is dit nog een aardig kwantum. Het bijstoken in de kille september dagen is goed beloond. Toch komt waren bij een men soms voor verrassingen. We collega die wat te hard gestookt had en nu te rijp voor export moest leveren. Nu worden deze ook niet onaardig betaald dus 't was maar een „stropje". Naar we vernemen wordt er veel andijvie onder platglas en koude warenhuizen gepost. De zorgen die hieraan moeten worden besteed staan uitvoe rig in ons laatste Z. G. V.-nummer. Ons dunkt als men alle aanbevelen spuitadviezen opvolgt dat e.e.a. wel erg bewerkelijk wordt. Men zal dit van bedrijf tot bedrijf moeten be kijken. Overigens niets dan goeds voor de zéér gedegen voorlichting in ons lijfblaadje. We heb ben er eerlijk gezegd meer aan dan aan de soms veel te grote en uitvoerige, soms op wetenschap pelijke basis gegronde artikelen uit de grote vak pers. Uiteraard houden we ook deze bij. Maar een eenvoudig schoteltje met mes en vork smaakt soms evengoed of beter, dan een fraai opgediend diner. Alles op zijn tijd. Straks staan we weer voor de keus welk soort sla te zaaien. Hier ziet men door de bomen het bos niet meer. Een prijscourant met tientallen soorten die 2 of 3 dagen later komen, dan het eerstgenoemde soort enz. enz. maakt de keus op de duur zéér moeilijk. Men zal als prakticus zelf moeten kiezen. De „ode's" die bij elk soort staan zeggen ons niet zo veel. Ook zien we nogal eens collega's een kapje dit of dat proberen. Valt het goed uit dan wordt er meer van gezaaid en valt 't soms beroerd te gen. Ook onze voortreffelijke voorlichting is altijd wat huiverig om buiten de bekende soorten aan bevelingen te doen. 't Is nog wel wat vroeg maar we zullen weer hopen op een goede start. Zachtjes aan wordt het ook weer tijd voor de gedachten te laten gaan of en wanneer men een grondmonster zal laten nemen. Welke bomen men zal aanplanten. Ook kan men momenteel nogal eens een partijtje mest kopen nu de boeren over zicht over hun werk hebben. Zal men kool, uien, wortels veilen of bewaren en zo kan ieder voor zich de eerste weken vele probleempjes oplos sen. WANNEER we nu dit overzicht schrijven voor SCHOUWEN-DUIVELAND dan is de Cox Orange voor het grootste gedeelte geborgen in de kist. Ze waren door het mooie weer nog behoorlijk gegroeid en gekleurd. Wanneer we zo de prijzen bezien van deze appel, dan ligt het voor de hand, dat vroeg geruimd zal worden. We hebben zo de in druk dat toch de opbrengst nog meevalt, 't scheelt wel heel wat met 1964 maar de prijs bedraagt ook het dubbele van 1964, wat dus in feite winst be tekent omdat minder werk verzet behoeft te wor den. De telers van de Lombarts Calville kregen te ma ken met vruchtval, zodat deze appel voorrang vroeg om te plukken. Helaas viel de vruchtgrootte tegen. Bij de peren was dit het geval met de Conférence. Ook dit ras liet zijn vruchten vallen. Bij een op tijd uitgevoerd bespuiting met rizophon-tabletten bleek dit gunstig te werken, zodat de vruchten niet vie len maar wel behoorlijk groeiden. Ook de Confé rence was dikwijls klein van stuk. Het blijkt dat door de giberellazuur-bespuiting onze Triumph de Vienne een andere vorm en kleur krijgt, wat de vruchten betreft. Ze blijven vermoedelijk ook klei ner. Vooral de handel ziet dit met gemengde ge voelens.. We hoorden dat dit jaar ook rassen die nor maal goed zetten na de bloei, ook met giberella- zuur zijn bespoten, b.v. de Conférence en Bonne Louise. Wellicht zal dit toch niet aangemoedigd dienen te worden vanwege vëfandërihg* en kleur. Reeds de vorige keer schreven we over het regelmatig doorspuiten van die rassen die nog niet geplukt zijn. Men meent nu ook dat het goed is om de vroege rassen te spuiten, b.v. met captan ter bestrijding van kanker, omdat nu de asco-spo- ren rijp zijn. Hopen we dan tenslotte dat het mooie weer nog enkele weken zal duren, want op vele bedrijven moet nog een groot percentage van de oogst ge plukt worden. IN twee weken tijds heeft op THOLEN elke eige naar van grond kennis kunnen nemen van de financiële gevolgen uit de 12-jarige herverkave lingsperiode. Het is niet dat we zo blij waren met deze financiële slotsom, want betalen doen we nu eenmaal niet graag. Aan de andere kant moeten we toch ook weer zeggen dat het niet tegen viel, gezien de veel verbeteringen die zijn aangebracht. En we denken dan o.a. aan een beter wegenstelsel, een be tere waterbeheersing, aanleg electriciteit en water leiding. We kunnen ons nauwelijks de oude toestand nog realiseren van vóór 1953, toen we 's avonds de krant nog moesten lezen buiten dorp bij de petro leumlamp enz. Mogelijk heeft niet iedereen even veel profijt van al deze werken gehad. Doch alles bij elkaar genomen heeft het een hele verandering in onze streek gebracht. We denken b.v. aan de streekverbeteringsperiode, welke gunstige ontwik keling heeft dat gegeven alleen al in onze tuin bouwsector. De manier van betalen is voor sommi gen nog een puzzel, het is voor enkelen nog ver leidelijk om hun z.g. herverkavelingsschuld in één keer te voldoen en vaak om meer dan één reden. a. Er zijn namelijk eigenaren die beslist niet kun nen slapen omreden dat er nu een zekere schuld rust op hun onroerend goed wat voor voorheen vrij en onbezwaard was van hypotheken e.d. b. Anderen bekijken het meer uit een economisch oogpunt en denken zich een zeker voordeel aan te meten door in één keer deze schuld van b.v. 1000,betalen i.p.v. 30 jaar lang 5 van 1000 1500,—. Een eenvoudig rekensommetje maakt ons dui delijk dat termijnbetaling voordeliger is. Hoor b.v. een bedrag a 1000 op de bank te zetten tegen een rente van 4 wat toch niet het hoogste ren tepercentage is. Door elk jaar de rente a 4 bij te laten schrij ven en ook weer aan de verplichtingen te voldoen door 50,herverkavelingsrente te betalen zal blijken dat men na 30 jaar nog 314,43 van de uitgezette 1000,op het betreffende spaarbank boekje heeft staan. De slotconclusie is dus: per jaar betalen dat is voor ons de meest voordelige manier van handelen. Wanneer deze mogelijk heid ons wordt geboden, wat zou ons dan belet ten deze niet te aanvaarden, ja zelfs met dank. IN ZUID-BEVELAND is men volop bezig de fruit- oogst binnen te halen. Tot nu we dit schrijven was het weer niet slecht en vordert het werk goed. De peren zijn in de kist. In verschillende geval len was het haasten, want ze kwamen voortijdig naar beneden. Gelukkig is uiteindelijk de val nog wel een beetje meegevallen; minstens zo groot was echter de schade die men moest nemen door het feitelijk te vroeg plukken. Vooral de Conférence is een ras dat alles nodig heeft om een redelijke sor tering te geven. Mede door de „noodslachting" van deze peer konden we ep de veiling grote blokken III fijn en kroet aangevoerd zien. De appelaanvoer is thans vrij beperkt. Alleen de Cox's doet flink mee. De prijzen voor dit ras zijn goed. Toch kunnen ze misschien nog wel iets op lopen gezien de schaarse oogst in binnen- en bui tenland. Ook de Goudreinette begint te verschij nen. Enkele aangevoerde partijen deden het best en verder gaat er al wat naar het koelhuis of de gascel. Op deze tijd van het jaar staat men steeds weer voor de keus: koelen of verkopen? Wie heeft er trek om Conférence van 70 ct/kg, Cox's van 75 ct/ kg, Goudreinette van 50 ct/kg te bewaren? Ja, dan begint men toch een beetje voorzichtig te worden. Het is moeilijk, in feite onmogelijk in de prijsontwikkeling van het bewaarfruit inzicht te krijgen. Wel willen we schrijven dat hoge prijzen nog kunnen oplopen. Het plafond is bij de huidige koop kracht van het publiek niet vlug bereikt. Zo zijn we dus weer in het laatste stadium geko men van zomer 1965, n.l. de pluk van de winterap pels. Het vergt veel arbeid. Veel is gemechaniseerd, maar de pluk is een zwakke schakel. Toch mogen we niet zeggen dat de oogst thans niet veel vlugger gaat dan vroeger. De verandering van boomvorm, onderstam, plantafstand hebben tot gevolg gehad dat men nu toch minstens 2x zoveel kan oogsten als vroeger. Deze ervaring leert ons dat we beslist af moeten van elke hogere boom en dat we pas tevre den mogen zijn als ladders op het bedrijf overbodig worden. Er is a.s. winter beslist nog wat te doen in dezen. UOEWEL tegen het eind van de vorige week, toen de aanvoeren van appels en peren op de Zeeuwse veilingen zeer groot werden, de prij zen wat terug liepen, bleven ze toch op een voor de telers bevredigend niveau. Cox's Orange Pippin werd bij de appels het be langrijkste ras. Klasse I boven 65 mm deed eind vorige week en begin deze week tussen 70 en 80 cent per kg. Voor I 6065 mm werd iets beneden 60 cent per kg betaald en I 5560 mm bleef goed op peil en was zelfs af en toe vast op een prijs van 48 tot 50 cent per kg. Op de meeste veilingen was ook dagelijks een bloc met gele Cox's die direct voor consumptie geschikt was. De klasse I boven 65 mm was ge middeld ongeveer 5 cent per kg duurder dan de gewone bloc Cox's terwijl de kleine maten een zelfde prijs deden als de gewone. In klasse II kwaliteit is dit jaar een groot ver schil. Wanneer het om hard groene partijen gaat is het prijsverschil al gauw 1015 cent per kg, althans voor de grote maten. Bij de kleine maten is het prijsverschil minder groot. Gaat het om Cox's met een lichte beschadiging door hagel, dan is er slechts sprake van een prijsverschil van enkele centen per kg in vergelijking met klasse I kwaliteit. Vanaf eini vorige week wordt er ook Goud reinette aangevoerd. Enkel de grote maten van dit ras mochten komen. Er werd rond en even boven 50 cent per kg voor betaald. Glorie van Holland viel wat tegen in prijs. Hier voor werd tussen 30 en 40 cent per kg betaald. Waarschijnlijk is het voor deze appel nog wat te vroeg. Dat geldt ook voor Laxton's Cuperbe, waar voor eveneens een prijs werd betaald van 30 tot 40 cent per kg. De restanten van de James Grieve deden voor de grote maten klasse I rond 40 cent per kg en de kleine maten rond 30 cent. Het bewaren van dit ras is geen succes geworden dit jaar. Kroetappels bleven vrij stabiel op 17 tot 18 cent per kg. De aanvoer van peren was groot. Bij Conference en Bonne Louise d'Avranches kwamen tegen het eind van de week reeds veel rijpe partijen voor. De rijpe partijen waren iets goedkoper dan die waarin nog geen rijpe vruchten voorkwamen. Bonne Louise grote maat liep vorige week onge veer 10 cent per kg in prijs terug tot rond 70 cent. Conference wérd ook iets goedkoper. KlasSe I 6065 mm deed maandag 60 cent en I 5560 mm werd verkocht voor 55 cent per kg. Groot was het aanbod van lid (maandag 27 cent) en III fijn kwa liteit (2123 cent per kg). Beurré Alexandre Lucas begon meer naar voren te komen en werd verkocht tegen prijzen van 75 tot 85 cent per kg voor de klasse I kwaliteit en ongeveer 10 cent per kg minder voor de klasse II. Saint Remy lag rond 45 cent per kg voor de export kwaliteit. Beurré Hardy was vrij stabiel op 1,tot 1,10 per kg voor de klasse I kwaliteit. De prijs van bramen voor de industrie liep terug tot de minimumprijs van 60 cent per kg. HE belangstelling voor mechanisatie van het voorjaarswerk in de suikerbieten neemt toe naarmate het aanbod van handarbeid voor het opeenzetten en wieden van het gewas afneemt. De grote belangstelling bleek duidelijk toen in het afgelopen voorjaar vierduizend belangstellenden de derde landelijke demonstratie suikerbietenver zorging in de Koninklijke Maatschap „De Wilhel- minapolder" bezochten. Toch vormden de vierdui zend bezoekers slechts een klein deel van de zes tigduizend bietentelers in ons land. Het verheugt ons daarom nu reeds het officiële verslag van deze grote demonstratie te kunnen aankondigen dat, samengesteld door verschillende deskundigen, in de vorm van I.L.R.-publikatie no. 90 is ver schenen. Deze publikatie stelt degenen, die de demonstratie niet konden meemaken in de ge legenheid om toch van de resultaten kennis te nemen. De eigenschappen en de opkomst van het bietenzaad, het werk van precisiezaaimachines en rijendunners en de werking van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen, worden er achtereen volgens in besproken. Het inslaan van nieuwe wegen schept voor veel bietenverbouwers nog grote problemen. Dit ver slag, als sluitstuk van een geslaagde demonstratie, verdient daarom de aandacht van allen, die bij de teelt van suikerbieten zijn betrokken. De publikatie is verkrijgbaar bij het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wa- geningen door storting of overschrijving van 2,50 op gironummer 880018 t.n.v. het I.L.R. te Wage- ningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4