Gedachten rondom de veehouderijbedrijven Invloed van staltype Op de arbeid moet los~ en vastmaken en het voer op de stand Cursus van Bond van Plattelandsvrouwen en Z. L. M. op Noord-Beveland Na-inlevering oude vakantiebonnen 1964-1965 DE TARWESTENGELCALMUG DENK OM HET STRUCTUURBEDERF VAN UW GROND Wist L dat VRIJDAG 8 OKTOBER 19GS 95 j (Vervolg van 1ste pag.) vereiste arbeid voor reiniging zal de loopstal ech- met mest bevuilde vloer moet worden gewerkt ter nog ongunstiger uitkomen omdat het schoon- en als de stal open is bij een minder gunstig kli- maken van loop- en wachtruimte betrekkelijk veel maat. De veehouder zal zelf moeten bepalen wat tijd en inspanning vragen. Hulpmiddelen zoals een bij hem het zwaarste weegt: grotere lichamelijke trekkerschuif kunnen hierin wel verlichting bren- inspanning bij melken en voeren of moeilijker gen. schoonmaken van loop- en wachtruimte. Stallen met roostervloér zijn, uit oogpunt van Loopstallen bieden voordelen wanneer men zich een hygiënische melkwinning, voor melkvee min- tot de meest noodzakelijke bezigheden tijdens de der aan te bevelen omdat de dieren in het alge- weekenden wil beperken. In mindere mate gelden meen vuiler worden. deze voor de combinatie grupstal/doorloopmelk- stal omdat men dan de koeien twee keer per dag J L x moet verstrekken. De grupstal is dan het minst OVER het geheel genomen kan gezegd worden aantrekkelijk. Voor grotere melkveehouderijen dat in staltypen met een doorloopmelkstal waar het er om gaat met één man tijdens de de arbeid wordt verlicht. In de loopstallen is de weekenden de vee verzorging te doen is dit van voedering het eenvoudigst maar zijn uitmesten en betekenis. reinigen verliespunten. De conclusie van een en ander is dat niet uit- Het min of meer aangenaam zijn van het werk sluitend zakelijke overwegingen bij de stalinrich- hangt deels samen met de lichamelijke inspanning. ting, ook al hebben deze voorrang, de keuze vati Loops tallen hebben het bezwaar dat vaak op een het staltype in de praktijk bepalen. Door het Kringbestuur van de Z. L. M. en de Bond van Plattelandsvrouwen op Noord-Beveland zal deze winter een korte cursus worden georganiseerd, die gedurende 6 middagen of avonden zal worden gehouden De bedoeling is één gespreksgroep te vormen van maximaal 15 echtparen en/of verloofde paren. De onder werpen die door zeer deskundige spreeksters en sprekers worden ingeleid zijn zo gekozen dat ieder gezin of verloofd paar hiervoor belangstelling moet hebben. Waarom Omdat men met vele dingen die hier worden behandeld heeft te maken of vroeg of laat te maken krijgt. Hierover kan men nooit te veel weten en het is goed om onder leiding van een deskundige hierover eens van gedachten te wisselen. De cursus wordt genoemd „WAT GAAT UIT EN KOMT IN IN BEDRIJF EN GEZIN V' Belangstellenden kunnen zich opgeven vóór 15 november bij de secretaresse van de Bond van Plattelands vrouwen, mevr. Molde Regt, Campensnieuwland 1, Kamperland, tel. 01107273, of bij de secretaris van de Kring Noord-Beveland van de Z. L. M. de heer H. C. de Kater, Koningin Julianastraat 19, Wissenkerke, tel 01107—552. De deelnemers ontvangen nader bericht waar en wanneer de cursus zal worden gehouden. Mochten er meer kringen of afdelingen zijn die deze cursus willen organiseren dan bestaat hiertoe nog een mogelijkheid. Opgaven hiervoor dienen te worden gedaan aan mej. A. v. d. Leeden of de heer J. Markusse, Landbouwhuis te Goes. ■J!ET bestuur van het Vacantiefonds voor de Land bouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan werknemers nog éénmaal gelegenheid zal worden gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde oude vacantiebonnen van het boekjaar 19641965, kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1965", in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1965 ongeldig geworden vacantiebonnen ter verzil vering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiter lijk tot en met 30 november 1965 de gelegenheid daar toe worden opengesteld. Echter zal een korting wor den toegepast van 10 procent wegens de te late in levering. De werkgevers kunnen de bonnen, zoals gebruike lijk, toezenden aan de Administratie van het Vacantie fonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3 te 's Gra- venhage. De werknemers dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hiervoor bestemde opplakboekjes, in te leveren bij een afdelingspenningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond en Ned. Kath. Bond van werknemers in de agra rische bedrijfstakken „St. Deusdedit". Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit de laat ste gelegenheid is om vacantiebonnen van het boek jaar 19641965 in te leveren. Na 30 november 1965 zal dan ook onder geen en kele voorwaarde meer tot vergoeding van deze bon nen worden overgegaan. k AN degenen in wier omgeving dit jaar voor het eerst of reeds meerdere jaren aantasting door de tarwestengelgalmug voorkwam, werd een bericht van de volgende inhoud verstrekt. Wij menen er goed aan te doen hier ook meer in het algemeen bekend heid aan te geven. Het leek ons juist nu reeds, enkele weken voor de uitzaai van de wintertarwe, u op enkele punten te wijzen die betrekking hebben op voorbehoedende maatregelen tegen deze mug. De chemische bestrij ding (van de maden) is nog te weinig bedrijfszeker om zich hierop geheel te kunnen baseren. Daarom hierbij de volgende wenken: a. Op percelen waar aantasting van betekenis voor kwam kan men het beste 1 jaar met wintertarwe en zelfs 2 jaar met zomertarwe of zomergerst weg blijven. b. Zaai op een besmet perceel liever wintertarwe dan zomertarwe. c. Zaai de wintertarwe tijdig (niet onnodig laat) en liefst een ras met een vroege voorjaarsontwikke ling. d Houdt op al uw percelen de hand aan de kweek- bestrijding. -¥■ FLK middel om structuurverlies te voorkomen moet worden aangegrepen, vooral bij sterke me chanisatie. Een van die middelen is de najaarsbemes ting. In het voorjaar is de structuurgevoeligheid van de grond soms groot. Een bedorven structuur bena deelt de opkomst van het gewas, de groei de op brengst. Najaarsbemesting heeft o.m. als voordeel: minder structuurbederf in het voorjaar, als de groei begint. In het najaar is de strooicapaciteit groter, vooral als over de stoppel wordt gereden. Het materiaal lijdt minder, de werktuigen gaan langer mee. Voeg daarbij het prijsvoordeel bij aankoop van meststoffen in de herfst, dan blijkt dat najaarsbemesting direct loont. Vroeger was najaarsbemesting gebruikelijk. Het grasland en de wintergewassen zo redeneerde men, gaat met fosfaat en kali krachtiger de koude in. Min der gevaar voor uitwinteren; de basisvoeding ligt klaar als de voorjaarsgroei begint. Mechanisatie was er nog weinig. Dit is nu veel anders geworden. Struc tuurverlies bedreigt de grond, wat extra nadeel kan betekenen. Najaarsbemesting, mede als middel om het zo gevaarlijke structuurbederf te voorkomen, heeft daarom nog meer zin dan voorheen. Het programma van de cursus is als volgt: 1. „Bedrijf en gezin, één geheel, ook financieel?" Hier zal de vraag besproken worden of het moge lijk is ook bij een wisselend inkomen, zoals dat in de landbouw het geval is, een bedrag te bepalen dat beschikbaar is voor de gezinsuitgaven. Enige aandacht zal geschonken worden aan de ontwik keling van de landbouw. Spreker: deskundige van het Boekhoudbureau. 2. „Je kunt het maar eenmaal uitgeven". Met welke posten moeten we rekening houden bij het maken van een begroting Spreker: deskundige van het Gezinsbegrotingsinstituut. 3. „Waar heb ik het gelaten Hier gaat het om de techniek van het bijhouden van een kasboek. Spreker: deskundige van het Gezinsbegrotingsinstituut. 4. „Ieder zijn loon". We denken aan: beloning meewerkende kinderen, regeling t.a.v. studerende kinderen en zoonopvcl- ger. En wat betekent dit allemaal voor de belas ting Spreker: deskundige van het Boekhoud bureau. 5. „Van de wieg tot het graf". Welke sociale voorzieningen zijn er voor een zeh standige Welke verzekeringen kunnen en moe ten gesloten worden? Spreker: Verzekeringsdes kundige. 6. „Waarom zullen we het zwart op wit zetten De betekenis van 't maken van een testament, boedelscheiding; trouwen in gemeenschap vani goederen of op huwelijkse voorwaarden. Spreker: Notaris. 'l/ll EN soms zeer oppervlakkig leest en wat men leest meermalen onvoldoende op zich laat in- 1 H werken? Eén onzer lezers heeft in onze dagbladen meermalen over inflatie gelezen, maar trekt uit het ge- lezene toch wel wat eigenaardige conclusies. Hij meent n.l. dat de feiten uitwijzen dat inflatie voor de gehele maatschappelijke samenleving voordelig is, immers zo redeneert hij„reeds jarenlang schrij ven de geleerden dat we voortdurend verder gaan met de inflatie en ondanks dit feit neemt de wel vaart nog steeds toe". Nu is het inflatie vraag stuk niet zo eenvoudig en het is eveneens niet zo eenvoudig om in dit kleine stukje hiervan een zodanige uiteenzetting te gevendat de onjuiste conclusie van onze lezer duidelijk blijkt. Toch willen we dit trachten aan te tonen. Onder inflatie verstaan we verstoring van de bestaande verhoudingen tussen goederen en geld en dan speciaal door waardedaling (koopkrachtdaling) van het geld. Als de geldhoeveelheid sterker toeneemt dan de produktïe vaii de goederen wordt het geld rela tief minder waard. Men kan het zo zeggen dat er meer geld in omloop komt, maar men kan er niet meer, of mogelijk zelfs minder voor kopen. Als nu b.v. de overheid haar uitgaven sterk ziet omhoog gaan en voor de financiering daarvan maar wat nieuwe bankbiljetten drukken laat en in circulatie brengt, hebben we het eenvoudige en klas sieke voorbeeld van inflatie. Behalve deze eenvoudige en duidelijke vorm komt inflatie ook in minder duidelijke vorm voor. Als b.v. de lonen voortdurend stijgen en deze meerdere produktiekosten niet door produktiviteits- verhoging worden goedger aakt heeft dit een z.g. inflatoire werking. Eenvoudig vertaald, men heeft meer geld in de hand en er zijn niet meer goederen te koopdus gaat men voor de goederen meer betalen. En nu de opmerking van onze lezer. Inderdaad is sedert het einde van Wereldoorlog II van een voortdurende waardedaling van het geld. sprake en inderdaad is de welvaart in ons land toegenomen. Dit laatste is echter geen gevolg van het eerste, maar een daarmee gelijktijdig optredend verschijn sel. We willen hier twee punten noemen: a. als de produktiviteitsverhoging procentueel sterker is dan de inflatie wordt deze laatste door de eerste overtroffen en kan de welvaart ondanks inflatie stijgen. b. als de grotere geldhoeveelheid tot gevolg heeft dat eén andere verdeling van het nationaal inko men ontstaat, waardoor de kring van de koopkrachtige gegadigden voor de goederen groter wordt, kan de inflatie tot een welvaartsverhoging leiden. Ik hoop hiermede mijn vraagsteller voldoende duidelijk te hebben geantwoord en neem aan dat hij wel begrijpen zal dat een zo belangrijk onderwerp als de inflatie hiermede niet afgehandeld en uit geput is. MEIJERS. P.S. In ons vorig artikeltje is een fout geslopen. Er wordt gesproken over een verhoging van de Ver mogensbelasting van 5 procent naar 6 procent. De aandachtige lezer zal begrepen hebben dit moet zijn van 5 naar 6 pro mille.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3