Cursussen van de Commissie Agrarisch Vakonderwijs in Zeeland 950 ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Zitdagen Boekhoud- bureau BEGROTING LANDBOUWSCHAP 1966 UITBRE8DINGSPL.ANNEN ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De tijd, waarin aandacht dient te worden geschonken aan de organisatie van land- en tuinbouwcursussen is weer aangebroken en gaarne willen wij dan ook uw aandacht vestigen op de vele mogelijkheden, die er voor de jonge boer of tuinder en de jonge land- of tuinbouwarbeider zijn, om zich verder voor zijn taak te be kwamen. Hoewel de mogelijkheden tot het volgen van cursussen zeer uitgebreid zijn, wil de Commissie een aantal cursussen toch in uw bijzondere aandacht aanbevelen, omdat hiervoor de bestaande lagere land- en tuinbouw scholen met een moderne outillage beschikbaar zijn. HANDVAARDIGHEIDSCURSUSSEN De handvaardigheidscursussen worden onderschei den in: a. handvaardigheidscursus houtbewerking voor be ginners, duur 48 lesuren; b. handvaardigheidscursus metaalbewerking voor be ginners, duur 48 lesuren; c. algemene handvaardigheidscursussen voor begin ners, duur 72 lesuren; d. cursussen in metaalbewerking, duur 72 lesuren. (Toelatingseisen: de deelnemers moeten handvaar- digheidsonderwijs aan een lagere land- of tuin bouwschool hebben gevolgd of in het bezit zijn van een getuigschrift van een algemene handvaar digheidscursus voor beginners. Men kan ook fot de cursus worden toegelaten als men 21 jaar is en 3 jaar praktisch in de land- of tuinbouw heeft ge werkt); e. cursussen in houtbewerking, schilderen, leerbewer- king en touwknopen, duur 72 lesuren; f. cursussen in steen- en cementwerk, duur 72 les uren. Voor de cursussen a, b, c, e en f geidt als toelatings eis, dat de deelnemers ten minste 15 jaar zijn. NIEUWE MOGELIJKHEID LASCURSUS VOOR LANDBOUWERS (booglassen) Duur 96 lesuren. De eisen van toelating zijn het bezit van het diplo ma van een lagere land- of tuinbouwschool of het bezit van het diploma van een handvaardigheidscursus in metaalbewerking. Van deze toelatingseis kan onder goedkeuring var. de Inspecteur worden afgeweken t.a.v. gegadigden, die minstens 21 jaar zijn en minstens 3 jaar praktisch in de landbouw werkzaam zijn geweest. Vervolgens mogen wij uw aandacht vragen voor de cursus in MOTORENGEBRUIK (verbrandingsmotoren) De duur van de cursus motorengebruik is 72 les uren. (Toelatingseisen: De deelnemers moeten in het bezit zijn van een diploma van een land- of tuinbouw school of van een getuigschrift van een handvaardig heidscursus in metaalbewerking. Men kan ook zonder deze getuigschriften aan de cursus deelnemen doch dan moet men ten minste 21 jaar oud zijn en 3 jaar praktisch in de landbouw werkzaam geweest zijn.) Eveneens van groot belang is de CURSUS TREKKERONDERHOUD De eisen van toelating zijn weer gelijk aan die voor de cursus motorengebruik. De duur van deze cursus is 36 lesuren. PRAKTIJKCURSUS LANDBOUWWERKTUIGEN (A) De duur van deze cursus is eveneens 72 lesuren, terwijl de toelatingseisen gelijk zijn aan die voor de bovengenoemde cursus motorengebruik. Het leerplan kan worden aangepast aan de behoef te van de akkerbouwbedrijven of de gemengde be drijven. Degenen, die reeds deze praktijkcursus hebben ge volgd, kunnen verder gaan met de waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. var. de Sande Tel. 011502073. Terneuzen PRAKTIJKCURSUS LANDBOUWWERKTUIGEN (B) Hierbij kan men volgen de: a. Praktijkcursus maaidorser, 48 lesuren; b. Praktijkcursus hogedrukpers, 15 lesuren; c. Praktijkcursus hooibouwwerktuigen, maaikneu- zers, hakselaars, 36 lesuren. d. Praktijkcursus presisie-zaaimacnine, bietendun- machine, 30 lesuren; e. Praktijkcursus bietenrooimachines, 36 lesuren; f. Praktijkcursus aardappelrooimacnines, 24 lesuren. De toelatingseisen zijn De deelnemers moeten in het bezit zijn van het diploma van een lagere land-, tuin- of bosbouwschool, of van het diploma Praktijkcursus Landbouwwerktui gen A. Van deze toelatingseis kan onder goedkeuring van de Inspecteur van het landbouwonderwijs worden afgeweken t.a.v. gegadigden, die minstens 21 jaar Z'jn en 3 jaar praktisch in de landbouw werkzaam zijn geweest. Bijzondere aandacht vragen wij voor de SCHAKELCURSUSSEN (Toelatingseis: ten minste diploma 2-jarige algemene tuinbouwcursus öf 21 jaar zijn en 3 jaar praktisch in de land- of tuinbouw werkzaam zijn). Het doel van de schakelcursus is de teler, die in het bezit is van een erkenning voor een bepaalde teeltrichting en als zo danig geregistreerd, in de gelegenheid te stellen tevens erkend te worden voor een andere teeltrichting in de tuinbouw. Zo kan men schakelcursussen volden in de richting groenteteelt, bloementeelt, bloembollenteelt, boom teelt. De duur van een schakelcursus is 96 uren, te split sen in 60 uur theorie en 36 uur praktijk. Het leernlan voor een schakelcursus groenteteelt omvat: bedrijfs economie, bodem en bemesting, techniek, ziektenbe- striiding, kennis van de teelt. Het is zeer waarschijnlijk, dat te Kapelle en Middel burg in de loop van september of begin oktober be gonnen wordt met een schakelcursus bloementeelt. De uitbreiding van de tuinbouw en fruitteelt in Zeeland vestigt de aandacht op de cursus FRUITTEELT Deze cursus, waarvoor ook een nieuw leerplan is verschenen duurt 96 lesuren. De toelatingseisen zijn: bezit van het diploma van een algemene 2-jarige land en tuinbouwcursus of van een land- en tuinbouw school. Deze eis geldt niet voor degenen die de leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en over voldoende land- en tuinbouwkundige ervaring beschikken. BIJSCHOLINGSCURSUSSEN De mogelijkheid tot het volgen van z.g. bijscholings cursussen met een duur van 24 tot 36 lesuren bestaat eveneens. Hiermede worden speciaal bedoeld cursus sen voor teelten onder glas, bijv. tomaten, komkom mers enz. Een nieuw leerplan is ook verschenen voor de cur sus LAND- OF TUINBOUWBEDRIJFSLEER De duur van deze cursus met inbegrip van het exa- Dinsdag 12 oktober, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Lenteboden in de herfst"; Kunnen schapen in de herfst lammeren?, een vraaggesprek met prof. dr. Th. Stegenga, hoogleraar in de veeteeltwetenschap pen bij de Landbouwhogeschool in Wageningen. „Aktualiteiten" van het Proefstation voor de groen te- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. „Leven op het land" Donderdag 14 oktober, Hilversum I, 12.1012.27 uur Heeft het familiebedrijf toekomst? Een gesprek tussen dr. F. W. J. Kriellaars en dr. J. Grashuis o.l.v. mr. E. Kuylman n.a.v. het C. E. A.-Congres van 11 15 oktober in de R. A. I. te Amsterdam, gevolgd door agrarisch nieuws. Vrijdag 15 oktober, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Een nieuwe voorlichtingswoning in de streekont- wikkeling De Drieban", m.m.v. het rijkstuinbouwcon- sulentschap te Hoorn. „Landarbeid in het akkerbouwgebied", drs W. F. H. Smeenk van het L. E. I. TERNEUZEN: Woensdag 13 okt. in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 13 okt. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 14 okt. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 14 okt. in hotel „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 14 okt. in hotel „De Gouden Leeuw". men is 144 lesuren. De lessen kunnen over 2 winter halfjaren worden verdeeld. De deelnemers moeten in het bezit zijn van het diploma van een lagere land- of tuinbouwschool of ten minste 21 jaar zijn. VAKVAARDIGHEIDSCURSUSSEN VEETEELT a. Handmelken, 10 lessen van 2V4 uur; b. Kadercursus handmelken, 10 lessen van 2*4 uur; c. Machinaal melken, 14 lessen van 2V4 uur; d. Kadercursus machinaal melken, 14 lessen van 2*4 uur. Toelatingseisen voor de cursus handmelken: ten minste 15 jaar oud zijn, voor kadercursus handmel ken; bezit van diploma handmelken en 20 jaar oud zijn; voor cursus machinaal melken; diploma Lagere Landbouwschool öf ten minste 17 jaar oud zijn; voor kadercursus machinaal melken; diploma Lagere Land bouwschool en diploma machinaal melken. Voorts vestigen wij uw aandacht nog op de cursus sen in: Spuiten in de land- of tuinbouw (90 lesuren); Tuinbouwtechniek (vanaf 40 lesuren); Tuinbouw werktuigen (vanaf 40 lesuren): Rundveekennis (24 lesuren); Veeverloskunde (24 lesuren); Veevoeding (24 lesuren); Klauwverzorging (24 lesuren); Snoeien (vanaf 40 lesuren); Ziektenbestriiding (40 lesuren). Wat de lesgelden voor de leerlingen betreft geldt in het algemeen het volgende Cursussen tot en met 24 lesuren 8, Cursussen van 25 tot en met 48 lesuren 15, Cursussen van 49 tot en met 72 lesuren 20, Cursussen van 73 tot en met 96 lesuren f 25, Voorts voor elke volgende 24 uren of gedeelte daar van 5,meer. Belangstellenden voor de cursussen kunnen zich voor het verkrijgen van inlichtingen en aanmeldings- adressen wenden tot de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, afd. Onderwijs, Landbouwhuis, Goes. Tel. 01100—5010. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap brengt ter openbare kennis, dat het ten kantore van het secretariaat (Raamweg 2528, 's Gravenhage) voor een ieder ter lezing gelegd en aldaar algemeen verkrijgbaar heeft gesteld de begroting (met toelich ting) van het Landbouwschap voor het kalenderjaar 1966, zoals deze door het dagelijks bestuur op 29 sep tember 1965 aan het bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. Brouwershaven. Vanaf 22 september 1965, lag ge durende 14 dagen, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een bij raadsbesluit vastgestelde her ziening van uitbreidingsplan Dreischor, in onderdelen, met bebouwingsvoorschriften en toelichting. Gedurende zes weken na afloop van genoemde ter mijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren in dienen bij Gedeputeerde Staten. Kattendijke. Tot en met 21 oktober 1965, ligt ter inzage het Koninklijk Besluit, houdende aanwijzing van percelen tot onteigening ten algemene nutte t.b.v. verbetering van de weg Kattendijke-straatweg Ka- pelle-Goes, nr 22c van het tertiair wegenplan van Zeeland, gedeelte KattendijkeMonnikendijk, met bij komende werken, in gem. Kattendijke. Zierikzee. Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidings plan in onderdelen „Kaaskenswater", met bebou wingsvoorschriften. Het plan ligt ter inzage. Binnen een maand na 21 september 1965, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Ellewoutsdijk. Door Gedeputeerde Staten is goed keuring gehecht aan het bij raadsbesluit van 28 mei 1965 vastgestelde uitbreidingsplan in onderdelen Kampeerterrein „Westerschelde". Dit plan ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2