1l Ruimte voor het trekken van Witlof Voorlichting aan groentetelers "ftr'Z r VRIJDAG I OKTOBER I9G5 92» WITLOFSCHUREN In het kader van de streekverbetering Tholen heeft men in 1963 een voorbeeldobject gesticht van witlof - trekken in een schuur (foto 1). Deze schuur is gebouwd van tweedehands hout op een betonnen vloer. Een timmerman heeft de gebinten gemaakt. Verder heeft de tuinder deze schuur zelf gebouwd. De afmetingen zijn 8 x 17,5 m De hoogte onder de goot is 2,5 m, onder de nok 3,5 m. De investering bedroeg 2482, of bijna 18 per m2. Hierbij is de eigen arbeid wèl, de verwarmings- en waterleidingsinstallatie niet inbe grepen. In 1963 is te^St. Philipsland een witlofschuur ge bouwd van betonplaten (foto 2). De gebinten zijn van hout en het dak van eternietgolfplaten. De opper vlakte bedraagt 300 m2, de hoogte 2,5 en 3,5 m. De stichtingskosten bedroegen 9000, of 30 per m2, electriciteit en waterleiding niet inbegrepen. Sommigen gaan witlof trekken in een bestaande schuur. Heeft zo'n schuur voorheen in zout water gestaan, b.v. in 1953, dan is de grond te zout. Men kan dan de grond tot 1 m diepte vervangen met m - - - m'-r "i /jï N Witlofschuur van betonplaten te St. Philipsland Kas voor witloftrek te Nieuwerkerk electrische installatie en waterleiding kost deze kas 4424 of 29,50 per m2. Een tuinder te St. Annaland kocht in het Westland een oude druivenserre, welke hij met behulp van enkele vakmensen in elkaar zette op een gemetselde voet (foto 4). De afmetingen zijn 8 x 25 m. De inves tering bedroeg 1850 of 9 per m2, eigen arbeid inbegrepen. Een voordeel van glasopstanden is, dat er tijdens de zomer andere gewassen in geteeld kunnen wor den. Een nadeel van een druivenserre t.o.v. een andere staandglasopstand is, dat de zijkanten lager zijn. Ook zal een druivenserre meer onderhoud vra gen. Daar staat tegenover de lagere investering. Vele tuinders gebruiken een klein gedeelte van hun warenhuis of kas om witlof te trekken. Logisch als men over glasopstanden beschikt en in de winter arbeidsuren over heeft. ANDERE MOGELIJKHEDEN Sommige telers trekken witlof onder golfplaten (foto 5). Met een onderbouw van 5060 cm betekent dit een investering van 12 per m2 We kunnen het Witlofkas van oude druivenserre ook onder platglas doen, waarvan de aanschaffings prijs nieuw ƒ11 a 12 per m2 bedraagt. Sommigen gebruiken plasticfolie. Een bezwaar van deze methode is dat we buiten zitten met het uit halen van het lof. We kunnen dit bezwaar opheffen door gebruik te maken van een plastic werktent. Een tweede bezwaar is dat de buitenkanten achterblijven door invloeden van buiten. Zodoende hebben we dik wijl ongelijkmatig lof. Bij de koude kuil is de investering gering Een groot nadeel is dat alle lof vrijwel gelijk komt in een tijd dat er vrij veel andere werkzaamheden zijn. WELKE OPSTAND IS DE BESTE? Deze vraag is niet zonder meer te beantwoorden. De jaarkosten zijn van de betonnen witlofschuur waarschijnlijk het laagst, ofschoon deze per m2 de hoogste investering vraagt. Iemand, die blijvend een witloftrekkerij wil in richten, kan het beste een dergelijke schuur bouwen Deze leent zich ook het beste voor centrale verwar ming. Degene, die ook wel voor de glasteelten voelt, kan onder staandglas gaan beginnen. Ofschoon een kasje van 100 h 200 m2 als glasopstand een prutsgevalletje is. Iemand die het met witlof eens wil proberen, maar die er niet van overtuigd is dat witlof een blijvende plaats gaat innemen in zijn bedrijf, moet niet te veel investeren. Hij kan het beste een druivenserre, een witlofschuur van tweedehands hout of een golfpla- tengeval als trekruimte kiezen. R. T.V. D. Goes B. BAIJENSE Witloftrekken onder golfplaten gEHALVE in de koude kuil buiten kan witlof in verschillende ruimten, dus binnen, worden getrokken. Aan elk van deze hierna verder te omschrijven teeltwijzen zijn vóór- en nadelen verbonden. Ook wat de investering betreft zijn er aanzienlijke verschillen Uit deze verschillende mogelijkheden zal de tuinder trachten de beste te kiezen. Een keuze die afhankelijk is van de omstandigheden in zijn bedrijf. WITLOFTREKKEN ONDER STAANDGLAS In 1963 werd te Nieuwerkerk op Duiveland een voorlichtingsobject gesticht om witlof te trekken (foto 3). Dit object kon tot stand komen mede dank zij het verlenen van een premie door de Rijksoverheid en de veiling Z. H. E. te Rotterdam. Bedoeld object bestaat uit een kleine houten kas met gelijmde houten spanten en een zgn. brede kap. De afmetingen zijn 21 x 7,15 m. Hoogte onder de goot ruim 2 m, onder de nok ruim 3 m. Exclusief Houten witlofschuur op Tholen ■gam teeltaarde, maar U loopt de kans dat het zout later toch weer naar boven komt. Witlofschuren hebben het voordeel t o.v. staandglas dat de trekperiode veel langer is, namelijk van augus tus tot mei. In kassen en warenhuizen kunnen we trekken van half oktober tot begin maart. In het algemeen zal de kwaliteit van het in schuren getrok ken lof beter zijn. Het voordeel van staandglas t.o.v. willofschuren is, dat dit voor andere teelten benut kan worden. (Vervolg van pagina 927) De ervaring heeft geleerd dat ongevraagd be zoek van de voorlichter aan een bedrijf op hoge prijs wordt gesteld. Er zijn immers altijd diverse zaken te bespreken. De beperkte personeelsbezet ting maakt helaas ongevraagd bezoek steeds min der mogelijk. In de praktijk blijkt het nu meerdere malen voor te komen dat indien men niet ongevraagd voorlichting krijgt, men ook niet om voorlichting verzoekt. Blijkbaar moet men een zekere schroom overwinnen om de voorlichter een kort briefje te schrijven of op te bellen. Indien u van mening bent dat de voorlichter ~te weinig op uw bedrijf komt, raad ik u aan door middel van een briefje of een telefoontje aan de assistent voorlichting te vragen. Op deze manier zijn de beide voorlichters in staat hun beperkte tijd op de meest doelmatige manier te besteden. Indien iedere groenteteler zijn medewerking hieraan verleent, is het mogelijk een goede wisselwerking tussen voorlichters en telers in stand te houden en/of te verbeteren. Ik ga ervan uit dat de Zeeuwse en West-Noord- brabantse groentetelers begrip weten op te bren gen voor deze voorlichtingssituatie, te meer daar het van overheidswege onmogelijk is gebleken het aantal groenteteelt voorlichters in ons ambts gebied uit te breiden. Voor de jongere telers is het bezoeken van de groenteteeltvakschool te Middelburg zeer waarde vol. Naast de theoretische en praktische opleiding is vooral het contact met aanstaande collega's van zeer groot belang te achten. Vaak verschuilt men zich achter het feit dat men geen tijd heeft de groenteteeltvakschool te bezoeken. In de moderne groenteteelt komt zoveel kijken dat men het niet meer zonder een goede praktisch gerichte opleiding kan stellen. De uren die u van daag de dag op uw bedrijf moet missen om de vakschool te kunnen volgen, brengen in de toe komst stellig een hoge rente op. U kunt zich nog aanmelden voor de Groente teeltvakschool te Middelburg, maar wacht daar mee niet te lang, want in de maand oktober be gint de nieuwe cursus. De Rijkstuinbouwconsulenl, Ir. L. VELLEKOOP.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9