ESSO GAS VOOR MEER COMFORT Georganiseerde bedrjjfshulp in Land- en Tuinbouw Waarom nog langer koude kamers? Haal volop warmte in huis... met Esso Gas. Prettige warmte, verplaatsbare warmte, voordelige warmte. Een „infrarood"- kacheltje voor Esso Gas is sierlijk boven dien. Dus... laat een Esso Gas-depot- houder u snel de eerste fles warmte bezorgen I Met Esso bent u beter uit! «28 ZEEUWS LAND* EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van pagina 925) meer op elkaar aangewezen zal worden. Een bre dere samenwerking op allerlei gebied zal nu een maal een economische noodzaak worden. De gren zen van de bedrijven zullen in de toekomst dan ©ok meer door elkaar gaan lopen. De afdeling Zaamslag is van gedachte dat alle drie vormen van hulp moeilijker zullen worden, een afname van het aantal melkkoeien zal onyermijdelijk zijn. De kring Hulst schrijft dat in onderling overleg bijzonder veel te verwezenlijken is nu en ook in de toekomst. Terwijl de afdeling Scherpenisse in een bedrijfsverzorgingsdienst een oplossing ziet, die zeker aangepakt moet worden, acht de afdeling Gapinge dat de familiehulp verder achteruit zal gaan, omdat men op het ene bedrijf wel kennis heeft van b.v. de melkmachine en het andere niet. Vraag: Willen bij U in de omgeving de vreemde arbeidskrachten en familieleden zaterdags en zon dags het vee nog verzorgen? De kring Hulst en de afdelingen St. Laurens, Westkapelle, Grijpskerke, Stavenisse, Axel, Oud- Vossemeer, Borssele, Tholen, Koudekerke, Oost- kapelle, Nieuwvliet, Gapinge en Vrouwenpolder is men alleen in noodgevallen, ziekte of ongeval, zo wel wat familieleden als vreemde arbeidskrachten betreft bereid het vee te verzorgen. In Zaamslag, Kruiningen, Veere, Domburg, Mid delburg en volgens de jongerenafdeling Axel Zaamsiag is men hiertoe praktisch niet meer be reid. In Zierikzee, Nieuwerkerk, Serooskerke, Zoute lande, IJzendijke, Meliskerke, Souburg en Cad- zand is men hiertoe nog wel bereid, mits er goed wordt betaald en er maar geen misbruik van ge maakt wordt en men tot wederdienst bereid is. In deze afdelingen wordt ook opgemerkt dat men het nog wel doet, maar zeker niet meer graag. In de afdeling NieuwdorpLewedorp zyn de vreemde arbeidskrachten wel bereid het vee te verzorgen maar niet bereid te melken. Ook mer ken enige afdelingen op dat indien familieleden en vreemde arbeidskrachten hier niet meer toe bereid zijn dit wel aan de bedrijfsleider zal lig gen. De afdeling Terneuzen vindt dat de goed ge schoolde vreemde arbeidskrachten op het bedrijf (meestal maar een enkeling) door de goede ver houding (medewerker) deze uit verantwoorde lijkheidsbesef de werkzaamheden, uiteraard tegen een goede beloning, verrichten wil. In sommige delen van ons land zijn op weide en gemengde- en akkerbouw- en tuinbouwbedrij ven de laatste jaren boerenhulpverleningsdiensten ontstaan. Deze verenigingen hebben één of meer bedrijfsverzorgers in dienst, die in voorkomende gevallen de bedrijven leiden en verzorgen. Vraag: Meent U dat er nu of in de toekomst ook in Uw omgeving bijzondere maatregelen moeten worden getroffen? St. Philipsland, Cadzand, Wissekerke, IJzendijke Domburg, Veere, Terneuzen, Kruiningen, Vrou wenpolder, Ritthem, Koudekerke, Zoutelande, Ga pinge, Nieuwerkerk, St. Laurens, Oostkapelle, Axel, Stavenisse, Grijpskerke, Breskens, Oostburg, Se rooskerke en de jongerenafdeling AxelZaamslag menen dat er in de toekomst zeker maatregelen genomen zullen moeten worden. In de afdelingen Tholen, Stavenisse en Oud-Vossemeer zijn deze maatregelen reeds getroffen. In de afdeling Zierikzee meent men dat by ziek te en ongevallen maatregelen getroffen moeten worden terwyl men in Westkapelle, Zaamslag, Nieuwdorp, Lewedorp geen maatregelen nodig acht en Borssele het over wil laten aan het parti culier initiatief. De afdeling Oost- en West Sou burg meent dat de kring deze aangelegenheid eerst nader dient te bestuderen. Van de overige afdelingen werd geen concreet antwoord op deze vraag ontvangen. Door de af deling Terneuzen is de mening van vele onderne mers in Zeeland wel zeer juist weergegeven. Zy schryven: Maatregelen op dit terrein zyn of wor den zeker noodzakelijk. De indruk bestaat dat men Op het ogenblik nog niet rijp in een meer uitge breidere burenhulp, wat volgens deze afdeling zeker ook mogelijk is. Bij de akkerbouw zal naar hun mening de loonwerker steeds meer ingescha keld worden. Vraag: In welke maatregelen ziet U de oplossing? De afdelingen St. Philipsland, Wissekerke, 's-Heer Arendskerke, Meliskerke, Cadzand, IJzen dijke, Meliskerke, Veere, Tholen, Kruiningen, Koudekerke, Scherpenisse, Breskens, Ritthem, Oud-Vossemeer, Grijpskerke, Stavenisse en de kring Hult zien de oplossing in een boerenhulp- verleningsdienst. De afdeling Krabbendijke wil deze bedrijfsver zorgingsdienst opslpitsen voor veehouderij-akker- bouw en tuinbouw. Bij de akkerbouw dient een en ander te worden gekoppeld aan de werktuigen coöperatie. Terwijl zij menen dat in de fruitteelt het aanbod van betaalde collegahulp van bedrij ven met een geringe oppervlakte grond zal blij ven. De afdeling Terneuzen is dezelfde mening toe gedaan wat de fruitteelt betreft, maar meent dat het inschakelen van loonwerkers met goede on derlinge afspraken een oplossing zou kunnen zijn voor de akker bouwbedrijven. Voor de veeteelt ziet zij voorlopig nog de hulp van collega's en fa milieleden aanwezig blijven. (voor de toekomst acht zij dit echter niet meer voldoende). De afdeling IJzendijke en de kring Hulst en Zaamslag menen dat we de loonwerkers niet mo gen vergeten! De afdelingen Domburg en St. Laurens zijn de mening toegedaan dat een oplossing zou kunnen zijn dat indien een zoon uit een bedrijf, waar tijde lijk niet voldoende werk voor is op het ouderlijk bedrijf, bij andere bedrijven waar een tekort is aan arbeid ingeschakeld zou kunnen worden. De afdelingen Borssele, Westkapelle, Zoutelande, Gapinge en Vrouwenpolder zien de oplossing in samenwerking tussen de bedrijven onderling. De afdeling Zierikzee meent dat de oplossing hiervoor is zo weinig mogelijk vee te houden, in dien dit door de bodemgesteldheid niet mogelijk is dan samenwerken met de buren. De jongerenafdeling AxelZaamslag ziet een goede mogelijkheid door gezamenlijk met hoog stens 10 personen iemand in dienst te nemen om dan met zijn elven goede afspraken te maken. De afdeling Middelburg vindt een boerenhulp- verleningsdienst wel noodzakelijk maar dan alleen voor ziekte en ongeval. De overige afdelingen zagen geen oplossingen en antwoorden: „Wij zullen moeten roeien met de riemen, die we hebben, de bedrijven moeten wor den aangepast. Er dient meer gebruik te worden gemaakt van de mechanisatie en straks automati- satie in de veehouderij. Vraag: Indien een bedrijfsverzorgingsdienst over weging verdient moet deze dan gewestelijk- of in dorpsverband of in nog groter verband worden ge realiseerd? Op deze vraag werd door de kring Hulst en de afdelingen Stavenisse, Nieuwdorp, Lewedorp, Big- gekerke, Axel, Oostkapelle, Ritthem, Vrouwenpol der, Breskens, Scherpenisse, Nieuwerkerk, Zoute lande, Kruiningen, Domburg, Meliskerke, IJzen dijke, Souburg, Borssele, Cadzand, St. Philipsland, Oud-Vossemeer, Krabbendijke, 's-Heer Arends kerke, Wissenkerke en Tholen geantwoord dat dit in gewestelijk verband dient te worden georgani seerd. De afdelingen Grijpskerke, Zierikzee, Nieuwvliet, Gapinge, Westkapelle en Oostburg menen dat de aanpak in dorpsverband moet gebeu ren. De afdeling St. Laurens meent dat deze dienst terwille van de afstanden met enkele dorpen sa men moet worden gerealiseerd. Indien uit deze dorpen te weinig deelnemers zijn dan verdient streeksgewijze organisatie de voorkeur. De afde ling Middelburg zegt dat dit in ieder geval eerst in dorpsverband bekeken moet worden. Indien hiervoor dan geen mogelijkheid is verdient het (Zie verder pagina 930) 't komt in steeds meer kamers..

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 8