Georganiseerd bedrijfshulp in Land- en Tuinbouw Z.L.M. vraagpunt 1964-1965 925 b. De behoefte aan het nemen van meer vrije tijd en/of vakantie wordt nu of in de naaste toekomst groter. Rapporteur: J. Markusse VRIJDAG 1 OKTOBER 19 0 3 De laatste jaren komt in de Nederlandse Land- en Tuinbouw de georganiseerde bedrijfshulp steads meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. Landelijk gezien zijn er voor de opkomst van deze hulpverleningskosten wel factoren aan te wijzen die dit begrijpelijk maken. We kunnen onder meer noemen: a. Doordat er steeds meer éénmansbedrijven komen wordt het risico bij ziekte of ongeval van de bedrijfsleider groter. c. De schaarste op de arbeidsmarkt heeft in vele gebieden in Nederland de mogelijkheden van het inschakelen van vervangende arbeidskrachten verkleind en tot een versnelde opkomst van de hulp verleningsdiensten geleid. d. In sommige streken wordt burenhulp (de oudste vorm van hulp, die wordt verleend in noodge vallen) moeilijker. In Zeeland is door verschillende oorzaken aan deze hulpverleningsdiensten nog weinig aandacht besteed. De behoefte om tot oprichting hiervan te komen werd niet gevoeld. Alleen in Tholen is door de actieve veehouderijcommissie in 1964 een dergelijke hulpverleningsdienst tot stand geokmen, die met 26 leden is begonnen, en waar in de beginphase een goed gebruik van wordt gemaakt. Het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft gemeend, via een vraagpunt, in de afdelingen te peilen hoe de situatie ligt en of er eventueel behoefte is aan een bedrijfshulpverlé- ningsdienst. Indien de leden de noodzakelijkheid hiervan zelf naar voren brengen kunnen zonodig verdere stappen ondernomen worden. INGEZONDEN RAPPORTEN Uit het aantal inzendingen blijkt wel dat het onderwerp de nodige aandacht heeft gehad. Ont vangen werden namelijk 47 rapporten volgens on derstaande opstelling. Kring Aantal Aantal afd. rapporten Schouwen en Duiveland 14 3 Tholen en St. Philipsland 8 5 Oost Zuid-Beveland 8 3 West Zuid-Beveland 9 5 Noord-Beveland 5 1 Walcheren 19 19 West Zeeuws-Vlaanderen 14 6 Axel 4 4 Hulst 1 1 82 47 Van die afdelingen waar de leden hoofdzake lijk uit akkerbouwers en/of tuinders bestaan werd geen antwoord ontvangen, wat ons inziens be grijpelijk is. De P. J. G.-afdeling AxelZaamslag, heeft als enige jongeren-afdeling de vragen van een gedegen antwoord voorzien en hierbij bepaald in de toekomst gekeken. BEANTWOORDING In Zeeland vindt men de melkveehouderij over wegend op de wat men nu gezinsbedrijven noemt. Bij ziekte of ongeval van de boer is het vaak on mogelijk het noodzakelijke werk rond te krijgen. In de meeste gevallen komt dan het werk op de schouders van de boerin en of kinderen terecht. Op de akkerbouw- en tuinbouwbedrijven gaat uit m verband met de steeds grotere terugloop van vreemde arbeidskrachten eveneens een steeds gro tere vorm aannemen. Vraag: Heeft men in dergelijke gevallen in Uw omgeving andere oplossingen? Welke? In het merendeel van de afdelingen wordt op deze eerste vraag geantwoord, dat de gemengde bedrijven door buren, kennissen of familieleden worden geholpen bij ziekte of ongeval van de boer. In andere afdelingen is het zo dat in een onver wacht noodgeval de buren tijdelijk bijspringen. Wanneer het echter een ziekte is van een langere duur wordt de te verrichten arbeid op het bedrijf uitgevoerd door de vrouw en kinderen, althans wat de veeverzorging en het melken betreft. De veldwerkzaamheden worden dan verricht door de loonwerker. In één afdeling wordt bij langere noodzakelijkheid hulp te verlenen dit georgani seerd vanuit kerkelijke organen. De afdeling Krui- ningen ziet een oplossing in het gezamenlijk plaat sen van twee of meer veestapels in een gezamen lijke schuur. De jongeren-afdeling AxelZaam slag wijst erop dat in hun omgeving 5 bedriiven één arbeider in dienst hebben genomen. Ieder heeft deze man een bepaalde tijd in dienst tegen een goed loon. De afdeling Domburg meent dat door de steeds verdergaande afvloeiing uit de landbouw ook de buren- en familiehulp steeds moeilijker zal wor den. Er zal dan ook volgens hen naar andere op lossingen gezocht moeten worden. Alleen op het eiland Tholen heeft men een an dere oplossing gevonden en wel in die zin dat er een bedrijfsverzorgingsdienst werd opgericht. De 5-daagse werkweek is voor zowel werkgevers als werknemers in de meeste bedrijven algemeen goed geworden. Op de gemengde bedrijven moet het werk ook 's zaterdags en 's zondags doorgang vinden. Dit betekent dat op de gezinsbedrijven veelal geen vrij weekend mogelijk is. Vraag: a. Wordt dit nu of in de toekomst als een ernstig bezwaar gevoeld? b. Is hiervoor volgens U een oplossing mogelijk? Welke? Dat er op de gezinsbedrijven veelal geen vrij weekend mogelijk is wordt door '/j van de afdelin gen als een nu reeds overwegend bezwaar gevoeld. Eveneens Vs van de afdelingen gaf als antwoord dat het momenteel nog niet bezwaarlijk wordt ge vonden, maar in de naaste toekomst wel. De ove rige afdelingen vonden het geen bezwaar! De af deling Domburg meent dat, wie liefde heeft voor zijn vak dit nog niet zo zwaar neemt. Uit ver schillende rapporten valt te concluderen dat men meent dat steeds meer jongeren van het gemeng de en veeteeltbedrijf zullen afzien, zeker wanneer de oppervlakte of de eenheid vrij klein is. b. De afdeling Terneuzen meent dat we naar gro tere eenheden toe zullen moeten, om dan de me chanisatie in en om de gebouwen verder op te kunnen voeren. Een meergerichte bedrijfsorgani satie kan eveneens arbeidsbesparing geven. De afdelingen Vrouwenpolder, Axel, Biggeker- ke, Veere, Terneuzen en de jongerenafdeling Axel Zaamslag zien een oplossing in samenwerking tussen 2 of 3 buren met bedrijven van gelijksoor tige grootte. Hiervoor is volgens hen nodig een goede verstandhouding onder elkaar en de juiste mentaliteit. De afdeling St. Laurens ziet de radicaalste op lossing en meent dat de bedrijven moeten ont- mengen. Dit stuit echter af op de kwaliteit van de grond enerzijds en de zeer hoge investeringen in de gebouwen anderzijds. De afdeling St. Philipsland vindt dat de melk prijs drastisch moet worden verhoogd. Zij die niet bereid zijn de weekends te werken zullen er toe overgaan het melkvee op te ruimen. Waar enigs zins mogelijk zal het grasland dan worden omge zet in bouwland. De afdelingen Borssele, IJzendijke en Zaamslag zijn wat dit laatste betreft dezelfde mening toe gedaan. Verschillende afdelingen verwachten een overschakeling op vetweiderij in de toekomst, met een aanpassing van de gebouwen tot open loop stal, zelfvoedering en een drijfmestsysteem. Men meent dat de mogelijkheden van automatisatie en mechanisatie aan een nadere studie moeten worden onderworpen. De afdeling Middelburg meent dat wanneer de wil tot samenwerken niet aanwezig is, er ook geen oplossing zal worden gevonden. De afdeling Oostkapelle ziet de oplossing in be drijfshulp in groter verband, terwijl de kring Hulst meent dat de georganiseerde bedrijfshulp geen oplossing biedt voor de vrije weekends, want ook de bedrijfsverzorger zal niet meer bereid zijn ieder weekend te werken. Vraag: Zijn er in Uw omgeving oplossingen ge vonden om tot een vrij weekeinde om de 14 dagen te komen? In 80 van de afdelingen werd deze vraag be antwoord met: er is nog geen oplossing gevonden om tot 'n vrij weekeinde om de 14 dagen te komen. Volgens de kring Hulst en de afdeling St. Lau rens wordt wel eens bij toerbeurt op eikaars be drijven gemolken. In die afdelingen waar op de bedrijven nog vreemde arbeidskrachten zijn is de werknemer wel genegen om eens in de 14 dagen of 3 weken het vee te verzorgen. Op de bedrij ven met een meewerkende zoon wordt dit in de familiekring geregeld. EDRIJFSVERZORGING in de landbouw was het vraagpunt dat de afgelopen winter in da afdelingen werd behandeld. In de zomervergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. werd het rapport, dat naar aanleiding van de besprekingen in de afdelingen was samen gesteld, behandeld. Daar dit rapport zeker aanleiding zal geven tot nieuwe besprekingen in afdelingen en kringen over de noodzaak en mogelijkheden van bedrijfsverzor- gingsdiensten in onze provincie, hebben wij met de publicatie van dit overzicht gewacht tot het ver gaderseizoen weer in zicht kwam. RED. Vraag: a. Het grootste gedeelte van de Nederland se bevolking gaat met vakantie. Op de gemengde bedrijven en vele akkerbouw- of tuinbouwbedrij ven is dit vaak niet mogelijk. Gaan in Uw omge ving ook veel landbouwers of veehouders met va kantie van b.v. één week? b. Of neemt men slechts losse dagen? c. Bestaat er behoefte aan het nemen van een dergelijke vakantie? a. In praktisch alle afdelingen werd deze vraag beantwoord dat er praktisch geen veehouders met vakantie van een week gaan. Bij de akkerbouwers komt dit steeds meer voor. Vooral de jongere on dernemers hebben hieraan behoefte. Op de een mansbedrijven is dit niet mogelijk en men legt zich hierbij neer. b. Losse dagen worden er overal genomen. De behoefte aan een dergelijke vakantie wordt door de afdeling Terneuzen als volgt geformuleerd: Er ontstaat steeds meer behoefte aan een lan gere vakantie bijvoorbeeld voor een week, vooral onder de jongere generatie ondernemers. Men wil meer dan een vergadering, excursie, familie- of tentoonstellingsbezoek. Waarom, zo vragen zij, wij geen vakantie, terwijl het overgrote deel van de bevolking een gesubsidieerde vakantie geniet. Het merendeel van de afdelingen meent dat de hulp van vreemde arbeidskrachten steeds verder zal afnemen. De hulp van familie en buren zal volgens praktisch alle afdelingen blijven bestaan, bij ziekte, ongeval en andere buitengewone om standigheden. Anders ligt dit eqhter bij het nemen van vakantie of een vrij weekend. Men meent dat dan hulp van buren en of familie slechts in spo radische gevallen mogelijk zal zijn, omdat deze steeds meer met hun eigen bedrijf belast zullen worden. Het merendeel der afdelingen meent dat de behoefte tot het nemen van een week vakantie van persoon tot persoon zeer uiteen loopt. De af deling Middelburg meent dat de behoefte nog maar in geringe mate aanwezig is, omdat men het ge not van vakantie nog niet heeft geproefd. De afdeling Soubufg zegt dat men op de één mansbedrijven zich er bij neerlegt dat er geen vakantie mogelijk is, terwijl de afdeling Borssele vakantie een modeverschijnsel vindt. Vraag: Indien er met vakantie wordt gegaan, wie verzorgt dan de werkzaamheden op de bedrijven? De antwoorden op deze vraag luiden: familie, buren, andere gezinsleden, kennissen, rentenieren de vader of eventueel aanwezig personeel. Vraag: In het verleden zijn verschillende van deze moeilijkheden door middel van vreemde arbeids krachten, burenhulp en/of hulp van familieleden opgelost. Maar door de vermindering van het aan tal arbeidskrachten en de door velen gevoelde be hoefte aan meer vrije tijd wordt dit steeds moei lijker. Denkt U dat deze drie vormen van hulp in de toekomst nog in voldoende mate zal plaatsvin den? Zo ja, waarom? Zo nee, waarom niet? De afdeling St. Philipsland meent dat de oplos sing door vreemde arbeidskrachten zal afnemen. Verder zal burenhulp moeten toenemen, omdat hulp van familieleden te zeer afhankelijk is van omstandigheden, als afstand, bezoek en leeftijd. De afdeling Borssele meent dat de verplichting van de bedrijven ten opzichte van elkaar steeds groter zal worden, we zullen dit moeten leren. De afdeling Souburg meent dat alle drie vor men van hulp aanwezig zullen blijven. De behoef te aan meer vrije tijd kan slechts bevredigd wor den door een steeds voortgaande welvaartsver meerdering. Er komt een tijd, en deze is er reeds, dat de „vrije-tijdeisers" graag in hun vrije tijd een boer of tuinder zullen helpen. De afdeling Terneuzen zegt dat de behoefte aan burenhulp steeds groter zal worden. Men begint dit ook als een normaal verschijnsel te aanvaar den en men is er door de druk der omstandighe den ook meer toe genegen. Door een goede wil, aanpassing en er zich op instellen kan nog heel veel meer bereikt worden dan tot nu toe gedaan is. De afdeling Serooskerke meent dat hulp door buren en familie zal toenemen omdat men steed* (Zie verder pagina 928)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5