Gedachten rondom de veehouderijbedrijven Herverkavelingsrente Wist IJ dat 923 DUISTBESTRIJD1NG IN WINTERTARWE VRIJDAG I OKTOBER 1 9 G S (Vervolg van le pag.) IN de herverkavelingsgebieden Tholen en de Zak van Zuid-Beveland is de lijst van geldelijke rege lingen ter visie gelegd. Een ieder heeft er nu kennis van kunnen nemen hoeveel betaald moet worden voor de door de herverkaveling aangebrachte verbeterin gen. Het is ons gebleken dat sommige eigenaren-ge bruikers menen dit bedrag maar zo spoedig mogelijk te moeten betalen, hetzij in zijn geheel hetzij in ge deelten. De argumenten die naar voren worden ge bracht om dit te doen zijn absoluut niet steekhou dend. Sommigen vinden het bezwaarlijk een hypo theek, zoals zij dit noemen, op hun gronden te krij gen, en willen deze dan maar zo spoedig mogelijk af lossen. Zij voelen zich niet gelukkig met een schuld, ook al moet dit dan als een verantwoorde schuld, uit een oogpunt van de bedrijfsvoering, worden aange merkt. Zij vergeten dat het in deze tijd wel haast on mogelijk is om alle bedrijfsveranderingen en ver beteringen uit eigen middelen te financieren. Het is al vele malen gezegd dat de herverkavelings rente een goedkope vorm van financiering is, er wordt namelijk een interest van 2% berekend. Stellen we hiernaast de huidige rentevoet, dan kan een ieder voor zichzelf de berekening maken. Fiscaal gezien is de interest aftrekbaar, wat nog een bijkomstig voordeel op kan leveren. Degene die de herverkavelingsrente dan ook direct betaalt, dus niet in de vorm van een 30-jarige annuïteit (aflossing en rente samen 5 benadeelt zichzelf. Velen wisten dit al, maar gezien de adviezen die hieromtrent bij ons worden ingewonnen in de laatste weken meen den wij er goed aan te doen u toch nog eens met klem te moeten adviseren het bedrag maar rustig over 30 jaar via uw grondbelastingbiljet te betalen. Jacob Cats zei: „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 't Is luk, als hij een koopman blijft". J. M. Bij de uitbreiding van de oppervlakte wintertar we blijkt op tal van bedrijven ook de duist weer toe te nemen. De in oktober op zaaivoor geploegde grond levert niet alleen voor de tarwe maar ook voor de duist een mooi kiembed. Ongetwijfeld zal later ploegen en zaaien het op treden van de duist tegengaan, doch de bezwaren aan dit later bewerken zijn voor de zware grond wel zo groot dat dit voor het duistprobleem moei lijk een oplossing genoemd kan worden. De laatste jaren werden echter gunstige erva ringen opgedaan met een chemisch onkruidbestrij dingsmiddel, namelijk Avadex BW (tri-allaat). Niet te verwarren met Avadex (di-allaat) Avadex BW wordt toegepast in een hoeveelheid van 4 liter 85 a 90) per ha. Het kan het beste worden aangewend vanaf een week na het zaaien van de tarwe tot tegen het tijd stip waarop de eerste duistplantjes boven komen. Niet eerder wegens kans op kiemremming bij de tarwe zelf. Ook niet later want een behandeling heeft tegen bovenstaande duist geen effekt meer. Men zegt wel: Avadex BW is een kiemdoder en géén kiemplantdoder. Avadex BW hoeft niet ingewerkt te worden. Bij droog, zonnig en warm weer zou het middel dan echter toch te snel verdampen. Aangeraden wordt daarom liefst niet te spuiten bij schraal, sterk dro gend weer. Een relatieve luchtvochtigheid hoger dan 75 en een temperatuur beneden de 10° C geven, wat het weer betreft, de meeste waarbor gen voor een goed resultaat. Natuurlijk speelt bij een middel als Avadex BW ook de toestand van de grond een woordje mee. Toepassing op een scherp droge, korrelige grond (sintels) zal bepaald niet veel effekt opleveren. Een enigszins bezakte, vochtige (niet natte) grond zoals men die ook voor een zaaibed wenst, voldoet het meest aan de eisen die Avadex BW aan de grond stelt. Tenslotte enkele punten waar men bij deze be strijding nog rekening mee dient te houden - Vooral vroeg kiemende duist wordt bij deze be handeling bestreden. Tegen de eventueel laat in het najaar en vroeg in het voorjaar kiemende duist zal nog een bewerking met eg en wied- machine nodig (en meestal ook wel mogelijk) zijn. Avadex BW werkt niet tegen muur en kamille en vervangt dus geen DNÓC-behandeling. Op onze proeven bleek bij toepassing van Ava dex BW ook windhalm (pluimgras) goed be streden te worden. Nogmaals: alleen Avadex BW (tri-allaat) is voor dit doel geschikt. Avadex (di-allaat) dus zonder BW, komt hiervoor niet in aanmerking, evenmin als simazin. R. L. V. D. Axel Goes P. Verhage. met een veel hogere produktie per koe) dan betekent dit dat op een eenmansbedrijf met veelvuldig gebruik van loonwerk minstens 30 melkkoeien voor een goed inkomen nodig zijn. Bij uitsluitend grasland is hier voor, afhankelijk van de kwaliteiten van de boer, veestapel en grond, 20 k 25 ha land voor nodig. Twee- mansbedrijven met 45 koeien en bijbehorend jongve# vragen dan al gauw 35 ha land. De studies van de laatste jaren, zowel op éénmans- als op tweemansbedrijven in de weidestreken ver richt, wijzen er op dat een hoge veedichtheid een gunstige invloed heeft op de bedrijfsresultaten, onder voorwaarde dat deze berust op een hoge voederpro- duktie van eigen bedrijf. Voor veel bedrijven is er op dit punt een vrij groot aanpassingsvermogen en kan een niveau van V/2 melkkoe per ha grasland worden bereikt. Voor gemengde bedrijven kan dit niveau, gezien de ruwvoederpositie, hoger liggen Uitgaande van geheel op melkvee gerichte bedrij ven zal in ons land aan oppervlakte-vergroting dus grote aandacht moeten worden besteed. COMBINATIE MET VARKENSHOUDERIJ Andere mogelijkheden om een efficiënte bedrijfs voering te verkrijgen ligt in een combinatie met de varkenshouderij. De nodige vakkennis, belangstelling van de ondernemer en voldoende financiële middelen zijn hierbij naast het arbeidspotentieel beslissend. Het zal nodig zijn een vrij hoge veebezetting per ha aan te houden, zonder dat dit ten koste gaat van de melkproduktie en/of de voederwinning. Alleen wanneer dit het geval is mag worden aangenomen dat oppervlaktevergroting bij de thans geldende grondprijzen voor een vakbekwame veehouder tot een rendabele bedrijfsvoering zal leiden. De extra investeringen, als gevolg van deze vergroting, zullen echter voor bedrijven kleiner dan hierboven aange geven moeilijker meer winstgevend zijn te maken. De mogelijkheid tot financiering van de extra-inves tering dienen dan in elk geval gunstiger te liggen. SAMENWERKING IS ACTUEEL De economische vooruitzichten wijzen er op dat een deel van eenmansbedrijven zowel in oppervlaktp grasland als ook in grootte van de veestapel zullen toenemen, zonder dat de eenmansbedrijfsvoering kan worden losgelaten. Het ligt ook in de verwachting dat meerdere twee mansbedrijven eenmans worden. Dit betekent dat samenwerkingsvormen tussen be drijven die er op uit zijn de gebondenheid van d« veehouder te verlichten steeds meer aktueel worden We denken hier vooral aan verdere uitbouw van de hulpverleningsdiensten en vormen van coöperatie. Hoewel fusie van veehouderijbedrijven wel gunstige vooruitzichten kan bieden dóór een technisch betere uitrusting en daarmee samengaande gunstiger sociale werktijden en omstandigheden voor de werkers, ziet het er nog niet naar uit dat deze zich veelvuldig zal voordoen. Ook al zijn betrekkelijk gunstige financiële bedrijfsresultaten haalbaar. We zullen het ook wel zó moeten zien dat aan deze samenvoeging in veel gevallen een vergroting van de arbeidsproduktiviteit op de individuele be drijven vooraf zal moeten gaan. Het heeft immers geen zin wanneer een aantal aan fusie deelnemende veehouders in een dergelijk „grootbedrijf", met weg cijfering van de faktor zelfstandgheid, geen emplooi zouden vinden. Dit neemt niet weg dat experimenten in deze richting bij verplaatsing van bedrijven in ruil- verkavelingsverband wel aanmoediging verdienen. R weer allerlei buien samenpakken aan het fiscale firmament? O NatuurlijkU heeft kennis genomen van Troonrede en Miljoenennota en dus heeft U ook ge lezen en gehoord van de wijzigingen in de fiscale sfeer. Enorme bedragen in die miljoenen- of beter miljardennota. Hoe zullen we die 18.150.000.000 „harde" guldens bij elkaar krijgen? Wel zeer ingrijpende maatregelen blijken daarvoor nodig te zijn. Wij matigen ons hierover geen oordeel aan, maar stellig zullen deze maatregelen veel verzet en critiek uitlokken. Opvallend is het feit dat we een verschuiving zien van directe naar indirecte belastingen. Het is de bedoeling de in ons land wel zeer hoge directe belastingen wat te matigen en voor het compenseren van deze verlaagde staatsinkomsten moeten de indirecte belastingen omhoog. Binnen E. E. G.-verband was en is weinig anders te verwachten. In de andere E.E.G.-landen is de verhouding tussen directe en indirecte belastingen een andere dan in ons land en om nu op dit ter rein meer eenheid te krijgen, harmonisatie noemt men dat, moeten onze indirecte belastingen omhoog en de directe omlaag. De gevolgen van de voorgestelde belastingmaatregelen zijn nog niet goed te overzien, maar wel ziin deze zeer ingrijpend. We noemen enkele maatregelen. 1. het „elfuurtje" wordt duurder. Zowel de accijns op alkoholhoudende dranken als de omzetbelasting gaan omhoog, 1,50 per liter ispe7- glaasje. 2. ook het „biertje" moet zijn tol betalen, evenals de sigaretten. v 3. personenauto's en t.v. toestellen worden zwaarder door de omzetbelasting getroffen, alsmede de radio's. 4. de omzetbelasting voor sportvliegtuigen wordt maar even vervijfvoudigd. 5. pleziervaartuigen en kampeerwagens worden zwaarder getroffen en wat wel meerderen treft ooio de bromfiets. Zijn bij het bovenstaande nog meerdere artikelen die wellicht luxe te noemen zijn (voor de bromfiets in vele gevallen beslist niet) er komen ook meerdere verhogingen die direct het bedrijfsleven treffen. 6. petroleum, gasolie en stookolie worden zwaarder door accijns getroffen en de benzine wordt 1 cent per liter duurder. 7. ook de privé-sector komt er niet ongeschonden af. Omzetbelasting op textielprodukten, schoeisel en schoenreparatie. En welke invloed zal het bedrijfsleven hiervan ondervinden? Beroering genoeg op het terrein der indirecte belastingen. Maar ook bij de directe belastingen gaat niet alles omlaag. Zo wordt de vermogensbelasting van. 5 verhoogd tot 6 en de vennootschapsbelasting van 45 naar 46 Beide verhogingen zijn weinig sympathiek. Over hoevele miljoenen schijnvermogen wordt ieder jaar vermogensbelasting betaald? En dan veelal vermogen met een zeer laag rendement. Het „tijdelijke" van deze verhoging zegt ons niet veel. Alles op dit ondermaanse is tijdelijk, maar daarmee is b.v. een 80-jarige oorlog toch nogal langdurig. En de schijnbaar geringe verhoging der vennootschapsbelasting is voor ons bedrijfsleven weer een flinke tegenvaller. Het is niet eenvoudig, ook en vooral niet voor minister Vondeling. We zullen over vele onderwee- pen in onze volksvertegenwoordiging nog wel één en ander te horen krijgen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3